EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

radula75
16. črc 2010

Ahoj holky.Kdo by měl zíjem,prodám epi-no.Cena 1200 kc.

keminek
16. črc 2010

@nikka.vo tak to je přesně můj přístup, jak ponocnej 😅 někam si jedu, pak jsem vyfluslá nebo pustím bednu, do něčeho se tam zakoukám, jsem líná jít umýt balón a pak usnu 😅 nebo když už nic jinýho, tak mi roste osma 😀
@valentinuska můžu ti s čistým svědomím potvrdit, že jako vrata do pískovny to tam fakt nemám 😅 😉 Nejen dle mě, ale i dle manžela 😉 😀 Sex po delší době je dost znát. A když už si to tam zvykne, tak sice to už tak nepobolívá, ale úzký to tam je furt. Po porodu pocitově stejné jak před porodem. Já nevím, asi je to prostě jen elastičtější a líp roztahovatelné.

valentinuska
16. črc 2010

@keminek to si mě zase trochu uklidnila 🙂
já jsem to slyšela asi před osmi lety od jednoho známého, že mu partnerka porodila dítě a že už ten sex není takovej, protože je tam vytahaná - a pamatuju si to do teďka 🙂 přišlo mi to od něj tehdy i dost hnusný ...

petja
autor
16. črc 2010

Hnusák 😝

keminek
16. črc 2010

@valentinuska fakt celou dobu v pohodě. Mám-li to říct na plnou pusu, tak to tam mám prý hezky úzoučký 😀 Celou dobu a po porodu taky, i když samo to nějaký čas trvalo, než k něčemu došlo 😅 Teď po epinování a dalším porodu doufám, že to bude furt OK..... a tamten chlap je trapnej z několika úhlů pohledu 😝

lio
16. črc 2010

@valentinuska s tím sem se setkala u souseda, je to gynekolog, i dyž ted se živím něčím jiným a jeho žena měla prob s tlakem v očích a tak rodila císařem, ted plánujou druhé a on řek, že ji zařídí císaře ze stejného důvodu (nějak za ty dva roky s očima nic nedělali) že prej necce aby to tam měla vytahaný.......docela humus, jak tohle může chlap říct, ji radši nechá dvakrát rozpárat než přirozený porod...mazec ne ? PAN doktor ☹

valentinuska
16. črc 2010

někteří chlapi jsou fakt hnusný ... tak doufám, že ten můj doma bude jinej 🙂

kauculacek
18. črc 2010

Zdravím kočky 🙂 Prodám EPI-NO, nestihla sem ho použít, malý to vzal nějak hopem 😀 Více info do IP 😉

lynks
18. črc 2010

ahoj, poradíte pod jakou kolonkou v bazaru se prodávají epina?nic odpovídajícího jsem tam nenašla....díky!

terryfox
18. črc 2010

@lynks já to hledala pod "Ostatní pro dospělé/jiné" a nějaký starší inzerátky tam našla 😉

lynks
18. črc 2010

Díky moc!

pilgrim
18. črc 2010

Ahojky holky 🙂
ráda bych se podělila o zkušenost s epi-no 🙂
Trénovala jsem přesně 14 dní, když jsem nečekaně v 38+1 tt porodila, přišla jsem tak o dalších 14 dní tréninku 🙂
Ale! I ty pouhý 2 týdny tréninku naprosto stačily k tomu, abych zažila naprosto pohodovej porod, bez nástřihu.
Měla jsem natrénováno 30 cm (to jsem dala poprvé a naposled 1 den před porodem), malý měl hlavičku s obvodem 34 cm (a 3.500 gramů).
Měla jsem jen 2 symbolický stehy nahoře u močový trubice, a přesně vím, jak jsem k nim přišla. Zpočátku jsem byla při trénování až moc horlivá a přehnala to a udělala jsem si právě sama tyhle 2 trhlinky, který to holt při porodu nevydržely 🙂
Personál na sále byl super, když jsme (spíš manžel, zaúkolovala jsem ho dopředu, nějak jsem mezi kontrakcema neměla chuť ani sílu něco vysvětlovat) se zmínili o balónku, Dr. slíbil, že udělá maximum, že nikdy nestříhá preventivně. No, a po 15-ti minutách tlačení bylo po všem, dostala jsem pochvalu a porodní asistentka si ještě jednou nechala od manžela vysvětlit, jak že ten balonek vypadá a jak se s ním teda pracuje 🙂

Takže pilně cvičte, sakra to za to stojí!!
😉 😉 😉

charlott
18. črc 2010

Ahoj, tak už prvních 14 dní trénování mám za sebou a doufám že to pomůže 😉 Momentálně jsem na začátku 39 týdne a mám natrénováno 25,5 cm - není to málo?

vivianaba
18. črc 2010

@charlott - to je velmi individualne, hlavne sa s nikym neporovnavaj a trenuj, ak sa ti zda malo skus 2x denne. Drzim palce!!!

@pilgrim - blahozelam k pohodovemu porodu, bodaj by sme ta vsetky "epinacky" nasledovali!

Ja som dnes bola na ultrazvuku a nas maly ma 2 tyzdne pred terminom len 2877g, cakala som viac, posledne 3 tyzdne narastol len nieco cez 200g. Na druhej strane - dufam ze nebude privelky a lahsie ho porodim a dufam ze bez nastrihu. Epinujem poctivo kazdy den a celkom to ide, ani ma to neboli len tlak citim. Skusam teraz vypudzovat balonik tak ako ste to tu pisali, s aktivnym tlacenim a predychavanim a ide to fakt lepsie ako ked som ho len nechala vykzlnut. Mam pocit ze si tie svaly viem lepsie ovladat. Pri vyklzavani sa mi tie svaly akoby sami stiahli, nevedela som ich ovladat a bolo to dost neprijemne.

akri
19. črc 2010

Tak začínám mít obavy, že to natrénovat nestihnu. ☹ Mám týden do termínu a dnes a zítra plánuju pauzu, jelikož jsem včera měla na balonku zase trošku krve. A bohužel postup nic moc, pořád jen 8,5. Jediná šance je, že si mimčo ještě chvilku počká.
Je tu někdo, kdo stihl natrénovat jen tak málo? Pomohlo to při porodu aspoň trochu?

luciolka1987
19. črc 2010

@akri - Jo myslím že sem tu četla od celkem dost holek co měli natrénováno jen na 8 a stačilo jim to 😉 A neboj ono se to třeba ještě poddá, myslím že od té 8 na tu 10 je nejhorší se dostat už to nejde tak snadno, taky sem se tam teď zasekla🙂,ale ja mám naštěstí ještě spoustu času 😀 A ono se to stejně u porodu ještě hodně povolí hormonama 🙂

valentinuska
19. črc 2010

@akri i 8 by prý mělo stačit k porodu ... píšou to právě u toho balonku, že by ses měla dostat na rozmezí 8-10
navíc u porodu dostáváš další injekce na uvolnění a povolení svalů + hormony, jak píše luciolka a to taky hodně pomůže ...
já tedy na 10 také zatím nejsem a jak to tak vypadá, tak ani nebudu - prostě to dál nejde a nechci si udělat zbytečné malé zranění, které by se u porodu pak zvětšilo 🙂

peko
19. črc 2010

Holky tak teď jste mě docela uklidnily, jsem už pomalu zařínala stresovat, že dostat se na 10 je nemožné, když jsem na 6 a kousek, tak těch 8 se mi až tak úúúplně nereálné nezdá, to mi to cvičení půjde hned líp 🙂

valentinuska
19. črc 2010

no někomu to ale jde lépe a dostane se v pohodě nad deset 🙂 já jsem jenom pochopila, že se nemá cenu stresovat a hlavně se bojím, abych se nezranila sama před porodem 🙂

luciolka1987
19. črc 2010

Tak jsem dneska dala 28 cm 🙂 A úplně v pohodě už ani ten tlak na močovou trubici neni tak hrozny pomalu to povoluje a každé cvičení je míň nepříjemné.Jenom kdyby ten balonek tak rychle nevykluzoval tak bych možná nafoukla ještě i víc, ale jak začne vykluzovat tak ho tam neudržím a je po nafukování 😠

luciolka1987
19. črc 2010

Některé ženské jsou tak zabedněné 😠 že já se vůbec rozčiluju a namáhám.narazila sem na netu na článek o hrozném porodu jak se rodicka silene natrhla, tak sem se do diskuze k článku zmínila o epinu (doporucuju ho kde muzu 😀) že tim treba nekomu pomuzu a nektere baby co se na to ozvali s tema kecama jak nastrih neni tak hrozny a jak ho rodicka neciti a jak se vsechno zahoji a porad dokola takove kecy 😠 no moje nervy 😠 nemá cenu jim ani oponovat protoze oni maji tu svou pravdu a tecka a mi sme podle nich teda asi blbky kdyz se snazime aby sme se nastrihu vyhli 😠 nepochopi a ani nechteji chapat. No asi už se o epinu nebudu zminovat jinde nez tady 😀 za to rozcileni mi to nestoji 😀

petaskrdla
19. črc 2010

@luciolka1987
Také mám alergii na ty řeči typu "vydržela to každá, tak to vydržíš taky" ať se to týká diskuzí o epino nebo třeba epidurálu. Jasně že by jsme to asi vydržely, ale proč, když nemusíme že? nebo pro to, abychom nemusely, můžeme udělat maximum..

nikka.vo
19. črc 2010

@luciolka1987 to jsou takové ty ovečky (možná spíš kravičky ve stádečku, co jdou a podříděj se všemu) Žádná snaha o změnu. Takovéhle keci má moje máma, ta při zmínce o epinu jen protočí oči, ale říkám si, že o.k., od ní to ještě zkousnu, je to přeci jen jiná generace. Chápu i že někomu přijde líto dát tolik peněz za balonek a úplně mu nevěří, nebo věří, že to dají s minimálním poraněním i bez něj a že stačí masáž, ale říkat, že vlastně nástřih nic není... je, je to jedna velká zbytečnost, když to jde řešit i bez něj! A chtěla bych j, frajerky, vidět, kdyby byly natržené až k zadku, jak by hovořily 😠

@keminek, zrovna u vás v tématu jsem četla, jak skončila mpavlinka ☹, ta si ponese následky z poranění asi hodně dlouho a to je podle těch kraviček asi taky v pořádku a nic to není 🙄

luciolka1987
19. črc 2010

@petaskrdla - presne tak proc se nechat smiknout kdyz nemusime?asi proto ze oni byli blbe a nechali se 😠 asi je to zavist nebo tupost nebo nevim 😖

@nikka.vo - ja sem pro jistotu ve svem okoli o epinu nikomu netehotnemu nerekla tusim jak by to dopadlo vi o nem jenom pritel 😀a az po porodu jestli vsechno dopadne jak ma tak doufam vsem s hrdosti oznamim jak sem mela diky epinu v pohode porod a bez strihnuti 😀 Nástrih je podle me taky zbytecnost zvlast ted kdyz existuji metody jak mu predejit.Ale nektere baby jsou proste takove ze ze sebou nechaji udelat cokoliv a pak ze sebe vlastne delaji jeste hrdinky jak si ten porod prosli se vsim co k nemu patri protoze za to miminko to prece stoji, a z vas udelaji citlivku ktere asi miminko za ten nastrih nestoji.Fakt je mi zle s takovych zenskych 😖

luciolka1987
19. črc 2010

malá ochutnávka z reakci na epino, opravdu takove nazory nepochopim.pomalu by me upalili za to ze nechci nastrih 😀

Trochu strachu, trochu bolesti a človíček je tu.Nějaké nastřižení nic není... fakt jsou jiná utrpení...

Já jsem o nástřihu ani o šití také nevěděla!...Ale pak jsem si asi měsíc pořádně nesedla,chodila jsem jak po...á a měla jsem velké problémy jít na záchod nebot jsem si trochu víc vytlačila konečník...Opravdu nic příjemného to nebylo,ale časem se všechny rány zahojí a nejdůležitější je,že máte zdravé miminko..

Pokud dobře čtu, odroděné ještě nemáte, že? Jestli jsem to pochopila správně, jste prvorodička. Možná Vám to pomůže, ale možná taky ne. o nástřihu ani nebudete vědět a pokud bude lékař šikovný, nebudete vědět ani o šití. Při druhém dítěti jsem se roztrhla velice škaredě, protože malý šel moc rychle. Měla jsem hodně stehů, ale pan doktor byl natolik šikovný, že jsem mohla sedět úplně v pohodě hned po porodu.

Nezlobte se,ale tohle mi přijde naprosto zbytečná hysterie. Pár stehů Vám nic neudělá,nástřih nebolí-je dělán při stahu,takže ho necítíte. Měla jsem poprvé 33 stehů,podruhé 15,šití není moc příjemné,ale chvíli se to dá vydržet,za ten uzlíček to stojí.

suik
19. črc 2010

ahoj, jen tak letmo jsem k vám nakoukla 😉 ....

@luciolka1987 tyhle řeči mě neustále vytáčej, obecně, když chce ženská prožít porod přirozeně, pokud to jde.

Já s epinem trochu váhám, v jednu chvíli jsem nalomená, že jo, pak že ne, že bude stačit masáž, na kterou se ale určitě chystám, páč nástřih fakt nechci... a nemyslím, že to je hysterie, když se to dá procvičit a pokusit se poranění zabránit, tak proč to nezkusit.
no uvidíme ....

sambucca
19. črc 2010

me nejvic usmevnej prijde ten argument kolik je to penez.... smarja kdyz se tady kouknu holkam do albicek co vsechno porizujou, vetsinou fungl novy, oblecku jak pro armadu atd., ty dva tisice mi jako cena za vnitrni klid ze jsem pro den D udelala co nejvic pro to, aby byl unosnej pro me i mimco jak psychicky tak fyzicky prijde v poradku. A jde koupit i levnejc po nekom, nebo zas poslat dal preci.

nikka.vo
20. črc 2010

@sambucca máš pravdu, já taky neberu moc argument, že je to drahé, mě to teda za moje zdraví a psychickou pohodu stojí. Když to z nějakého důvodu nevyjde, tak si řeknu, že jsem to alespoň zkusila. A zbytečná hysterie? 😠 😠 😠

ferinka
20. črc 2010

33 stehů??? a to slečně připadá normální 😕 😀 😀 😀 Já díky epinu naprosto oka,bez nástřihu a jak doktorka koukala,když jsem po porudu obří Matesové hlavičky sama doběhla na pokoj 😀

nikka.vo
20. črc 2010

@ferinka je teda fakt, že já budu šťastná i za to, jestli vůbec tentokrát porodím normálně a ne sekcí, ale jestli k tomu bude jako bonus odběhnutí do pokoje po svých a možnost si sednout bez bolesti na prdel, respektive na buchtu, tak si poskočim radostí 😅 😅 😅 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru