EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

enny3
27. črc 2010

Keminek moc gratuluju- paráda- ty jo já měla porod podobný jako ty první- taky mě doteď bolí následkyuž jsem to tady psala.Tak teď vím. že až budu zase těhotná- tak určitě budu cvičit 😀

keminek
27. črc 2010

@enny3 já při epinování třeba na boku cítila bolest vnitřního šití, o kterém celou dobu vůbec nevím. A při porodu vůůbec. Voda a miminko s mázkem.. to prostě klouže 😀 Když třeba vidím fotky malého vedle mě na sále, jak leží na vyhřívaném lůžku a otevírá pusinku a vyplazuje jazýček a já na něj ani nesáhnu a do očí se mu nepodívám, protože jako že nesmíme vyndavat miminko my sami.. Děsný. Dneska už nemám před nimi žádný respekt. miminko bych si vyndala kdykoliv kdekoliv. Ne že já si ho bez jejich souhlasu nesmím vyndat, ale oni ho tam bez mého souhlasu nesmějí dát a ani nikam odnést! Určitě cvič příště, je to moc fajn na psychiku. Zvýší se sebedůvěra a ta je u porodu dost důležitá, protože porod je také v hlavě.. 🙂

keminek
27. črc 2010

@enny3 a taky jsem se bála, že třeba to vnitřní šití nebo vnější teď nebude držet, ale v pohodě. Ani při epinování se nic nedělo, krev netekla.. v pohodě se to roztáhlo 😉

lenulab
27. črc 2010

keminek-no to je parádní, gratuluju ke krásnýmu porodu! 🙂 Přečetla jsem to jedním dechem... 😉 Já už teď mám z porodu strach, tak jsem se rozhodla, že aspoň budu cvičit s epi nem a něco pro sebe udělám.... Už se na to docela těším a jsem zvědavá 😉

petaskrdla
27. črc 2010

@keminek Také se přidávám s gratulací k super porodu!!! Já bych porod doma asi nezvládla, hysterčila bych, takže opravdu klobouk dolů 🙂

Dnes jsem zkusila u epinování změnit polohu - doteď jsem cvičila v polosedu a teď jsem to zkusila v podřepu a musím říct, že mi ten polosed vyhovuje víc, i to víc jde - 7,5 cm. Tu polohu na všech 4 si pořád neumím u porodu moc představit, ale zkusím to taky..

terkao
27. črc 2010

ahoj,
mám dotaz, budu pořizovat epino a chtěla bych s ním cvičit s kondomem. Slyšela jsem, že by se měly používat kondomy na vodní bázy, ale nikde jsem se nedozvěděla jak se tyto kondomy jmenují a kde se dají sehnat, ty typy kondomů co znám na vodní bázy určitě nejsou. A ještě jsem se chtěla zeptat jak se jmenu dezinfekce na ošetření epina, kterou tu používáte? Předem děkuji za odpovědi.

zuzyca
27. črc 2010

zdravím všetky, ktoré sa dali na epinovanie 🙂
mám jeden dotaz, po 10 dňoch cvičenia som sa dostala na 30cm a teraz mám pocit, že asi necvičím dobre, lebo sa mi zdá, že je to až príliš jednoduché...určite mi budete vedieť poradiť... vždy začínam tak, že si zavediem epino tak do 2/3, ale pri nafukovaní sa postupne dnu dostane celý balónik, tak neviem či je to správne...? ďakujem za radu 😉

nikka.vo
27. črc 2010

@keminek a můžu se teda zeptat jak došlo k tomu, že si rodila doma? Ty si měla kontrace po dvou minutách a pořád si váhala, jestli odjet do porodnice a nakonec už si cítila tlaky a věděla si že už to nezvládnete? Nebo si měla doma na tuhle variantu připravené zázemí? Nebo totálně bez přípravy? Rodila si kde? Na zemi, ve vaně, na posteli? Zmatkovali jste třeba co připravit, stihlo se vůbec něco připravit (podložka apod) ? Ty jo, to mě fakt zajímá... Mě totiž tvůj domporod přijde takový neplánovaně plánovaný 😅 😎

fraal
28. črc 2010

@keminek tak to máš můj obdiv - já jsem na domácí porod teda fakt srab, takže gratuluju, že jsi to tak skvěle zvládla

keminek
28. črc 2010

@nikka.vo to si vyčítám, jak k tomu došlo, já chtěla malou rodit na termín a ne 5 dní před. No skotačili jsme, abych to trochu nachystala (předtím jsme neskotačili a s malým to při prvním těhu porod nevyvolávalo) no a na konci mi ztrvdlo bříško a už neodtvrdlo. A do toho ztvrdnutého břicha jsem dostávala bolesti. Tak že je zaspím a zapla jsem tv, přepínala a lezlo mi to na nervy. Ani jsem nestíhala měřit, jen jednou mi to manžel stopnul hned zkraje a kontra trvala asi 40-50 vteřin, tak to mě zarazilo. U malého jsem měla přípravné kontra 2 dny předem, tak jsem si nejdřív taky myslela, že to je příprava. Opakovaly se ty kontrakce často, ani jsem nestíhala stopovat intervaly. Myslím, že naskočily rovnou po 2-3 min. Takže já jsem nestíhala zpracovávat situaci, uvědomovala jsem si to všechno tak nějak za chodu. Jak to bolelo, tak se mi začlo chtít na velkou. Na záchodě jsem byla při kontra a než jsem se osprchovala, tak už byla další kontra. To jsem zvládla 4x, ale mezitím začaly být ty kontrakce ještě delší a intervaly ještě kratší. Samo manžel mezitím lítal po bytě a kontroloval tašky, já s ním nějak nekomunikovala. A že jedem. Jenže já už cítila, že to do vybrané porodky nestihnem, tak jsem se rozhodla pro tu nejbližší, ale v zápětí mi došlo, že to nestihnu ani tam. Odešla zátka. Pak pár dalších opravdu silných a dlouhých kontra. Pak přišla jedna hoodně dlouhá a bolestivá a byl při ní takový vnitřní tlak a trochu se mi při téhle kontra točila hlava a najednou mi odtekla plodovka (čirá), pak se mi ulevilo. Tak jsem se začala bát, že to je tedy pěkný, že teď mě to bude bolet takhle když tam není před hlavičkou ten vak s tou vodou a že si teda užiju.. Došlo mi to s tím výhřezem, tak jsem okamžitě zaujala kolenoprsní polohu, aby kdyby náhodou něco, tak a by ten pupečník držel uvnitř a hlavička na něj tlačila o něco míň. Pak už ty kontrakce fakt byly neúnosné. Byly dlouhé, já se zarývala hlavou do polštáře až ke zdi. Máme u našich spojené 2 postele vedle sebe, takže takové letiště. Pak jsem zjistila, že rodím. Hlavička se začala tlačit ven. Tak jsem se prostě opřela o ruce a zatlačila, to udělá automaticky kočičí hřbet. Takhle 3. Nejdřív manžel hlásil hlavičku, že vykoukla tak půlka, na druhou kontra se pootočila, pak vykoukla celá a pak už jen s úlevou vyplulo tělíčko. To jsem všechno cítila. Při prvním porodu ne. To jsem cítila jen hnusnou bolest. Krom kontrakcí z toho jejich hrabání se ve mně, z oxytocinu umělého atd. Samozřejmě malému začaly klesat ozvy, ani se nedivím. I když měl pak apgar 9-10-10. Chuděra měl přivítání a potom mě ani neviděl do druhého dne ☹ Teď se mi to po porodu furt vybavuje a brečím kvůli tomu. Jednak to furt mám v sobě a jednak mám teď plnou hlavu těch šestinedělních hormonů. Při druhém porodu to všechno šlo tak rychle, že než mi docvaklo, jak hodně je to rychlé, tak jsem rodila. A to jsme se neflákali. Ale já prostě třeba musela na záchod, to jsem nemohla v tu chvíli obouvat třeba boty. 100% jsem se vyčistila bez klystýru 😝 No a po těch wc už to byla taková síla, že jsem na převoz kamkoliv nebyla zralá. Já měla tak půl hodiny od začátku na to, abych okamžitě vyjela, ale tak rychle mi to fakt nedocvaklo. Vlastně ne, musela bych vyjet hned po pár kontrakcích, abych to stihla, když cesta trvá 20 minut + než se vyhrabem z bytu. A zpětně jsem ráda, že jsme to nestihli. Nikdo mě neotravoval na příjmu a nikdo nedělal žádná vyšetření. Jen po porodu v porodnici bych měla víc klid. Trvala bych na dodržení mého plánu, takhle to bylo takové hektické.

keminek
28. črc 2010

@lenulab to epinování pomůže na sebedůvěru, já taky dost četla (supr knihy: odent Znovuzrozený porod, penny simkin Partner u porodu, balaskas Aktivní porod, groverová-suchá Aby porod nebolel)
Na miminko jsem se těšila, porodu se nebála, ten minulý byl rychlý (6 hod.) a kdyby nezprasili konec, tak byl krásný celý. Bolest byla velká, ale beru jí, že k tomu patří a hotovo, takže mi nevadí. Narození je oslava.. tohle je lepší přístup než mít strach, ať už bude průběh porodu jakýkoliv.
@petaskrdla díky 🙂 na hysterčení nebyl čas ani nálada 😀 asi bys nehysterčila, prostě bys dělala, co musíš, cítíš..
v podřepu mi epinování nešlo, nezkusila jsem to ani. Zkusila jsem na 4 (držel manžel) a na boku. Na boku mě to bolelo, asi to vnitřní šití. Na 4 v pohodě. Většinou jsem ale cvičila v polosedě, to bylo taky v pohodě, jen jsem zjistila, že na těch 4 to jde maličko líp. A při porodu je to ještě jiné, takže ono si to představit moc nejde. Ale když tě bolí podbřišek jako při ms a bolí tě dovnitř, protože se otevírá branka, tak jdeš prostě dopředu a nakonec skončíš třeba v kleku nebo na 4 nebo tak nějak. Je to bolest v podbřišku spojená s velkým tlakem.
@zuzyca já myslím, že když ho tam máš takhle celý a dáš 30, že cvičíš dobře. že to máš prostě elastický 😀
@fraal děkuju, taky bys to zvládla 🙂

maciatko1978
28. črc 2010

iba som sa chcela podelit o pokroky🙂)). Mam za sebou 8 dni epi no-vania a dnes rano sa mi podarilo dostat na 9 (zacinala som na 5). U mna ale jednoznacne vyhrava poloha na boku kde mi to je najpohodnejsie a myslim ze prave tu sa to aj pohlo vpred. Bola som v pondelok na vysetreni v Podoli, nuz opat ma pan doktor nevysetril iba mi natocili monitor a vypytala som si nieco na candidy takze som dostala tabletky. Takze cez noc liecim a potom dva krat denne epinujem. Termin mame o tyzden. Zatial necitim ziadne priznaky, vraj mam brusko stale dost hore ale citala som ze klesnutie nie je zarukou rodenia tak uvidime. Snad do porodu stihnem dat 10, musim uznat ze mi to psychicky hodne hodne pomaha! Drzim palecky vsetkym buducim maminkam.

ninouche
28. črc 2010

keminek, taky se připojuju ke gratulacím 🙂
včera jsem poprvé zkusila epi-no a mám na vás - zkušené uživatelky - dotaz: děláte taky tu 1. fázi, tzn. jak je v návodu - zavést balonek dovnitř a stahovat svaly, takže se má balonek jakoby vtahovat dovnitř? Nevím, jestli jsem to dělala nějak špatně, ale toto mi vůbec nešlo 😒 Balonek mi naopak pořád měl tendenci vyklouzávat ven, musela jsem ho celou dobu přidržovat. Tak jsem se na to prozatím vykašlala 😅 a rovnou jsem zkoušela pomalu nafukovat a pak "vytlačit" (spíš nechat vyklouznout) - zatím jsem hodně opatrná, začínám zvolna, protože jsem po přeléčení těch kvasinek a bojím se, abych tam nebyla náchylnější k poranění... Někdo se tu ptal na ty léky na kvasinky, asi @maciatko1978 ? Omlouvám se, zapomněla jsem kdo to byl - každopádně já jsem měla krém Jenamazol, je to na 3 dny a tuším se to dá koupit i bez receptu...

maciatko1978
28. črc 2010

@ninouche Ja ziadne cvicenie ,,vtahovanie,, nerobim. Iba to vsuniem dnu tak 2/3 a pomaly nafukujem. Ano bude sa to vysuvat tak si to jednou rukou vzdy pridrziavam, je to narocne ale zvyknes si. Snazim sa po nafuknuti vzdy sem tam povytiahnut a opat vsunut spat aby sa to tam pomaly natahovalo a prisposobovalo. Do urcitej velkosti balonika sa to da, samozrejme ked je uz velmi nafuknuty tak to len tak zasunut uz nejde a chce to silu. Dolezite je, aby sa to pomaly nafukovalo stale viac a viac, ja som si dala zavazok ze kazdy den nafuknem o 1 nafuknutie viac. O kvasinkach som vedela z vysledku, ziadne lieky mi ale na to nedali. Nerobilo mi to ale ziadne problemy ani vytoky tak som to nechala tak ale po epinovani som mala pocit ze to zacina svrbiet tak som si na to radsej nieco vypytala. Dostala som od doktora Candibene je to 6 tabliet, vzdy jednu vecer vkladat do posvy. Viem aj o 3 dnovych no neviem preco mi doktor rovno nedal tie na kratkodobejsiu liecbu. Ja som si ale tiez masirovala hraz nejakym specialnym olejcekom a mam teraz pocit ze to svrbenie bolo skor z toho, kazdopadne mam po dvoch dnoch liecenia kvasiniek omnoho lepsi pocit z myslim ze hraz je pruznejsia tak to bol asi dobry napad preliecovat. Musis byt hlavne trpezliva. Ja som zacinala na 5, mala som pocit ze to nikdy neprekonam ale ked si clovek cita ako sa kazdemu dari postupne dostavat na vyssie cisla, tak si povie ze to predsa musi ist aj u mna🙂 Tak len opatrne a trpezlivo. Urcite si najdes aj vlastny a Tebe vyhovujuci sposob ako to precvicovat. Ja si tiez pred epinovanim urobim lubrikacnym gelom taku mensiu masaz, pouzivam specialny na baze vody, na ktory nedam uz roky rokuce dopustit a tak sa mi aj epinuje lepsie ked je to tam zvlhcene. Drzim palecky!

ninouche
28. črc 2010

@maciatko1978 děkuju za uklidnění 😉 Myslím, že to cvičení s "vtahováním" balonku dovnitř je spíš na posílení svalů pánevního dna... tak to spíš třeba po porodu využiju, uvidím. Ty kvasinky se většinou léčí dýl než 3 dny, měla jsem těch léků na ně za svůj život už tolik! 😠 a skoro pokaždé něco jiného - globule do pochvy, krém na zavedení, čípky... já na to bohužel trpím roky, takže mě ani moc nepřekvapilo, že ani v těhotenství se mi nevyhnuly 😖 Spíš mám strach z toho, jestli jsou opravdu dostatečně přeléčené - neměla jsem žádné potíže jako svědění, jen větší výtok (jenže dr. mi vždy řekl "výtok v těhotenství je normální" 😒 ) a teď teda jen doufám, že 3denní léčba byla dost a nevrátí se. No musím zkusit hodně omezit sladké, nejlepší by bylo sladké úplně vysadit - to mi vždycky pomohlo, ale když mě teď honí mlsná 😅 🙂
Jen doufám, že po těch letech, kdy jsem kvasinky mívala, už tu sliznici nemám třeba nějakou chronicky narušenou a oslabenou... z toho mám strach ☹

petaskrdla
28. črc 2010

@ninouche Já jsem to posilování svalů pánevního dna dělala, ale nevím, jestli to má nějaký efekt při porodu, řekla bych, že je to aktuální po něm / a hlavně mě to moc nebaví 😉 / tak už to nedělám.
Ale zjistila jsem zásadní věc, blik cvak 😀 , vy cvičíte více opakování? Já vždycky jen jedno, vůbec mi to nenapadlo.. To to dnes zkusím víckrát a uvidíme, třeba se dostanu na nějaké lepší číslo.. 😉

maciatko1978
28. črc 2010

@ninouche Mam priatelku ktora na kvasinky trpi cely zivot☹ Tiez si chudera uzila uz svoje. Myslim, ze keby tie kvasinky boli take nebezpecne pre porod tak by ma automaticky liecili ale keby som si ich sama nevypytala tak na to urcite nic nedostanem. So sladkym to mam uplne rovnake🙂) Neviem sa ho nabazit ale to az teraz ku koncu tehotenstva. Trenuj pomalicky a ja si vzdy sledujem zrkadielkom co sa tam dole deje takze budes aj vidiet ako na to tkanivo reaguje. Ked si k tomu este pridas ze hormony pocas porodu dokazu tiez urobit obrovsku zmenu tak sa ta pruznost este znasobi. A vies co, tiez som sa stresovala pred par dnami ci to dam, ci to stihnem natrenovat a vcera som si povedala ze ked to bude bez strihania dobre a aj keby nie tak je kope zien co rodili s nastrihom a prezili to tak to prezijem aj ja. Je lepsie asi prijat aj tuto alternativu nez sa stresovat ze to musi za kazdu cenu ist s nastrihom. Po epinovani to bude natrenovanejsie vzdy! Ved sama vidim co tyzden cvicenia dokazal a takze to bude vzdy iba lepsie ako keby sme epino nikdy nepoznali. Pisala tu predtym jedna holka ktora dala iba 8, tiez mala kvasinky a porodila bez nastrihu takze vsetko je mozne. Hlavne pokoj, je to vraj hodne psychicka zalezitost. Dolezite je vsunut, nafukovat, mierne povytahovat ked sa da a v zavere vytlacit pomalicky von, takto to opakujem asi 4 krat pri kazdom cviceni. Kde budes rodit? Je to Tvoje prve miminko?

luciolka1987
28. črc 2010

dneska mi prisli vysledky steru a sem z toho jelen ☹ mam tam tri nalezy z nake aerobni kultivace staphylococcus epidermidis,ojediněle streptococcus alfa-haemol. a gardnerella vaginalis.kultivaci na kvasinky mam negativni a kultivaci na streptococcus agalactiae taky negativni.A teď sem docela zmatená co ty tři nálezy znamenaji a jestli budu moct pokracovat v epinovani.to krehnuti tkani zpusobuji jen kvasinky nebo i ti streptokoci?nemeli jste to nektera??? 😒

maciatko1978
28. črc 2010

@luciolka1987 Ja mam oboje kvasinky aj Streptokoka skupiny B. Na Streptokoka Ti nic nedaju, to je vraj bakteria ktora zije v traviacom ustrojenstve a u zhruba 10-20% zien kto vie preco zostupuje do porodnych ciest. Len Ti poradia aby si sa vcas dostavila do porodnice ked zacnes rodit, a min 3-4 hodiny pred samotnym porodom Ti musia podat do zily antibiotika aby sa miminko pri prechode porodnymi cestami nenakazilo. Keby tie antibiotika nedali tak by to mohlo mimu ublizit. Ziadne ine liecenie ale na to nie je. Len Ty tu pises ze mas jeden druh streptokoka a nemas druhy tak teraz neviem ktory je ten skupiny B☹ Skus vygooglovat, urcite nieco najdes. Kazdopadne aj s kvasinkami aj so streptokokom normalne s epinom cvicim..

luciolka1987
28. črc 2010

ale streptokoci to svalstvo doufam neoslabuji nebo jo?to jen ty kvasinky ze?no ja vydrzim do zitrka a zeptam se doktora co to vsechno je.

maciatko1978
28. črc 2010

@luciolka1987 Pokial viem tak nie neoslabuju ale pokojne sa zajtra spytaj a daj vediet🙂))

akri
28. črc 2010

Tak holky. mám dnes 2 dny po termínu a do 10 cm už mi chybí jen kousek. Taky jsem najela na cvičení 2x denně, ale dnes asi vynechám úplně. Byla jsem na kontrole v porodnici a doktorka mi udělala Hamiltona. Trošku špiním, tak to nechci epinem ješte dorazit. A taky uvidím, jestli vůbec ještě nejaké cvíčo před porodem stihnu.
A jinak co se počtu opakování týká, v rámci 1 cvičení opakuju vzdycky víckrát, tak 6x min, protože zacínám vždy na menším obvodu a pak opakuju tak dlouho, dokud se nedostanu na větší obvod, než při předchozím cvičení. Jen nevím, jak tohle postupny roztahování nahradím při porodu. Potřebovala bych si předím porodit několik menších miminek 🙂
Ale ted vážně, pomáhaly vám PA s roztahováním hráze při porodu? Vím, že někde to tak dělají, snaží se o co nejlepší ochranu hráze a při tlačení ji pak ještě přidržují. Ale nevím, jestli je to běžná praxe.

petja
autor
28. črc 2010

@zuzyca Já myslím,že cvičíš správně,leda při cvičení balonek trochu povytáhni,aby se ti dostalo nejširší místo balonku na hráz,tímto ji budeš více napínat a opravdu jak se přehoupneš přes určitou hranici,každý to má jinak,tak už je tojednoduché,epino nemá působit žádné velké bolesti a signalizuje ti,že jsi na správné cestě 😉 Můžeš v sobě nechat třeba dýl a posilovat dno pánevní
@ninouche No vyjíždí ti,páč buď hodně zvlhčený,nebo ještě dobře neovládáš svaly dna pánevního,ale to se všecko poddá

ninouche
28. črc 2010

@maciatko1978 taky cvičím se zrcátkem, dělala jsem tak ze začátku i masáž hráze, abych viděla, jestli na to jdu správně 😉 Na ty kvasinky mi dal ten krém můj gyndr., ale v porodnici při první poradně teď v pondělí jsem se na to ptala a tam mi dr. řekl, že není ani potřeba to léčit, pokud nemám subjektivně potíže. Takže z toho usuzuju, že kvasinky pro mimčo nebezpečné nejsou, a pro porod asi taky paušálně ne, jen prý můžou způsobit, že je ta tkáň náchylnější k poranění (jako každá "nemocná" tkáň) - to mi dr. potvrdil. Ale určitě není pravidlo kvasinky = poranění. Tak se taky snažím myslet pozitivně a nestresovat se tím! 🙂 A úplně s tebou souhlasím - cokoliv si člověk začně moc striktně přát a nepřipouštět žádnou jinou variantu - způsobí mu to leda stres, příp. výčitky, když to pak nevyjde dle jeho představ. To mi říkala i dula - samozřejmě je dobré udělat vše pro to, abych riziko nástřihu a poranění zmenšila, ale neupínat se jenom k tomu, že to MUSÍ být tak... 😉 Rodit budu v Podolí (mám ještě furt psán okres Brno, ale žiju teď v Pze) a je to naše první mimčo... tak jsem ze všeho trochu "vykulená" 🙂 A ty? kde budeš rodit?
@petja je možný, že jsem ho měla hodně zvlhčený, protože bez toho mi to šlo napoprvé špatně zavést... zkusím dát míň lubrikantu, uvidím. Tak snad se to fakt poddá 🙂

ivuska.h
28. črc 2010

@keminek Super porod! Já jsem rodila doma plánovaně a musím potvrdit tvé pocity v tom smyslu, že člověk dělá všechno tak nějak automaticky, když ho nikdo neruší 😉 Já jsem teda neepinovala, jen před prvním porodem jsme dost poctivě masírovali, měla jsem jen povrchové poranění na pár stehů (hlava 36 cm + ruka 😀 ) a teď napodruhé úplně pidi prasklinka na kůži, na šití to nebylo.

No nic, chtěla jsem hlavně napsat, že se mi fakt líbilo, jak jsi to zvládla!

maciatko1978
28. črc 2010

@ninouche Jeej tak to je mile🙂 Aj ja budem rodit v Podoli a tiez je to nase prve miminko. O dule som tiez uvazovala ale nakoniec sme si s manzelom povedali, ze to spolocne zvladneme, predsa len je to hodne intimna zalezitost a myslim ze to bude takto krasne rodinne. Ja som si na porod objednala homeopatika aj nejake uz par tyzdnov beriem, mam relaxacnu hudbu, aj aromaticke oleje na masaz a osviezenie, absolvovali sme s manzelom predporodny kurz, videla som desiatky videi o porode, vsetko mozne precitala, neverim ze pre to mozem este urobit viac🙂 Teraz uz sa iba oddavam do ruk osudu a budem verit, ze vsetko dopadne tak ako ma - a dobre. Priznaky na porod neboli az vcera som zacala mat take akoby predmenstruacne bolesti a mala som ich aj dnes a myslim, ze mi konecne padlo aj brusko tak uvidime, pocitovo myslim ze sa tam blizime. Termin mame buduci stvrtok tak verim, ze odrodime najblizsie dni alebo okolo terminu. Snad ziadne prenasanie nebude. Moc nam drzim palecky nech nam to dobre dopadne. Je neskoro ale trenovala som iba rano, tak si idem dat este jeden ,,trening,, a potom oddychovat🙂 Dnes som si v lekarni este kupila Femisan gel je na zdrave prostredie v posve tak sa da pouzit aj ako lubrikacny gel pri cviceni s epi no. Snad tam nie je ziadna zlozka ktora by poskodila ten balonik. V pondelok rano idem na monitor a na kontrolu, dufam ze ma konecne aj prezru, lebo uz dva krat som tam bola a iba monitor, otazka ci ma mam nejake otazky a ako sa citim a nic viac☹ Citam ze holky vedia po kontrole ako to tam s nimi vyzera, ci sa uz nahodou neotvaraju, ake je Cervix score, z ULZ vedia ake velke je mimco a ja odkedy uz nie som v rukach gynekologa ale Podoli v podstate vobec nic☹

ekika
29. črc 2010

Ahoj holky,
dneska akorat vzpominam, mame "vyroci", presne pred mesicem se nam narodil chlapecek prave v Podoli a bylo to super. Tak preju at vam ty porody v Podoli vyjdou presne podle predstav!!!

fraal
29. črc 2010

holky možná mám hloupý dotaz, ale co je to vyšetření Hamillton? já jsem se s tím ještě nesetkala. díky

petja
autor
29. črc 2010

@fraal Myslím,že roztažení hrdla děložního,má dělat pouze zkušený lékař a já bych do toho asi nešla.
Já dnes dala po týdnu cvičení obvod 10,takže konečná 😅 mám fakt radost a budu cvičit dál,už se těším na porod

nikka.vo
29. črc 2010

@fraal
Hamiltonův hmat je pro maminky často bohužel nepříjemný. Při poševním vyšetření, je-li hrdlo alespoň pro prst otevřené, se lékař pokusí prst zavést co nejhlouběji a následně „odloupnout“ vak blan od děložní stěny. Tím pak dojde k vyplavení prostaglandinů, tzv. tkáňových působků, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru