EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

keminek
13. srp 2010

@lio 🙂 🙂 🙂 jj.. to bude tvoje hudba. Moc ti přeju krásný porod.

nikka.vo
14. srp 2010

@petja předchozí porod byl císařem 😉 , takže jsem byla jako prvorodička 🙂
@keminek tak to já jsem po 21 hodinách zase tak čilá okamžitě nebyla 😅 , blbě se mi po tom funícím maratonu dýchalo a motala se mi hlava, takže já jak laňka běhala až druhý den ráno ( pár hodin po porodu). Jsem volala mámě, že si jdu pro časopis, tak mi řekla, jestli jsem se nezbláznila takhle rychle po porodu korzovat po nemocnici No holt mi rychle otrnulo 😅

@vorllinka já roztahovala a ráda 😀 😀 😀 jen ať se všichni podívají jak jsem to dala bez nástřihu 😀

keminek
14. srp 2010

@nikka.vo 21 😎 tak to si neumím představit.. 😕 prvně 6, podruhé 1 😅
Po prvním jsem teda byla hotová, že jsem se plazila skoro celý šestinedělí snad.. a v porodce jsem byla jak troska. Nevyspalá a dole naprosto v háji.
jj.. ať se podívaj na vizitě 😀 😉
Nejlepší to bylo v záchrance.. ti mě chtěli držet na schodech (nebylo třeba) a pak mě nutili ležet na lehátku v autě.. Jenže já měla bolesti na porod placenty. Tak jsem se jim tam otočila na 4, protože vleže mi to vadilo. Kdybych si mohla sednout, tak ze mě v pohodě vypadne 😉 A ta zřízenkyně byla celá hotová, furt chtěla, abych si zas lehla.. 😀 ale měla smůlu, já jsem jí tam takhle porůznu blbla 😀 Byla jsem fakt v pohodě, nemusela se obávat, ale jaksi nebyla zvyklá.

keminek
14. srp 2010

ono to auto dost drncalo, bála se, abych nespadla a tak dále 😝 Jenže to lehátko má madla, za který se dá v pohodě čapnout.. No takhle jsem si to nepředstavovala.. první hodina po porodu má vypadat jinak 😒

fraal
14. srp 2010

Teda holky vás číst je fakt optimisticky - já jsem se porodu vždycky bála(před těhu) podle líčení některých ženských a když jsem otěhotněla, tak mě ta představa miminka tak nějak uklidnila, že ať je to jak chce hrozný, tak to za to stojí a díky epi-no a diskuzi tady mám pocit, že to zase taková hrůza nebude, tak snad mám právdu 😀 každopádně tu všem děkuju za tak fajn zprávy a takovu podporu pro ty co to teprve čeká

petja
autor
15. srp 2010

@nikka.vo Tak to sem popletla,nicméně taky moc pěkný,že tě nechali rodit přirozeně,někdy ženou automaticky mamču podruhé zas na císař 😝
Já teď dva dny necvičila ,ale držím se furt mezi34-36,takže dobrý...

valentinuska
15. srp 2010

@petja mě naopak přijde dobré, že i prvorodička může porodit s Epinem bez nástřihu - to se dřív moc nestávalo ... druho a vícerodičky už často rodí bez nástřihu i bez Epina, tam nejsou už rutiní nástřihy - každopádně s Epinem je tam už snad 99,9% pravděpodobnost, že to bude bez nástřihu 🙂

petja
autor
15. srp 2010

@valentinuska Jo,epizotomie je pořád hodně vysoká,mě teda nevěřil krom manži snad nikdo,že to poprvé bez nástřihu půjde,pak mi psala švagrová,že sem to zvládla,jak nikdo
Já mám z druhého porodu větší obavy,co se nástřihu týče,abych našla pochopení i na druhé straně zas..Manža sice říká,že se o to postará,ale hádejte se s doktorem

petra.vavra
15. srp 2010

ahoj holky, chtěla jsem se tady Vás zeptat, zda některá nebudete Epino prodávat, či neporadíte, kde půjčit v Praze ...díky 😉

keminek
15. srp 2010

@lio tak co, jak to jde..? zítra nástup nebo se pletu?

valentinuska
15. srp 2010

@petja já bych se naopak u druhého bála o dost méně ... několik doktorek mi pak říkalo, že druhé bude určitě bez nástřihu, když první bylo s malinkým 🙂

lio
15. srp 2010

@keminek zatím jsem vcelku, už jsem vypila riciňák a zatím se nic výrazného neděje, krom decentního vyprazdnovaní a decentních bolestí....ještě vana a manžílek a zítra nástup

zdeniii
15. srp 2010

@lio dríím palečky!!! mne to pomohlo 🙂))

lio
15. srp 2010

@zdeniii no u mne už se taky něco děje, otázka je zda to povede k porodu, nebo je to planý poplach..zatím pa

zdeniii
15. srp 2010

@lio já to pocítila až ráno 🙂)) v den příjmu už jsme tam zlstali a doktor se divil že nevím že rodím 🙂)) 😎
Držím palečky at máš nádherný porod jako já 😵

verondza
16. srp 2010

ahojte,
inspirovali ste ma svojimi beznastrihovymi porodmi, takze som si pred tyzdnom epi-no objednala aj ja a dnes vecer zacinam s cvicenim. mam uz jeden porod za sebou a ten bol s veeelkym nastrihom. bojim sa, aby ta jazva neznemoznila potrebne roztiahnutie hradze. mate s tym nejake skusenosti?
naviac som mala v tehu 2x mykozu aj hemoroidy (ja som v tomto tehotenstve mala asi vsetko ☹ ). takze sa fakt bojim, ako to cvicenie dopadne.
celkom ma nahnevalo, ze mi balonik prisiel bez slovensk. navodu. nato, ze to je drahe ako fras, dost blby pristup...
ale kedze ste tu vy so svojimi skusenostami, sńad to zvladnem..
po vecernom pokuse napisem , ako som dopadla.

keminek
16. srp 2010

@verondza já tam měla brožurku cizojazyčnou a k tomu takový secvaklý A4 papíry, což byly nakopírovaný překlady do češtiny
já měla při prvním porodu velký nástřih a taky jsem měla trhlou stěnu pochvy uvnitř.. porod bez sebemenšího poranění.. ani mikro.. 😉

verondza
16. srp 2010

@keminek
dufam, verim...
len ak pride mykoza, tak sa mozem aj zblaznit a nic s tym neurobim ☹

majatob
16. srp 2010

ahoj holky, tak sotva jsem s epinem skoncila, uz se zase hlasim k budoucimu epinovani 😀 zatim teda budu jen sem tam nakukovat jestli nektera neprodavate, tak snad vam to nevadi 😉 jinak mam jeste chvili cas 😀

xaverov
16. srp 2010

Majatob, ty jedes 😀 Klobouk dolu a gratuluju.

e295
16. srp 2010

@verondza Já taky myslela, že mě neposlali český návod ani fakturu a záručák. Ale pak jsem zjistila, že jsem to jen přehlídla. Bylo to vložený v obalu, ve kterým byla zabalená krabice s Epinem. Málem jsem to s tím papírem vyhodila, vůbec to nebylo vidět a docela to v tom drželo. Tak jestli ho ještě máš, tak se pořádně mrkni.

Jsem zvědavá, s jakou se ozve Lio. Moc držím palce!
Já dnes byla u Dr, protože mimčo nějak přestalo přes víkend kopat a když, tak jen opravdu malinko a jen tak max 4x denně a to jen 1-4 pidi šťouchánky a dost. Ale na monitoru i na UTZ je vše OK. Dr prcka přeměřil a prý už je i dost velkej a nechtěl by to dýl nechávat, tak mě chtěl hned "odloupnout", aby urychlil porod, (ale dole se ještě vůbec nic nechystá a tak to udělat nemohl). Tak mě to tak vylekalo, že ze mě hned vylítlo, co všechno bych ještě chtěla stihnout... 😀 a Dr jen čučel 😀 tak ve St zase kontrola a prý se uvidí. A navíc ještě nemám natrénováno
😒 4 dny jsem te´d zaseknutá na 28cm. Včera jsem se teda posunula na 28,5cm, ale stejně je to málo.
Jak vy cítíte pohyby na konci těhu, pořád stejně nebo taky už jen tak málo?
Jak jsem se vás minule ptala na cvičení s epinem, psaly jste, že ho vytlačujete. Mě to teda vůbec nejde. Kdybych nedržela balonek uvnitř silou, tak okamžitě vyletí ven. A čím je větší, tím je to větší dřina udržet ho uvnitř. Dokonce se mi stalo, že mi z větší části vyklouzl a když jsem ho chtěla zasunou zpátky, tak se mi ten "úchyt" u hadice normálně vsunul do balonku (jakoby zaroloval) a nešlo to vůbec ovládat. Bylo to hodně nepříjemný. V jaký pozici vy cvičíte? Já zatím v pololeže polosedě a jinou polohu si nějak neumím představit, těžko si pak dolů dosáhnu a ještě vydržet těch 20 min...

petja
autor
16. srp 2010

No Lio dnes nastoupila do porodky na zátěžák oxytocinem+možná vyvolání.Ještě do září ani Kovaldě nepísla,tak asi rodí 😉 Přeju jí to

e295
16. srp 2010

@petja A co ty? Ty se ještě nechystáš? Natrénováno máš, že by jsi mohla rodit i dvojčata naráz 😀
Jdu přečíst ten odkaz o rycinovým nápoji. Do toho odlupování se mi nějak nechce. Ale po předchozích zkušenostech jsem rozhodně proto radši rodit dřív než pozdějc 😒

petja
autor
16. srp 2010

@e295 No,mě z hamiltona a podobných zásahů běhá mráz po zádech 😝 Je teda super,že tě o něm doktor vůbec obeznámil,jako,že by ti i řekl,že ho chce dělat,jaký doktoři sou,to bys čuměla.Já třeba ani nechci vaginál.prohlídky teď v porodce,co už nechodím ke svýmu gyndrovi,prostě ktg a utz,to je pro ně směrodatné,tím dělám už tak max.pro mimi.Já budu ráda,když porodím v termínu,ale nápoj budu zkoušet zas,až jak mi budou hrozit umělým vyvoláním,dřív ne,myslím,že mimi to ví nejlíp,kdy se narodit,i,když bude asi taky větší.Za týden mám TP a přijde mi,že jsem si bříška ani nestihla užít

e295
16. srp 2010

@petja To já zase vůbec nemám zkušenosti s normálním těhotenstvím. Předchozí jsem strávila v nemocnici a stejně to dopadlo špatně 😢 Nakonec jsem rodila císařem ve 30tt a kdyby se Dr i já rozhodli pro daší radikální zákrok, tak jsme měli děti dřív, ale mohli jsme mít obě. Takže já radši zastávám názor, že radši dřív, hlavně aby bylo mičo v pořádku. A v těhdle tt, je to už úplně šumák, kdy se narodí. Jen se děsím, aby nebylo mimčo rovnou veliký jako naše malá v půl roce 😀 To si fakt nějak nedovedu představit. Kamoška se mi smála, že výbavičku, kterou jsem nachystala po malé, že to teď prckovi vůbec neobleču a to mám nejvíc oblečků vel 50-52-56 a to malá nosila do 4 měsíců.
Ty jsi ten rycinový nápoj už v předchozím těhu vyzkoušela?

petaskrdla
16. srp 2010

Ahoj všechny cvičenky 😉
Hlásím se po delší době, byla jsem 3 dny v nemocnici, rozlítal se mi tlak, tak mě tam poslal dr, myslela jsem, že už se vrátíme dvě, ale nic, stále 2v1, tlak dobrý.
Ale protože jsem neměla ještě nacvičeno to, co jsem chtěla a chtěla jsem trénovat, přibalila jsem si epino do tašky, no snahu o trénování v nemocnici, kde není naprosto nikde, kde by byla možnost se zavřít v soukromí, to vám nebudu ani popisovat 😀 musela jsem čekat do noci, až usne kolegyně na pokoji a pak jsem tak nějak trénovala, no sranda 🙂
Nicméně dneska jsem přišla domů a odpol jsem cvičila a konečně jsem dala 10!! 😅 ale na balónku byla trochu krev, ale vím, že hodně z vás se to taky stalo a myslím, že už to mám opravdu za pár, tak je to tam hodně prokrvené.. Tak uvidíme, zda to bude stačit, už jsem potkala i dr, kteří rodí a vypadají fakt dost dobře co do ochoty vyjít pacientkám vstříc, tak mám fakt dobrý pocit!!

petja
autor
17. srp 2010

@e295 Ahojky,to mě moc mrzí,to už je ale na straně zanedbání lékařů,ne?Ty nejsi profík v tomhle..Já jsem nápoj minule vyzkoušela,když mi dávali nůž na krk s vyvoláním umělým,tak jsem ho vypila,to jsem byla40+2,mě za 2h.praskla voda a následoval úžasný,bezproblémový porod.Ad velikosti,já oblíkala až 56

@petaskrdla Ty jsi úžasná s tím cvičením!!! Hodně úspěchů.Mi se třeba taky stane,že v tom hlenu co je součást vnitřního prostředí a na balonku bývá po cvičení taky je na konci trochu krve,nějak to neřeším

fraal
17. srp 2010

Ahoj holky, tak já jsem pořád kolem 10 - 31 a nějak se to neposunuje, tak snad to bude stačit. Dneska mám podle uz termín, ale zatím nic

verondza
17. srp 2010

@e295 ja som fakt vsetko prehladala a nic som nenasla. ale nic to, niekde na zaciatku v tomto fore, alebo v nejakom inom o epi-ne, ktore som citala predtym, nez som sa pren rozhodla, niekto vlozil cesky preklad. takze mam.
prosim vas, mozem sa opytat jednu (zatial) vec? (som si myslela, ze som uplne teoreticky pripravena, ale stale sa nieco vyvrbi)..ako dezinfikujete? ja vzdy: pred pouzitim najskor lieh, potom mydlo, a popouzizi najskor mydlo, potom lieh. okrem toho, v lekarni ten iso....dezinfekcny pripravok vobec nepoznaju, takze mam normalny 60% lieh a tamponiky. mozem to takto pouzivat? dakujem strasne moc za rady!
vcera som teda 1x skusila a na moje prekvapenie (kedze ja mam pocit, ze som tam dolu najuzsia, ako sa da 🙂 ), som v pohode zacala tam, kde mnohe, teda na 5,5. ja viem,je to malo, ale pre mna sa zdalo na pohlad len tak-tak uz nenafuknute epi-no 😀 . a nemam zatial ani ziadne svrbenie, ani neprijemny pocit z namozenia....takze zaciatok celkom usiel 🙂 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru