EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sambucca
2. zář 2010

@eveluska 😀 !

ratatooy
2. zář 2010

ahoj holky chci se zeptat kolik jste dali při prvním cvičení?ať vím na co se mám připravit a nejsem v šoku že je to málo 😀

ratatooy
2. zář 2010

jo a proč se vlastně může cvičit až 36tt?já bych do toho šla hned?

terkao
2. zář 2010

@ratatooy úplně poprvé jsem dala 19 cm a napodruhé už 22 cm a pak jsem se několik trénování zasekla na 23 až 24 cm a nešlo to dál asi tak 4 cvičení, no a pak se to zase pohnulo a s každým cvičením jsem dala o centimetr víc a teď jsem na 27 cm.

verondza
3. zář 2010

tak, dnes to opat skusim. ale len trolilinku. ale ked sa vcera vo mne dr sparal a nekrvacala som, hadam uz som zahojena. drzte palce. idem vyskusat este nieco, naparovanie hradze nad malinikom. vraj to uzasne pomaha na jej uvolnenie. keby som si ju mohla vzdy niecim premastit, tak to naparovanie nerobim, ale kedze kvoli hroziaci kvasinkam nemozem, vyskusam. hadam tym nic nepokazim....
inak, trosku mimo temy, pijete malinnik a vyvar z lanoveho semena? predpokladam, ze vacsina ano. kolko toho malinoveho caju vypijete za den? ja sa donutim len rano jeden pohar, ale v 39.tt uz by to asi malo byt viac, nie?

dana3262
3. zář 2010

@verondza nejak se mi nezda poustet na kvasinky paru..co myslite? Malinik jsem pila 2x-3x, lnene seminko muzes i treba jen na chleba s maslem nebo do salatu 😉

verondza
3. zář 2010

@dana3262 myslis, zenaparovat radsej nie? do prkinka, tak ako si mam tu blbu hradzu nejak uvolnit a neprivodit si kvasinky 😠 ?

bengy
3. zář 2010

@verondza tak zkus epino namazat lubrikacnim gelem a pak si kup mydlo pro intimni hygienu a po pouziti se jdi umejt a snad to pomuze.

verondza
3. zář 2010

@bengy mazem a po epinovani sa vzdy z vonku poumyvam tantum verde. to mi v poho odporucil aj gyndos. rozhodla som sa, ze presne takto budem aj pokracovat a nebudem s nicim novym experimentovat. pred chvilkou som docvicila- mam klud, lebo maly uz chodi do skolky. povedala som si, ze pojdem max. od tych 6 cm priemer, ale po tej prestavke a asi to bude aj tym kludom, co tu teraz mam, som aj pri priemere 8 cm citila, ze hradza je uplne uvolnena a kludne by slo aj viac. ale uz som nechcela viac riskovat, takze som na tych 8 cm skoncila. hlavne nebola ziadna krv! pred tym poranenim som dala zhruba 9,5 cm, ale to fakt ledva ledva. neviem, kolko mam do porodu casu, mam pocit, ze mala sa do tyzdna pohrabe von, tak mozno uz tu desinu ani nestihnem. ale aj tak pojdem na dalsi priemer len pomaly. uz teraz mam pocit, ze mi cvicenie pomoze minimalne k mensiemu nastrihu, ako som mala pri 1. porode...
ozaj, vcera na vysetreni sa ukazalo, ze mala je hlavickou dolu, takze mam dobry pocit, ze teda aspon co sa tohto tyka, necvicim nadarmo!
dik za rady a prajem prijemny nacvik bez poraneni!

sambucca
3. zář 2010

@verondza ja bych asi taky zkusila lubrikacni gel ve vetsim mnozstvi nez normalne 😉 ale kdyz to bude palit, radsi necvicit - aby se ti nepodrazdily vnitrni tkane, to by bylo vic skody nez uzitku

verondza
3. zář 2010

@sambucca no, ja mam tiez ten pocit, ze cim viac gelu, tym lepsie. aj dnes som tam toho napucila ..
a vtedy ked som sa poranila, som tam dala gelu malo. ale ked ja mam strach, aby som si to nenacvicovala v nerealnych podmienkach. pijem sice odvam z lan. semienka,ale neviem neviem, ci budem az tak dobre mazat ☹

sambucca
3. zář 2010

@verondza no tak jasne, toho lubrikantu by tam melo byt fakt malounko, v realnych podminkach tam neni zadnej 😅 jen vlastni sliznice - ale pokud mas kvasinky je lepsi cvicit s pomoci gelu nez vubec 😉

suik
3. zář 2010

Já taky cvičím se gelem, a moc teda nešetřím, to se přiznám 😔 , je mi jasný, že pak to bude nasucho (nejde tomu nějak pomoct? - krom maliníku a semena, který jím snad po kilech) .... já na kvasinky trpím, ale teď doktror nic neříkal. Ohlíýím se na ně právě tím gelem a taky jsem objevila, že po masáži hráze (mám aromaolej z německa), je ten výtok mnohem menší, jsou tam nějaký bylinky, který působí protizánětlivě, tak tím poctivě mažu někdy dopoledne, ale vždycky po epinu.

@verondza já myslím, že napařovací lázeň by nemohla uškodit....

ratatooy
3. zář 2010

@terka tak jsem epino už zkusila a docela v pohodě,poprvé jsem dala 16 a na podruhé už taky těch 22,není to tak zlý,úpřijde mi že bych to nafoukla i víc ale mám ještě čas.jinak mě to docela i baví. 🙂

sambucca
3. zář 2010

@ratatooy Je to ciste tvoje vec, ale nechapu kam spechas, proc a s kym zavodis 😲 ... Pokud jses v 34tt tak mas na epino 2 tydny cas! Zbytecne namahas porodni cesty, cipek a delozni hrdlo - ty chces porodit predcasne, chces nedonoseny decko? Myslis ze to ze se Epi-no smi pouzivat od 36tt nema zadnej vyznam? Mela bych mlcet, ale nelibi se mi ze se chovas tak nezodpovedne 😠 ...

ratatooy
3. zář 2010

@sambuca já už bych klidně porodila podle mě je od 34tt dítě donošené,já jsem to jen skoušela

sambucca
3. zář 2010

@ratatooy Aha, no tak kdyz "podle tebe" je miminko ve stari 34tt prumerne velikosti 45cm a vaze 2300g donosene a pripravene k porodu, k vlastnimu dychani a vyzive, pak je to samozrejme v poradku 🙄 no comment

verondza
3. zář 2010

@suik neboj, ono sa nerodi nasucho! ved dietatko je obalene mazom a je tam plodova voda a kadeco 😨 ...no proste je tam podla mna dost mazadla. len neviem dost dobre posudit, ci nahodou ten lubrikant nie je este lepsi...preto som nim chcela trosku setrit, ale zistila som, ze sa to nevyplaca.
skoda, ze nemam taky olejcek ako ty. ja podla vsetkeho tiez teraz kvasinky nemam, len mam na ne nabeh, tak si davam hlavne kvoli porodu velky pozor...

skajana
3. zář 2010

@sambucca ono to s tím vyvoláním porodu nebude tak horký 🙂 měla jsem dva termíny, 14dní od sebe - podle doktora ten první vypadal pravděpodobnější, tak jsem cvičila podle něco od 36tt....nicméně na první prohlídce v porodnici si klepali na čelo, kdeže na to přišel a že prý to budou brát podle toho pozdějšího termínu...nakonec jsem ještě 10 dní přenášela než se to konečně rozjelo - jako ke konci už bych fakt ráda aby epi-no porod vyvolalo, dělala jsem fakt psí kusy ale nic z toho nebylo ;)

sambucca
3. zář 2010

@skajana Sama pises zes cvicila od 36tt. Jasne, je to mala pravdepodobnost, ale kdyz je v manualu napsano cca tri tydny predem, asi to ma nejaky duvod... Uz se k tomu nehodlam vyjadrovat. Kazdy je za svy zdravi a dite zodpovedny sam. Ratatooy se timto omlouvam ze jsem se nechala vytocit, mam ocividne jinej pristup nez ona.

ratatooy
3. zář 2010

@sambuca jako máš samozřejmě pravdu ale beru to tak že po 34tt je dítě schopno samo dýchat a z porodnice se propouští děti s váhou 2400g jako ůplně zdravá miminka donošená.jinak je samo lepší vydržet do 38tt ale nechtěla bych třeba zbytečně čekat do 40-42tt to jsou už pak ty děti hrozně přerostlý

lalial
3. zář 2010

@ratatooy S těmi plícemi bacha, sice dle knih by mělo dítě od 34+0 dýchat samo, ale známé nedýchalo samo ani miminko narozené 36+2. Jinak jako donošené dítě se bere mimčo narozené ve třicetsedm+0 - 42+0... 38+0 - 42+0 je bráno jako narození v termínu. Ve 40+0 je stanovený termín porodu, tam bych fakt nehleděla na přerostlost mimina. 😉

Jinak k EPI-NO, zvažuji zda ho pořídit pokud se nám potřetí zadaří a stále váhám, čili vás asi budu nějakou dobu číst, pokud to nevadí. 🙂

sambucca
3. zář 2010

@lalial diky za info, nekdy je potreba si pripomenout matku prirodu 😔

suik
3. zář 2010

@ratatooy no já nevím, znám pár miminek, co se narodily předčasně a sice i když dýchaly sami, žádná sranda to nebyla, ono je ještě mnoho dalších nebezpečí co tě čekaj. Ono to má nějaký důvod, že těhotenství trvá 40 týdnů. A opravdu přerostlá miminka se rodí málokdy. Někdy to je pro mámu náročný, ale nic co by se nedalo zvládnout.

tady na koni to ukazuje, že máš 34, to znamená, že jsi teprv 33+, to je fakt děsně málo, oficiálně se dítě považuje za donošené ve 38+0, to jsem měla včera oficiálně já. Takže jsem si konečně trochu oddechla.

@verondza ještě něco pokoumám a pak ještě napíšu

lalial
3. zář 2010

@suik Donošené je vážně ve třicetsedm+0 tam jedině pokud pediatr nazná, že se dítě chová nezrale, může mu to třeba o týden stáhnout. Jinak 38+0 - 42+0 jde o dítě narozené v termínu. 😉

Se omlouvám za vypsané číslo -nefunguje mi na numerické sedmička. 😀

verondza
3. zář 2010

@suik ja mam 38+0 dnes! sa nam zadarilo takmer naraz.... 🙂
pokoumaj a napis 🙂

ladenka
3. zář 2010

Ahoj holky, tak už mám po porodu a chci vám epi-no jen doporučit. Den před porodem jsem měla natrénováno na obvod 31 cm. Malá měla hlavičku obvod 34 cm a nemám ani vnitřní ani vnější poranění hráze (mám teda natržený malý stydký pysk cca 2 stehy, ale nevíme jak se to stalo). Ale hráz nepoškozena. Takže určitě trénujte a trénujte, vyplatí se to. 😉

verondza
3. zář 2010

@ladenka gratulujem! a tesim sa, ked vidim, ze epinovanie fakt ma vyznam a aj ja mam este sancu vyviaznut s jeho pomocou bez nejakej sialenej trhliny...

terkao
3. zář 2010

ahoj,
tak nevím jestli něco dělám při trénování epinem špatně, ale mě u toho hrozně bolí podbříšek, nevím jestli to je normální? Dneska jsem zase trénovala a radši jsem to moc nepřeháněla a skončila už na natrénovaných 26 cm a dál jsem radši nechtěla, protože to břicho dost bolelo. Nevím čím to může být? Nemáte to taky někdo?

suik
3. zář 2010

@lalial aha, já slyším pokaždé něco jiného....no každopádně čím dýl, tím líp (samo s mírou).

@ladenka já četla že by se měly ty pysky ještě promáznout olejem, pár dní před porodem. Tak to radši udělám tím spíš....
ale jinak výsledek krásnej, gratuluju....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru