EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
14. dub 2011

@katie_25 🙂 no, ale zase chlapci su vatsi ako diavcata, 🙂) no dari samu🙂)), preto uvidim,co povie doky, vies, ked maly bude mat 4 kg, tak ta nastrihnu, alebo sa natrhnes, aj keby sim si tam normalny balon nafukovala 🙂)),uvidime, to potom radsej cr, ale zase ono sa to moze este upravit, neviem uvidim, ale jja sa pripravim na normalny porod, uz som zacala pit caj z malinovnika, a vecer zapijat lanove semienka, a za chvilu, ked mi ta zlata zilka zmizne, tak aj s epinom, aspon psychycky budem v pohode, ze som pripravna 🙂)) hoci rada by som rodila normalne, teraz ked mam epino,

anicka1981
14. dub 2011

@katie_25 🙂 no, ale zase chlapci su vatsi ako diavcata, 🙂) no dari samu🙂)), preto uvidim,co povie doky, vies, ked maly bude mat 4 kg, tak ta nastrihnu, alebo sa natrhnes, aj keby sim si tam normalny balon nafukovala 🙂)),uvidime, to potom radsej cr, ale zase ono sa to moze este upravit, neviem uvidim, ale jja sa pripravim na normalny porod, uz som zacala pit caj z malinovnika, a vecer zapijat lanove semienka, a za chvilu, ked mi ta zlata zilka zmizne, tak aj s epinom, aspon psychycky budem v pohode, ze som pripravna 🙂)) hoci rada by som rodila normalne, teraz ked mam epino,

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 nie je pravda, ze pri 4 kg sa musi natrhnut alebo nastrihnut 😨

pri spravne vedenom fyziologickom porode aj utla žena može porodit 4 kg dieta bez poraneni, resp. s poranenim nevyžadujucim šitie- poznam aj osobne take.. 🙂
pod "spravne vedeny fyziologicky" považujem bez riadeneho tlačenia-teda ked vam nikto nebude vraviet, kedy sa nadychnut a kedy tlačit...vo faze prerezavania hlavičky- ked je taky palivy pocit dolu, sa nema tlačit, ale kontrakcia sa ma iba predychat...a ked budete moct rodit v polohe, ktoru si telo vyberie..

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka hm, lenze sme na slovensku a realita je tak, ze zenu nastrihavaju aj ked rodi len 2, 5kg babo, takze budme realisti, a poloha s nohami zaviazanymi tiez nie je moja oblubena, ale co narobim???mne osobne sa nase porody nepacia, ja seba si viem predstavit ako rodim na kolenach, zda sa mi to prirodzenejsie, a to ze mas tlacit, kedy to citim sama je tiez pravda, a tiez sa mi nepaci, ze zestricky zatlacaju brucho dole,ked tlacis, si myslim, ze by to malo byt tak, ze zena si sama zvoli tempo porodu aj polohu, bez neakych vatsich zasahov, ak nie su potrebne, len je skoda, ze tu to tak nefunguje ☹ , a prvorodicku nastrihavaju stale, to mi povedala, asistentka s ktorou mame cvicenia pre tehotne,,,,,, niekedy mam pocit,ze nas chcu mat cim skor zo stola dole, a mat pokoj,,,,pasova vyroba

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 veru mas pravdu...smutne to je...
ale stale vravim,ze je to preto,lebo matky nežiadaju..podvolia sa...s myslienkou že to "vydržia"...

v ČR je už prvy sudny spor, kedy žena zažalovala nemocnicu za nastrih...som zvedava, ako dopadne...

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka natrhnutie, je vlastne vysedok rychlo vedeneho porodu, kedy sa okolite tkanivo nestihne dostatocne rychlo natiahnut,,ked nim babo prechadza,:(, je to skoda, je skoda,ze vatsina zien ma z porodu nocne mory a strach, lebo je to urcite jedna z najrajsich a najprirozdenejsich veci, ja sa uz vidim, ako drzim svoje babo, a som stastna ako blcha, na druhej strane sa bojim, ze ked tam budem poviazana lezat, urobia mi nieco co nechem, napr zbytocny nasrih, ☹ , ale dufam, ze s epino sa tomu vyhnem, a ked babo bude prilis velke tak idem na cr, ja som malicka mam len 158 cm, a na prvorodicku som uz aj troska stara🙂, takze uvidm, co povie doky,,,, aj ked rada by som porodila normalne bez nastrihu, to by bolo najlepsie 😀 ,

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka si pis, ze ja si ziadat budem 🙂, hned im poviem zadne zatlacanie brucha, a ani nastrihavanie, , ked sa neozves, si budu robit to co chu oni, a kedze ide o mna, ja si poviem!!! 😎 je to moje zdravie a moje babo,

anicka1981
14. dub 2011

@anicka1981 no, ja ked ma nastrihnu, tak tiez rozmyslam, ze ich dam na sud,ale najprv dam dokimu podpisat papier, ze s tym sulasi,ze nebude nastrihavat, myslim, ze iba tak budemmat istotu ze ma tu nenastrihnu,

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 držim palce 🙂

a znova sa pytam: Kde je napisane, že MUSIS vyjst na stol a nechat si vyviazat nohy?
myslis ze je to v nejakom zakone?? veru nie je..
ako pises- je to tvoje telo, tvoje dieta a bude to TVOJ porod..a ak bude fyziologicky, nie je toho
.... kto by ta nasilim prinutil vyjst na stol 😀

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka , presne, co so mnou urobia??, nic 😠 , aj ked urcite z toho nadseny nebudu 🙂))

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 ale ono sa moze stat aj pri neviem akom pomalom porode,ze sa tkanivo natrhne- akurat ze sa natrhne na najslabšom mieste a nie cez zdravu velku čast svalu, ktory prestane byt funkčny...
rozpravala som sa s 2 PA zo zahraničia- obe mali vyše 200 porodov doma...jedna neurobila ani jeden nastrih a mala jeden porod s rupturou 3 stupna - porod vo vani, druha urobila 1 nastrih /aj to pri mrtvom plode,lebo chcela urychlit, nevedela,ze dietatko bolo mrtve uz par dni predtym/ a tiez mala 1 rupturu 3 stupna..
vychazda mi z toho,ze ruptura 3 stupna je v 0,5% pripadoch..
lenze v nemocnici nastrihnu 100% prvorodičiek - to je zranenie rovnake, ako ruptura 2 stupna..a ake % maju ruptur 3 stupna - v dosledku nastrihu, takej štatistiky som sa zatial nedopatrala..

aj ja som mala rupturu 3- stupna...po nastrihu a nasilnom tlačeni...takže ten nastrih nechrani pred ničim...

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 neviem čo by urobili...volali by predstavenych a kričali,že odmietaš spolupracovat 😀 😀 😀
na ich obranu treba uviest, ze citia velku zodovednost za teba i dietatko...ale neviem ,kde je hranica ich zodpovednosti
a tvojej vole...

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka a tak urcite by som neurobila nic aby som ohrozila babetko, a oni su tam predsa len vybaveny aj na pripadne komplikacie, ale zase musia pochopit, ze kazda zena je ina, niektora sa po siti zotavi za tyzden, a niektora ma problemy aj pol roka po porode,, a zase su aj dobri lekari, aj dobre zdravotne sesty, ale zase su aj hajzlikovia, vsetko je asi na stasti, koho stretnes, ja som si povedala, ze to necham na maleho, kedy sa mu bude chciet vyst, nech vyde 🙂, len dufam, ze nebude velky, alby mi velmi neublizil, , uvidime, co doktor povie, lebo zase ma par indikacii na cr, ale ja by som si maleho strasne chcela hned privinut, a to po narkoze sa neda, a po spinalke musis lezat 24 hod, tak to si tiez ho velmi neprivyniem, , uvidime no,,,,,

to, ze oni, len tlac, tlac, kamaratku nastrihli, ale tiez neako zle, lebo, ked mala isla von, tak sa etse aj roztrhla neako nabok, a ze cele stehno z vnutornej strany jej sili,,,,,

a co viem z anglicka, zila som tam 5 rokov, tak tam nenastrihavaju vobec, aj za cenu natrhnutia, lebo, ze natrhnutie sa hoji lepsie ako nastrih, tak mo vravela kolegyna v robote, ale ono zase zalezi,ako sa roztrhnes, ked len kozicka okolo, tak to je akoby nic, ale ked ti potrha velu posvu a konecnik, tak to uz je co povedat,,,,,,, 😖

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 verim,ze ziadna mamička ani ziaden zdravotnik nechce ohrozit ani mamičku ani dietatko 🙂
držim ti palce..velmi

lucie_84
14. dub 2011

@danavan Přímo jim zavolej, nemají to v samostatné nabídce. Když si klikneš na koupi přístroje, nabídne ti to i mohlo by se hodit a jsou tam ceny, ale neobjednávej si to přes to, protože to je jen příslušenství k tomu epinu. Jen požádej paní, že máš od nich přístroj a chtěla si se zeptat, jestli je možné si k tomu u nich objednat kondomy. Já to tokhle udělala a žádný problém v tom nebyl. Stojí to pár kaček.

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka @dulkagabulka a to, ze oni to robia pausalne, nepockaju ze ako sa ta hradza da natiahnut, ale rychlo strihat, mali by mat individualnejsi pristup, ako viem, robia to kazdy den aj niekolko krat, ale pre kazdu z nas je to nieco jedinecne si myslim, ako ked rodis raz, alebo 2x, alebo 3x, za cely zivot,,,, nie kazdy tyzden, to by si mali uvedomit,,,,,,.....

ja viem, ze mi nechcu ublizit, mamka robi v zdarvotnictve, v nemocnici, a pri nej by som rodila aj bez lekara, skoda, ze nerobi na porodnici 🙂)), ale zase viem, aj nieco viac zo zakulisia, aj ohladom lekarov a sestier tiez,, takze je to o stasti,, moju krsnu rodil opity lekar, tak ze od porodu je na invalidnom dochodku, to hovori za vsetko,,,,,, ☹

ale zase kopa zien porodilo bez problemov, tak verim ze ja budem jedna z nich, 🙂, a dakujem za drzanie palcekov, budeme potrebovat 😀

danavan
14. dub 2011

@lucie_84 Diky moc, uz na to koukam. Muzu se jeste prosim zeptat, kolik jich tak je potreba? Kondomu a ctverecku? Cvicit se ma od 36.tt, tzn. jestli dobře počítám 4 týdny x 7 dní = 21 ks za předpokladu, že cvičíš 1x denně.....

katie_25
14. dub 2011

@anicka1981 no kdyby se v prodnicích na rodičku nespěchal, tak bys třeba porodila i toho 4kg kluka.. ale tady dost často také dělají,že ti tlačí na břicho..no nevím.. 😒 jj, máš pravdu, holčičky bývají menší, obvod hlavičky ale měla 28cm, což je asi tak akorát 😀

anicka1981
14. dub 2011

@katie_25 , ja neviem obvod lavicky, nepovedali 🙂) ale inac ze vsetko ok, tak nech je zdravy, a si som sa pomylila, lebo som napisala 1900, a mal iba 1700g, 🙂), takze asi to nie je az take strasne, 🙂.hoci temin mi naozaj posunuli, 🙂, ja poprosim sestricku,kedmi bude tlacit, alebo ked zacne tlacit, ze to nechcem, a proti mojej voli mi to robit nemoze, a aj s lekarom sa porozpravam ohladom nastrihu, mu poviem o tom ze civim,ze nech ma necha porodit bez nastrihavania,a po pripade si dam to aj podpisat, aby som mala istotu, ze naozaj nebude mat pokusenie ma cvaknut 😠 , novorodeniatko ma priblizne 34 cm, ja som na epine na skusku zvladla 24cm, co je 7,5, podla ich stupnice, tak si myslim, ze ked to nacvicim tak by som to mala zvladnut,,,,,,teda dufam 😝 😀

katie_25
14. dub 2011

@anicka1981 a tak 1700g už je lepší 🙂 neboj, určitě to s epinem zvládneme 😉

anicka1981
14. dub 2011

@katie_25 🙂, no to dufam, 🙂 velke deti vatsinou maju mamicky,co maju tehotesku cukrovku, alebo prenasaju, ja cukrovku nemam, a dufam, ze ani prenasat nebudem a ze maly pride na svet tak akurat 🙂), ved kopu veciciek pre neho mam, a take zlate malicke 🙂)))tak by som sa tesila, keby sa do nich aj vosiel 🙂)))

lampabibindova
14. dub 2011

Ahoj holky 🙂

četla jsem jen prvních pár stránek diskuze, ale chtěla bych se jen přidat a říct, že epino taky mám a myslím, že je to skvělá pomůcka, ikdyby nakonec stejně došlo k nástřihu - člověk nikdy neví, tak je to alespoň pro mě, hodně velká psychická podpora.

Já jsem začala na 4cm a teď jsem na 6, na těch 10 si to teda opravdu nedovedu představit ale z toho co jsem tu četla to prostě musí jít...🙂 začala jsem cvičit od 37. týdnu, tak doufám, že to na těch 10 dám...

Chci se zeptat - dají se někde koupit v kamenném obchodě zvlášť ty kondomy nebo jen objednat přez internet (popř. kde)? Protože já jsem si jich objednala 10, myslela jsem, že to půjde bez toho ale nejde mi to, s nima to jde prostě o poznání lehčeji...koukala jsem přímo na stránky epina jenže tam mi to prostě hází rovnou že si chci objednat celé epino, na to jak si objednat samotné kondomy jsem nějak nepřišla...

moc děkuju a přeju všem bezproblémový porod bez nástřihu 😉

anicka1981
14. dub 2011

@lampabibindova aj pre mna je to velka podpora, som ovela kludnejsia, ja mam este troska casu na cvicenie ja som 32tt, zatial som len oskusala raz, ze kolko dam,, ako fakt tomu cloveku co to vymyslel dat vyznamenanie, a drzim palce, nech nam to vsetkym vyde

vejinka
14. dub 2011

@anicka1981 suhlasim ked je zmena pocasia tak ma boli aj brucho aj tam dole.doteraz este citim sitie lebo ma nastrihli az po konecnik.vraj to bude citlive este par rokov.

anicka1981
14. dub 2011

@vejinka moja mamka vravi, ze tie nastrihy citi este aj teraz, a ja mam 30 rokov,:(, a nastrihavana bola 3x, mam 2 bratov este, , je to hrozne,ako ti vedia dokazit cely zivot vlastne,neviem ako ostatne baby, ale pre mna je sexualny zivot dost dolezity, ako aj ked budem mama stale som este aj zena, a chcem sa pacit a citit dobre,, stretla som sa aj s babami,co ma obvinovali, ze sa stram viac o svoju vaginu ako o babo, ale si myslim, ze babu niako nepomozem, tym ze sa necham potrhat, ja som mala az panicky strach z porodu, a desim sa hlavne toho, ze male sa mi zasekne, a ho budu musit kliestami, alebo zvonom vytahovat von, a ze mu ublizia, ale to uz katastroficke scenare zase mam, povatsine sa snazim mysiet pozitivne, vsetko bude dobre, mamka mi uz vybavila dobreho porodnika, takze vsetko bude dobre, mam epino, takze nastrihu by som sa mala vyhnut, na 1x som zvladla balonik na 7, 5, takze to je super zaciatok, aked lekar bude vydiet, ze sa nieco nedari,alebo maly bude velmi velky, tak urobi sekciu, vsetko by malo byt dobre, drzte palce

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 zaručujem ti, ze počas kontrakcie, ak ti sestrička bude tlačit na brucho alebo ta budu strihat, nebudeš reagovat tak,ako si to predstavuješ...vtedy je žena v zmenenom stave vedomia ..odporučam ti všetky tvoje požiadavky prekonzultovat vopred...
čo sa tyka zazmluvnenia lekara, resp. "vybavenia"- privelmi vysoke percento takychto porodov konči vyvolanym porodom..vola sa to odborne indukica pre pohodlie..

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka to je dobry napad, ale nebudem vediet, aka sestricka bude mat sluzbu ked budem rodit, takze jej to mozem povedat, az ked budem na sale, ,,, a co sa tyka lekara, tak ked budem rodit normalne, tak do nemocnice pridem uz ked budem mat kontrakcie, alebo mi odtecie voda,tak aj s lekarom asi sa budem rozpravat az pred porodom o tom nastrihu, a popripade budem mat so sebou jeden papier na podpis, kde sa mi podpise, ze je oboznameny s tym, ze nechcem nastrih, a ked ze budem mat neake komplikacie, este pred porodom, tak pojdem na cr, tak na to by som si lekara zazmluvnila, ale ked bude vsetko ok, tak chcem rodit normalne, A inac to mi ani nenapdlo, ze budem tocha mimo, 🙂, ale ked si to tak zoberiem, tak asi hej, hoci zatial, som sa stale drzala, viem zachvat chladnu hlavu, ale netusim, ako sa zachovam pri porode, prave preto sa snazim cim lepsie pripravit a vyzistit co najviac veci, aby som a vedela spravne rozhodnut, co a ako, 🙂), inac som dost temperamentna, tak nech si davaju pozor, 🙂)) ma nastvu, ich tam zbijem vsetkych, 🙂))), mozu volat JOJKU 🙂)))) budem vo vecernych spravach,,,,🙂) 😀 😀 ,

dulkagabulka
14. dub 2011

😀 😀 😀 @anicka1981

maš viac moznosti...jednou z nich je napisat porodne priane...dalsou z nich je napisat prilohu k informovanemu suhlasu, bez ktorej je informovany suhlas neplatny a tato priloha je uz pravne zavazna..

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka aha, a to budem podpisovat pre porodom, ten informovany suhlas?

dulkagabulka
14. dub 2011

@anicka1981 ty si ho doma napišeš a priložiš ho v porodnici k tomu, čo ti daju podpisat..
lebo v porodnici ti daju pospisat informovany suhlas, kde podpišeš, že suhlasiš so všetkym čo ti budu robit...
k tomu priložiš tu svoju prilohu a na ten ifnormovany suhlas napišeš, že je bez prilohy neplatny..

poznam už i take pripady, že tuto prilohu k IS poslali už dopredu na riaditlestvo nemocnice, novorodenecke i gynekologicke oddelenie - to bolo v pripade, že mamička bola na viacerych pohovoroch v nemocnici a nechceli vyhoviet jej požiadavkam...tak poslala tuto prilohu riaditelovi s prosbou, aby dbal na to,aby jeho podriadeni konali tak, ako si to ona žela...,že takto si to vyžaduje...a div sa svete, porodila
presne tak, ako si to predstavovala 🙂

pevne verim tomu,že žiaden zdravotnik nechce nikomu ubližit...ale aj pacient ma svoje prava ..len o tych pravach malo vieme...mas pravo na informacie- to v prvom rade.. maš pravo sa po informaciach rozhodnut..a maš pravo odmietnut všetko čo ti ponukaju- napriklad..čo ja viem.naprikald taku aminiotomiu, či epiziotomiu...

anicka1981
14. dub 2011

@dulkagabulka a este v akej forme by som to mala spisat, akoze, napr, meno doktora bol informovany, o tom, ze moje meno si nezela nastrih hradze, alebo tak neako?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru