EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
14. kvě 2011

jaj babenky, ja som neaka vycerpana,, uz si neviem najst polohu v ktorej vydrzim dlhsie ako dva minuty, vsetko ma boli, tlaci alebo picha 😒
dneska som cvicila po 2dnovej prestavke, pokracujem na com som skoncila, necelych 9, ale dnes sa mi to cvicenie zdalo nake tazsie, akoby viac neprijemne vo vnutry,,,,mam pocit, ze hradza by zvladla viac ako moja susu 🙂
zilka ma trapi stale, ale neboli,,, takze pomalicky,,, beriem aj ten hamamelis aj faktu masticku, a aj sedacie kupele si robim z dubovej kory,,,, niekedy je ta zilka ok, ale niekedy je to des,,,,, ale 2 a pol tyzna vydrzime,,, len dufam, ze stihnem nacvicit 10cm, potom budem spokjna,,,,, pekny dnik prajem

lucie_84
15. kvě 2011

@seva
Děkuji za povzbuzení, protože čím víc to u nás vypadá, že půjdeme na vyvolání a trochu si mě uklidnila tím, že by to mohlo jít rychle a že bych se nemusela moc dlouho trápit. Už mám malinko pocit, že mi z toho občas hrabe, mám sny, že je sem psát snad ani nebudu, to bych vážně vypadala jak padlá na hlavu :DDDD Dneska mi zrovna ve snu dělali akutního císaře na ulici pomocí zednické lžíce 🙂))
Zítra už je pondělí, týden utekl jako voda a u nás se nic nezměnilo :( Takže si půjdeme pro datum.
@anicka1981
10 cm nacvičíš určitě za 14 dní, myslím, že za 3 dny cvičení budeš na 10 cm. Ale klidně to nepřeháněj a teď procvičuj těch 9 pár dní, aby to šlo úplně snadno a pak se posuň. S tvojí rychlostí cvičení to určitě natrénuješ. Krom toho 9 cm, co tu psaly holky, při hodně porodech pomohlo.

anicka1981
15. kvě 2011

@lucie_84 jaj moja, to su strasne sny, uz mate toho dost, mne sa snivalo, ze sa mi narodili dovojicky, 🙂,, ale neviem ako, len som ich mala a vedela som, ze su moje 🙂, neboj bude dobre, malickej je asi v tvojom brusku velmi dobre, sa jej nechce vonku, ja sa snazim mojemu dohovarat, aby vedel, kedy ma vyliezt von, jeto uz pre mna narocne, poslednych par dni je velmi vycerpavajucich, zajtra mam poradnu a budem musiet ist urobit bordel v socialnej poistovni ohladom materskej,tak dufam ze sa mi podari vybavit.

Inac urobla som si troska roadosti, obiednala som kolotoc nad postielku a aj takeho zabiaka na kocik 🙂, sa mi zda, ze ja budem mat z toho vatsiu radost ako maly 🙂))),

lucie_84
15. kvě 2011

@anicka1981
No už mi to vážně leze na mozek. Já se jinak fyzicky cítím moc dobře, relativně dobře spím, když nemám zrovna blbou noc, jako tu dnešní, včera jsme byli na procházce se psem a honili jsme se s ním po poli, pak jsme asi 3 hodiny chodili po nákupech, to já zase vydržím a nijak necítím, že by mě to bříško obtěžovalo. Jen už je to čekání prostě dlouhé...Kdyby nás tak nestrašili, že budeme rodit předčasně, snad by to tak strašné nebylo. Vždyť mi čekáme od 34 tt, kdy jsem se začala otvírat a kdy jsme ještě byli vystrašený, že bude malá nedonošená...a podívej...bude přenošená...

Já jsem v pátek povlékla postýlku, připravila znovu pokojíček, opět jsem ho vygruntovala, aby si malá nemyslela, že nejsme připravení. Taky máme kolotoč 🙂 Je důležité si dělat radost, to schvaluju 🙂)

vdovec
15. kvě 2011

@lucie_84 s tím otvíráním je to fakt otrava. Mě děsili od 16. tt.. pak asi od 25. tt. nakázaný absolutní klid a tak.. a akorát jsem přibírala a ted na poslední kontrole už v porodnici to ještě vůbec na porod nevypadá. Člověk si připadá už jako blbec.
Mě se teda naštěstí zdají jen erotické sny 🙂).
A cvičení s Epinem pokračuje. Už se dohrabu na 9 a říkám si, že na nich asi zůstanu. Říkám si, že těch 10 není nutných. Mám strach, že mi pak už zůstane větší 🙂).

lucie_84
15. kvě 2011

@vdovec
Ono asi opravdu tím klidovým režimem se to dá oddálit, ale nikdo jsme nečekali, že to budeme oddalovat až k přenášení 🙂 Uvidíme, co nám řeknou zítra, jdeme do poradny. Dneska se mi několikrát zdá-lo, že už mám po půl hodince trochu nepříjemné kontrakce, ale zase asi jen půl dne a už jsem zase fit.
Já jsem se s epinem dostala na 10 cm, ale teď už cvičím jen ob den a spíš zlehka vytlačím 9 cm a dám si s tím pokoj. Myslím, že když budu mít perfektně natrénováno 9 cm, bude to stačit. Pak udělají své i hormony. Taky si myslím, že se nemá nic přehánět a i když všichni říkají, jak se všechno vrátí do původního stavu, kamarádky po porodu půl roku mi říkají, že rozhodně to tam dole takové jako předtím není. Ale je dobré cvičit pak Kegelovy cviky.

disaster
15. kvě 2011

Ahoj holky, přemýšlím nad koupí epina a chtěla jsem se vás zeptat, čím balonek dezinfikujete nebo jestli používáte ty speciální kondomy na vodní bázi. Díky moc za radu.

anicka1981
15. kvě 2011

@lucie_84 🙂 no to hej, zachvilku budes drzat svoj batoztek radosti, 😉 neboj sa, verim, ze ti to lezie na nervy, ja dufam, ze moj sa vypyta von po 38 tyzni, dlhsie uz asi nevydrzim, maly je velky a ja mam menej vody, tak citim kazdy jeho pohyb co je pekne, ale sa bojim, ze mu neako ublizim, ked ho citim cez kozu,, normalne vcera vece som ho normalne po kolienku hladkala,a je zostupeny dole,uplne dole, az ako ochlpenie zacina tak citim hlavicku,preto mi asi aj ta sprosta zila vyskakuje, inac dnes ma boli cely den, zajtra sa pojdem hadat do socialne poistovne ohladom materskej a naozaj na to nemam niaku energiu, tak uvidim ako dopadnem.

my este byvame u nasich, tak rada by som sa uz stahovala, dufam ze nam vyde ten domcek co mame vo vyhlade, bolo by to fajn mat vlastne byvanie....

sussanah
15. kvě 2011

@lucie_84 jj taky me u prvniho porad strasili, ze to bude driv. Silene mi tvrdlo bricho, takze jsem byla od 6m na nemocenske, byly dny, kdyz jsem mela problem dojit do koupelny. No a od 9m jsem se zacala pomalu otvirat, taky kazdy tyden na kontrole, ze uz jsem pripravena rodit a ze to bude kazdou chvili a nakonec to bylo presne na termin 😀 Proste deti maji svoji hlavu uz v brisku 😉 Urco uz to brzy prijde a alespon o to budes mit vyvolavani prijemnejsi. Ale zkus se na kontrole zeptat, zda je nutne zavadet na vyvolavani tabletu, protoze jestli uz mas ted takovy nalez, tak by stacil oxytocinovy zatezovy test, coz je vlastne to, co popisovala seva, proste oxy do zily.

anicka1981
15. kvě 2011

aj ja som uz na 9, a neviem, nemam pocit, zeby som tak dole bola neaka vatsia, asi preto, lebo som zacinala na 7,5. tak to asi az taky velky rozdiel nie je., ja len pomaly pokracujem, chcem dobre natrenovat tu 9 a ked sa podari viac, tak bude len dobre, ale koli tej zilke je to naozaj trapenie pre mna, dnes zase vykukla a boli ako diva,

A co sa tyka tehotenstva ziadne problemy som doteraz nemala, okrem tej zilky,, takze dufam,z e aj porod prebehne prirodzene, a dufam, ze vdaka epinu aj bez natrhnutia, aj ked si uvedomujem, majma teraz, ze to bude fuska, vytlacit babo von, najma ked uz som teraz na 9, tak ten tlak je dost silny ani nie na hradzu je citim taky neprijemny tlak vo vnutry a nevydrzim tak nafukany balonik drzat dlho vo vnutry, jednoducho ho musim vytlacit,,, samotne vytlacanie ma vobec neboli, , ale ako pise Lucia, ono svoje urobia aj hormony,,,,,, tak dufajma ze vsetky porodime v pohode,,,,

DRZIM palce

lucie_84
15. kvě 2011

@disaster
Ahoj, já používám nelubrikované kondomy a nemusím si je ani zvlhčovat lubrikantem na vodní bázi. Můžeš si je objednat třeba na epino.cz, ale musíš jim napsat, pokud nebudeš kupovat rovnou i balonek, že je chceš koupit separé a s tím si můžeš objednat i desinfekční čtverečky k tomu určené. V návodu je také uvedeno, jaká desinfekce by se měla používat, takže to nejde jen tak ledajakou. Já jsem raději volila z nabídky přímo na jejich stránkách.

lucie_84
15. kvě 2011

@anicka1981
Malá teď fandí našim hokejistům, říkám si, že chtěla možná vidět ten boj o medaile, tak třeba se večer už uráčí nás poctít svojí přítomností 🙂

Jinak já např. u sebe vidím, že jsem "vytahaná", i přítel to říkal, když masíruje hráz. Ale já začínala na 5 cm. Uvidíme, jak to bude vypadat pak po šestinedělí, v jakém to bude stavu, ale já poctivě se snažím cvičit i Kegelovy cviky, se kterými budu pokračovat i po porodu, když to půjde. Zítra tedy kontrola, tak napíšu, jak jsme dopadly, ale musím říct, že ta nervozita je už strašná...

lucie_84
15. kvě 2011

@sussanah
My ten nález ale máme od 33-34 tt, takže jsme si říkali, jaký to pak bude fofr. Aspoň doufám, že s takovým nálezem bude ta první fáze aspoň trochu rychlejší a to čekání nám vynahradí rychlejším příchodem na svět. Termín jsme měli 9.5., podle utz, který ale nemám nikde psaný, jen nám ho doktorka říkala při utz ve 12 tt,jsme měli termín 12.5., nevím, jak dlouho se mám domluvit ještě s panem doktorem, že budeme čekat. Asi bude záležet i na tom, jak bude velká...

sussanah
15. kvě 2011

@lucie_84 no urcite bych brala jako presnejsi ten utz termin, protoze podle MS jsem prvniho mela skoro o 8 dni driv a to same i ted, ale proste presne vim, kdyz nase deti byly pocaty 😉 Dneska teda prenasis v podstate nejaky 3. den. Zalezi samoze na spouste veci, mimo jine i velikosti ( i kdyz i to je nepresny udaj, je to +- 10%), ale ja bych teda aspon tyden mimcu dala. A pokud, tak fakt zkuste ten oxy zatezovy test. Pokud by totiz nebylo telo pripravene, tak proste nezareaguje porodem a v podstate po 1 dni v nemocnici zas pojedes domu na chvilku. Kdezto pokud uz se rozhodnou vyvolavat tabletama, tak to do tebe budou postupne ladovat, dokud vysledek nebude porod.

disaster
15. kvě 2011

@lucie_84 Díky moc za radu 😉

kloranebb
16. kvě 2011

Ahojte baby. Dnes idem do porodnice rodit. S epi-no som sa dostala na 9 cm. Pri prvom dietatku to bolo 9,5 a narodilo sa mi 55 cm babo, 3640 g, 37 priemer hlavicky - vsetko bez nastrihu. Tentokrat som nestihla nacvicit viac ale nevadi. Pisem preto, lebo sa chcem podelit o jednu skusenost, na ktoru som natrafila dnes rano pri poslednom cviceni. Mozno o tom uz viete. Prve ranne cvicenie bolo s 28 nafuknutiami balonika, a slo to dost tuho. Potom som to vyskusala este raz a uplne v pohode som sa dostala na 26 nafuknuti a az potom sa objavila ta typicka bolest pri cviceni s epi-no a tym padom som v pohode dala este 4 nafuknutia. To znamena, ze ked som cvicila dvakrat po sebe, druhy raz som dokazala vytlacit o nieco vacsi balonik ako prvy krat. Pre tie, ktore pomalsie napreduju to moze byt cenna rada. A este jednu vec som na svojom tele postrehla. Mam kupeny olejcek na masaz hradze od weledy a ten je fakt skvely. Ja si s nim sice nemasirujem hradzu, len si natriem tie partie, no velmi to pomaha zvlacnit tu kozu a je potom pruznejsia. Urcite je to super kombinovat. Beriem si to aj do porodnice a na cakacke (ak to stihnem) si budem hradzu este olejcekom natierat, idealne by bolo keby sa mi to podarilo aj tesne pred tlacenim. Ostava mi uz len dufat, ze doktory mi vyjdu v ustrety a nebudu protivni a hradzu mi len tak zo zvyku nestrihnu. Uvidim, verim ze budem mat pri porode Bozim zasahom toho spravneho doktora, ktory mi aj v tomto vyjde v ustrety.

anicka1981
16. kvě 2011

@lucie_84 🙂 povzbudzovala dobre 🙂), o tych cvkoch som pocula, ale neviem presne na co su.. 😠
Ja nemasirujem, koli zilke, lebo po masazi to mam stale horsie, inac dnes mam porodnu, a budem musiet pytat neake normalne tabletky na tu zilu lebo ta bolest je neznesitelna, a to so aj prestavku mala, aj kupele si robim, aj masticku mam aj ten hamamelis, ale zda sa ze to neako prestalo zaberat, ved ja uz ani poriadne chodit nemozem, tak uvidim, co mi da,

A co sa tyka toho, ze si tam dole troska volnejsia, no to je jasne, ved koli tomu cvicime, urcite sa hradza skor stiahne, a aj mnej boli, ako keby ta mali strihat,, takze je to dobre, to znamena, ze sa nenatrhnes pri porode, a vies,ked dojcis, tak sa ti robi hormon, ktory stahuje maternicu do povodneho stavu, tak ja verim, ze aj hradza a j cela posva sa stiahne do normalu tiez,,, ja viem, ked som bola este slobodna a nemala sompriatela pol roka, tak potom ked som stretla svojho muza, som bola taka uzka, ako keby som pred nim nikoho nemala 🙂, takze ono sa to da urcite doporiadku. Tkanovo dole je elasticke,,, a zase aj tak uz nikdy nebude uz len o nas, budeme mamy 🙂)), aj ked pre mna je sexualny zivot velmi dolezity, preto som rada, ze je epino,,,,, lebo si myslim, ze priebeh porodu a nasledne hojenie bude ovela jednoduchie ako po nastrihu.

Drzim vam palce,,,,, verim, ze si z toho cakania uz unavena,,, ale ono to pride, urcite 🙂, drzte sa babenky

lucie_84
16. kvě 2011

Holky, na vyvolání jdeme v pátek. Do té doby si pan doktor nemyslí, že bychom měli rodit, tak jsem na to zvědavá Říkal, že zavádí nejdřív tablety, tak se toho bojím. Ach jo :(

janisska
16. kvě 2011

Zdravím holky, prodám EPI-NO, používáné pouze s kondomy, čištěné těmi čtverečky. Kdyby měla nějaká zájem, napište: patkova.jana@centrum.cz Na ceně se můžeme dohodnout 😉

anicka1981
16. kvě 2011

ahojte babulky, poradna dopadla dobre, doktorka mi predpisala detralex, tak uz som ho zacala brat, dufam, ze zaberie cim skor, lebo ta zilka je neznesitelna ☹ V socialnej som nic nevybavila, zase som mailovala do anglicka, som zvadava, kedy sa im uraci mi odpisat a poslat formulare, ktore potrebujem, aby mi dali matersku.

lucie_84, no aj tak to nie az take zle, este mas skoro 5 dni, na to aby malicka prisla sama,a skusala si horuci kupel, alebo, ze vraj milovanie je dobre, lebo orgazmus vyvola stahy maternice a muzske semeno obsahuje neaaky hormon, ktory pomaha otvarat krcok, netusim co ine by sa dalo robit,,,,,kazdopadne drzim palce,,,,

lucie_84
16. kvě 2011

@anicka1981
Sex i horkou koupel už jsme vyzkoušeli a nepomohlo to. Musím tedy říct,že nevím, jestli to byl onen obávaný hmat na vyvolání, protože to bylo akorát nepříjemné, ale rozhodně né bolestivé, hodně špiním po vyšetření a bolí mě bříško jako při ošklivé ms. Třeba se to rozjede...Jsem ale z toho trochu na nervy :(

anicka1981
16. kvě 2011

@lucie_84 tak ono sa nieco deje,,, len nestresuj, som citala ze,

1.1. Vypisovanie papierov po príchode do pôrodnice
Spôsobuje spomalenie až zastavenie pôrodu. „Počas pôrodu, sexuálneho aktu a dojčenia je aktívna len primitívna mozgová štruktúra v a okolo hypotalamusu, ktorú obklopuje neokortex (nová vyvinutá mozgová štruktúra). Ak je tento racionálny mozog príliš aktívny, má tendenciu ovplyvňovať primitívny mozog. Aby sa žena mohla ponoriť do seba a umožniť samovoľný pôrod, musí zmeniť úroveň vedomia redukciou aktívnej mozgovej kôry. Inak povedané, počas pôrodu alebo ľubovoľného sexuálneho zážitku, má akákoľvek stimulácia neokortexu – napríklad logická diskusia, to, že je človek pozorovaný, ostré svetlá atď. tiež obmedzujúce dôsledky.“ (Vlastimil Marek, Nová doba porodní, 2002)

ako, viem, ze tu neide o vypisovanie papierov,ale mozno si az prilis sustredena na to co sa stebou deje, a ci sa nieco deje, potrebujes vypnut, a nechaj tomu volny priechod... , ved pri najhorsom stale su tu lekari, a Piatok, tak sa neboj,,,,

🙂 ja som uz zvadava strasne ako ti dopadne, drzim hrozne prsty,,,,

ivicek1
17. kvě 2011

@lucie_84 Luci,omlouvám se,že jsem tu tak vpadla,ale už dlouho si vás čtu 😉 je to moc zajímavé téma,pač příště se chci nástřihu vyhnout.
Můžeš na vyvolání porodu zkusit ricinový nápoj,je to tu v diskuzi-nápoj na vyvolání porodu ,tak koukni 😉 a přeji pohodový porod 😵 držím palečky . Iva

samila
17. kvě 2011

ahojte kocky, pridavam sa k vam, 3 dni cvicim s epino, dost som tu toho precitala co pisete, ale mam pocit ze bud nieco robim zle, alebo mam uplne tuhu, nepoddajnu hradzu. Pri prvom cviceni som dala 6,5 a odvtedy som vyliezla len na 7 a dnes zase na 6,5 nikam to nenapreduje, uz vobec nie rychlostou pol cm alebo cm za den. Som z toho prekvapena... viac nedam kvoli bolesti pri vytlacani balonika von, ked je vnutri mam ho nafuknuty viac, ale musim ho sfuknut pri vytlacani von pretoze to dost stipe... Skusala som polohu na chrbte v polosede, v klaku, vsade rovnako.... viete mi nieco poradit? 😖

vdovec
17. kvě 2011

@samila kde jsi prisla na to,ze by to melo byt 0,5 cm denne? 3dny cviceni nic nedokazuji. Mas jeste cely mesic na cviceni,tak se neboj.Jen to moc nehrot,at si neublizis.Pak bys nemohla cvicit. 7 je uz super navic po 3 dnech 🙂.Pockej za tyden. Taky neni nikde receno,ze se musis dostat na 10. Staci pry 9 nekomu i 8 🙂. A nedavas si ho moc hluboko,ze te boli to vytlaceni? je to na pruznost hraze.

anicka1981
17. kvě 2011

@samila ahoj, ja mam teraz zase pauzu v cviceni, koli zilkam, ale co som cvicila v nedelu uz som bola na 9cm, mne to islo dost rychlo, ja som zacinala na 7,5 a vytlacanie samotne ma vobec neboli, skor ten tlak vo vnutri je pre mna viac neprijemny, skus postupne dofukovat balonik, vobec sa nesustreduj na tie cislice na meraci, nechaj to na svoje pocity, ked citis vo vnutri tlak, nechaj minutu 2 posobit a zase dofukni, a zase pockaj, postupne a pomaly, za 3 dni zazraky necakaj, uvidis pojde, to, hrazda je elasticka ona sa podda,,,, urcite. len pomaly,,,,

anicka1981
17. kvě 2011

babenky moje, boli to ked sa otvara krcok?, ja mam dnes taku pichlavu bolest od spodu a pocit ako keby som mal dostat menstrulaciu, neviem co to je, vcera som mala poradnu, ale nepozerala ma(co som bola aj celkom rada), tak neviem, ci som nahodou nebola otvorena uz vcera,,,,, ja zajtra zacinam 37 tt, , este by mal krcok vydrzat aspon tyzden,,,,,

samila
17. kvě 2011

@vdovec
@anicka1981
dakujem za povzbudenia, 0,5 cm za den nemam ako bernu mincu, len vela z vas tu pise, ze kazdy den sa o nejaky kusok posunuli 🙂 Ja stojim na 7, tak budem viac trpezliva. Mozno ze ho davam hlboko, skusim menej... ved dam vediet 🙂

anicka1981
17. kvě 2011

@samila balonik sa ma davat tak do polky, aby si si neotvorila krcok,, ja som zacala na 7,5 a po 7 dnoch som bola na 8,5, takze tiez to neslo pol cm za den, postupne, ja teraz stojim na 9 koli hnusnej zile, este dobre ze som zacala cvicit roska skor ako odporucaju, , teraz beriem detralex druhy den, tak dufam, ze konca tyzna mi to prejde a budem moct zase zacat cvicit,,,,,, drzim ti palce,,, urcite to pojde len trpezlivost,,,,, 😠

anicka1981
17. kvě 2011

KTORA sa chce kamaratit aj na FB???? 😅 moje meno je anna centkova vatahova Chcem sa pochvalit vybavickou pre drobca a tak celkovo, 🙂)) 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru