EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

samila
17. kvě 2011

@anicka1981 dakujem este raz, tak to som fakt robila zle, davala som si balonik dnu skoro cely 😝 pisali do 2/3 a nejako som ho tam dala asi hlbsie... tak vyskusam podla vasich rad.... dakujeeeeem

anicka1981
17. kvě 2011

@samila skus, urcite to pojde, drzim palce,,,,,

romcovaklarka
17. kvě 2011

@samila Ahoj koukám, že máš termín 2 dny přede mnou a to už pár dní cvičíš? Od kdy se to teda má začít? Já jsem si koupila Epino a v návodu psali, že se má začít až 3 týdny před porodem tzn. od ukončeného 37tt. Odkdy tu holky cvičíte? Nechci něco uspěchat ale ani zanedbat 🙂 Díky

samila
17. kvě 2011

@romcovaklarka ahoj, ano pisu ze od ukonceneho 37 tt. ale ako som to tu citala, kocky zacinaju aj skor o nieco, tak ja som zacala presne mesiac pred porodom ... a asi aj dobre, pretoze zatial som asi cvicila zle, aj to sa treba naucit 😉

romcovaklarka
17. kvě 2011

@samila Tak to já už se do toho na konci týdne asi taky pustím 🙂

anicka1981
17. kvě 2011

@romcovaklarka ja mam termin 15.6. a zacala som pred 2 tyznami, lebo je pravdepodobnost, ze maly sa narodi uz mozno v 38 tt, ( to mame neako v rodine 😉 , vsetci sme sa narodili tyzden pred planovanym terminom, 😝 ), takze nechcem nic nechat na nahodu, a dobre som urobila, lebo teraz uz niekolko dni stojim, lebo sa mi do toho zamontovali zlate zilky, ale vo stvrtok , alebo piatok som spat a cvicim 🙂)) stale je lepsie, ked mas dost casu na terning, ako potom sa silit s cvicenim s tym ze nie je cas, ja som zatial cvicila 1x do dna asi 10 min, a islo to,,,,,

lucie_84
17. kvě 2011

@ivicek1
Já se bojím, že ten nápoj je hodně drastický. Kamarádka mi říkala, že to prostě pročistí střeva a že je to jak hodně ošklivá střevní chřipka a když se nerozjede porod, aspon to pěkně pročistí střeva, ale já se poctivě čistím kefírem a lněným semínkem.
@samila
Ahoj, tak já se pohla většinou až třetí, čtvrtý den o půl centimetru, ale já jsem to s cvičením nějak extra nepřeháněla a vždy jsem si ten obvod pořádně natrénovala, aby to pro mě nebylo nepříjemné balonek vytlačit.

Jinak holky, stále jsem mezi vámi a vcelku 🙂 Včera mi asi pan primář bez toho, aby mě informoval, udělal hamiltona a od včera mám nepříjemné bolesti v podbříšku, ale dost nepravidelné, ale že by to bylo už teď nějak příjemné se opravdu říct nedá :(

anicka1981
17. kvě 2011

mne uz tie krce presli nastastie, uf, riadne ma vystrasili,, neviem co to bolo,,,,,

anicka1981
17. kvě 2011

@lucie_84 co ti urobil? , som nieco o tom pocula, ale priznam sa neviem co to je, ta neako stisol???alebo co?

romcovaklarka
17. kvě 2011

@anicka1981 Díky, no tak asi se do toho fakt pomalu pustím a začnu taky tady sbírat rozumy 🙂

vdovec
17. kvě 2011

@romcovaklarka ja zacala tak jak pisou v navodu. Stejne tu vsechny pisou,ze se dostaly na 10 a pak to tyden udrzovaly a to nemluvim o tech, co jeste prenasely. Proste se mi nechtelo si ji zbytecne natahovat.Taky mam v umyslu necvicit na 10, ale spis na 9 mozna 9,5. Ale to je muj nazor a holky to tu fakt cvicivaji driv :(. Ja jen nechci mit,jak to tu jedna psala, cvachtacku 🙂)

vdovec
17. kvě 2011

@lucie_84 snad uz se ti to brzy rozjede.To je teda otrava.Hemilton je prej pekne neprijemnej.

romcovaklarka
17. kvě 2011

@vdovec 😲 Myslíš, že když budu hodně cvičit, že mi to pak zůstane? 😅

anicka1981
17. kvě 2011

@romcovaklarka ja som na 9 , posledny x sa mi podarilo dostat cez 9,, a necitim dole niaky rozdiel, ako zeby som bola vatsia, tkanivo je elasticke, a je stale menej bolestive a menej stresujuce ako nastrih, nasledne sitie a hojenie, a to, ked ta zasiju dobre, mojej kamaratke zasili nerv, mala problem este 8 mesiacov po porode, vravela, ze tam citila skubanie, a o tom, ze sexovat nemohla, lebo ju to bolelo ani nehovorim,,,,, tak predsa, ked hradzu natahujes postupne, je to lepsie, ja pojdem az do 10,,, co je 31 cm, novorodeniatko ma obvod hlavicky 34cm, takze to je tak akurat si myslim, a svoje urobia este hormony, takze si myslim ze tych 10 cm je opodstatnenych, a zase, ked uz cvicim, tak nech skoncim uplne bez nastrihu, ako by ma mali nastrihavat len koli 1, alebo 2 cm,,,,, ono sa to stiahne po porode , aj maternica aj posva a aj hradza,,,,, ako to je moj nazor, zase kazda sme ina, niektorej staci mozno 9, zalezi od toho ake velke bude babo,,,,, moj bude asi valibuk 🙂)

lucie_84
17. kvě 2011

@anicka1981 @vdovec
Holky, tak já hamiltona necítila nějak extra bolestivě,ale nepříjemné to bylo. Aničko, to do tebe doktor pěkně nešetrně strčí ruku a oddělí membrýny děložního čípku. Někdy to vede k vyvolání kontrakcí, u mě to vedlo k poslíčkům, které mám od včerejšího večera a hodně nepříjemné. Já jsem teď dole tak bolavá, že už nebudu ani udržovat :( Snad to co jsem nacvičila do porodu vydrží :(

Jinak, Aničko, pěkná výbavička 🙂

anicka1981
17. kvě 2011

@lucie_84 aha, no to som nevedela,uf tak to verim, ze to bolo a je neprijemne,,, ☹ , mal ti to aspon povedat,
je skoda, ze to nezabralo, malickej sa vonku jednoducho nechce 😖, ale no, treba verit,ze si to este rozmysli, a ked nie, tak piatok to isti,,, neboj nacvicene mas, zvladnes to,, budete obe v poriadku,,,, pichnu ti oxitocin a porod sa rozbehne,,,, budete to mat rychlo za zasebou...

Ja som dnes mala dost silne krce, tam dole smerom od matenice z podbruska az dole do posvy, ale fakt dost silne krce, som myslela, ze krcok sa mi otvara, ale ked som dosla domov, a si lahla, tak to preslo,,,, maly ma este troska casu,,,, netusim co to bolo,,

ja s cvicenim zase zacnem az v piatok, od tych tabletiek mi zacina byt lepsie, v nedelu som cvicila posledny x, a dostala som sa cez 9, ale bolo to neprijemne, asi koli tej zile, potrbujem na tom este pocvicit, a to som dokopy cvicila asi 7 dni od zaciatku. a potom uz len sama pauza. 😢 , ale mam este 2 tyzne, tak dufam ze to dobehnem

Som rada, ze sa pacila 🙂), nam sa dlho nechcel ukazat, takze sme dlho nevedeli, ze akej farby vecicky kupovat, tak neutralne, az ku koncu sme dokupli par modrych dupaciek 🙂

samila
18. kvě 2011

@lucie_84
@anicka1981
tak kocky dakujem za cenne rady... vcera som skusila cvicit s balonikom viac vonku, ved vlastne tak to je aj na obrazku v navode a nie ze by to nebolelo trosku, ale ved to aj ma, ale bolo to uplne v pohode a nafukala som na 7,5 a vytlacila von v pohode. Cize som si ho davala dnu prilis hlboko. Zatial nepouzivam ziadny lubrikant a ide to. Cvicite s ci bez?
@vdovec
@romcovaklarka
podla mna cvicenim cca 3-4 tyz. pred porodom sa nic na "cvachtacku" neroztiahne. Ono to je teraz len take cvicenie a hradza su svaly, stiahnu sa spat. Pri porode budu aj tak ovela vacsi napor na ne a aj tak sa stiahnu naspat, alebo sa im da potom pomoct cvicenim po porode. Ovela horsi je nastrih, verte mi... pri dcerke ma rutinne nastrihli, mesiac som bez plavacieho kolesa sediet nevedela, zasili mi do rany nerv a mala som bolesti 10 mesiacov. Denno denne bolesti. Ranu citim denne aj teraz pri urcitom napati svalov, hlavne na WC, alebo pocupiacky... Jasne ze kazda sme ina a mnohe kamosky na druhy den o nastrihu nevedeli... Ja len viem ze teraz to bude bez nastrihu, aj keby som sa mala natrhnut tak prirodzene nie noznicami gynekologa... 😠

ivicek1
18. kvě 2011

@lucie_84 Luci,jasně,pokud máš obavy tak záleží na Tobě 🙂,jak se rozhodneš . Já měla první porod vyvol.pomocí oxytocin do žíly,kontra byly děsně silné a dlouhé,no podruhé bych raději šla do toho ricin.nápoje,než si porod nechat vyvolat,pač střevní chřipka je proti tomu slabej odvárek 😀
Držím palečky,ať se porod rozběhne ještě samovolně 😉

anicka1981
18. kvě 2011

@samila no tak to som rada, ja cvicim bez tiez, nepotrebujem niaky lubrikant, skusala som kondomom, a to sa mi velmi smykalo, takze ja len umyvam a dezinfikujem balonik,

No moja kamaratka mala rovnako s tym zatim nervu, a moja mamka vravi, ze jazva po nastrihnuti stale boli aj teraz pri zmene pocasia,,, a to je 30 rokov tomu,,,,, takze si myslim, aj keby som sa po porode nestiahla a ostala dole vatsia, stale je to lepsie ako nastrih a to hojenie-bolenie dole.

a dalsia znama rodila v Prahe, babo bolo normalne, a oni nastrihavaju tam dole troska dosikma, tak ako ju nastrihli, tak mala sa vybrala vonku neako inac, alebo len dr neoshadol, kde urobit nastrih a ona sa roztrhla na opacnu stranu az tak, ze stehno je museli sit,,,, takze nic moc, aj potrhana a nastrihnuta, chuderka,,, si neviem predstavit ako fungovala,, ☹

Mne je neako divne, celu noc ma brusko bolelo, od prsnikov az dole, a aj teraz ho mam cele strpnute, a vcera som mala tie krce, tak dufam, ze to na mna neide, lebo by bolo dobre este keby maly tyzden podrzal,,, a potrebujem este dotrenovat s epinom,,, ajaj, dufam, ze len plany poplach,

anicka1981
18. kvě 2011

tak baby ja som nevydrzala necvicit, deneska po dlhsej prestavke zom zase zavinala po 7,5, to je cislo ktore som mala na zaciatku cvicenia, takze aj to je dokaz, ze sa to stiahne spat do povodneho stavu,,, po 3 vytlaceniach balonika dom uz bola na 9, par x sa mi podarilo zajst za 9. zilka zatial ok, dufam , ze sa nezhorsi,,, tie bolest bruska ma prinutili cvict uz dnes, lebo maly sa moze zacat hlasit na svet kazdu chvilu, 🙂, nieco sa so mnou deje, to je fakt 🙂)

@lucie_84
no pochval sa uz 🙂, sa tesim velmi obom vela zdravicka, gratulujem,,,,

marci81
18. kvě 2011

Ahoj holky, tak jsem si před chvílí také epino objednala. Nejdřív jsem o tom moc neuvažovala, zdálo se mi to drahé, ale porodní asistentka v předporodním kurzu ho tak chválila a pak jsem si četla diskuzi tady a včera se o tom poprvé zmínila před manželem, že možná existuje možnost, že bych mohla rodit bez nástřihu a ani jsem nečekala, že by se o to nějak zajímal. No ale on na to hned, že si to mám objednat a když jsem mu řekla, že je to ale dost drahé, tak mi řekl, že to je jedno, ať to stojí klidně 5 nebo 10 tisíc, hlavně, když mi to třeba může pomoct 🙂 Tak jsem z něho byla úplně v šoku, jaký je to zlatíčko.

romcovaklarka
18. kvě 2011

@marci81 Tak to je od manžela hezký, to ten můj je na to tak leda zvědavej, to vidět 😀

marci81
18. kvě 2011

@romcovaklarka No byla jsem z něho v šoku 😀 Tak snad to bude mít pozitivní účinky, ale jak tak čtu holky, tak jsou s tím dost spokojené a to mě asi přesvědčilo nejvíc. Epino by mi mělo přijít už teď v pátek, paní říkala, že má ještě dva kusy na skladě, ale se cvičením ještě počkám aspoň do ukončeného 36. týdne.

romcovaklarka
18. kvě 2011

@marci81 Já jsem nevydržela a začala včera (35+5) a docela se to dá 🙂 Tak držím nám palce ať to pomůže 🙂

anicka1981
18. kvě 2011

Ahojte., pozdravuje vas
LUCIE, dneska sa jej narodila mala Rozalie ,2960 g a 48 cm , a zvladli to bez nastrihu. 😀
Super sa tak tesim, ako keby som to mala za sebou ja 🙂)

anicka1981
18. kvě 2011

@romcovaklarka ja som zacala v 35 tt, a som rada, ze som zacala skor, lebo som tyzden stala, koli zile. dneska som opat zacala s cvicenim, a pohoda, uz dam cez 9, tak sa tesim, a Lucia mala tiez ten isty problem so zilou ako ja, a porod zvladla bez nastrihu, tak to je super, naozaj, uz sa tesim, kedy to pride namna a budem to mat za sebou,

Inac citim sa byt uplne rozbita z tehotenstva, o zile nehovorim, bolest strasna , a teraz sa mi vyhodilo este strie na spodnej strane bruska, a to sa od zaciatku tehu natieram olejom z weledy, strie sa mi urobilo aj na prsiach a na lavom stehne, super no 🙂, a to nehovorim o 18 kg co som pribrala, dufam, ze to pojde dole po porode.Tak som rada, ze mam aspon sancu na porod bez strihania a sitia,, 😝

seva
18. kvě 2011

Lucinko, gratulujeeem !!! 😵 😵 😵 nech ste obe zdravunke!

marci81
19. kvě 2011

@romcovaklarka taky nám všem držím pěsti, ale jsem dost optimistická - když teď tady čtu, že další kočka to zvládla bez nástřihu 🙂 Doufám, že mi epino přijde v pořádku, stále totiž nemám od paní potvrzení objednávky na mailu ☹

anicka1981
19. kvě 2011

ahojte, ja sa idem chvalit 😠 😠 , po dnesnom cviceni som uz skoro na 10, islo to rychlo, teraz uz len budem udrziavat a poriadne to natrenovat, lebo ten tlak je neprijemny, ale som rada, maly moze prist 🙂

Drzim vam vsetkym palce babenky, v zivote by som nepovedala, ze sa to tam dole da tak natiahnut, sa normalne tesim na porod,,,, urcite to zvladneme lepsie ako keby som necvicili s epinom, 😅 dufam, ze tiez skoncim bez nastrihu 😅

vdovec
19. kvě 2011

@anicka1981 ty jsi snad cvičit ani nemusela 🙂)).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru