EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
2. srp 2011

@tehuli 🙂, pohoda, som myslala, ze mas epino, od ruky a nemas k tomu tu karticku 😀 , aj ja som papala semienka, ale iba surove,, aj cajik som pila, porod dopadol super, ale to co je po porode, ked dojdes z porodnice domov je fuska 🙂,, raz kolika raz refleux, stale nieco,, ked z toho vyrastie, tak mu pojdu uz zubky 😝 .
No stale nieco 🙂, ale rad za radom si poradime so vsetkym, 😉

monika12353
3. srp 2011

@dasty79 Tak cvicit, ja to spis chtela vyzkouset....na druhou stranu- cim driv tim lip (moje stanovisko, nekdo bymel asi jine 🙂 No, a taky nam hrozi predcasnej vyvolavanej porod - mozna- zalezi na placente, zacina starnout ci co...a tak kdyby se to zhorsovalo, pry by se muselo vyvolavat predcasne, tak se bojim, abych to pak vubec stihla ☹ ☹ Pak dej vedet, na kolik ses poprve dostala 🙂

dasty79
3. srp 2011

@monika12353 - taky chci radči začít včas,abych pak nezačala rodit nepřipravená 😖
Hrozí ti předčasnej porod kvůli stárnoucí placentě?To jsem ještě neslyšela....A jak na to přišli?Při UTZ?
No kdybych byla na tvém místěm,tak už asi radči taky cvičím.
Jo jo určo dám vědět,na kolik jsem se dostala.Ale nejdřív si musím asi 10x přečíst návod - protože jsem z toho tak nějak přešlá a nechápu jak budu cvičit 😒 😕

monika12353
3. srp 2011

@dasty79 No, na \UZ byly nejaky svetly tecky, pani doktorka rikala, ze to starne placenta...ona asi starne pokazde, jen u me nejak trosku driv...a predcasnej porod proto, ze pak spatne vyzivuje mimi, ale zatim prospivame az moc - mame nadvahu 🙂 1800g. No jinak cviceni - podle me jde hlavne o to, roztahovat hraz....ja to tam zavedla, a postupne nafukovala, musela sem to teda stale drzet, aby to nevyklouzlo...no a nakonec sem to nechala vyklouznout 😀

dasty79
3. srp 2011

@monika - v kolikátém tt mělo mimčo 1800g? Já byla v 30+5tt dle ms a mimčo mělo 1900g 😀
a dr. říkal,že to je ok.Jen,že je větší.Jinak nic nenamítal.....Kolik máš CS?
Příští týden začnu epinovat...

monika12353
3. srp 2011

@dasty79 Co to je CS? Jinak podle menstruace sem v 31+5, dle UZ to je o 4 dny min.. No, jinak taky koukam pekny cvaik 🙂

hlasil
3. srp 2011

@anelisa Tak to je slušný výkon na první cvičení.

@tehuli Já začínala na průměru zhruba 4 podle toho měřítka, na to tam ani není přepočet, ale výpočtem je to kolem 12. A i to bylo dost nepříjemné, byla jsem dost stažená, ale na začátku to šlo dost rychle nahoru. A na tu tabulku počet zmáčkutní vs. obvod, tak na to bych nedala. Každá to má jinak. Já mám strašně malou sílu v rukou, takže mačkám spíš palcem proti prstům, abych to utáhla a na obvod 25 cm to zmáčku 40x. To jsem totálně mimo tabulku 😀 Chce to fakt měřit až po vytlačení a počet zmáčknutí si pamatovat a příště nafukovat podobně.

hlasil
3. srp 2011

@dasty79 @monika12353 Holky, chápu vaše důvody, proč chcete začít brzo, ale buďte připravené na to, že to nepůjde tak dobře. Většina holek tady dělala pokroky až před blížícím se termínem, kdy se hráz přirozeně uvolňuje a tělo se na porod připravuje. Abyste si spíš neublížily a nezpůsobily zranění.

dasty79
3. srp 2011

@monika12353 - tak to budem muset obě pořádně epinovat,když čekáme takový cvalíky 😀
CS - cervix score - měla bys to mít napsané v průkazce....Mě to dr. při každé kontrole zazanamená do těhu knížky - a podle toho jaký máš číslo,tak to může značit i začínající porod....

@hlasil - já to zkusím ve 35tt a pak začnu ve 36tt 🙂
Akorát já mám CS 3b - tak snad se nezačnu nějak víc otvírat.

Když jste začaly cvičit,kolik jste měli CS???????

hlasil
3. srp 2011

@dasty79 Mně ho dr nikdy to průkazky nezapisovala, až při předání na poradny do porodnice jsem tam rozluštila něco, co by mohlo být CS0. A cvičit pravidelně jsem začala asi 10 dní později. Teď chodím na poradny jen k PA a ta mně vnitřně vůbec nekontroluje, není to k ničemu třeba, takže CS nevím. Ale někdy mi balónek tlačí na čípek, když ho mám hlouběji, tak si myslím, že CS asi nebude moc vysoký.

anelisa
3. srp 2011

@gabika84 v tom by uz bol cert, aby si aspon tych 30 nedala, ked si uz tak blizko..............ale teda teraz sa mi to zda nepredstavitelne 😅 Aj vahu malej mas super, mne povedal doki na konci 35 tt, ze nasa ma kusok pod 3 kila 😅 vcera som si dala pauzu a dnes som nafukla na cca 20,5 cm meranych metrom a uz to bol vykon.
@tehuli dobre chapem, ze na 1x si dala 6,5? to mas super, Ty budes rychlo v cieli 😉
@hlasil oproti Tvojim 4 na zaciatku, je to naozaj dobry vykon, ale inak asi taky priemer. Vidim, ze aj Ty postupujes, tak to je super motivacia, ked clovek cita, ze z 12 sa da dostat na 25 🙂

Len dufam, ze cvicenie ma pre mna zmysel, lebo mi chcu naplanovat cisarsky, kedze mala je stale KP 😖

gabika84
3. srp 2011

@anelisa neboj, bude sa ti tiez darit urcite. ono je to super, pretoze na zaciatku clovek napreduje skutocne rychlo a bez problemov. horsi je uz ten zaver. ja som sa chcela vcera dostat na 30, ale nakoniec to bolo "len" 29,5 cm. teda pol cm pokrok. a to bolo teda pekne narocne, pretoze pol cm su u mna tri plne nafuknutia naviac. ked sa ti podari pridat tri nafuknutia ked si na mensom obvode, vacsinou je to 1 cm plus. ale pred koncom to staci sotva na pol cm ☹ drzim palce nech si to malicka este rozmysli. ja som mala podobne obavy, ale mala sa nakoniec v 33.tt otocila. rozdiel je, ze u nas v TN pri KP nerobia CR automaticky. rodia spontanne aj KP (pokial tam nehrozi ine riziko). ja som si zo zaciatku tukala na celo, pri myslienke rodit KP, ale teraz ked mam Epino a dali by mi na vyber (spontanne alebo CR), skusila by som to radsej spontanne.
inak vcera som sa asi zase trhla, alebo co 😕 vsetke prebiehalo ok, a potompo cviceni v sprche zo mna vyslo trochu krvi. som si bola ista, ze musim byt niekde natrhnuta (aj ked nic nebolelo). ale potom uz celu noc a ani cely den nevytiekla ani kvapka, tak nechapem 😕 nechcem s cvicenim prestat, lebo mam par dni do terminu a chcela by som este dat pol cm- 1 cm naviac. na druhej strane nechcem sa nejak poranit. aj ked poranim sa teraz- poranim sa aj potom pravdepodobne pri porode, takze to je asi jedno...

dulkagabulka
3. srp 2011

@anelisa ak budes mat zaujem, mam cviky od mexickej PA na otočenie z KP..napis mi na dulgabulka@gmail.com
cvičí sa to od 36tt

monika12353
3. srp 2011

@dasty79 Aha, tak to ja tam zadne CS nemam...je tam jen jedno cislo a to je vyska delohy- kam az dosahuje...a to mam ted 32, coz je vic nez bych mela mit ☹
@hlasil Jo jo, vim o tom, ze je brzy a davam pozor...jen co jde samo, dal nejdu- nastesti to slo vcera i dnes na 6,5, bez bolesti 🙂

monika12353
3. srp 2011

Holky, kouknete do prukazek- kolik vam vazilo mimco, kdyz ste byly kolem 31. tydne??

sussanah
3. srp 2011

@monika12353 v 32tt mel maly 1900g, coz bylo v prumeru

dasty79
3. srp 2011

@monika12353 - výšku dělohy já mám 30 🙂
Můj prcek ve 31tt měl 1900g 😎 a dr. říkal ok.
Stejně to je váha odhadní....

tehuli
3. srp 2011

@zilakovam já ho budu určitě prodávat ale nejdřív za 5týdnů;)

tehuli
3. srp 2011

@anicka1981 to věřím že bude furt něco🙂))) o zábavu postaráno...jinak se chci zeptat jen ještě otázku ohledně kojící podprsenky?mám tedka od kamaradky půjčenu vel. 80C ale je mi akorát tak asi raději Déčko že zvolit..prsa se ještě nalijí??:(

tehuli
3. srp 2011

@anelisa jj na poprvé dle té tabulky jsem dala 6,5 to je okolo 20cm myslím nebo jak je to v té tabulce...ted nevím🙂) dneska budu zas zkoušet🙂 po sprše;)

tehuli
3. srp 2011

@dasty79
@sussanah
@monika12353 holky můj prcek má tedka v 35.tt 2,6kg a prý bude mít max okolo 3kil tak nevím jak to bere🙂) prý mám i malé břicho...

sussanah
3. srp 2011

@tehuli to si pis, ze se ti jeste naliji 😀 Urcite porid D. Mozna i o fousek vetsi obdov, ale to uz zalezi na strihu. Me jedna pordavacka doporucovala zkouset kolem 36tt tak, abych do kosicku vlozila dlan, coz potom +- sedelo. Jinak teda mi to prijde zvlastni odhad, protoze v poslednich 4-5t mimco pribira cca 1kg, takze to spis u tebe vypada na ucebnicovy prumer

anicka1981
3. srp 2011

@tehuli no pravdu povediac, ja som nosila 75 A, ja som celkovo dost pribrala, tak som si kupila podprsenky na kojenie 85 B, ale nemala som ich ani raz na sebe, doma niaku nenosim, je to jednoduchsie, a bradavkam je lepsie, ked su na vzduchu, podprsenku nosim iba ked idem von, a to som si kupila normalne vystuzene podprsenky, ani nie s vatsim kosickom ale o cislo vatsie, cize 80 A, od belindy , tie mi sedia najlepsie, zalezi od strihu, lebo som skusala obycajne podprsenky a 80 B mi uz bola volna na kosickoch,, tak je to individualne,, ked poradim nekupuj vela dopredu, uvidis ako bude,,dokupit sa da vzdy,,,, ja svoje predavam v bazare 🙂 lebo ich nepotrebujem,,,, 😉 a prsia sa nalievaju, ked su plne, ked maly pocica, tak su ako handdrova babika lahucke 🙂)), je to dobry pocit, ulava, lebo ked su plne tak bolia a su tvrde na dotyk, ale zase pre manzela viac sexi, 🙂 vravi, ze su akoby som mala silikony, ked su tak naliate 🙂))

sussanah
3. srp 2011

@anicka1981 vis jak, kdyz mas beznou velikost A, tak se ti ani nedivim, ze kojo podprsenku na doma nepotrebujes 😉 Ono pri bezne velikosti od C vyse je dost narocne ty balony potom unest a neodvarit si u toho zada 😀

erinka83
3. srp 2011

@anicka1981 a tobě ty prsa netečou? Já spotřebuju asi 5 párů kojovložek denně 😖 mně to normálně stříká 😅 malá se chudina úplně zalyká.... takže já i když mám malý prsa, nedám bez podprdy ani ránu 🙂

tehuli
3. srp 2011

@anicka1981
@sussanah jj jak píšeš:( já měla Ačka dle značkových podprd a Béčka dle těch tamanských..no a tedka už céčka už se mi i pár strijek udělalo protože už se ta kůže nemá kam napnout i když mažu každy den dvakrát prsa olejíčkama:(( a ještě se mají nalít chjo..snad mi nepopraskají i nahoře..dole pod bradavkou to nejde aspon videt.:(

tehuli
3. srp 2011

@sussanah no právě🙂 a mě řekl to neee to bude prcek...🙂) haha tak nevím i když kámoška měla prcka dvě a půl kila ve 36 a ve 40.tt měl prcek při porodu 2,90.)

anicka1981
3. srp 2011

@tehuli no mne popraskali prsa strasne, jedno strie na druhom,,, a to som tiez natierala, olejom z veledy aj 3x denne,,, ono je to genetika, aj brusko popraskalo,,,,ale to vsetko as ai 2 tyzne pred porodom sa obiavilo,,, co uz ☹ hlavne, ze je dost miecka pre drobca, to stoji za to,,, je to lepsie ako krmit ho nekym umelym miekom so samymi eckami....,inac musim schudnut 10 kg co na mne po prode ostalo,,,, ale kedze dojcime, neaka dieta nehrozi....... 😒

si myslim, ze horsie by bolo, keby prsia poraskali a nemohla by som dojcit, ale miecka mam dost maly je papac, aj ked sme mali par x problem, mal nalady nechel cicu ani vidiet, ale uz sme za tym,, a zase pekne pije,,,, urcite chcem dojcit cim dlhsie,,

maly ma 7 tyznov a 5,5 kg, 🙂 dneska sme boli na kontrole 🙂),

sussanah
3. srp 2011

@tehuli ono to jsou ale porad jen odhady, u kterych i dr rikaji, ze se muzou milit o dobrych 10-15% 😉 Takze neres, nejak proste vyroste 🙂

sussanah
3. srp 2011

@anicka1981 7tydnu po porodu se s kilama jeste nestresuj, telo se teprve vyrovnava s hormonama. 9mesicu jsi pribirala, tak dej telu aspon 9m, at se dostane opet do formy 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru