EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zdeniii
9. zář 2011

@miparak určitě pomůže! mně teda orzhodně pomohlo, nenechám na něj dopustit a doporučuju všem svým kamarádkám těhulím 😉 a myslím, že mi pak hodně pomohl olejíček kterým jsem patlala bříško v porodnici aby se všechno "urychlilo" a byla jsem za hodinu otevřená na 8 🙂 takže můžu ještě doporučit toto http://www.ellinor.cz/prirodni-kosmetika-dle-ob...

anicka1981
9. zář 2011

@sussanah 🙂 ja som tiea posledne 2 tyzne cvicila uz len kazdy druhy-treti den, 🙂 , ja som bola uz taka velka, ze som nevladala uz nic, len som sa gulala, a ani spat v noci som uz nemohla,, ked teraz nad tym rozmyslam,tak mi je do placu 😀 , lebo odkedy sa maly narodil, tak v noci vela nenaspim, vstavam kazde 3 hodiny, respektive ma zobudi drobec 😔 , a kym ho ulozim, tak pospi 2 hodiny a je zase hore,, takze rada,, spite kym mozete 😅 . Rada tu chodim, a pripominam si svoje tehotenstvo, bolo pekne, tenn pocit, ked babo kope v brusku je nadherny,,, a potom,ked sa narodi, len na neho kukas, a nemozes sa vykukat, ci to je to iste stvorenie, co ti kopalo v brusku 😵

sussanah
9. zář 2011

@anicka1981 no vidis, co ja bych dala za 3h spanku v jednom tahu! Mam to jak u mladeho, proste uz se tesim, az porodim, at se konecne vyspim 😀 Minule se mi vsichni smali, ze se nevyspim, ale teda rozhodne to bylo lepsi nez ty posledni dny pred porodem. Uz ted spim max 1,5-2h v kuse, za posledni noc mam naspano asi tak 3h (v etapach), takze horsi uz to snad byt ani nemuze.. Navic vim, ze po porodu mi s malym v noci pomuze manzel, takze to urcite nejak zvladneme 🙂

martivan
9. zář 2011

Ahoj holky,
jsem hrozně ráda za tuhle diskuzi. Dlouho jsem váhala, jestli do epina investovat, ale po přečtení téhle a podobných stránek jsem si koupila balónek z druhé ruky. Dneska došel, tak jsem sem přišla kouknout na nějaké praktické rady. Už je sice strašných hodin, ale jdu to vyzkoušet, tak mi držte palce, ať nepraskne ani balon, ani já 😀

anicka1981
9. zář 2011

@sussanah no ja som to mala rovnako,, asi 2 tyzne pred porodom som noc prebdela so zapnutym radiom, a cakala som nervozna na rano,, a rano doslo pomaly, a vstala som ako zombik 🙂, a ako zombik vstavam aj teraz, ked ma maly taha z postele,, po porode sa vsetko zmeni 🙂, ja mam pocit, ze som "na snurke" za ktoru taha maly, a manzel,, a kazdy od teba nieco potrebuje, a to nehovorim, ze su dni, ked je 1 hodin po obede a ja som stale neucesana a beham v pyzame po byte 😀 ,,,, a vlastne nic za mnou nevidiet, nestiham upratovat a varit, a starat sa o deba uz vobec, tu chvilu, ked si chcem opilnikovat nechty, alebo urobit kozmetiku si musim naozaj "ukradnut", a casto ma este aj z vane taha plac maleho. a v letaku o epine pise, pouzivat sa da aj po porode,, no jednoducho to nestihas,,, alebo v tej knizocke co sme dostali v porodnici,, ze ako sa zotavit po porode,,,, su tam rady typu - ist cvict do fitka, zajst do kadernicky, a pod,,, ja neviem kto to stiha 😝 ,, to sa neda 🙄 ... mozno neskor, ked maly podrastie a mas niekoho, kto ti s babom ostane,,,, ako materska dovolenka nie je vobec dovolenka,,,,, chodenie do roboty bola zabava 😀

sussanah
10. zář 2011

@anicka1981 neboj, bude lip. Ono ty zacatky jsou nic moc, ale za chvili budete z nejhorsiho venku, uvidis 😉 Ono zalezi hodne na povaze ditka, nektere maminy se fakt prvni pul rok nudi, protoze dite jen co 3h nakoji, prebali a ono zase spi. Ja teda prvni pul rok byla zrala na psychinu... Stavalo se mi, ze jsem opravdu do obeda byla neprevlecena, nenajezena, zuby neumyte a az jsem ho teprve dala do kocarku a usnul, tak jsem se mohla jit dat dohromady. Ale pak se to zlepsilo a tak od 10m maleho si materskou vylozene uzivam, je to pohoda, da se nekam zajit i s ditkem, da se nekam vypadnout samotna, no uvidis. Drz se, bude lip 😉
Ja se teda opet pripravuju na pul roku hororu, navic jak pises, ze nemas na nic jineho cas, no ja budu mit k tomu jeste 2lete batole 😀

anicka1981
10. zář 2011

@sussanah , ato to nemozem povedat, maleho by som nedala za nic, jeden jeho carovny usmev zmaze vsetky place aj vystrajania,,, ale poznam as 2 baby co rodili so mnou, a ako pises, ich babetka su kludne a stale spia, , ale ved nech su len zdrave a vsetko bude v poriadku....

Budes to mat pestre,, ale zase to uz je aj trosku rozumne a asi sa da povedat,, my by se tiez este asi jedno chceli ku nasemu drobcovi,,, uvidime, ale niekedy mam stavy,ze ked muz zAcne s malym rozpravat, ze ci chce braceka, alebo sestricku, tak im poviem, ze v ziadnom pripade, ze aj jedno vela 😀 . v kazdom pripade pekny porod bol dobry zaciatok,, a svoje epino mam odlozene v skrini, keby nahodou 😀 , aj ked potrebujem tiez asopon 2rocnu pauzu,,, ale zase uz mam 30, tak zse z tohto hladiska nie je velmi za cim cakat 😕 , potom je viecaj komplikacii v tehu pri vysom veku,,, boze pisem, akokeby som mala 50 😀

mymimi
10. zář 2011

maminky, kúpim epi-no za rozumnú cenu, aj použité, ale max. po jednej mamičke. prosím ip

chomik
10. zář 2011

@ladie Vďaka za tip,včera som cvičila ráno, tak dnes skúsim večer - ráno si totiž pichám injekcie na riedenie krvi, tak možno aj to spôsobuje tú krv...

chomik
10. zář 2011

Ahojte, myslíte si, že cvičenie s epinom môže prekážať bábätku? Lebo moje niekedy pri tom cvičení začne dosť vyskakovať, teda nie, že by inak bolo nejaké pokojné ale niekedy mám pocit, že je to vyslovene reakcia na ten balónik...ako sa počas cvičenia správajú vaše bábätka?

ladie
10. zář 2011

@chomik já jsem naposledy cvičila ve čtvrtek a uvažuju, jestli cvičit už dneska nebo tomu dát pauzu až do zítřka.

ladie
10. zář 2011

@chomik podle mě se prcek vzteká z prostého důvodu. Při cvičením s epinem se člověk zkroutí, aby si přidržel balonek, našel vhodnou pozici, měl síla přifukovat... Tak je možné, že ho občas někde šťouchneš a nelíbí se mu to.

aemmi
10. zář 2011

@chomik Tak to nevím, našemu děcku je to úplně jedno, asi je to i tím, že je vysoko. Já bych se mohla stavět i na hlavu (kdybych to zvládla 😀 ) a vsadím se, že s malou by to ani nehlo.

petja
autor
10. zář 2011

@chomik Vím o maminkách,které čekaly až mimi usne,zřejmě už vypozorovaly režim a cvičily když spalo,hodně se hýbalo.U mě jak kdy,takže o tom určitě ví,že je něco jinak...ale neznepokojovala bych se vůbec.Dokonce můj Filípek,jak jsem minule cvičila s Jolkou v bříšku mi řekl,že ten balonek si pamatuje,jak byl v bříšku,takže nevim,jestli jen povídal, všudybýlek ukecanej 😵 nebo fakt ví...Balonek viděl,jak jsem se dycky chystala cvičit a chtěl být u toho 😀 Pak jak ho viděl tady na koníkovi mezi reklamami na pravé straně,hned že to je ten balonek jak jsem s ním cvičila 😉

chomik
10. zář 2011

@ladie
@aemmi
@petja
Vďaka, ja si tiež hovorím, že keď lekári nezakazujú sex, tak ten balónik mu nemá čo prekážať (tým samozrejme nechcem nič porovnávať 😉 ) asi je to fakt tou polohou a možno aj napínaním svalov...

martivan
10. zář 2011

Ahoj, tak jsem včera začala poprvé na 19cm obvodu hlavičky, to není tak špatný, ne? 🙂 Holky, kolik jste potřebovaly času, abyste se dostaly třeba na těch 27cm? Mám strach, abych stihla aspoň něco, mimčo prý má být ještě větší, než to první...

sussanah
10. zář 2011

@martivan druhe byva vetsinou o fous vetsi 😉 Zalezi na tom, v kterem jsi taky tydnu. Ono trebav 36tt to jde pomaleji nez v 38tt. Je to individualni i co se tyce elasticity kuze a prvniho poraneni u porodu. Ja treba zacinala v 36tt na 23cm a behem 7cviceni jsem bylana 30cm, ale spis jsem vyjimka.

martivan
10. zář 2011

@sussanah
jsem 37+něco. Ty jsi začínala na 23? A po 7 cvičení na 30! Páni! To tiše závidím.
Při prvním porodu jsem se potrhala docela dost, protože mi dali dvojitý oxytocin a malý se kvůli tomu nestihl přerotovat. Bohužel ty jizvy mi teď dělají starosti, při masírování hráze i při epinování mě to v nich docela štípe a pálí, ale věřím, že se to časem poddá, někdo to tu taky dřív psal...

werunkach
11. zář 2011

@martivan jj,to jsem psala já,..měla jsem vééélikou jizvu,ze začátku cvíčo nepříjemný,ale postupně se rozmasírovali a nakonec jsem porodila bez nástřihu,..takže hlavně cvič pomalinku,držím palečky at ti to vyjde.. 😉

ladie
11. zář 2011

@martivan Já jsem začínala na 24 cm a tak po 10 cvičeních jsem na 29 cm. Ještě ten jeden dva cenťáky musím dát.

martivan
11. zář 2011

@werunkach werunko, tak to jsi mě povzbudila, díky🙂 ve čtvrtek jsem byla na kontrole v porodnici, a doktor mi řekl, ať si rovnou před porodem požádám o nástřih (nedělají ho standardně), ale to se mi teda fakt nechce. Radši budu poctivě cvičit a věřit, že se to obejde bez!

@ladie a kolik na to máš času? (teda odhadem, všechny tady už asi většinou "nevíme dne ani hodiny" 🙂 )

chomik
11. zář 2011

@ladie Wau, ticho závidím...ja som začínala na 16 cm a po 10 cvičeniach som na 23 cm ☹ a termín mám 27.9. ale ako napísala martivan - nevieme dňa ani hodiny

martivan
11. zář 2011

@chomik jé, máme stejný termín🙂 jsem zvědavá, jestli mimčo vydrží až do toho 27, nějak mě intuice pořád navádí na 21... ale teď už jsem prostě klidná, mimčo je velké, podle uzv snad i dostatečně zralé, tak mám prostě sbaleno a jediné, co bych ještě chtěla stihnout, je dostat se na těch 30cm! 😀

sussanah
11. zář 2011

Tak uz mam Simiho v naruci 🙂 teda respektive spi ted na posteli vedle me, ale proste uz je venku 🙂
Jak uz jsem tu psala, cviceni slo dobre a svizne, trochu delala problem jizva po nastrihu z prvniho porodu, ale rozmasirovala jsem to.
Tentokrat sel Simon teda opravdu raketovou rychlosti, takze uz jsem vesla i do kolonky "prekotny porod". Od prvni slabe kontrakce byl do 2h venku. Ma 3,9 a 53cm. Sel ale s rucickama trochu vselijak, jednu jako superman a druhou nejak divne zkroucenou za zady, takze jsem se trosicku trhla 😒 Ale jen povrchove, ani jsem o tom nevedela, rekla mi to az PA. Je to jen povrchove (jen kuze, nic do svalu), pro klid duse mi tam PA dala 2 stehy i kdyz rikala, ze by se to asi zahojilo samo, ale ze by radeji po svych zkusenostech tam ty stehy dala. Presto vse ale je to s prvnim nesrovnatelne, nic me neboli, nechodim jak kacer, proste muzu normalne fungovat, sedet, cokoliv 🙂

rebelie
11. zář 2011

@sussanah Jé, gratuluji moc. Tak jsi se dočkala (v posledních dnech jsem všude narážela na Tvoje příspěvky vyjadřující přání, aby to už konečně přišlo). Porod byl fakt rychlý - to bude asi těmi poslíčky, kteří vše pořádně připravili 😀 . Přeji hodně zdraví a co nejklidnější šestinedělí. Až budeš fit, napiš, jestli jste nakonec rodili ambulantně a jak to šlo.

chomik
11. zář 2011

@martivan Podľa UTZ mal môj malý už pred 2 týždňami 3100 gramov, tak som zvedavá, s akými mierami sa narodí...ale viem, že 23 cm určite stačiť nebude ☹ a Ty si sa zatiaľ na koľko cm dostala? No ja mám pocit, že mi to potiahneme až do termínu, ale neviem nakoľko je to fakt nejaký vnútorný pocit a na koľko je to viac moja viera, nahováranie si a sebaklam 🙂 ale už mi to je celkom jedno, nech ma aj nastrihnú, len nech je maličké šťastlivo pri mne, budem rada, ak stihnem nacvičiť viac, ale stresovať sa kvôli tomu nebudem...napr. včera pri cvičení to išlo celkom dobre, zrejme by som na ďalší pokus dala aj viac cm, ale keď som videla trochu krvi na balóniku, tak ma prešla chuť pokračovať ☹ a pritom necvičím nejak extrémne, že by ma to nejako bolelo, tak neviem, v čom je chyba 😖

ladie
11. zář 2011

@martivan no oficiálně už ani ne dva týdny, ale myslím si, že porodím později, takže max. 3 týdny 🙂

ladie
11. zář 2011

@sussanah teda, moc gratuluji!! To byla fakt rychlovka!

ladie
11. zář 2011

Jinak já jsem nakonec přišla na to, že při jednom cvičení můžu balonek nafouknout a vytlačit jen jednou. Pokud pokusy opakuju, tak jsem pak celá podrážděná a rozbolavělá, štve mě, že se nikam neposouvám a po pár dnech musím dávat pauzu. Pokud dám denně jen jeden pokus tak naprosto ok 🙂

betelgeuzz
11. zář 2011

@sussanah moc gratuluji. To jsi mě teda předběhla, u mě pořád nic. Podělíš se pak někde o zážitky z porodu? jsem zvědavá, jak to nakonec proběhlo s PA atd.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru