EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

monika12353
13. zář 2011

@ladie Teda, nechapu, ja cim vic nafouknu...tim vic vyleza...ale tak silne, ze opravdu vcera drzel manzel- a po chvili uz skucel, ze to je fakt sila... a nohy k sobe? kdepak,...no by vylitlo hned ven... zkusim nejak zmenit polohu- sedim tak v pololeze...uvidime..

monika12353
13. zář 2011

@jana0706 No ja na vsech 4 jeste jakz takz- kdyz je velkej, tak trochu drzi, ale jak rikas, je to tak krkolomna pozice, ze jedna ruka drzi, druha fouka, oprena sem o hlavu 🙂 🙂 a tak moc dlouho nevydrzim.... Jinak v pololeze musim drzet silenou silou...☹ nechapu.. a to posilovani na panevni dno mi taky vuubec nejde..pritom moc normalne zadrzim, i na zachode, ale jak stahnu svaly, balonek leti ven..nikoli dovnitr

miparak
13. zář 2011

@monika12353 taky se mi nedaří při stahování svalů pánevího dna ten balonek vtáhnout....proste vyjízdí ven, musím ho přidržovat. To samé i při nafukování, taky ho musím přidržovat, jinak by vyjel jak namydlená střela ven.
Trénuju v polosedě - pololehu, v takové pozici mě asi čeká i porod - dle toho, co povídala PA na kurzu.

jana0706
13. zář 2011

@monika12353 ja nemusim drzat az takou silou, ale ked uz som na maxime a snazim sa natahovat tu hradzu - cize vacsina balonku vytrca von, tak to udrzim vzdy iba chvilu a je vonku...no ale vsak hlavne ze to zatial postupuje, dnes som sa dostala na 26 cm obvod, takze som spokojna...chcela by som sa dostat na tych 30 a potom to udrzovat - snazit sa co najdlhsie udrzat ten obvod na hradzi, tak ale uvidim ako to pojde...co sa tyka toho posilovania tak to vzdy chvilu na zaciatku robim s takym malo nafuknutym balonikom, s tym sa to celkom da, ale v zasade posilovat to panvove dno sa da dobre aj bez epina (len na to stale zabudam)...

dasty79
14. zář 2011

@miparak - já nacvičila 30-31 cm 🙂 a to jsem ani nevytlačovala celý balonek.Já spíš balonek měla zavedený ze 2/3 a trénovala spíš hráz a stačilo to 🙂 Uvidíš,že zvládneš nacvičit,mě to pak šlo tak nějak samo 🙂

dlabinecka
14. zář 2011

Ahoj holky, tak se mi dnes u cvičení taky objevila krev -jednorázově, ale zase jí nebylo uplně málo. Jak to? Nacvičila jsem necelých 26cm ( stejně jako poslední 3-4cvičení ☹ )

crawler
14. zář 2011

@dlabinecka mě se to jednou při cvičení taky povedlo...prostě jsem pumpla příliš hodně a prudce a bylo...pak to chce nechat zahojit, jinak by ti to mohla krvácet při každým cvičení a to by pak porod bez poranění asi nebyl...já si dala pauzu asi 4 dny a pak cvičila znova a vše ok😉

dlabinecka
14. zář 2011

@crawler A cítila jsi, že by to někde "prasklo"? Já totiž žádnou bolest nebo tak něco necítím...

crawler
14. zář 2011

@dlabinecka nee, vůbec nic jsem necítila, ale prostě jak jsem vytlačila balonek, tak byl krvavý a najednou po stehnech dost jasné krve.... a hráz byla ok...měla jsem to někde uvnitř...těžko říct:-/

miana
14. zář 2011

Ahoj holky, dneska mi přišlo Epi-no a připadám si jako blbec, vůbec nechápu, jak poznám ty centimetry. Prosím,poradte. Na tom ciferníku jsou hodnoty 0-30, když zavedu vyfouklý balonek,jsem už na nějaké hodnotě 4-6 a balonek přifouknu tak na 18-20,pak to začíná pálet hodně. Vůbec nevím,jak se řídit podle té měřící kartičky. Prostě nerozumím tomu. Kolik mám mít tedy na tom ciferníku ideálně před porodem? Děkuju moc, asi jsem fakt natvrdlá 🙂.

dlabinecka
14. zář 2011

@crawler Aha, tak já vytlačila balonek a dobrý, nic. pak jsem zkoušela chvilku jenom hráz, taky dobrý, žádná bolest, vytáhnu balonek a na něm krev a pak ještě maličko jakoby špinění... Abych si nějak narušila hlenovou zátku a byla to ona, to je asi blbost, e jo?

dlabinecka
14. zář 2011

@miana Nejlepší je, podle mě, měřit metrem. Ideální je dostat se na obvod tak těch 30-31cm 😉

crawler
14. zář 2011

@dlabinecka třeba je to možný 😉

miana
14. zář 2011

@dlabinecka Takže prostě po vyklouznutí balonek změřit?

aemmi
14. zář 2011

@miana já to dělám tak, že balonek prostě po vylezení změřím krejčovským metrem tam, kde má největší obvod...

dlabinecka
14. zář 2011

@miana Přesně tak. Podle té tabulky to asi nikdy není vidět tak přesně. po vyklouznutí, v nejširším místě změřit metrem 😉

dlabinecka
14. zář 2011

@crawler Já jaksi nevím, jak to vypadá - u dcery jsem to nějak nezpozorovala 😅 Nějaký hlen to byl, krev spíš v kusech a pak jen pár "kapiček", tak nevím... To se ale asi nedozvím, že? 😀

ladie
14. zář 2011

@dlabinecka to se mi taky stalo. Cvičila jsem, šla na záchod a tam krev jako při MS. Dala jsem si tak 3 dny pauzu a bylo to v pohodě.

ladie
14. zář 2011

@miana dělám to stejně jako holky. Po vytlačení balonek změřím krejčovským metrem a je to.

jana0706
14. zář 2011

@miana ten cifernik meria tlak, to vyuzijes ked tak az po porode pri cviceni panvoveho dna, velkost je najlepsie zmerat krajcirskym metrom v najvacsom obvode ako ti tu radia baby...ak chces pouzit tu tabulku tak prilozis balonik a pri najvacsom obvode uvidis cislo - napriklad 7 a potom si pod tabulkou pozries kolkym cm obvodu to zodpoveda...ale mne pride praktickejsie merat to tym metrom...

miana
14. zář 2011

@jana0706 Děkuju za rady, jdu zkusit 🙂

jana0706
14. zář 2011

@dlabinecka ahoj, ja som si tiez dnes na baloniku po cviceni v polosede nasla trochu krvi, ale bolo to skoro nepozorovatelne tak som po par minutach skusila cvicit este v klaku, prvykrat som nafukla menej, vytiahla a ziadna krv tam nebola, tak som druhykrat normalne prifukovala, myslela som ze mozem byt na tych vcerajsich 26,5 cm ale zistila som ze som nafukla az 27,5 cm - ale viac menej som ten maximalny obvod iba "vytlacila", na hradzi sa mi nedari udrzat nafuknuty balonik viac ako pol minuty, to som tu uz spominala...no ale hlavne ze to postupuje, aj ked po cviceni som chcela robit este masaz hradze ale nebol to dobry napad - zase sa objavila krv, takze zajtra si dam pauzu a snad to bude v pohode...

monika12353
14. zář 2011

@miparak Jo jo jo, tak to to delame presne stejne... 🙂 a stejne nam to vyklouzuje 🙂 jako po masle...

monika12353
14. zář 2011

@miana To mensi cislo- do 10 je prumer, to do 30 je obvod hlavicky (balonku) nesmis se na tabulku a balonek divat jednim okem- dej to tak, abys na to koukala obema ocima, asi na vzdalenost natazene ruky, uvidis, kolik si dala. Meri to o malinkato min, nez metr (asi necely pul cm) ale jde spis o to, abys mohla pozorovat zlepsovani. Ja metrem moc nemerim, protoze by byl metr spinavej, takhle to po kazdem vytlaceni (nebo spis vyklouznuti) prilozim k tabulce a zkontroluju kolik mam.

miparak
14. zář 2011

Dneska jsem byla na prvním monitoru a mám na něm pěkné kontrakce, či spíš poslíčky asi...ale pravidelné. Sestra z toho byla mírně vyjuklá a furt se ptala , jestli mi je dobře. Akorát jsem se zmínila, že nemám sepsaný porodopis, že není možný se objednat (plné termíny), .....mrkla na graf a povídá: jojo, já ho s vámi sepíšu ještě ted ....najednou to šlo rychle 🙂 Odpoledne jsem pak cvičila s balonkem a nafoukla jsem opakovaně na 25, vydržela na hrázi 5 minut a na další pokus jsem dala poprvé 26cm...i když jen na minutu...když to zítra zopáknu, tak to bude zase pokrok....jdu po centimetrech, postupně...pomalu, ale jistě....tak jen aby se mimčo nechtělo vydat dřív. 😎

sussanah
14. zář 2011

@miparak v kldiu, ja poslickovala cely 9m a maly sevyklubal az 3dny pred TP. kolik jsi mela stahy na tom monitoru?

dlabinecka
14. zář 2011

@ladie Díky, já cvičím obden, tak to pozítří optrně zkusím a uvidím, co to udělá 🙂
@jana0706 Tak já to znovu nezkoušela, ty krve bylo celkem dost, tak jsem se lekla, ale až když jsem zkoušela tu hráz, ale byl to i dost malý obvod, v šoku jsem neměřila, ale nebylo to nic moc. začínám se toho trochu děsit. Ale těch 26cm jsem přes hráz protlaila, trochu to štíplo, ale v pohodě...

chomik
14. zář 2011

@dlabinecka
@jana0706
Ja som pri posledných cvičeniach krvácala skoro vždy 😖 mám nacvičených 24 cm a termín mám za 13 dní, ale porodiť už môžem každým dňom, takže si ani nejako nemôžem dovoliť dať si pár dní pauzu ☹ posledne som si dala pauzu 2 dni a nepomohlo 😒 ale tej krvi je len trocha a ani ma nič nebolí, tak to asi budem ignorovať a cvičiť ďalej a keď sa dostanem na nejaké vyššie hodnoty, tak budem cvičiť obdeň alebo aj menej

jana0706
14. zář 2011

@chomik no to je blbe, ja dufam ze ked si dam den-dva pauzu tak to bude zase v pohode, nastastie mam (dufam) este dost casu...a skusala si uz par dni pauzu a nepomohla? ved trinast dni je este dost, mozno sa babo nebude ponahlat na svet 😉

monika12353
15. zář 2011

Holky, nekdo tady rikal, ze cvici a boku v pololeze polosede- moc dekuju za radu- dnes sem poprve vyzkousela a poprve sem balonek jen pridrzovala, nikoli krecovite mackala dovnitr, jako vzdy, takze se podarilo i vic nafouknout- holky mam radost, i kdyz za 5 minut 12, jak rekl manzel 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru