EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
26. říj 2011

@pitruskaskarolinkou jo měla jsem ten protex,max si koupím ty alko čtverečky,ty zruší všechno,stejně jen na krátkou dobu

azeretka
26. říj 2011

@wieruss tak v návodu k epi-nu se píše, že by se mělo začít 3 týdny před termínem porodu...jenže toť otázka, protože dítě narozené v 38tt se bere, že je v termínu a to bysme toho za ten týden moc nenacvičily 😠
Já začnu cvičit nejpozději v pondělí, to budu přesně 35tt+0 a navíc mám poradnu, kdy se dozvím polohu dítěte, doteď nemám potvrzeno, že je hlavičkou dole 😒
Čaj mám koupený, tak bych mohla rovnou začít, dnes navečer by bodl, mňam, mám ráda bylinky 🙂

azeretka
26. říj 2011

@pitruskaskarolinkou ahoj, v návodu se píše důkladně vydrhnout v teplé vodě se saponátem, k saponátu nic konkrétního, takže možno použít kterýkoliv 🙂, voda min 40 stupňů, 1-2 minuty

pitruskaskarolinkou
26. říj 2011

@azeretka přesně to jsem taky uvažovala, že když moje prvorozená šla o 3 týdny dřív a mělo by to mít stejný průběh, tak nestihnu nic, takže začnu příští týden, to budu asi 4 a půl týdne před TP 🙂

aksniteb
26. říj 2011

@wieruss ahoj, tiež plánujem epinovať, môžem sa spýtať, kde si ho na SK kúpila?

wieruss
26. říj 2011

@azeretka ja som zajtra presne 35tt+0 takze som skusila dnes 😀 Dala som cca 8 prifuknuti a podla cm ked som prilozila balonik to bolo asi 5cm ... neviem ci je ti malo alebo vela 😅 prosim o nazor , kedze nemam tu sablonku

@petja a mohla by som ta poprosit o recept na ten cajik + info ako casto sa pije atd ? 🙂

wieruss
26. říj 2011

@aksniteb kupila som ho tu na bazariku od jednej kocky 😉

petja
autor
26. říj 2011

@wieruss jo,ale to se má pít právě od začátku těhu,je tam kopřiva,maliník,kontryhel,přeslička,řeb říček,třezalka,pije se 1x denně já piju půllitr s citronem a medem,citron zvyšuje vstřebávání železa z kopřivy,nemusíš brát ani tablety železa

bleee
26. říj 2011

@wieruss ten vzorec je, ze cm vynasobis konstantou 3,14 myslim, cize sa ti to podarilo na cca 15cm. Ked nameras 10cm, budes mat obvod cca 31 cm, co je maximum urceny na nacvik s epinom. Ja som na 1x nafukala este menej, presnejsie som bola rada, ze som ho do seba vobec strcila. Po cca 10 dnoch som dnes dala 7cm, co je obvod cca 22 cm. Koncim 36. tt, dufam, ze sa mi podari este nejake cm pridat, ide mi to dost pomaly

wieruss
26. říj 2011

@petja kazdopadne dakujem za radu i recept 🙂 doktor mi pre istotu predpisal zelezo, ale mne sa ho moc brat nechce, lebo mi po nom neni dobre, tak skusim toto, snad pomoze .

@bleee diiiiiiik, takze mam "nacvicenu" polovicu z toho co treba 😀 😀 ako ono to bol boj, dat to do seba, ale potom som podla navodu podychala, pohybala a prifukla, zas som podychala a prifukla... celkom to islo ale uz to posledne prifuknutie posledny krat co som dala ten 8 stisk tak som citila taky neprijemny tlak 😅
A to mas super ze 22 cm na konci 36tt ved to mas este 3 tyzdne cas a co som tu citala tak ku koncu to ide rychlejsie... dame to neboj nic 🙂

petja
autor
26. říj 2011

@wieruss no,ona ta kopřiva je super,ale pokud už máš brát tabletky,měla bys ho pít už dávno,co ti napsal?preparátů je víc,tak mu řekni,že je ti z toho blbě.máš málo železa podle rozboru krve? pak bych doporučila homeopatikum ferrum metallicum 9CH užívat ráno a večer

wieruss
26. říj 2011

@petja mne zelezo nechyba, podla testov som bola ok, ale ze aby predisiel tomu, ze mi bude chybat tak mam brat Fero-Folgamma. Lebo ze sa mi blizi hodnota k spodnej hranici. Dakujem za typ na to homeopatikum 😉

petah82
26. říj 2011

@wieruss ja som tiez zacinala na 5cm... dostala som sa na 8 a sla som do nemocky o tyzden skor a tam sa uz cvicit nedalo, aspon mne teda nie, nemohla by som pred spolubyvajucou... narodil sa na termin = 4080g - strihli a pak sili...

petah82
26. říj 2011

@wieruss a mne zas hematologicka povedala, ze nie je dobre ist na porod prilis prezelezena. tiez mi gyndos dal pre istotu zelezo, tiz som bola na dolnej hranici a ona povedala, ze netreba...

wieruss
26. říj 2011

@petah82 uffff to ma teda mrzi, ze sa ti nedalo viac nacvicit, ale tak ono niekedy sa neda, to zas berem. Dufam, ze sa podari nacvicit to najviac, aby som to strihanie aspon obmedzila na minimum. A ved ako ja nechapem, lebo ved vo vitaminoch co berem tak zelezo je a fakt sa mi nechce brat ho este aj v tabletkach....

azeretka
27. říj 2011

@wieruss pokud máš dobrý krevní obraz, tak bych ho v tabletkách určo už nebrala, já ho brala asi 2 měsíce, pak jsem se konečně dostala nad těhotenskou hranici a hned vysadila (se souhlasem doktorky), občas jsem po něm zvracela, naposledy to zvracení zkončilo i bolestmi břicha, takže to taky není dobrý stav. Navíc železo způsobuje zácpy a zhušťuje krev, což není před porodem moc žádoucí

marcella8181
27. říj 2011

@wieruss no co jsem se dozveděla na předpor. kurzu u PA tak prý každá těhotná je fyziologicky anemická a je to způsobeno tím, že se nám cca o litr zvětší objem krve. Znamená to, že všechny hodnoty v krvi jsou nižší než u netěhu člověka, ale neznamená to, že by to bylo špatně.údajně by měla stačit pestrá strava... Já si na železo občas dám skleničku červenýho vína. Tablety bych do sebe necpala...

wieruss
27. říj 2011

@azeretka ved toto, tie hnusne zapchy ... ako ja si musim poklopat ze mam fakt v pohodicke travenie teraz a vobec sa mu zas nechce si to pokazit 😠 slohnem zasobu cvikli od svokrusi a budem varit caj a bude 🙂
@marcella8181 cervene vinko ? hmmm tak to zavidim ze si vies dat .. ja cakam asi abstinenta, ked som si minule chcela dat tak som si odpila a vobec mi nebralo . Dakujem za info, nejdem to brat, som sa pevne rozhodla 🙂

slimme
27. říj 2011

Baby uz sa to tu raz pytala, ale myslite si ze staci ze ten balonik nafuknem a preleze?alebo ho tam musimdrzat nafuknuty na hradzi nejaku dobu?prosim vas co myslite, lebo neviem ci to tak staci a mam z toho obavy...

aemmi
27. říj 2011

@slimme no v návodu píšou, že držet 1 až 10 minut na hrázi, tak by to asi chtělo zkoušet alespon chvíli vydržet, já se teda snažila, ale třeba 10 minut jsme nedala nikdy, to ani náhodou.

slimme
27. říj 2011

@aemmi no prave, ten navod som citala, ale ja ho proste neudrzim rukou, pretoze hned leti von 😀

sussanah
27. říj 2011

@slimme podle me to staci, ono je lepsi ho asi nechat chvili pusobit, aby ses postupne dostavala dal a telo se prizpusobovalo. Pokud ti to ale nedela problemy, tak cvic jak cvicis 😉 Ono mimco sice pujde asi pomaleji, ale telo se urcite prizpusobi 🙂

wieruss
27. říj 2011

@slimme ja som teda vcera cvicila prvy krat, ale snazila som sa to zakazdym aspon minutku - dve nechat posobit na hradzu a som predychavala, ze nech sa co najviac uvolnim ... asi by bolo lepsie keby si skusila to pridrzat na tej hradzi chvilu, nech to ma efekt 😉

aemmi
27. říj 2011

@slimme jo tydle vidle 😀 mně to tam nejdřív drželo samo,a le pak to taky začalo vyklouzávat 😅 já bych se snažila, co to jde, když to tam neudržíš, tak co naděláš, nebo poprosit manžela 🙂

sue007
30. říj 2011

Ahoj,já když rodila před několika lety,tak jsem o Epi-nu neměla ani tucha,ale teď jsem podruhé těhotná a chci to určitě zkusit,stojí to za to.Po prvním porodu jsem měla nástřih až do.......,no asi 12cm a ty týdny po tom byly hrozné.Ten samotný nástřih při kontrakci samozřejmě nebolel,jen ten zvuk byl hrozný-jako když púlíte sirové kuře nůžkama na maso.Já si hráz před porodem vzorně masírovala,ale to vůbec nestačí,navíc se malej rodil ještě s ručičkou napřed-asi si myslel,že je superman a tak k obvodu hlavičky přibyla ještě ta ruka 🙂 Pak mi býv.spolužačka pracující v sexshopu říkala,že k nim do obchodu posílá nějaké gynekoložka budoucí a čerstvé maminky pro venuš.kuličky a pro nafukovací balonek do pochvy,nebylo to ani tak drahé-asi stejný princip,ale byla jsem skeptická a navíc stejně už po porodu,takže jsem tomu zas tak pozornost nevěnovala.
Teď by mě hlavně zajímalo,i když je to asi trochu divná otázka 😅 ,jestli ty mamči, co epino používaly,se pak dostaly-po 6nedělí-zas na původní velikost-teda myslím,jestli to vytažení není nějaké trvalé.Při porodu to je pár minut ta druhé doba a vše tam je udájně horm. změklé,ale když budu cvičit 3týdny předem,aby to nebylo trvalé 😉

miparak
30. říj 2011

@sue007 Tak na tvou otázku, jestli se hráz vytahá tak, že se to pak nevrátí a zůstané povolené, ti dám odpověd až mi skončí šestinedělí 🙂 TAky jsem zvědavá, ale podle předchozích uživatelek epina, nic takového nehrozí....sice se cvičí 3týdny před porodem, ale tak půl hodinky denně, není tam ten balonek pořád.....no uvidíme, zatím nevím. Ale myslím si, že se to vrátí.

xxx.klarka
30. říj 2011

@sue007 Já používala epino před prvním porodem, a teď hodlám znova. Už bych asi pomalu ale jistě měla začít shánět jak tak koukám na odpočítávání týdnů 😀 A musím říct že jsem nikdy žádný problém neměla. 🙂 Vše se srovnalo do normálu.

NEBUDE NĚKDO EPINO V NÁSLEDUJÍCÍM MĚSÍCI PRODÁVAT??

misaskul
30. říj 2011

@sue007 Tak mně tento týden šestinedělí skončilo a vytahaná si po epinu nepřipadám 😀 , velmi rychle po porodu se vše vrátilo do normálu, takže nemusíš mít strach, trvalé následky nehrozí! 😉

EPINO doporučuji a příště jdu do toho znovu, cvičila jsem poslední 4 týdny před termínem a dostala jsem se myslím na 30, malej ml obvod hlavičky 32.5 myslím a v pohodě. 🙂

slimme
30. říj 2011

Ahojte, cca za týžden, max. dva budem predávať Epino pouzivala som ho s prezervativmi. Mám ho doma od septembra 2011 takze je este v zaruke. Ak by ste mali niktora zaujem, mozete mi pisat do IP.

srneckav
30. říj 2011

Ahoj holky, s epinem jsem taky začla🙂 Ale teď tu čtu na poslední straně, že nechat působit na hrázi, alespoň chvilku a to nechápu. Já to mám na hrázi celou dobu, balonek zavedu podle návodu do půlky jeho délky a nafukuju. Takže to působí na hráz po celou dobu. Přidržuju rukou

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru