EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

wieruss
4. lis 2011

@lumimi ahojkaj, drzim palce, nech to ide prirodzene 🙂 ja som na 22 cm , ked som prifukla viac tak som sa zlakla a radsej som to vyfukla a nafukla nanovo len potial kym to tahalo len mierne 😅 Inak olej na masaz hradze zozenies napr. aj v DM drogerii , znacka Weleda 😉 A inak k tej bolesti, tiez nafukujem pomaly, ved ani babo sa nehrnie hned von expresnou rychlostou, ale ide pomaly a teda ked nafukujes potroske a predychavas tak je to podla mna spravne 🙂

lumimi
4. lis 2011

@ivicek1 @wieruss skúsala som dve DM-ky ale bez úspechu, vsade mali len olejičky proti striam od weledy. možno skusim ešte niejaku dalsiu dm.

sue007
4. lis 2011

Tak to mě mrzí s těma olejíčkama,u nás mají v DMku i jiné značky na hráz,třeba Saloos,ta Weleda je asi nejdražší a tu tam mají taky,.....Taky to běžně mívají v lékárnách nebo to objednají,když to nemají,to bude asi stejné i na slovensku,určitě se zeptej.Jinak stačí ale olej mandlový nebo olivový,protože ty slouží jako základ všech přírodních olejů,tedy i těch bio na hráz.Ten lubrikant záleží na jaké je bázi,ten na vodní ti to nepromastí ,ten olejový bys zase neměla používaz zaráz s Epi-nem,ale jinak ho lze během dne určitě používat na masáž hráze.

bleee
4. lis 2011

hmm, zas len 7,5.... musim cvicit castejsie, aby som to stihla...
inak ja pouzivam lubrikant Durex na baze vody, davam si ho na hradzu aj na prezervativ a zda sa mi to ok

rebelie
4. lis 2011
wieruss
4. lis 2011

@bleee ja som tiez na 7,5 dnes... skus mozno aj tie masaze co odporuca @sue007 s olejicek na hradz ... ci masirujes a nepomaha ?

bleee
5. lis 2011

@wieruss dnes rano zas 7,5... asi je to moj limit, jednoducho dalej to nejde nech robim cokolvek. A to uz idem cez bolest ☹ a maly mal uz minuly tyzden hlavicku 9cm priemer... Bez nastrihu to asi bude pre mna nerealne

petja
autor
5. lis 2011

@bleee Určitě si do poslední chvíle věř,všechno o porodu je v hlavě! Nejsi vůbec limitovaná a dokážeš co chceš,zkusila bych přidat,jak radí holky,masáž olejíkem.
Na cm se nespoléhej,z utz už vůbec ne,když je tolerance odhadu váhy,proč by nemohla být i ostatních parametrů?

rebelie
5. lis 2011

@bleee U porodu Ti navíc pomůžou hormony, které se při cvičení s epi-nem nevyplavují, tak nezoufej, to půjde!

sussanah
5. lis 2011

@bleee jen na povzbuzeni, znam par holek, co necvicily vubec a porodily bez nastrihu 😉 To neni jen o cviceni, je to opravdu v hlave, v poloze a spravnem vedeni porodu. Epi-no je torchu pomuze s pruznosti hraze, coz uz ted pomohlo, na 7,5cm by ses jinak nedostala. Urcite to pujde, uvidis 🙂

wieruss
5. lis 2011

@bleee hlavne to nevzdavaj, skus kazdy den, daj si masaz potom a uvidis ze to bude dobre, vela bab tu v teme pisalo, ze sa nevedelo pohnut z miesta dlhsie , tak nezufaj 😉

sue007
5. lis 2011

přesně tak Blee,známou hnali na císaře,že je úzká a malý už má přez 4kg a stejně trochu přenášela,tak ji ho vytáhli a měl 3,7.
Zbytečně se s tím trápíš,prostě buď v pohodě a věř,že porod je kromě tvé vůle a hlavy i v rukou božích a to,že tady někdo nacvičí s Epinem 11cm neznamené,že bude rodit nakonec přesně podle svých představ nebo že nepůjde na císaře kvůli nějaké jiné komplikaci.
Na druhou stranu jsou horší věci,co tě můžou potkat,než je nějaký malý nástřih,tak se s tím zas opravdu zbytečně netrap.

petja
autor
5. lis 2011

@bleee jo a přes bolest bych určo nešla,ne takovou,kdy zadržuješ dech,ty se právě na něj musíš soustředit,nádech,výdech a krásně se povolíš,uvidíš.Tohle cvičení přes bolest by tě u porodu mohlo pěkně bloknout

bleee
6. lis 2011

@petja @rebelie @sussanah @wieruss @sue007 Dievcata, dakujem vam za podporu a dobre rady. Dnes som dala zas len 7,5 asi sa s tym musim zmierit, jednoducho som uzka a nic s tym nespravim. Ked budem rodit spontanne, tak ma nastrihnu len na cca 2cm, stale lepsie akokeby by to malo byt na 6 a viac, co by urcite bez epina bolo. A mozno bude nutna sekcia, este sa uvidi. Asi je to naozaj v rukach bozich a zbytocne sa s tym budem trapit.... ☹

petja
autor
7. lis 2011

@bleee rádo se stalo,ale nepřijde mi tvůj další příspěvek optimističtější...jako chápu,že každá jsem povahou jiná,ale strach není dobrý pán,s tím se musíš naučit pracovat,využít ho na svou stranu,je to jen emoce,která se dá vůlí zvládnout,prostě jen myslet na mimi,to právě taky při porodu nezažívá růžové chvilky,myšlenka na něj je nenahraditelnou pomocí! A proč sekce?

bleee
7. lis 2011

@petja maly mal v 37,0 tt uz 3500g a hlavicku o 2 tyzdne vecsiu ako priemer, uz ju mal velkostou na 39 tt, okolo 9cm. V nasej rodine mame vecsie hlavy a manzelovej sa zas rodia vecsie babetka. U mna sa to asi trochu nevhodne skombinovalo. Navyse mam chlapcensky typ postavy s uzkymi bokmi a ziadnym zadkom. Doktor mi moznost /zatial vsak nie nutnost, ze to sa este uvidi/ sekcie vyslovil uz vtedy v 37. tt, len ja som este verila, ze min. 9cm nacvicim...

petja
autor
7. lis 2011

@bleee jako já těm utz údajům nevěřím,u mých dětí se netrefili ani jednou,zbytečně se tim stresuješ,aniž víš,jaká je opravdu skutečnost.u nás v rodině možná taky větší děti,Jolanka měla hlavičku 38 a váhu 4020 a bez jedinného škrábnutí.
na sekci tě mohou poslat kdykoliv i během porodu,to neovlivníš.ale psychicky být vyrovnanaá je základ úspěchu,páč jinak na sekci stejně skončíš

rebelie
7. lis 2011

@bleee Nereš tolik, kolik jsi nacvičila... Tebe možná to epi-no zbytečně stresuje, nevím, zda to není moc odvážné, ale možná bych se na to na tvém místě vyprdla - toy pořád vidíš, kolik Ti ještě chybí, ale při tom porodu Ti fakt pomohou hormony, které se teď při nácviku nevyplavují... A myslím, že šíře boků zas tolik neříká, kolik místa je uvnitř té pánve, tak se tím nenech stresovat.

miana
7. lis 2011

Ahoj holky, 15.10. se nám narodil Felix (49 cm a 3070 g). Epinovala jsem od 36. týdne, rodila 4 6 dní před termínem. Nacvičeno jsem měla 9,5. Bohužel nevím, jestli by mi to pomohlo. Porod skončil po 33 hodinách od prasknutí vody císařským řezem. I přes kontrakce jsem se prostě vůbec neotvírala. Každopádně mi cvičení psychicky pomáhalo, takže všem co epinují,držím palce a přeji krátké porody. A i kdyby náhodou se někomu stalo to, co mně, tak se nebojte sekce není nic strašného. Mám na to naopak krásné vzpomínky, horší byl strach o miminko (ten dlouhý porod nesnášelo zrovna dobře). Ale vše dobře dopadlo a máme nádherného syna. Stojí to za to!!!

crawler
7. lis 2011

@bleee @rebelie Přesně jak říká rebelie - šíře boků nevypovídá vůbec o ničem - Já jsem široká hodně - vždycky mi každý říkal, že aspoň v pohodě porodím a nakonec, když mě PA měřila těsně před porodem, tak mi řekla, že je to jen tak tak, že ještě o fous míň a šla bych automaticky na sekci /stejně jsem na ní nakonec skončila 😝/...
@miana ách - já prožila to samé, ale narozdíl od Tebe "jen" 16hodin. Je to zvláštní co? Moje tělo vůbec nereagovalo ani na oxytocin a na nic - teda konrakce byly, ale neotevřela jsem se ani o píď ☹ Ale mě epino také moc pomohlo po té psychické stránce 😵

crawler
7. lis 2011

@miana jo a samozřejmě gratuluji a opravdu za to všechno stojí - měla jsi spinál? asi ano, že? zážitek může být i u císaře...ale stejně moc doufám, že druhé se podaří přirozeně 😅

bleee
7. lis 2011

@petja asi som potrebovala pocut rozmery tvojej Jolanky, je to povzbudzujuce ked viem, ze niekto mal vecsie dieta a predsa sa mu to podarilo... mimochodom o par milimetrov som sa posunula, dnes sa mi podarilo 7,75 🙂
@rebelie @petja aj ostatne kocky, mate pravdu, zbytocne stresujem, ale som rada, ze sa s vami o tom mozem rozpravat, v mojom okoli nie je nikto, kto by ma v tejto teme pochopil

petja
autor
7. lis 2011

@bleee znám maminku která porodila bez újmy mimčo s ručkou u hlavěyjak se rodilo a taky o jedné co vážilo mimčo 4,30kg!

sussanah
7. lis 2011

@petja Ja jsem porodila maleho s ruckou u hlavy a mel 4kg 😉 Ale teda s drobnym povrchovym natrzenim s navic to bylo druhe mimco

@bleee Ja vim o jedne, co porodila prvni mimco s ruckou u hlavy a to s epinem necvicila, jen proste zakazala PA udelat nastrih a tlacila podle sebe, jak to ona sama citila a ne podle PA "nadechnout a tlaciiiiiiiimeeeeee". Takze nadeje opravdu umira posledni 😉

petja
autor
7. lis 2011

No jasně,pokud je na porod klid a souznění,harmonie na sále,porodí podle mě maminka bez nástřihu vždy a o váze miminka to není

ribana2
7. lis 2011

ahojte, tak dnes som skusila epi-no a neviem teda ako sa to merá, ale asi to bolo tak cca 5,5 cm ..na prvý krát asi v pohode...bolo to len nepríjemné a len trochu štípalo...tak uvidim ako to celkovo pojde 😀

agiii
7. lis 2011

Ahoj holky, nebudete některá prodávat epi-no? Ráda bych také začala cvičit, teď jsem ve 34.tt. Děkuji za nabídky

wieruss
7. lis 2011

@bleee no vidiiiiiis, super, ze si sa o kusocek posunula, cm blizsie k terminu tym to pojde a ked nie, ako pisali babule, si zober ze mas aspon nieco nacvicene... 😉 tesim sa s tebou
@ribana2 no, cvicenie prijemne neni, na to som prisla 😀 ale po case si na ten neprijemny pocit zvyknes... a na prvy krat je 5,5 uplne super, drzim palce nech to ide pekne dalej 🙂

rebelie
7. lis 2011

@bleee Hele, dneska nám Ivana Königsmarková na kurzu říkala, že nástřih a poranění fakt nejsou o váze a že zažila ženskou, co porodila mimčo 4,5kg bez poranění... Dost záleží na tom, co píše @sussanah - nikam nespěchat, tlačit podle sebe... a samozřejmě je to asi i o hlavě a právě o tom, abys z toho zbytečně nestresovala... a gratuluji i k mini-posunutí... Vím, že holky tu kolikrát psaly, že se třeba několik dnů nehly z místa, a pak to poskočilo... nebo si dokonce daly den, dva pauzu, a pak dosáhly pokroku... tak neházej flintu do žita a nepřestávej věřit!

magdal1
7. lis 2011

@bleee kamaratka taktiez chlapcenskej postavy porodila ako prvorodicka dietatko 4,300kg a krasne bez poranenia a nastrihu, epino ani nepouzivala

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru