EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hofka1
18. lis 2011

Mě šlo cvičení veeeelmi pomalu. Začínala jsem na nějakých 4-5 a než se to pohnulo .. nejhorší byly první dva centimetry. Pak to šlo zhruba co 3-4 dny asi o půl až jeden cm. Asi úzká pipka🙂 Cvičila jsem dvakrát denně a nacvičila den před porodem 8,5. Ale pak to stejně skončilo císařem, tak nevím jak bych skončila.

wieruss
18. lis 2011

Idem sa pochvaaaaalit. Dnes som dala prvy krat vyse 9,5 takmer to bolo 10 😀 najhorsie bolo nafuknut to prvy krat (nejak som cez den z toho behania asi stuhla) a potom vydrzat prvych cca 30 sekund , potom som pocuvala pesnicku a ten neprijemny pocit skoro zmizol, balonik som potom vytlacila uplne lahucko 🙂
Akurat sa to malemu asi fest nepacilo, skakal v bruchu ako drak 😅

rebelie
18. lis 2011

Taky se jdu pochválit, i když takový machr jako @wieruss nejsem. Dala jsem dnes 26cm! Myslím, že zítra budu ráda, když potvrdím dosaženou metu, ale i tak mě to potěšilo, protože jsem se bála, že teď už to moc nepůjde...

wieruss
18. lis 2011

@rebelie vyborne ! ono to este pojde, si vezmi ze mas tyzden neskor termin ako ja 🙂 a ja som navyse uz na prst otvorena (teda mozno aj viac, uvidime dnes na kontrole 😀 ) lebo je mi podozrive ako to dnes islo dobre ....

wieruss
18. lis 2011

a este som zabudla dodat ze dnes som aj masirovala olejickom, mozno aj to pomohlo k lepsej elasticite 🙂

rebelie
19. lis 2011

@wieruss Já olejíčkem mažu, masáží to nazývat nemůžu, na to nějak nemám síly, ale snažím se lehce vetřít olejíček na masáž hráze od I. Stadelmann - říkám si, že by to snad mohlo mít vliv i tak... a třeba se někdy odhodlám i k té masáži... Mimochodem, ten olejíček vem s sebou i do porodnice, prý má smysl lehce promasírovat i těsně před porodem... (Já mám v porodním plánu napsáno, že nechci nástřih a že je prosím o pomoc s ochranou hráze.)

wieruss
19. lis 2011

@rebelie no ako masaz ja neberem ziadne natahovanie ani nic podobne, "masirujem" tak ze to jemne natahujem prstami a vtieram olejicek hehe 😀 ja mam tiez s doktorom dohodnute, ze nechcem strihat - aj som sa priznala ze mam epino, povedal ze je zvedavy teda ako to pomoze, ze pocka a strihne az keby hrozila ruptura az ku konecniku 🙂

rebelie
19. lis 2011

@wieruss Já asi nebudu chtít stříhat vůbec... Nevím, jestli se tam mimi vejde bez poranění, ale asi se raději natrhnu než nastřihnu... natrhnutí se prý udělá vždy jen tak velké, jak je potřeba, nastřižení jde automaticky hloub (a může se ještě dotrhnout)... ale samozřejmě, kdyby byl nějakej problém, mimčo muselo okamžitě ven, nebo tak něco, tak je potřeba s tím nástřihem asi počítat... A s tím olejíčkem to teda asi děláme podobně, tak uvidíme, jak to dopadne...

wieruss
19. lis 2011

@rebelie ja verim, ze nebudeme musiet riesit ziadne strihanie ani natrhnutie nakoniec 😉 proste po cviceni budeme pekne pruzne a pojde to bez problemov 😀 som prudko optimisticka ze 😀 😀

rebelie
19. lis 2011

@wieruss Já jsem taky optimistická, ale zároveň myslím, že je dobré být připraven na vše, aby tím pak člověk kdyžtak nebyl úplně zaskočen... ale epi-nu a olejíčku ve spojení s hormony vyplavujícími se při přirozeném, neurychlovaném porodu věřím hodně...

sue007
20. lis 2011

Blee,moc gratuluji k miminku.
Holky,mě někdy přepadne takovej děsnej strach z toho porodu,že jsem úplně mimo,doufám,že se mi to nestane,až to přijde a že budu myslet pozitivně a zvládat.
Brzo už začnu taky cvičit,malej šel o tva týdny dřív,tak abych to stihla natrénovat.Wieruss,už asi brzo to nastane,tak držím moc pěsti,aby to vyšlo co nejvíce podle tvých představ a bylo vše v pořádku.Určitě to vyjde 🙂

wieruss
20. lis 2011

Dnes zopaknutych 9 a 3/4 😀 vcera som zial cvicit nemohla, kedze som bola ubolena po vysetreni u doka, takze som rada aj za to... citim sa velmi dobre, naozaj to posobi strasne fajn na psychiku a hlavne to vedomie, ze to isto zvladnem, ked zvladam cvicit s epinom 🙂
@sue007 moc dakujem za podporu, verim, ze bude vsetko v poriadku, malicky je natlaceny uz dole, len cakame kedy povoli krcok.... pijem uz pol litra cajika a aj semiacka papam, takze uz len pockat az sa maly princ uraci vybrat von... ale ako podotkol moj svagor on by sa tiez neponahlal z miesta, kde ma all inclusive bazen s teplom 37 stupnov a nonstop prisun zivin co potrebuje, niekam kde je kosa a musi sa dozadovat vsetkeho 😀 😀 a neboj nic, netreba sa bat, bude to v poriadku aj u teba, pojde to ako po masle 😉

rebelie
20. lis 2011

@wieruss Tak já dneska po cvičení našla na balónku stopy krve, takže mi to na psychice zrovna moc nepřidalo... ale vůbec nevím, odkud by to mohlo být... a byla spíš tmavší, což je taky divný... No, asi si dám zítra pauzu...
@danielita7 Co Ty? Jak jsi na tom? Jak vlastně vypadalo to poranění u Tebe? Mně překvapilo, že to bylo při stejném rozměru balónku jako včera... a taky netuším, kde se co stalo... ani to nijak zvlášť nebolelo...

wieruss
20. lis 2011

@rebelie moze ti pomalicky odchadzat hlienova zatka, pokial to nebola cerstva krv tak by som neriesila 😉 alebo zeby si citila ze sa ti moc natahuje hradza....

sue007
21. lis 2011

@rebelie Taky bych to viděla spíš na tu zátku,bude se po troškách uvolňovat a že tam bylo epino bych viděla spíš jako náhodu.Pokud tě to nebolelo nebo si pak vyloženě ještě nekrvácela,tak bych to nijak neřešila.No ona krev člověka vždycky vystraší,ale v tomhle případě bych se ani nebála.

danielita7
21. lis 2011

@rebelie Rebeko u mne to bylo uplne stejný, pořád necvičím ale dneska to chci skusit dala jsem skoro týden pauzu a pokud se to bude opakovat tak toho nechám ☹ Ja ani nevím jak to poranění vypadalo u mne, nic jsem necítila, nic mne nebolelo ani nepálilo a bylo to u rozměru 22-23 cm a to už jsem dva dny měla natrénované 24 cm. Jinak jak jsem psala ani mne to na psychice moc nepřidalo...No a pak za hodku začli poslíčky šílené jsem nemohla ani chodit, druhý den to samé... Uvidíme jak dopadnu dneska chci to vyzkušet snad bude vše v pořádku...Nech si pár dní pauzu určitě to pomůže minimálně k zahojení ranky, a pak uvidíš...Já teda jenom masírovala když jsem necvičila...

danielita7
21. lis 2011

@wieruss
@sue007 já mám uplně stejnou zkušenost jako Rebeka, a dle mne to hlenová zátka nebyla aspon co se táče mne...

petja
autor
21. lis 2011

Holky,mě odešla zátka najednou ve sprše v den porodu,já bych to nehrotila,pokud mě nic nebolí,nepálí,nemám viditelné poranění cvičila bych i tak.Už přece nejste v žádném život ohrožujícím týdnu

aemmi
21. lis 2011

@rebelie jdu tě podpořit, pokud bude porod bez komplikací, nenechávej se nastřihnout 😉 mě Dr. trochu nastřihla, ale ted jsem přesvědčená, že to bylo úplně zbytečný, vůbec jsem necítila, že se rodí hlavička, vůbec žádný napětí, až jsem se divila, že je hlavička už venku, takže kdybych se natrhla, tak minimálně, nebo vůbec, ted jsem o tom fakt přesvědčená 😉

danielita7
21. lis 2011

Tak holky mám za sebou cvičení a bohužel opět jsem začala krvácet ☹ i po téměř týdnu pauzy, zase to nebolelo jen tá krev...teď mám dole takovej nepříjemnej pocit, ale nebolí to ani nepálí. Koukala jsem zrcátkem a zkoumala odkud se tá krev bere, a opravdu jde vidět trhlinku hned u vstupu jakoby... po umytí to není ale vubec vidět a dál to už nekráváci...Je mi to nějak proti srsti si tam zase strkat balonek a nafukovat...vubec nevím jestli mám pokracovat...docela se bojím že když to skusím že se natrhnu ještě víc...ach jo sere mne to neskutečně ( pardon za výraz ) Nemá s tím někdo další zkušenost?

dostyna
21. lis 2011

Ahoj holky, tak já jsem si EPINO koupila,ale bohužel nevyužila.Nakonec jsem měla plánovanou sekci a EPINO mi leží nepoužité doma ☹ Druhého prcka v dohledné době neplánujeme,tak dám EPINO k dispozici na prodej.Kdyby měl někdo zájem,tak napište soukromou zprávu.je úplně nové,netknuté.Pořizovací cena je 2340 Kč,nabízím ho za 2 tisíce.

rebelie
21. lis 2011

@danielita7 Hm, tak to jsem zvědavá, jak to bude u mě... já jsem to teda se zrcátkem včera nezkoumala, ale krev byla jen na balónku, a pak už nikde - na toaleťáku apod. nikde nic... Já to možná risknu a zkusím dneska zase cvičit... Dneska jsem si domů přinesla ten hojivý gel, tak to kdyžtak pomažu tím... Ale u mě to teda bylo bez poslíčků, takže mě to tak moc nevyplašilo....
@petja Jasně, že kdyby došlo k porodu, tak už nic nehrozí, ale jednak rodit ještě nechci a druhak by mi možná přišlo líto, kdybych si porod vyvolala a nedala mimču šanci vybrat si termín po svým... A pak taky asi s malým zraněním je riziko poškození hráze větší než kdyby hráz byla neporušená... tak je otázkou, zda to dál dráždit, nebo nechat být....
@wieruss @sue007 Na zátku to spíš netipuji, ale kdo ví... Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál....

lowike
21. lis 2011

@wieruss gratulujem k 9 a 3/4 🙂 - ja som už 3 dni zaseknutá na 7, ale mám ešte čas (snáď 🙂 )
no a stým all inclusive má tvoj švagor úplnú pravdu, ja to mojej malej tiež hovorím, lebo mávam v poslednej dobe nočné mory, že som ju zabudla 2 dni nakŕmiť, alebo prebaliť, že som ju zle obliekla a mala omrzliny, alebo som odišla do roboty a zabudla som na ňu celý deň 😕 😲

wieruss
21. lis 2011

@danielita7 mrzi ma to, ze ta hradz je u teba taka krehkejsia 😒 rada by som poradila, ale zial s tymto skusenost nemam, mozno @petja by ti vedela poradit, ona tu ma najviac skusenosti 😉
@rebelie myslim, ze drobcek sa vypyta ked bude jeho cas a je jedno ci cvicis alebo nie - podla mna cvicenie s epi na to nema vplyv , kedze sa predsa nedotyka nijak vnutornych organov... keby som vedela ze to urychluje tak cvicim aj 3xdenne 😀 😀
@lowike dakujem, aj ja sa tesim 🙂 dnes isiel zo mna zas nejaky hnedy sliz - netusim co to zas bolo, ale tak kym to nen cerstva krv tak sa nestresujem, doktor povedal, ze jedine cerstva krv je signal problemu 🙂 a neboj nic, to sa po par dnoch odseknes zas, ja som bola tiez zaseknuta, to proste asi je u kazdej babule taka hranica ktora trva dlhsie, isto to pojde dalej 😉 a jaaaj to mas besne sny teda... skus rozmyslat viac pozitivne a nepripustaj si negativne veci, potom sa ti prestanu take snivat

wieruss
21. lis 2011

@petja ahojkaj, pozerala som druhu temu, ktoru si zalozila - triky na "postrcenie" babetka nech ide von , ak je uz pripravene... myslis, ze ta masaz bradaviek, pripadne ten napoj urobil dobre ? lebo nejak citim, ze uz by aj isiel vonku pomalicky, aj som sa mu prihovarala, ze nech sa neboji, akurat mozno ho vzdy zabrzdi moja obava, ze ked ma to chyti tak nebude pri mne moj dok s ktorym mam dohodnuty prirodzenejsi porod - ma totiz od 7-14 ordinaciu a v tej dobe do nemocnice prist zial nemoze 😔

dzejnyy
21. lis 2011

@rebelie No pěkně se tu usmívám. Chodím na předporodní kurzy do porodnice a už si mě ta PA asi pěkně pamatuje... s mými dotazy... Naposledy nám právě tvrdila, že křičení ubírá sílu, že snad bysme neměly otvírat ani pusu a také jsme se tam od téhle PA dozvěděli, že dýchání nemá smysl dopředu trénovat, protože se to prostě natrénovat nedá... No asi holka nikdy neabsolvovala kontemplace, jogu či jiné různé formy relaxace... No počítám, že to budu mít v porodnici ještě těžké, až se tam objevím se svým porodním plánem a mužem, který se kromě mě bude starat o to, aby ho maximálně dodržovali... No na porod doma si u prvního miminka netroufám, navíc mám takový pocit, že na to jsem se začala připravovat trošku pozdě. Navíc nedokážu odhadnout, co ta zátěž udělá s mým srdíčkem, takže možná radši být blízko lékařské péče a snažit se si všechno prožít maximálně podle svých představ a nenechat se strhnout tou jejich rutinou... uvidíme 😉 😉

rebelie
21. lis 2011

@wieruss Myslím, že tou masáží bradavek nic nezkazíš, ten nápoj bych já osobně zkoušela až po termínu, ale to je na zvážení každé z nás... Nicméně počítej s tím, že si nic nenaplánuješ a že i když si dáš ten nápoj ve 13h, abys porodila ten den odpoledne a doktor tam byl, tak stejnak to může zrovna vyjít tak, že porod bude dlouhý a porodíš druhý den ráno... Možná zkus zapracovat na tom, aby mimčo vědělo, že se může narodit a je jedno kdy - dítě si samo vybere, jestli tam toho doktora chce nebo ne... A s tím epi-nem - nějaký vlvi to určitě mít může (aspoň u někoho) - je to jeden z důvodů, proč se nedoporučuje cvičit dřív jak v 36tt...
@dzejnyy Budu Ti moc držet palce, aby to vyšlo co nejvíc podle Tvých představ a přání... a pokud máš muže, který je připraven se za Tebe bít, tak máš z půlky vyhráno... Pokud máš slabší srdce, tak je asi moudřejší volit porod v porodnici (mimochodem, odkud jsi a kam se chystáš do porodnice?). A s těma řečma PA z kurzu bych to neřešila - holt je blbá... Fakt je prokázaný, že uvolněná pusa = uvolněný svaly pánve... Dokonce podle stažených rtů může PA poznat, že nejsi uvolněná a nějak Tě popostrčit, abys je povolila a tudíž taky pustila mimi (třeba I.M. Gaskin doporučuje pro tenhle případ líbání 😀 - to se v té porodnici pobaví... ale aspoň si muž nebude připadat zbytečně, že...). A s tím dýcháním - asi nemá smysl trénovat to 2 měsíce před porodem, ale pokud se žena věnuje józe nebo meditacím, tak během porodu určitě nabité zkušenosti využije... Jo, ještě jsem Ti jen chtěla doporučit, ať s mužem fakt probereš ten svůj plán, vysvětlíš mu, proč jsou ty věci pro Tebe důležité a hlavně mu vysvětlíš, že v žádném případě nesmí jít proti Tobě a začít Tě třeba přemlouvat, ať se personálu porodnice podvolíš - ten pocit, že Tě v tom nechal, by Ti mohl porod úplně zablokovat... A malá rada - je lepší říkat "ona (žena) si to přeje/nepřeje" než "nedělejte jí to"...

wieruss
21. lis 2011

@rebelie a ako ho mam presvedcit ze sa moze narodit kedy chce ? ja chcem prave doktora, aby ten porod bol normalny a nie ako na "pase" ze pridem s bolestami a este ma napichaju viac, potom ma donutia lezat na chrbte pri monitore (umrem) a potom este tlacit poleziacky na chrbte a rozstrihnu ma tak, ze babo vyleze aj keby islo kotrmelcom a okamzite potom ho odo mna odstrihnu a daju prec ☹ 😔 viem, ze mozno prehanam, ale pre tieto vyssie uvedene dovody chcem mat svojho doktora s ktorym mame prebrane ze to chcem prirodzene - ako jeden z mala mi povedal, ze neziadam nic extra ze to je bezna prax napr. v cechach .... moja babo lubim uz teraz a preto by som mu chcela sprijemnit cestu na tento svet co najviac to ide, aby sa citilo bezpecne

rebelie
21. lis 2011

@wieruss Hele, mě se na to moc neptej, já sama nevím, jak se připravit na variantu, že bych rodila v nějaké porodnici, kde to chodí tak, jak popisuješ... ale možná zkus jednak nemalovat si tu variantu bez doktora tak černě (třeba narazíš na milou PA) a druhak si sepsat porodní plán a vědět, že jim ho budeš tlačit, i když bys rodila bez tohohle domluveného doktora... A chystáš se mít u porodu partnera? Ten by Ti taky mohl pomoci - jednak k většímu klidu, druhak k prosazení Tvých přání... Mimochodem - jak říká PA od nás z kurzu - pokud si na to křeslo nevlezeš, tak Tě tam nikdo nedostane... a stejně pokud si u monitoru lehneš na bok, nebo budeš chtít sedět třeba na míči, nikdo Tě nepřinutí být na zádech... Ale myslím, že ten signál pro mimi, že fakt může přijít, kdy chce a potřebuje, je asi docela důležitý... (A mimochodem - mám dojem, že z hlediska práva je to u vás stejné jako tady - to znamená, že proti Tvé vůli nesmí s mimčem udělat vůbec nic, tedy ani ho odnést.)

wieruss
21. lis 2011

@rebelie zial, porodny plan u nas neakceptuju... a ano mas pravdu, pravne mi mimco zobrat nemozu bez dovolenia, ale myslis, ze sa pytaju ? nepytaju, maju na haku... viem, ze to vidim dost zle , skusim to zobrat z nejakej lepsej stranky (nejaku snad najdem 😀 )

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru