EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ivanafarkova
24. kvě 2012

Tak dnes jsem zase o kousek dál ... čtvrtý den cvičení a 25 cm. Máme čas tak hezky postupně a pomalu 🙂

ivanafarkova
24. kvě 2012

@svoba Ano, píšou 3 týdny před termínem, ale většinou se všude uvádí od 36. týdne. Já začala v 37. týdnu. Kombinovat to určitě můžeš, jen podle mě je to asi zbytečné ... ale fakt nevím 🙂

svoba
24. kvě 2012

@romca13 děkuju!

svoba
24. kvě 2012

@ivanafarkova proč zbytečné? to jako že stačí jen jedno ... ???

kokoska1408
24. kvě 2012

@svoba ja premyslim, ze zacnu tak ve 36tt

svoba
24. kvě 2012

@kokoska1408 ano. děkuju!

ivanafarkova
24. kvě 2012

@svoba Však říkám, že nevím. Myslím si že je to více méně to samé ...

svoba
24. kvě 2012

@ivanafarkova akorát že jedno vyjde na cca 100 a druhý na 3000. uf! tak to si ještě rozmyslim teda ...

betina1984
24. kvě 2012

@keira len riskuj a porodis skor ako je treba, ale ved je to tvoja vec. Potom si to nevycitaj...

keira
24. kvě 2012

@betina1984 prepac, ale ty si ma nepochopila! co ja chcem ako riskovat! vsak som pisala, ze som 1x to vyskusala a dopadlo to zle ... co uz mam len dalej riskovat!

hany1979
24. kvě 2012

@betina1984 nezlob se na mě, ale nejsi v této diskuzi tak trochu špatně? Tady se probírají zkušenosti s epinem, techniky cvičení a celková příprava k porodu. Ok, napiš sem, žes měla štěstí a krásně porodila dvojčata přirozeně, bez nástřihu a poranění, všechny ti to tady přejem, ale to neznamená, že náš přístup je špatný, nebezpečný a zbytečný.

beta.m
24. kvě 2012

Dnes sem se pohla z 25 cm na 26,5 cm, sem zvědavá jestli těch 30 cm stihnu 😅

ivanafarkova
24. kvě 2012

@betina1984 Nechápu, proč ji takhle zbytečně děsíš, když o tom víš evidentně absolutně prd! Epino bylo vyvinuto spolu s gynekology, to že to v Čechách nebo na Slovensku není "zažité" a že spousta ženských nemá odvahu nebo finance to vyzkoušet, to je věc druhá. Taky si myslím, že jsi v této diskuzi špatně. V návodu jsou kontraindikace, při kterých se epino používat nesmí, a pokud se držíš rad a návodu, tak Ti určitě nevyvolá porod předčasně ... a to že to je proti přírodě? S prominutím, chlupy jsou taky přírodní, ale to neznamená že budu chodit s bobrem 😀

ivanafarkova
24. kvě 2012

@svoba To už je na Tobě. Mě masáž hráze nepřijde tak efektivní, nehledě na to, že co jsem slyšela od holek, které to zkouší, tak to docela bolí ... Ale samozřejmě každá snaha je fajn 😉

svoba
24. kvě 2012

@ivanafarkova a epi-no nebolí?

ivanka.7
24. kvě 2012

@ivanafarkova masaz hradze neboli, akurat nie je prijemna v zaciatkoch, kedze natahujes nezvyknute svaly... rovnako ako pri epi-no

svanhild
24. kvě 2012

tak dneska 30,5cm v pololeže, to jde. radši to zkoušim i v týhle poloze, kdyby měli nějaký problémy s jinou polohou.

aerin
24. kvě 2012

ahoj holky🙂
jen bych chtela napsat, (@betina1984 😉 ), ze jsem se sice i pres cviceni s epinem nevyhla po hodine a pul tlaceni malemu nastrihu, ale rozhodne cviceni nelituju! rozhodne mi to pomohlo psychicky, presne jak pisou holky a "neuspech" prisuzuju jednak tomu, ze jsem se dostala jen asi na 28-29 cm (pak jsem prestala kvuli kvasinkam 😝 ) a syn mel obvod 35cm a jednak a predevsim tomu, ze ac jsem z epina i stridani polohy pri samotnem tlaceni vedela, ze v polosede teda fakt nee, nechala jsem se ukecat a na tu sesli opet vylezla...myslim si, ze kdybych byla v klece, k nastrihu dojit nemuselo😉

aerin
24. kvě 2012

jo a ted pujdu do epina rozhodne znovu, sice se moje jizva netvari, ze by hodlala vydrzet :-P , ale znam hodne holek, ktery pri prvnim porodu nastrihli a dalsi byl bez poraneni...

betina1984
25. kvě 2012

@hany1979 mozem prispievat do ktorejkolvek diskusie. Ja sa tu nehadam, vyjadrila som svoj nazor, co si o tom myslim.

betina1984
25. kvě 2012

@ivanafarkova nedesim, len varujem, aby myslela aj na to, co sa moze stat.

andelka
25. kvě 2012

@svoba masáž hráze taky pomáhá, akorát to musí někdo dělat tobě, musí vědět jak na to, aby to mělo ten efekt, a nepřipraví tě to na ten tlak uvnitř. Já jsem měla olej na masáž hráze a mazala jsem si to pak po cvičení, aby byla kůže elastičtější (měla jsem jizvu z prvního porodu), ale jen tak lehce, správné mazání musí být pečlivější, taky je to nepříjemné...měl by to dělat partner, žena sama si většinou už dolů dobře nedosáhne.

@keira podle mě jsi to přepálila hned z kraje. Nevíš na kolik jsi to nafoukla? Já teda jsem se bála i před druhým porodem a začala jsem na 5cm, pro jistotu. Pak mi bylo jasný že budu dole už trošku jiná, takže jsem nakonec začala v podstatě na 24cm a na 30,5 jsem se dostala po 14cvičeních. Musí se začít na malém průměru a postupovat pomalinku, jak to přepískneš napopré, tak se můžeš zranit...Nech si čas na zahojení a pak začni znova a pomalinku.

@betina1984 já dopadla stejně jako Aerin, u prvního jsem měla nacvičeno mnohem méně než teď, blbě jsem tlačila, malý byl dlouho před východem, takže už ho chtěli dostat rychle ven, tak mě trochu šmikli. Myslím si, že spíš preventivně a kvůli tomu urychlení..ale nástřih byl malý a v pohodě se zahojil. V druhém těhu jsem ho koupila zas, samozřejmě, a porod dopadl na jedničku...sice druhorodičky častěji rodí bez poranění, nebo jen s malinkým, ale po psychické stránce je naprosto super vědět, že to člověk dá, ne se jen domnívat, že snad on bude ten šťastný. Existují kontraindikace kdy by se používat neměl, ale pokud je člověk ok, tak je to perfektní věc, na kterou pěju ódy kudy chodím 🙂 Cvičí se od týdne, kdy už je miminko vlastně hotové, takže i kdyby náhodou..nic moc se nestane. Ale záleží na situaci, když už je člověk hodně otevřený a porod na spadnutí a porodit nechce, tak bych do toho asi nešla..ale jinak se dá s epinem cvičit jen hráz, nezavádět ho daleko, takže se čípku ani nedotkne.

maryja
25. kvě 2012

holky, tak ja vcera i dnes dala uz 30 cm... snazit vic sa uz ani nejdem, len to udrzat 😀 a ak sa par mm este podari, tak budem len rada 😀

keira
25. kvě 2012

@andelka ahoj, 25 cm asi, ja mi jasne,ze som to prepiskla, som sprosta, vtedy ma to ani len nenapadlo, ze to takto moze skoncit, ked vypustim ten balonik, a keby to bolo aspon, ze trohu krvi, ale to ako akeby vyprsklo ☹

moze sa stat, ze to sposobi nejake preasknutie plodovych obalov?

betina1984
25. kvě 2012

@keira môže to byť hocičo, ale pokiaľ nemáš nejaké bolesti, tak to mohla byť len nejaká ranka

andelka
25. kvě 2012

@keira no ty bláho, to sis dala teda...já před prvním porodem tak nějak na 26-27cm končila 😅 kdoví co ti tam ruplo, možná nějaká cávka...po kontrole u dr budeš vědět. A pak začít pomalinku, klidně na obvodu 16-19cm, tak se většinou začíná 😉
Plodové obaly pochybuju....já si je nechala propíchnout při porodu, a to se muselo ostrým a zavést přes otevřený čípek..to nevím co by s tím epino mohlo udělat.

hany1979
25. kvě 2012

@andelka a jak jsi dopadla při prvním, když jsi měla nacvičena 26-27 cm? Mě to jde hrozně pomalu, takže nemůžu říct, že mě to cvičení nějak extra baví, spíš se do toho nutím, ale musím!! Já věřím, že když je někdo dobře elastickej, jako např. @betina1984, tak ani nemusí cvičit a proběhne to v pohodě, na druhou stranu, pokud někdo elastickej není skoro vůbec, tak se nějakýmu drobnýmu poranění nevyhne i přes cvičení, ale cvičíme tady proto, že tohle nikdo dopředu nemůže vědět a když na to jdeš psychicky připravená, tak i ta fyzická stránka věci, podle mě, proběhne lépe. A ještě nesmíš narazit na debila doktora, který si řekne: ále, tak co, dnes už mě to čekání nebaví, tak já střihnu, ať je to rychlejší ☹ Já si naštěstí vybrala porodnici, kde epi-no znají a mají s ním (tedy s rodičkama, co ho používaly), dobré zkušenosti. Takže epi-nu a hladkým porodům zdar! 😉

hany1979
25. kvě 2012

@andelka už to čtu, jak to bylo při prvním 🙂

andelka
25. kvě 2012

@hany1979 no kdybych sama o sobě porodila bez problémů první dítě,. tak u druhého to neřeším vůbec. Ale mi tvrdily PA že mám vysokou pevnou hráz, že se jim to tam trhalo, navíc jak je dole jizva, tak jsem se bála, ať třeba nerupne, nebo i že to tam bude méně elastické kvůli tomu..takže u druhého bylo Epino jasná volba. A fakt ten pocit, že vím že to dám..to bylo super, nebála jsem se tlačit a proběhlo to skvěle. A hlavně po porodu to bylo o něčem jiném. 🙂 U druhého porodu byla super PA, a Epino ji moc zaujalo 🙂

ivanafarkova
25. kvě 2012

@keira Ty jo, já dala 25 cm po čtyřech dnech cvičení a to ještě bylo fest nepříjemné ... musíš pomalu, tady opravdu nic neuspěcháš 😉 Podle mě Ti tam praskla nějaká cévka, uvidíš co u doktora, ale Epino se nedostane tak daleko aby Ti to něco udělalo s plodovým obalem, v podstatě ani k čípku když ho nezasuneš úplně! A trénink s epinem se doporučuje 3 týdny před porodem protože dřív to nemá smysl, hráz je elastická a bylo by to zbytečně brzy a na druhou stranu pokud už by k porodu došlo, tak je to v takové době, kdy už je miminko plně vyvinuté a nehrozí žádné komplikace!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru