EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

katka1981
3. čer 2009

Baby existuje aspon jedna z vas, kt. porodila bez nastrihu, ale s epinom sa dostala len na 8cm???? Dakujem

babalala
3. čer 2009

Katko - pročti si diskuzi pár měsíců dozadu - určitě tam někdo takový byl, pamatuju si těch 8cm.. (ale ono záleží na spoustě věcí - velikost mimina, šířce hráze, pružnosti před těhotenstvím, způsobu vedení porodu - hlavně žádnou paniku předem!)

Veroniko - zkoušela jsem veškeré domácí metody k vyvolání porodu, některé už pětkrát.. 😀 Teď už mi zbývají jen ty modlitby..

kobolova
4. čer 2009

Huraaa, zo dna na den zo 6,5 na 7,5 !!! 😀 Boze, len ako dam tu desiatku..? 😒

veronika.h
4. čer 2009

Ahojte, tak moje Dr dneska neznala EPINo, ale říkala mi, ať si cvičím, jak chci. Že se uvidí u porodu, jak mám pružnou hráz, no tak doufám, že tomu hooodně pomůžu.
Babalala - držím moc palečky, aby to vyšlo!!!
Kobolova - gratuluju, to je vidět, že patříš k těm šťastnějším - pružnjším🙂Katko, já to taky četla - 8cm a tuším jen 2 povrchové stehy, takže neboj, všechno lepší než nic🙂

petja
autor
4. čer 2009

Kati,neupínej se tolik na ty centimetry prosím.Zbytečně se stresuješ,ale právě používání epina by tomu mělo předcházet,víš že pro sebe děláš maximum,tak tomu nech volnější průběh...

Babala,ty budeš asi ten typ,který nereaguje na nic,mimčo si zcela samo řídí,kdy se jde na svět 😀 no snad to nedospěje k vyvolávačce.Kdy máš horní hranici,kdy tě ještě nechají přenášet?

kocicinka
4. čer 2009

Ahoj, tak já jsem včera dala horkotěžko 7,5 cm. Při vyklouznutí to pěkně pálilo. Jinak cvičíte všechny podle toho návodu? Já jsem nějak nepochopila ten 1. krok: "Nyní se pokuste stažením svalstva pán. dna na cca 10 sekund vytáhnout balonek směrem vzhůru. Poté svalstvo opět na 10 sek. uvolněte a opakujte celé cvičení znovu. Lehce se balonku dotýkejte a ucítíte, jak se napětím svalů pohybuje vzhůru." Jako to znamená, že si ho mám zavést rukou hlouběji? Vždyť tam psali, že se smí zavést jen do dvou třetin... nerozumím tomu. 😅

petja
autor
4. čer 2009

kocicinko,hlouběji zavést určo ne,vždyť je to docela logické,tak přece posiluješ svaly pánevního dna i v těhu,ne?Svaly v podbřišku stáhneš a ty samy vytáhnou epino výš

kocicinka
4. čer 2009

No, neposiluju 😅 Když jsem to zkoušela tak, jak jsi to popsala, tak se epino nikam nevytáhlo, ono má stále tendenci vykluzovat. Kdybych ho tam netlačila rukou, vystřelí ven jak raketa. Takže si ho tam jen zavedu, a pak tak s ním tak jako "kvrdlám", jezdím tam a zpátky, stiskávám svaly. Pak vytáhnu, poměřím cm, zase zavedu, nafouknu, nechám ho tam 10 minut a nechám vyklouznout. Dělám to asi blbě, co?

kobolova
4. čer 2009

Ja to skusam takto: zavediem, parkrat nafuknem, pockam 5-10 sekund, nech si "svalstvo" zvykne, potom este dofuknem, kym necitim, ze asi staci, opat pockam asi 10-20 sekund, opat dofuknem, pockam, a ked citim, ze uz mam dost (mam pri tom taky pocit, akoby mi ten balonik tlacil na nejaky nerv), pomalicky ho vytlacam von, pricom si ho pridrzam rukou, aby nevyklzol prilis rychlo, ale isiel pomalinky, nech sa pri tom hradza pomalicky prisposobuje.

Nesnazim sa ho svalmi panvoveho dna vtahovat ani pustat...
Na jednej strane som citala, ze v poslednych tyzdnoch by sa uz svaly panv. dna nemali posilovat, lebo potom su moc pevne a mozu branit babatku pri ceste von, ak ich uplne neuvolnime (co sa pri tom strese urcite stane, ze ich budeme aspon trochu napinat) a na druhej strane ich raz tyzdenne na profylaxii posilujeme = neviem, co z toho je idealne, tak preto ich pri epi-no cviceni radsej vobec nezapajam... 😒 Takze tak. 😉

k.ate
4. čer 2009

koci - já teda doma ještě epino nemám, ale nemají to tam v tom návodu napsaný spíš proto, že epino se kromě povolení té hráze používá i pro posílení svalů pánevního dna? Takže pokud tobě jde jen o tu hráz, nemusíš ty svaly posilovat? Ale jak říkám nevím, pořádně jsem to ještě neřešila 🙂

babalala
4. čer 2009

"Nyní se pokuste stažením svalstva pán. dna na cca 10 sekund vytáhnout balonek směrem vzhůru. Poté svalstvo opět na 10 sek. uvolněte a opakujte celé cvičení znovu. Lehce se balonku dotýkejte a ucítíte, jak se napětím svalů pohybuje vzhůru." - můžu se zeptat, kde jste k tomuto návodu přišly? Měla jsem v té bedýnce hromadu papíru, ale toto jsem nikde nenašla.. nemáte ten druhý typ na cvičení proti inkontinenci? 😕

Já jsem teda cvičila podobně jako Kobolova.

babalala
4. čer 2009

Jo - Veroniko, Petjo - díky! 🙂

kocicinka
4. čer 2009

babalala- mě to přišlo v té bedýnce. Protože mi tam jedna stránka chyběla, tak mi to poslal pan Sedláčem ještě mailem. Tudíž Ti to můžu přeposlat. Už jsem to tu někomu i posílala. Toto cvičení se týkalo právě té předporodní přípravy. Cvíčo proti inkontinenci je tam taky.Holky, o je fajn, že máte svý grify, jak na to. Já se snažila otrocky dodržet ten návod... Teď už na to půjdu asi jinak. 😀

babalala
4. čer 2009

Koci - pokud pošleš, budu moc ráda - aby to bylo komplet pro příští majitelku (už ho má zamluvené kámoška). Já už toho moc nenatrénuju.. 😀
(Stejně si myslím, že nejdůležitější není způsob cvičení, ale to vědomí, že "tamtudy" celkem bezbolestně projde takový velký krám, tak proč by stejně pohodově neprošlo mimino..?)

kobolova
4. čer 2009

Baby, tak katka1981 dnes porodila 😀 . Bez nastrihu, bez poranenia, dcerka mala nejak 3400g a 52 cm... a tak sa bala, ze jej tych natrenovanych 8 nebude stacit... 😀

kocicinka
4. čer 2009

Jé, gratuluju moc!

kocicinka
5. čer 2009

Babalala- máš to tam. Koukám, že už dlouho přenášíš... na kdy jsi domluvená na eventuální vyvolání?

veronika.h
5. čer 2009

Jéé, to je paráda, moc Katce gratuluju!!!!!!!
Koci, posílala jsi to mně a popravdě, přečetla jsem to a systém jsem si taky udělal svůj, protože mně jde o to roztahování hráze a ne o pánevní dno, to moc neřeším 🙂. A navíc - nemám origoš epino, ale roubík, takže jsem to musela přizpůsobit 😀.
Ale dneska v noci jsem teda měla pořádný poslíčky, jsem si myslela, že už fakt rodím a dneska celý den tlaky , tak snad neporodím dřív, ještě nemám natrénováno! 🙂

kocicinka
5. čer 2009

Veroniko, ty máš ještě měsíc čas, to stihneš! Já jsem dala včera těch necelých 8 a víc to nejde a nejde 😖
Co to je za věc, ten roubík?

rybkaz
5. čer 2009

Ahoj holky, někde jsem četla, že stejnou službu jako epino udělá nafukovací anální balónek, co se dá koupit za pár stovek v sexshopech. Nemáte s ním někdo nějakou zkušenost? Funguje asi podobně, jen si nejsem jistá, jestli se dá nafouknout do stejné velikosti jako epino. Kdyžtak klidně napište IP. Díky moc 🙂

veronika.h
6. čer 2009

Ahoj rybkaz - já si právě koupila místo EPINA v sexshopu nafukovací roubík (to se strká do pusy) a připadá mi to lepší než anální kolík, protože se nafukuje do kulovitýho tvaru. Jsem s tím hodně spokojená.
Pošlu vám holky odkaz do IP.

ferinka
6. čer 2009

kocinka,já tyky dala "jen" kolem 8 a byla jsem bez poranění 😉

veronika.h
6. čer 2009

Jo a já včera dala 7cm (obvod 22cm), ale s vypětím všech sil 😝 😝 😝 . Bože, mně přijde každej další milimetr nedostižnej!

veronika.h
6. čer 2009

rybkaz - já jsem ten roubík nafoukla do obvodu 40cm, víc jsm nezkoušela, tak těch 32cm zvládne snad v pohodě. Uvidíme, doufám, že mi uvnitř nepraskne 😀 😀 , ale je to festovní materiál, tak by neměl🙂

petja
autor
6. čer 2009

No Káťa byla asi nejvic vystreslá a vidite... 😀

sacvi
6. čer 2009

Ahoj holky, tak mám epi-no na cestě a až příjde doba tak taky začnu zkoušet. Už jsem na to doost zvědavá 😀

delfi
7. čer 2009

ahoj holky, taky jsem si koupila epi-no a už 4x cvičila - poprvý jsem dala 6.5 a dneska ráno už 8 😅 přijde mi to divný, že za tak krátkou dobu to poskočilo. v jaký pozici cvičíte - resp. nafukujete? první 2 cvičení jsem ležela na postely a víc než těch 6.5 a 7 jsem nedala protože mě to bolelo vevnitř - tedy ne hráz. pak jsem si zkusila sednout na okraj postele - jako že "sedím" jen na pár cm asi jako na porodní stoličce to jsem nafoukla víc a naposledy jsem měla ten zadek téměř celej ve vzduchu a seděla jsem spíš na kostrči a to jsem v pohodě dala těch 8 (možná bych dala i víc, ale to zkusím večer). se bojim abych neměla blbou pozici a tím si třeba tu hráz neporanila při vytlačování....jak jste na tom vy?

kobolova
7. čer 2009

Ja som na tom s "pokrokom" takisto : prvy krat som dala 6 a piaty 8 (dnes 😀 )... zatial to neriesim, ze to tak "poskocilo", som rada, mozno skor budem riesit to, ked sa to zastavi a nebude chciet ist dalej 😝 .
Najprv nafukujem poklaciacky na zemi, s tym, ze sa laktami opieram o gauc, potom, ked sa dostanem na hodnotu predchadzajuceho "treningu", zmenim polohu na klasicku gynekologicku s mierne vyvysenym chrbatom, asi na taku, v akej sa tu rodi a nafukujem este dalsiu chvilu (celkovo to nepresiahne pol hodku)... takze tak. 😝

kocicinka
8. čer 2009

Babalala: Tys už porodila? Koukám, že máš už v pase 2 děti 🙂 Tak to gratuluju moc! A jak se to nakonec rozběhlo? Pomohly motlitby, nebo vyvolání?

katwind
8. čer 2009

babala, taky jsme strašně zvědavá! Za prvé mooooc gratuluju a za druhé se těším na podrobnější popis! 😵
Epino se chystám koupit, tak pevně věřím, že mě nezklame! 😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru