EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

katja77
21. bře 2013

Ahoj děvčata, tak já jsem s Epinem začala o víkendu a musím říct, že to zatím jde teda pěkně ztuha☹
Jak psala @martjjja balónek mi pořád vyklouzává a nafouknout se mi ho podařilo maximálně na 5 cm☹( Ani si nedovedu představit, že se jednou dostanu na čísla, o jakých píšete vy!!!

Děvčata, můžu se zeptat, jak dlouho denně cvičíte? 20 minut denně stačí?
díky a ať jde cvičení!!!

dolcee
21. bře 2013

@martjjja to zase ne, to jsou malinké trhlinky a dole se to hojí dobře, dnes jsem to měla v pohodě, ani to nebylo cítit. Dala jsem zase 22 a zase to bylo tak tak akorát, cítila jsem, že bych víc nedala.
Ty už jsi na 32 😲 No tak to jsi ve finále- mankote, závidím..
Jinak mě samo také vyklouzává, tak ho držím do té doby, dokud není tak velký a už nejde sám ven, což já mám na pár fouknutí...

@katja77 já cvičím asi půl hodiny, většinou to stači, postupně foukám, mám ho uvnitř celý a až nevyklouzává, tak zkusím vytlačit a postupně víc a víc.
Jinak doporučuji krejčovský metr, ona ta tabulka dost zkresluje a pohyb třeba o 1 cm obvodu tam není skoro vidět. Já cvičila cca 7x a jsem také málo, tak vydrž, přece to nevzdáme!!!

katja77
22. bře 2013

@dolcee Máš pravdu, napsala si to moc krásně, určitě to nevzdám🙂 Dnes už zase o centimentr více🙂 Ono to nějak půjde...🙂 Tlačíš vleže nebo máš jinou polohu? Mě totiž přijde, že je to vleže docela bolestivý, na boku mi to taky moc nejde, skusila jsem v kleče (na čtyřech) a to šlo úplně nejlíp... Kéž by mi tak i dovolili porodit 😉

pupidu
23. bře 2013

Ahoj holky, tak já se k vám pomalu přidám, jestli můžu 🙂 Epino doma teda ještě nemám, zatím spíš obhlížím situaci, ale jak tak koukám, tak snad žádná negativní zkušenost není, že? Jen jednu věc bych se chtěla zeptat - kamarádce její porodní asistentka řekla, že jak se ta hráz epinem dlouho roztahuje (tj. několik týdnů), že je to docela násilný proces v porovnání třeba jen s masáží hráze a že pak ve vyšším věku je větší riziko inkontinence - myslíte, že na tom něco je? 😕

myskaaaaa
23. bře 2013

Caute, predam Epi-no, vybalene, ale nepouzite, komplet aj s dezinfekcnymi papierikmi, zaruka do 08/2016
viac SS

katja77
23. bře 2013

@pupidu Ahojky, já si to nemyslím.... Moje kamosky, co cvičili s epinem před pěti lety a porodily bez nastrihu, měli v pohodě hojení, neovlivněný sex.zivot a žádnou inkontinenci.... oproti tomu moje kolegyně z práce, co byly před 30ti a více lety nastrizeny, cítí nastrih dodnes, a s inkontinenci se taky potýkají..... Takže je věřím Epinu a,jsem proti nastrihum, koukni třeba na : http://www.babyweb.cz/nastrih-hraze-u-porodu-vy...

rybicka2
23. bře 2013

Zdravim dievcata. Ja som uz po navrate z porodnice a neda mi vas neinspirovat k cviceniu mojimi skusenostami z porodu. Bol to uplne zazracny zazitok. Uz mi hrozilo vyvolavanie na pondelok, tak som este v nedelu vypila kokteil na odporucanie tuto bab. O pat hodin na to mi prasla plodova voda, ked som uz lezala v posteli. O dalsiu polhodinku nastupili aj kontrakcie. Boli silne, ale zvladala som ich aj za velkej podpory mojho draheho manzela. O dve hodinky som uz drzala v naruci nasu malu princeznu. Porod prisiel strasne rychlo, ani epiduralka, ziaden nastrih ani potrhanie a ziadne sitie. Mala mala hlavicku 35 cm, co je dost. Miery 3450 gr a 50 cm. Ak pomohlo epino, tak je to zazracny zdravotnicky pristroj. Oproti prvemu porodu je to neporovnatelne. Ja som uplne fit a velmi happy a plne si mozem uzivat malicku. Nabita hormonmi stastia a plna euforie.
Vsetkym vam prajem taketo porody, aby ste si mohli coskoro stastne uzivat svoje babetka🙂

vika9792
23. bře 2013

@rybicka2 super! v prvom rade blahozelam k malickej, prajem vela zdravicka 🙂 a po druhe, huraaaaaa. uz sa tesim ako s tym v pondelok zacnem. mozno ze uz zajtra, po tejto super sprave 😀 velmi si ma potesila a verim, ze nie len mna 🙂 este raz, blahozelaaaaam!

domeli
24. bře 2013

@rybicka2 blahoželám zo srdiečka! A veeeľa takejto radosti na dlhý dlhý čas prajem. Aj ja spievam ódy na epino a hovorím o ňom všetkým tehuľkám v okolí, lebo fakt stojí za to! Tak bruškové maminky, cvičte a tešte sa na pôrod 🙂

martjjja
24. bře 2013

@rybicka2 jupííí jej...obrovská gratulace,největší 😉 mám hroznou radost,z toho,jak skvěle jste to s malou zvládli,z epina i z koktejlu...přesně takhle bych si to představovala taky 🙂

@katja77 já cvičím taky tak 20 minut,dýl na to nemám energii,ale myslím,že to akorát stačí. Vychází mi to tak na tři pokusy. Jinak měřím taky metrem,podle ty kartičky to hodně zkresluje.

Holky,zejtra mě čeká domluvit se na vyvolání,radost vůbec nemám. Už několik dní jsem netrénovala,z původního zánětu průdušek sem si od kašle skripla mezižeberní nerv a nemůžu bolestí ani ležet,natož držet kdesi balonek...nebo dokonce rodit.

@pupidu vítej mezi nadšence. Nemyslím si,že by měl být později nějaký problém...spíš naopak. Ta hráz je hodně poddajná a pokud bude zvyklá na tuhle zátěž,líp se pak přizpůsobí do původní podoby.

hanulka885827
24. bře 2013

Ahojky holky, přidávám se (teda až od 35.týdne) k intenzivním cvičitelkám s epi-nem 🙂 Zatím ho nemám doma, ale mám v plánu si jej pořídit. Mám již pár let doma nafukovací balonek (taková náhražka epi-na) z sexshopu.. Možná bych si vystačila pouze s tímto, ovšem nejsem si jistá, zda mezi tím nejsou menší rozdíly.. Když jsem zkoušela naposledy trénovat, dostala jsem se na 7 cm.. Ovšem zdá se mi, že moje náhražka se při vytlačení trošku v průměru zmenší, tedy, že přes hrát přejde objem menší, a ve mě zůstane balonek více nafouknutý ☹ Balonek je vyroben z latexu, a jde krásně mačkat.. je epi-no nějak pevnější nebo ne?

kali.kal
24. bře 2013

@rybicka2 : moc gratuluju k malé a ke krásnému zážitku 🙂 Takhle bych si to taky přála 🙂

Já se k vám sem přidávám 🙂 Začala jsem cvičit v pátek. Termíny mám dva, tak jsem si to tak nějak zprůměrovala. Ještě k tomu provádím masáž hráze olejíčkem od Saloosu, ale při tom mě pořád bolí jizva po nástřihu po prvním porodu. Snad se to nějak rozmasíruje a povolí to.

@hanulka885827 : mám pocit, že se epi-no při vytlačování taky trochu zmáčkne.

vika9792
24. bře 2013

dievcence, mam otazocku. je tu taka, co mala testy pozitivne na streptokoka a cvicila/cvici s epi-nom? lebo vraj sa to nema. pytam sa len informativne, testy mi budu robit v utorok, snad ho nemam, ale tak vraj je to pomerne bezne. vraj ho ma takmer kazda druha zena. cvicit zacinam zajtra, dufam, ze hned v utorok neprestanem :-/ ak viete niektora viac, podelte sa o skusenost. dakujem 🙂

kajjkka
25. bře 2013

Ahojte,
tak já cvičila i s pozitivním streptokokem a v pohodě. Rodila jsem sice trochu dřív, 38. týden se nám narodila Eliška, cvičila jsem od 25. týdne občas a poslední týden každý den dvakrát denně. Dostala jsem se na 9 a rodila jsem bez jakéhokoli poranění a nástřihu. Měla jsem v porodním plánu, že nechci nástřih hráze, že jsem cvičila s balonkem a porodní asistentka 2. dobu porodní vedla opatrně, aby se hrátz stihla přizpůsobit a povedlo se. Malá sice měla 2840g, tak to k tomu taky přispělo, ale cvičení rozhodně doporučuju.

luciita
25. bře 2013

Ahojte,

dufam ze sa mozem pridat, cvicit som zacala od vcera, dala som iba 4 cm, a pri vytlacani som myslela ze umriem 😀 , dufam ze sa to bude len zlepsovat! Podla navodu na epi-ne sa vraj nema cvicit viac ako 15-20 minut. Nafuknut balonik a nechat ho vo vnutri 10 minut. Robite to tak aj vy?

karra
25. bře 2013

@luciita Ahoj, ja som ho nafukovala postupne, pockala, kym tlak ustupi, snazila som sa uvolnit, vzdy tak za pol minutku som zase jeden dva krat prifukla, no a ked uz sa to nedalo vydrzat, a tlak neustupoval, vtedy som vytlacila. Urcite som necakala 10 minut vnutri s tym najvacsim obvodom. Po vytlaceni som zase zacala odznova s postupnym nafukovanim. Na druhy krat sa mi podaril vacsi obvod, no a do tretice najvacsi 🙂 Cvicila som vzdy tri krat. A cele mi to trvalo okolo 20 az 25 minut, 1 krat denne.

luciita
25. bře 2013

ahoj karra, no necham si poradit od skusenejsich 🙂 . ja som vsetko robila podla navodu, pisali vlozit, nafukat, nechat to tam 10 minut a vytlacit 😒 . ESte sa chcem spytat ze ci pouzivas aj nejaky gel? Lebo mna to trosku bolelo vytlacit nasucho.

vika9792
25. bře 2013

@luciita ja som si kupila gel na vodnej baze. mali v lekarni. taky by sa mal pouzivat aby nedoslo k poskodeniu balonika. cvicit zacinam dnes 🙂 tak snad nam to "spolocne" pojde 🙂 drzim palce 🙂

veonka
25. bře 2013

Ahojte cvičitelky 🙂 tak ja už mám nacvičených tých 10, myslím aj kúsoček za, dnes to ešte odmerám krajčírskym metrom 😀 a tak už asi týždeň len udržiavam túto veľkosť. Je pravda ako aj vy píšete, že na začiatku musím cvičenie rozbehnúť postupne na nižších číslach a až potom sa dostanem na to maximum ktoré som zvládla deň-dva-tri... predtým, proste nejde to že lahnem, nafuknem 10 a vytlačím, chce to ten rozbeh no 😔 tak neviem ale hádam je to tak ok 🙂
Neviem či mám nafukovať aj viac ako 10 lebo sa píše v návode, že viac sa neodporúča, tak to nechcem siliť, aj keď radšej by som cvičila dalej ak by to malo pomoct. Malý mal hlavičku v 37-38tt už 32cm tak som zvedavá aká bude pri porode, lebo odvtedy mi ho nemerali.
tlaky na konečník sú riadne, cvičím ale dalej vlahu- pololahu a snažím sa na to nemyslieť a zvyknúť si na tie pocity, lebo v našich nemocniciach si asi polohu moc nevyberieme. S čím mám najväčší problém sú moje kríže, lebo už po krátkom ležaní v tejto polohe ma tak neskutočne bolia, že sa ledva o centimeter pohnem, alebo vytočím bok, no to vidím všetkých svätých 😝 to je horšie než celé cvičenie s epinom 😅
inak chcem tiež povzbudiť dievčence ktoré si nevedia predstaviť dosiahnuť na tú 10tku, tak ja som začínala tiež len na 5,5 a neverila som, že sa k tomu maximu dopracujem, ale podarilo sa to a celkom spontánne, pomaličky, treba si veriť, myslieť pozitívne, trochu sa premôct a ono to pojde. držím vám palce.

Inak včera som mala prvý najskorší TP, a nič... tak hádam to príde a nebudú musieť vyvolávať, lebo to by som tiež nerada. Napísala som si receptík na ten nápoj, takže v prípade núdze si ten lektvar uvarím. Inak som rada že ešte chvílu sme 2v1 lebo doma ešte musím čosi pochystať a mám tiež nádchu, ktorú by som radšej doliečila 🙂

z dalsích nemilých správ mám pozitívneho streptokoka, takže pri porode dostanem ATB do žily, a absolvovala som preventívne interné predoperačné vyšetrenia kvoli tomu že ma nastrašila jedna mudr.-a na poradni, že som moc nízka a bábo neporodím normálne a vacsinou to u takých nizkych zien konci cisarskym rezom. 😖 bola som z toho v strese, ale nevzdala som cvičenie a verím že ja to zvládnem!!! 😀 a malý sa narodí prirodzene 😵
Tak ani vy sa nevzdávajte svojho optimizmu, snáď nám pozitívne myslenie pridá na peknom zážitku z porodu 😵

luciita
25. bře 2013

vika9792, drzim palce 😀 , aj ja som uz bola v lekarni po ten gel, som zvedava ci to pojde dnu aj von lahsie 😀 .
veonka, drzim palce nech vsetko ide ako po masle 🙂

vika9792
25. bře 2013

baby, a ked ma epi-no po nafuknuti tvar hrusky, co ste si iste vsimli 😀 kde to meriate? teda, ktoru cast? najvacsi priemer?

martjjja
26. bře 2013

@hanulka885827 co vím z předchozí diskuze,tak ten balonek je prej měkčí než epino,ale zas tak moc bych to neřešila,hlava miminka se ti taky trochu smrskne díky volným švům na hlavičce.

@luciita deset minut ho vevnitř nenechávám,postupuju jako holky...nafouknu na únosnou mez,nechám chvíli zvyknout,přifouknu,zas zvyknout a když už je to neúnosny vytlačím. Při posledním foukání nechám tak 2 až 3 minuty. Celkem cvičím asi 20 minut. A gel používám taky z lékárny,ten obyč,jinak to pálí.

@veonka řeším stejný problém,sem na 32 cm takže něco málo přes deset a nevím,jestli ještě zkusit přidat,nebo to nechat. Malej měl v 36+4 hlavičku 8,8 a ve ctvrtek jdu na vyvolání,tak si říkám,že víc než těch deset snad mít nebude. I když podle tabulky možná malinko větší ju. Ale i kdyby jo,údajně hormony způsobí,že se vsechno ešte mnohem víc roztahne a zvládneme to. Navíc,jak už jsem psala,hlavička má pružně švy.

@vika9792 měřím vodorovně v nejširším a podle krejčovskýho metru, hlavička taky není úplně kulatá.

Dneska už zas musím s cvičením začít,tejden to vůbec nešlo,ale ve čtvrtek jdu na vyvolántakže se potřebuju ujistit,že to zvládnu. Ať už mě žebra bolí sebevíc. Taky plánuju nápoj z maliníkskořice,hřebíčku,zázvoru...a zejtra ten koktejl na vyvolání. Pokud to nezabere,tak holt ve čtvrtek spousta chemie,chjo.

karra
26. bře 2013

@veonka Ahoj, toho obvodu hlavicky sa nemusis bat, ona tak rychlo nerastie. Mne namerali v 32tt obvod hlavicky 30,8 cm, rodila som v 38+4tt a po porode bol obvod hlavicky 33 cm. Pri porode sa ta hlavicka aj tak trosku splosti. No a ani po porode ta hlava nejako rychlo nerastie, nam rastie tak 1 cm za mesiac. A to som ani nestihla nacvicit 10 cm, ale len okolo 29,5 obvod, aj to len raz. Potom sme boli na vikend prec, tak som si dala s cvicenim 3 dni pauzu, no a potom som necakane porodila o 10 dni pred terminom 🙂 S jednym kozmetickym stehom.
@luciita aj ja som pouzivala lubrikacny gel na vodnej baze. Musis si najst mnozstvo, ktore ti vyhovuje. Ja som si davala asi tolko, ako si davam zubnej pasty na kefku :DDD Ak je ho moc, balonik bude vyklzavat. Bez gelu mi to neslo. Moc to drelo.

katja77
26. bře 2013

@martjjja @veonka Děvčata, co už to máte za pár... nezapomeňte se sem po porodu vrátit a dát nám svůj report, abysme my čekatelky měly nějaké pozitivní zprávy....

Já se zatím nemůžu pořád hnout z 5,5 cm tak nevím, možná jsem z toho jen moc vystrašená a bojím se, že přefouknu, asi bych měla ubrat na opatrnosti 😉

Mějte se hezky a přeju všem, ať jde cvičení: a VŠEM, kterých se to týká přeju HLADKÝ POROD BEZ ŠITÍ, BEZ NÁSTŘIHU!!!!

pupidu
26. bře 2013

@kajjkka Ahoj, můžu se zeptat, kde jsi rodila, že se PA tak snažila přizpůsobit tomu, že jsi cvičila s epinem?

katja77
26. bře 2013

@kajjkka To by mě taky zajímalo🙂)
@pupidu Jinak, já jsem na jednom kurzu v jedné pražské porodnici (Apolinář) slyšela přímo od PA, která tam a dělá ty porodní kurzy, aby každej, kdo masíruje hráz, nebo cvičí s EPINEM o tom informoval důrazně před porodem PA i lékaře, oni k tomu přihlídnout a nedělají nástřih preventivně.... Kdybys jim to neřekla, ve většině porodnic by Tě šmikli preventivně.... Dělají to, aby se porod urychlil.... Ale nemělo by se to.

Na stránkách www.aperio.cz najdeš všechny porodnice, včetně % nástřihů.... a musím říct, že většina porodnic má to procento neúměrně vysoký (až 80), přitom dle světové zdravotnické organizace by to mělo být max.10-15 procent. Jen u takto nízkého procenta žen JE TO OPRAVDU POTŘEBA. Takže, ať budeš v jaké chceš porodnici, je třeba o tom informovat personál, a oni k tomu přihlídnou.........

pupidu
26. bře 2013

@martjjja Jak se jmenuje ten gel z lékárny? Nevím, jak bych jim to tam popisovala 😅

pupidu
26. bře 2013

@katja77 Aaaa, děkuju za radu. Já bych jim to sama asi neřekla a čekala bych, že budou překvapení, jak mi to jde 😀

katja77
26. bře 2013

@pupidu Oni prý většinou jsou dost překvapení až po porodu, jen je třeba jim to fakt nahlásit... Já už jsem zaúkolovala i manžela, kterej bude poctivě bojovat za mou hráz 😀

aprilka9
26. bře 2013

@katja77 neboj sa, aj mne to najprv nešlo s Epinom a nakoniec som rodila bez nástrihu a ani troška som sa neroztrhla, takže len vydržať 😀 A to som prvorodička 😉 Držím palce a prajem minimálne taký pôrod ako bol ten môj, lebo pre mňa to bol nádherný 15 min zážitok 😅 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru