EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

katja77
6. dub 2013

@monenta Mě je to po minutě taky dost nepříjemný☹ víc jak minutu uvnitř nedám.... Jsem na 21, a nemůžu dál, štípe to, bolí to..... Obávám se, že patřím mezi těch nešťastných 10% žen, které to tam dole mají užší a nastrizeni mne nemine☹

kali.kal
6. dub 2013

@katusica : Gratuluji k Tomáškovi. To je dobré, když čtu, že to má smysl.

@katja77 : a zkusila jsi jinou polohu? Mi to pomáhá. Nevzdávej to, ale opatrně...

Včera jsem se dostala podle tabulky na 9,5 cm, ale když jsem to pak přeměřovala krejčovským metrem, tak to neodpovídalo tomu přepočtu, bylo to méně.

katja77
6. dub 2013

@kali.kal Ty se máš.... co bych já dala za devět a půl🙂)) Včera mi doktor řekl, že už je vše připraveno, dítě už nalehlo hlavičkou a CS 6 ať to čekám každou chvíli, tak snad ještě aspoň tejden vydržím, abych se dostala aspoň na 8 😉

A zkusím jinou polohu....🙂

kali.kal
6. dub 2013

@katja77 : tak to já zas závidím ten nález. U nás ještě CS 0 a vůbec na nic to nevypadá ☹
Vyzkoušej 🙂 V nějakém albu tady jsem viděla přehled porodních poloh a byly tam i poznámky. Mi nejvíc vyhovuje poloha na všech čtyřech, ale nevím, jestli mě tak i nechají rodit 😀

katja77
6. dub 2013

@kali.kal O.K., podívám se na to... díky moc za tip. Já jsem od jedné duly slyšela, že když v té poloze prostě zůstaneš a nebudeš je vůbec poslouchat a začneš rodit, že mají smůlu🙂) Násilím Tě na to porodnický lůžko tahat nebudou!!! 🙂 Prostě si to tam pěkně asertivně prosadíš... Budeš tam mít někoho jako doprovod?

katja77
6. dub 2013

@kali.kal A nebereš třeba ještě to magnézko? To by se mělo vyřadit někdy kolem 36.týdne....

Koukni sem, jsou to sice babské rady, ale něco z toho by mělo zabrat....http://www.babyweb.cz/prenasite-zkousite-bezpec...

kali.kal
6. dub 2013

@katja77 : Budu mít s sebou manžela, ten mi snad pomůže. Našla jsem si porodnici, kde umožňují rodit v poloze jakou si sama vybereš. Ale jen za předpokladu, že je matka i dítě naprosto v pořádku. Při minulém porodu mě celý den nenechali z kozy ani slézt, natož diskutovat o poloze pro porod. Tak uvidíme, jak to bude tentokrát.
Magnezko neberu, to jsem vysadila už ve 36. tt
Babské rady už jsem četla, ale myslím, že fungují jen, když už je dítě i porodní cesty připraveny. Ještě týden vydržím a pak se už vrhnu do vyhánění všemi možnými prostředky 😀

katja77
6. dub 2013

@kali.kal Tak držím moc pěsti, ať to hezky rozeženeš...🙂 Já tam budu mít taky manžela jako pomocníka🙂)) A taky jsem zvolila porodnici, kde jsou benevolentní, sice je to o něco dál, ale za plynulým a hladkým porodem v jakékoliv poloze bych jela třeba na kraj světa🙂)) Celý den na koze?? Bože to jsou zpátečníci.... Jedna medička mi říkala, že už i na těch lékařských fakultách o tom přednášejí.....Fakt nechápu, proč je tak těžký změnit starý postupy v těch porodnicích☹((Nota bene když se o tom už dávno ví, je toho plný internet.....

kali.kal
6. dub 2013

@katja77 : Měla jsem rizikový porod a mladou nezkušenou předposranou doktorku. Kombinace na houby ☹ Přijde mi, že větší problém to bývá ve větších porodnicích, ale asi jak kde. Ono je to hodně o lidech 🙂

katja77
6. dub 2013

@kali.kal To máš recht... Čím větší porodnice, tím horší.... Ale zase na druhou stranu i v těch velkých porodnicích se občas dějí zázraky...🙂 Je to fakt o štěstí... Musíme doufat a modlit se, abychom ho měli🙂

monenta
7. dub 2013

@kali.kal tak jsem nakonec zkoušela jinou polohu (zatím na zádech v pololehu, nově v pokleku s předklonem) a to je snad ještě horší, mám v této poloze asi nějaké krátké ruce 😀
Asi moc nechápu princip, ale podle toho jak je to na obrázcích, tak by tam měl balonek držet za ten vršek (což nechápu jak), mě tam drží jen když je tam skoro celý..ale to zase asi necvičím hráz, ale vnitřek..tak já nevím 😠 😕 😀
@katja77 ale prd, my to dáme!! přesně..zkus jinou polohu..fajn je i na boku s nohou hore (pro mě 🙂), taky mi přijde, že se to moc nehýbe :(, ale zatím začínám, tak uvidím 🙂 já jsem podle tý jejich tabulky 6,5-7, ale víme jak ta jejich tabulka měří 😀.
Tak moc držím palce!! Já budu v klidu až budu na 25 cm, dřív asi ne :-/ 🙂

pupidu
7. dub 2013

Ahoj holky, jeste jeden intimnejsi dotaz - kdyz cvicite/cvicily jste s epinem, nemate pak problem pri sexu, kdyz je to dole rekneme "roztahane"? 😕

katja77
7. dub 2013

@pupidu Neboj se a zkus si to představit...je to jenom sval🙂 Cvičením se zpevňuje, v žádným případě se neroztahuje🙂 Mě můj zkušený dr.rekl, že je to zcela bezpečné.....kdyby nebylo, nedostalo by to v Německu všechny zdravotní atestace.....a nepoužívalo by to tam tolik ženských🙂

Myslím, že mnohem horší paseku může nadělat případný nastrih a blbý sešití (co jsem slyšela)....

janinka14
7. dub 2013

@katja77 ahoj a nemas nahodou kvasinkovu infekciu? To moze sposobovat to stipanie, palenie.

katja77
7. dub 2013

@janinka14 Ahojky... to určitě nemám. Měla jsem před třemi týdny bakteriální vaginózu, ale tu dr.přeléčil ATB, teď bych měla být O.K., výsledky stěrů na streptokoka dostanu příští týden 😒 Pálit mě to ani moc nepálí, když vytlačuju, tak je to vcelku O.K., ale když je to uvnitř cítím šílenej tlak🙂

katja77
7. dub 2013

@kali.kal Tak už 22cm, měla si pravdu, bylo to opravdu špatnou polohou... V leže to vůbec nepokračovalo🙂

Já jsem tak zvědavá, jestli mne nechají rodit v dřepu 🙂

alenavy
7. dub 2013

@pupidu Ahoj, neboj, podle mě to jsou jenom pověry. Když budu mluvit za sebe, Epi-no jsem používala, mimčo se narodilo bez nástřihu a všechno se krásně stáhlo zpátky 😉 Je tedy fakt, že jsem po porodu cvičila pánevní dno. Ne zas tak poctivě a pravidelně, ale cvičila.

pupidu
7. dub 2013

@katja77 takze tvuj gynekolog ti epino doporucil? Ja mam ted takovyho staryho a ten je proti vsemu☹ Navic me porodni asistentka varovala, ze pak hrozi i.kontinence, protoze je po cviceni vsechno uvolneny...
@alenavy a jake cviky jsi pak delala? Taky s epinem nebo uz bez nej?

pupidu
7. dub 2013

@katja77 takze tvuj gynekolog ti epino doporucil? Ja mam ted takovyho staryho a ten je proti vsemu☹ Navic me porodni asistentka varovala, ze pak hrozi inkontinence, protoze je po cviceni s epinem vsechno uvolneny...
@alenavy a jake cviky jsi pak delala? Taky s epinem nebo uz bez nej?

katja77
7. dub 2013

@pupidu Můžu Ti do IP poslat výňatek z diskuze několika dul, který tam píšou o tom, že už to několik set let dělají i pradávné africké kmeny jako přípravu na porod, tzn. nejedná se o novinku. Na druhou stranu, pokud tomu nevěřís, tak s tím radši necvič!! Já v těchto věcech poslouchám vždy své instinkty. A v mém okolí jsou pouze ženy, které rodily za totality, nastrizeny a sešity byly blbě, takže trpí většina z nich inkontinencí a poklesem pánevního dna. Tak si vyber.

katja77
7. dub 2013

@pupidu Můj gyndař řekl, že všechno co ti tam dole posiluje je o.k., i Epino i masáž hráz i sex... On dělá ženský z ambasád, jsou to většinou cizinky, takže zná ty trendy ve světě..... Nejradši bych u něj i rodila, kdyby to šlo......

pupidu
7. dub 2013

@katja77 za tu diskuzi budu rada,dekuju🙂 Ja se na cviceni s epinem docela tesim, ale vsichni v mem okoli (vc.mladych kamaradek) si prave kvuli te inkontinenci tukaji na celo, ze su blazen a zahravam si. Mas ale pravdu v tom, ze pokud po porodu spatne zasiji, tak to taky muze zpusobit spoustu problemu...

katja77
7. dub 2013

@pupidu No a ty kamarádky vážně trpí po používání Epina inkontinencí??? No to se teda divím......Já jsem z toho právě měla hrozný strach taky, takže jsem se ptala několika dul, porodních asistentek (zkušených) a lékařů, stejně jako jsme s manželem projeli německý weby a diskuzní skupiny a nenarazili jsme tam na jedinou stížnost.... Nehledě na mý kámošky z vejšky, který už odrodily 2 a více dětí, a taky s epinem, od porodu už mají třeba 5 a více let (tehdy to tady začínalo), některý si pro to dokonce jeli do německa a sexuální život, nebo roztažení či inkontinenci neřeší žádná z nich. Oni by mě určitě varovali, kdyby se něco takovýho přihodilo...takže se fakt těm lidem z Tvého okolí trochu divím.....

Ale je to, jak psal někdo výše, jako každý sval i poševní vchod se po tom porodu musí posilovat, já cvičím každej den aspoň deset minut ty Kegelovy cviky, bližší info na internetu je toho spousta:
např. tady:
http://www.vedomezenstvi.cz/posilovani-svalu-pa...
či tady:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/122712-posilo...

katja77
7. dub 2013

@pupidu Máš to v poště, je to delší počteníčko....

kali.kal
7. dub 2013

@monenta : tak to už nevím, co jinak by mohlo pomoct 😒

@pupidu : přesně jak píše Katja. Mám po první porodu jizvu a bolí mě při každém sexu i 2,5 roku po porodu. Už se to tu řešilo, pročti kousek zpátky 🙂 Moje kamarádky a známé, co cvičily s epinem a už mají po porodu, tak říkaly, že po šestinedělí nepoznaly žádný rozdíl, žádné roztahání, jejich muž jim stačil 🙂

@katja77 : tak to je fajn, že sis našla lepší polohu 🙂 Musíme doufat, že nás nechají rodit tak, jak nám to bude vyhovovat 🙂

alenavy
8. dub 2013

@pupidu Ahoj, koukám, že to tady holky už popsaly, je to to samé, co dělala já. A to Epi-no je fakt zároveň na posílení, můžeš cvičit i s ním, já po porodu cvičila bez něj, jsem si říkala, že když bude zle, tak ho vyndám, ale ono to zabralo fakt rychle. Jo a druhý den po porodu v porodnici chodila paní, která nám ukazovala cviky vhodný po porodu, nejen na posílení pánevního dna, ale i na zatažení dělohy a tak. Mimochodem, 2 týdny po porodu jsem měla lepší břicho, než před otěhotněním🙂 Vlastně mám od porodu mnohem lepší postavu, než celý roky před. Já doufala, že nebudu moc zhroucená, takže současný stav je snad dar z nebes🙂

alenavy
8. dub 2013

Jo, kdybyste některá chtěla, mám Epi-no v šuplíku, případně můžu prodat. Cvičila jsem vždycky s kondomama a stejně jsem ten balonek i dezinfikovala. Případně pište zprávu, holky.

alenavy
8. dub 2013

Mý nervy, já to nejsem schopná napsat najednou! 😀 Jsem ještě chtěla zmínit, že když drandím s kočárem, tak si tak průběžně ty cviky cvičím, když vzpomenu. Jako třeba - budu držet, než dojdu na konec ulice. Jasně, že v půlce zapomenu, tak si řeknu - ne, budu stahovat a stáhnu 20x. Tak stáhnu 10x a něco mě zaujme a zase zapomenu. A tak na to průběžně myslím a zapomínám, ale když je člověk hodinu dvě venku, tak přece jen něco zacvičí a s těma výpadkama, hihi🙂

katja77
8. dub 2013

@alenavy Ahojky a Tys měla porod v pohodě? Myslím, bez šití, bez nástřihu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru