EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lanthea
5. kvě 2013

Ahoj, prodám nové, z důvodu brzké indikace k císařskému řezu (bohužel) ani jednou nepoužité epi-no, za 1700,- Kč, dodám i s fakturou (z 11.12.2012) pro možnost případné reklamace u výrobce a přidám zdarma 30 desinfekčních čtverečků. Pošlu obratem na dobírku prvnímu zájemci, možnost i platby předem přes účet (k ceně bude připočteno aktuální poštovné). Viz bazar případně se můžete ozvat na email lanthea@centrum.cz.

maylis
5. kvě 2013

@hanulka885827 Tak jsem zkusila dle tvé rady novou metodu - zavést jen dvě třetiny a měla jsem napoprvé pocit, že začínám úplně od začátku, je to dost rozdíl v napínání hráze, ten tlak je jinde, ale pak jsem se nějak rozcvičila a dala jsem sice jen 27cm, ale mám i tak z toho dobrý pocit a hlavně se fakt nenamáhá tolik to břicho, to mi už dělalo problém, takže díky za radu, hned je mi líp 🙂 pro změnu mě ale začaly trápit hemeroidy, takže už aby to bylo všecko za mnou ...

luczinek
6. kvě 2013

Holky,je tu některá,která používala epi-no po předchozím porodu s nástřihem?Pomohlo to nějak?Rodila jsem 6/2011,nástřih a dost i vnitřního šití.Není zbytečné kupovat epi-no?Nepraskne to tam rychleji v místě šití nebo neudělá dr nástřih automaticky,když už jsem ho tam měla?

basska
6. kvě 2013

@lanthea napsala jsem vam Email :D

mjmjmj
6. kvě 2013

@luczinek Ahoj, rodila jsem poprve 4/2010, s nastrihem a velkym potrhanim, siti obrovske...Taky jsem zvazovala,jestli epino koupit a nakonec jsem koupila a cvicila necele 3 tydny a vyplatilo se. Druhy porod 1/2013 v pohode, doktorka teda bohuzel preventivne strihla, ale malinko a pak sama uznala, ze by to slo byvalo asi i bez nastrihu. Mozna jsem mela vic kricet, ze nastrih nechci, ze jsem cvicila (to jsem ji nerekla). Ale koupe rozhodne nelituju, vyplatilo se, tentokrat jsem sedela v pohode hned par dni po porodu a siti bylo opravdu malicky.

luczinek
6. kvě 2013

@mjmjmj děkuji za reakci,já právě pořád váhám,zda koupit,šití a následné hojení pro mě bylo snad to nejhorší,co jsem kdy zažila,i ten porod byl pohodový...co potíže s únikem moči po používání epi-na?Myslím,že to bude asi horší než bez cvičení,ne?

vika9792
6. kvě 2013

Ahojte,tak aj ja pridavam svoju skusenost 🙂 rodila som 26.4. a dovtedy som stihla nacvicit 30cm. maly mal obvod hlavy 36 cm, som bez nastrihu a mam jeden nejaky kozmeticky steh. cele oddelenie ma poznalo ako prvorodicku bez nastrihu a lekari ma chodili obzerat 🙂 takze EPINO odporucam na 100%!!! ja som sa uz na druhy den po porode citila ako keby som ani nerodila 😀 baby, ozaj, cvicte, oplati sa!!!!!

domeli
6. kvě 2013

@vika9792 blahoželám a prajem ničím nerušené vychutnávanie materstva 🙂 Som tiež jednou z tých šťastných,u ktorých vďaka epinu a rešpektovaniu mojej požiadavky rodiacou doktorkou rodiť bez nástrihu nemuseli použiť ani kúsok nite 🙂
Držím palčeky všetkým epiňáčkam!

maylis
6. kvě 2013

@luczinek Dovolím si zareagovat - ten únik moči se tady už jednou probíral, sice s tím nemám osobní zkušenost, porod mě teprve čeká, ale vím, že tím rádi straší doktoři, kteří epi-no ani nikdy neviděli. Vzhledem k tomu, že se epi-no používá i po porodu na posílení pánevního dna, tak je to spíš pomůcka k tomu, aby moč neunikala. Únik moči hrozí spíš po nástřihu a natržení, protože svěrače už nemusí fungovat jako předtím. Ale osobní zkušenost budu moct přidat až za pár dní 🙂

tessie79
6. kvě 2013

@luczinek Ja mam za sebou 2 porody, oba s epinem a oba bez nastrihu. Po porodu je potreba trenovat panevni dno, jinak asi problemy s unikem moci budou, ale podle me, to je potreba po jakemkoliv porodu. S epinem nebo bez nej.

maylis
6. kvě 2013

@vika9792 Moc gratuluju k miminku i ke skvěle zvládnutému porodu! A doufám, že sem budu moct brzo přidat podobný příspěvek 🙂

mjmjmj
6. kvě 2013

@luczinek Problémy s únikem moči jsem měla ke konci těhotenství ještě před začátkem cvičení s epinem. Po 1. porodu vůbec, po 2. porodu z kraje vůbec, teď se to začíná trochu vracet, ale právě se chystám začít konečně cvičit ty svaly pánevního dna (čekám jen na konzultaci se svým fyzioterapeutem) a použít k tomu právě mimo jiné znovu epino. Nemyslím si, že by epino způsobovalo únik moči - proč by mělo?

luczinek
6. kvě 2013

@mjmjmj no já nevím,vyčetla jsem to na jedné diskuzi,holky se tam o tom bavily...právě pořád váhám,jestli epi-no nebo aspoň pořídit porodnický gel...
Každopádně děkuji všem za reakce a zkušenosti 🙂

slapech
8. kvě 2013

Ahoj, tak jak pokračujete...? Já dnes začínám 40. týden a nacvičeno mám zatím 27,5 ... Jde to docela dobře a přesně jak tady už někdo psal, čím víc se blížím porodu, tím lépe to cvičení jde 🙂 Zítra jdu na kontrolu, tak uvidíme jestli mi Mudr. řekne, že už se to konečně pomaličku chystá nebo zase nic - ale myslím, že už se to snad konečně začalo trošku "hýbat" - cítím to i podle toho cvičení s epinem a hlavně večer mívám docela často poslíčky - v pondělí jsem to už musela i prodýchávat 😀
A k těm problémům s únikem moči - zatím z vlastní zkušenosti nevím, ale viděla bych to spíš opačně, že to bude pomáhat... Po prvním porodu (bez epina a s nástřihem) jsem s tím právě trochu problémy měla, např. při kýchání nebo takové větší nárazové námaze... 😖 tak uvidíme teď.

maylis
8. kvě 2013

@slapech Tak já mám termín dnes a zatím nacvičeno 28cm, už se dál asi nedostanu, víc mi prostě už několik dní nejde, ale zaplať pánbůh aspoň za to. Už bych docela ráda na vlastní kůži vyzkoušela, jestli trénink s epi-nem funguje 🙂, ale prcek nás pěkně napíná, přitom mám pocit, že se mu trénink nelíbí, tak nevím, co v tom břiše ještě dělá 🙂

all85
8. kvě 2013

ahoj holky, možná se to tady už psalo, ale můžete mi poradit postup? dneska jsem vydala balonek, že začnu cvičit, ale nejsem si jistá, jestli vše dělám správně a návod mi přijde nedostatečný. tak jestli mi někdo poradíte? zavedení do 2/3 chápu, já když jsem pak vleže a mám ten balonek jakoby vtahovat, tak mi to furt vyjíždí ven, fázi nafouknutí a vypuzení to chápu, jen ten začátek mi nějak nejde.. Cvičíte to vleže? Myslíte, že ho mám bafouknout víc ať mi nepadá? jinak jsem ted končící 36tt a protože se mi od 25tt zkracival čípek, tak začínám až teď, snad to bude spolu s masaží stačit.. díky

maylis
8. kvě 2013

@all85 Já ten balónek zavedu ze dvou třetin a nafukuju, zezačátku nafukování se ale musí přidržovat ve stejné poloze, aby koukal kousek ven (než se díky nafouknutí udrží vevnitř sám), pak 2-3 minutky udržet vevnitř a vytlačit. Já cvičím v pololeže polosedě, některým holkám vyhovuje poloha na bobku nebo i ve stoje, ale mě nejvíc tahle "klasika" 🙂

kopice
9. kvě 2013

Ahoj, pořídila jsem epino na poslední chvíli, předtím jsem měla levnější "náhražku ze sexshopu", ale praskla. S epinem je to trochu jiné, a chci se zeptat, jestli se to děje i některé z vás: když mám balónek celý vevnitř, nedostanu se přes 26 cm, pak už je tlak nesnesitelný (už 5 dní jsem nedala víc a jsem 38+5), i vytlačovat mi moc nejde.... když balónek zavedu jen ze 2/3, stačí máčknout trochu a dám i 28,5 cm. Znáte to? Nebo mám nějakou divnou anatomii těla? 😒

eva518
9. kvě 2013

Ahoj holky, od neděle začínám 34tt, je už čas na to, abych začala cvičit? A cvičení spočívá jen v tom, že se balonek zavede ze 2/3, nafoukne na nevím přesně jakou dobu?? a pak se musí vytlačit ven? To je vše? Díky 🙂

maylis
9. kvě 2013

@kopice Mě to jde obojí zhruba stejně - i když je balónek celý vevnitř nebo když je jen ze dvou třetin - dám maximálně něco málo přes 28cm, ale při tom 2/3 zavedení mám pocit, že hráz více pracuje, jak už tady holky psaly, každá se většinou dostaneme na nějakou hranici, která pár dní nejde překročit, já stagnuju na 28cm asi 10 dní, důležité je ale nepřestávat cvičit, vytlačování jde mnohem líp, když balónek není celý vevnitř, jinak už je to skoro porod 🙂

@eva518 začínat se má kolem 36tt, takže ještě máš čas, ale asi se nic nestane, když začneš dřív. Já jsem nejdřív cvičila tak, že jsem balónek zavedla celý a nafukovala a držela ho tam až do 10 minut, pak vytlačila ven - má se cvičit cca 20 minut, takže jsem to udělala dvakrát. Cvičila jsem jednou denně. Pak mi začalo být nepříjemný to namáhavý vytlačování, tak poslední dny zavádím jen ze 2/3, podržím, nafukuju a do 2-3 minut vytlačím, to stihnu 4x i 5x do těch 20 minut. Jde to líp, ale někdy to hodně tlačí na konečník.

eva518
9. kvě 2013

@maylis děkuju, asi to ještě nechám týden tak a začnu až v 35tt 🙂

hanulka885827
9. kvě 2013

Ahoooojky, takže přídám svoji zkušenost s epinem (bohužel v Kyjovské porodnici není internet)... Cvičila jsem cca 3 -4 týdny před termínem, nacvičeno jsem měla na 29 cm, 30 jsme dala dvakrát... malý se narodil 2 dny před termínem, váha 4,15 kg a obvod hlavičky 36 cm ... každopádně jsme bez nástřihu, pouze pár malých poraněních 🙂 Takže epi-no nám určitě pomohlo 🙂 Jinak je to také o dr a porodní asistentce, v porodním plánu jsem měla že si nepřeji stříhat, pouze kdyby to bylo nutné... Porodní asistentka by stříhala, a mladá doktorka ji usměrňovala, že není třeba, že malý tam má místa dost... 🙂 Takže porod byl pro nás pěkný zážitek 🙂 jeli jsme v 6 ráno a v 11.05 se malý narodil 🙂
Takže cvičte cvičtě 🙂

maylis
9. kvě 2013

@hanulka885827 Tak to je super zpráva, už jsem na ni netrpělivě čekala 😉 Moc gratuluju k miminku i k úžasnému porodu! Já měla termín včera, takže mučení s epi-nem pokračuje, ale aspoň mám teď další povzbuzení, díky moc za něj 🙂

maylis
9. kvě 2013

@hanulka885827 Teď teprve jsem si všimla, jak bylo miminko velké, o to víc mě těší, že ti epi-no takhle pomohlo, jsi pašák 😉

slapech
9. kvě 2013

@hanulka885827 Taky se přidávám ke gratulacím 🙂 No na to, že to byl víc než 4 kilový macík je absolutně super, že nejsi nastřihnutá!!! Je to fakt skvělé a dodává to energii do dalšího cvičení - po dnešní kontrole jsem už nabyla dojmu, že budu zase přenášet jak slonice ještě aspoň rok, tak to stihnu nacvičit i půl metru 😠 😀

vewa59
10. kvě 2013

Ahoj holky, po neustálém pátrání po informacích v různých diskuzích jsem se rozhodla, že bych Epino zkusila také. Ta představa rodit bez nástřihu se mi moc líbí a taky si myslím, že Epino připraví i po psychické stránce a tím i porod urychlí. Cena nového Epina je teda opravdu vysoká, proto bych jej ráda odkoupila z druhé ruky.

Nebude některá Epino prodávat? Zatím jsem ve 28tt, tak bych ho potřebovala nejdéle tak za 8 týdnů. 🙂 Takže pokud máte některá v plánu ho po porodu prodat, ozvěte se mi. 🙂 Díky !

kopice
10. kvě 2013

@vewa59 chystám se epino prodat, myslím, že tak za 14 dní by mohlo být volné, kdybych se neozývala, tak se kdyžtak připomeň

vewa59
10. kvě 2013

@kopice Skvělé, to já se rozhodně připomenu a taky budu zvědavá na tvoje zkušenosti. Ať ti porod dobře dopadne a jste oba/ě v pořádku 🙂

kali.kal
10. kvě 2013

@vewa59 : budu prodávat i se zbytkem kondomů a dezinfekčních polštářků.

kali.kal
10. kvě 2013

Holky, píšu svoji zkušenost s porodem po tréningu s EpiNem.
Rozhodně všem doporučuji cvičit. Porod byl nádherný 🙂 Né, že by to nebolelo... 🙂 Nacvičeno jsem měla těch 10 cm podle tabulky, co je přiložená k balónku.
Malá šla ven na třetí zatlačení, naprosto bez problémů. Bez nástřihu a bez oděrek. Měla 3600 g a obvod hlavičky 34 cm. Doktorka ještě volala všechny porodní asistentky, aby se šly podívat 🙂 A při vizitách na šestinedělí mi to nechtěli věřit, že jsem bez šití 🙂
Z porodního sálu jsem šla na šestinedělí po svých, jen jsem si hodila věci na pokoj a hned jsem si šla pro malou. Na rozdíl od prvního porodu, kdy jsem den ležela jak lemra a nebyla jsem schopná si zajít ani do sprchy.
Takže cvičte, cvičte a bude to v pohodě 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru