EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

any395
25. kvě 2013

milé žienky, ak budete mať epino na predaj, rada ho od vás odkúpim. som pôrodná asistentka, a praktizujem prípravy na pôrod, rôzne prednášky, aj súkromné tehot.poradenstvo atď...môžte ma kontaktovať radšej mailom alebo telefonicky, pretože na koníka chodím veľmi zriedka, kontakty nájdete na mojej www.porodnaasistencia.sk ďakuejm 🙂

endorfinka
26. kvě 2013

@nevestapetulka jé, tak to je super, to jsi krásně poskočila za ten týden, tady jde vidět poctivá příprava. 😉

susannah
26. kvě 2013

@endorfinka @nevestapetulka ja som sa dnes, po 4 dnich cvicenia dostala na 7. Stale to sice nie je vela, ale mna to neskutocne tesi - vidim pokroky, takze to je velmi pozitivne. Dufam, ze stihneme nacvicit aspon 9 cm. A @nevestapetulka, dost si ma motivovala, beriem si z teba priklad, dakujem 😉

bobulka2010
27. kvě 2013

Ahojte holky. Tak se zase přidávám. Začala jsem cvičit hodně brzo...ale jen tak třeba jednou za tři dny, aby se neřeklo 🙂 Teď mám cca měsíc do porodu(teda to termínu, může to být samozřejmě dřív) a jsem na 25cm a kousek....na té 25 jsem se trošku zasekla, ale snad to zase povolí....nejedu nějak přes bolest....tak snad aspon na 28 dojdu...Malej by měl být prý jen do tří kil, tak jsem fáákt zvědavá jak to zvládnem 🙂 Všem moc držím pěsti at máte co nejpohodovější porod ale hlavně zdravé děti.

endorfinka
27. kvě 2013

@susannah ale jo, je to dost! Tak už jsem posledňák, musím vás holky všechny dohnat. 😀 Dneska se do toho pustím.
@bobulka2010 tak to budeme mít termín podobně, já jsem měla včera přesně 4 týdny do termínu, ale u nás je ten odhad vyšší. 🙂
Holky, motivujete mě, hned bych šla trénovat, jenom musím počkat, až dorazí pošta s balíčkem, který mám očekávat mezi 10 a 12 hod. 🙂 Pak by se mi s epinem asi hůř přebírala zásilka. 🙂

susannah
28. kvě 2013

Tak, som zvedava, ako ta moja predporodna priprava s epinom nakoniec dopadne. Vcera necakane na poradni mi doki povedala, ze uz som otvorena na 2 cm, uplne z nicoho nic :D Vecer som este nacvicila na 7,5 cm, dufam, ze sa mi este aspon 1 cm podari, kym sa mala definitivne vypyta na svet - vraj budeme radi, ked vydrzime do piatku! ale to nevadi, bambulka je o 2 tyzdne vacsia ako podla PM, takze jej to neuskodi, len maminke trosku naburala plany :D Keby som to bola byvala vedela, tak zacnem cvicit uz v 35 tt!

pindrusice
28. kvě 2013

Já teprve budu kupovat, mimi čekáme až začátkem listopadu. Ale všechny ty vaše zkušenosti s EPI-NO (nem) mě dost uklidňují!

marketkab
28. kvě 2013

Ahoj, včera jsem začala cvičit s Epi-nem a zatím jsem trošku v rozpacích 😖 Asi dělám něco (nebo spíš všechno) blbě...když cvičím pánevní dno, tak se balonek nepohybuje nahoru, spíš chce vyklouznout, při roztahování to samé (přidržuji) a o vypuzování nemůže být ani řeč, vyletí sám, lubrikant nepoužívám....všechno je uvnitř asi moc tuhé a nepoddajné, zlepší se to? vím, že trénink dělá šampiona, ale nemáte nějakou radu pro začátečníka? Moc děkuju

susannah
28. kvě 2013

@marketkab ja som mala presne rovnaku otazku pred par dnami 😉 ale baby ma upokojili a uz som na to prisla aj sama, ze je uplne normalne, ak balonik vyklzava na zaciatku, kym si este pri nizkych centimetroch. Cca pri priemere 7 ho staci uz len jemne pridrziavat resp. sa vnutri udrzi aj sam a na konci ho musis vytlacit. Takze to chce len cvik 😉

karra
28. kvě 2013

@marketkab ja som to cvicenie na panvove dno necvicila.. Je to skor na posilnenie svalov (po porode), pred porodom je ziaduce ich skor uvolnit, resp. naucit sa ich uvolnit. Ja som cvicila takto:
1. lubrikacny gel,
2. zaviest vyfuknute epino do 2/3 (vyklzuje, treba pridrzat). Ked som zaviedla cely. babatko sa neskutocne mrskalo, vadilo mu to, bolo uz dost nizko
3. postupne prifuknut az do pocitu tlaku, pockat, kym tlak povoli, zase prifuknut, pockat.. Dobre je sa pokusit zhlboka vyddychovat a dychat do brucha, nie do hrudnika, snazit sa tam dole uvolnit, vtedy je ten tlak znesitelnejsi.. Informativne som si pocitala prifuknutia, aby som priblizne vedela, ako daleko som.. Ale riadila som sa viac menej pocitmi.
4. ked uz tlak ani po chvilke nepovoloval a oci som uz mala skoro cele vylezene, vtedy som nechala balonik vyklznut. Pridrzala som ho rukami, aby nesiel moc rychlo. Ak nesiel, tak som trosku potlacila, a vyklzol. Stale som si vsak davala pozor, aby nevystrelil a neporanila som sa. To vytlacenie bolo uz celkom v pohode. Ten prechod cez hradzu trval len chvilku a v porovnani s tymi tlakmi vnutri to uz bola malina 🙂
5. Cele to trvalo asi 5-10 minut, potom som balonik premerala, oplachla v teplej vode a odznova to iste, lubr. gel, vyfuknute epino zaviest, atd. A takto som to zopakovala tri krat, cize cele cvicenie trvalo asi 15-30 minut. Podla nalady a momentalnej fyzickej dispozicie :D Na treti krat som vzdy dala asi o 1 az 1,5 cm viac, ako na prve zavedenie balonika. Po ukonceni som balonik umyla v teplej vode, a vydezinfikovala.
Drzim palce vsetkym, nech sa cvicenie vyplati

marketkab
28. kvě 2013

@susannah děkuju, jsem ráda, že v tom nejsem sama 🙂 @karra moc děkuju za rady, zítra určitě vyzkouším

susannah
28. kvě 2013

@karra @marketkab ja to tiez robim tak, ze na zaciatku balonik nafuknem pokial mi to je prijemne, cca 30 sekund predycham a zas trosku dofukam. Ked sa da, tak to tak dofukujem aj 3 minuty a potom ten zvysny cas do 10 min necham dnu a snazim sa pritom cvicit dychanie - hlavne tie tlaky na tlacenie sa snazim naucit sa predychat. Potom si sice balonik uz nezavadzam znovu tak ako pise @karra, ale cvicim 2x denne, vzdy cca 20 min. Zacala som minuly stvrtok len na 5,5, dnes som sa dostala na 8 ;) To vytlacenie nie je vobec take zle, ako som si myslela, horsie je predychat to nutkanie na tlacenie ;) Dufam, ze stihnem este aspon 1 cm nacvicit. @karra a aky bol nakoniec vysledok tvojho snazenia/cvicenia? Ako dopadol porod?

susannah
28. kvě 2013

@karra @marketkab cvicenie trva cca 20 min preto, lebo na zaciatku cvicim aj tie cviky na panvove dno ;)

endorfinka
28. kvě 2013

@susannah teda! To je překvapení. 🙂 Tak třeba vydržíte ještě chvilku a ještě něco nacvičíš. 🙂 A nebo už budeš mít miminko u sebe a třeba pomůže i to, co máš nacvičeno. 😉 Každopádně držím pěsti.

Já dneska 22cm, a teď už musím opravdu pravidelně. 🙂

karra
28. kvě 2013

@susannah Porod dopadol super, je to uz 7 mesiacov, a od zaciatku mam na neho iba pekne spomienky. Rodila som o 10 dni skor, tak som ani nestihla nacvicit tych 30 cm obvod, ale len raz sa mi podarilo 29. Pred porodom som 3 dni necvicila, lebo dme boli na vikend prec 🙂 Praskla mi vecer o 21:00 voda o 21:30 mi zacali kontrakcie a v noci o 3:35 sa krpec narodil. Na tri zatlacenia bol vonku. Prijemny pocit to nebol, predsa ta hlavicka bola o cosi tvrdsia ako balonik, ale ziadne poranenia som nemala, iba jeden malicky steh pri mocovej rure. Cize sitie trvalo asi 15 sekund a pred tym mi to postriekala niecim na znecitlivenie. Hned po porode som vedela, ze by som kludne isla rodit znovu. Maly mal 3190 g a obvod hlavicky bol 33 cm. Tak hodinku dve po porode som sa mohla sama osprchovat, vycikat, a normalne chodit, sediet. Na druhy den vecer som isla s malou dusickou na velku, ale uplna pohodka. Pred porodom som mala respekt, ale nebala som sa. Je to predsa prirodzeny proces a myslim, ze psychika urobi velmi vela. Treba pocuvat telo, a hlavne sa nebat, uvolnit sa a verit si.

nevestapetulka
28. kvě 2013

@karra Souhlasím s karra, krásně popsáno. Jen cvičím totéž asi na 4 x, poprvé nafouknu třeba o 5 přifouknutí méně než minulý den a taky to první vypuzení mě bolí nejvíc. A používám kondomy a ně gel a mám tak pocit, že je to hygieničtější.

Včera a předevčírem jsem dala 26 a dneska zkusím 27.

bobulka2010
28. kvě 2013

Ahojte holky., Tak já byla dneska na kontrole-jsem 36+4 a paní doktorka mě moc nepotěšila- zjistili mi streptokoka :-/ Tak jsem z toho trošku rozhozená.....ani nevím, jeslti můžu cvičit...ale stejně budu....dneska jsem dala cca 26,5 cm.... Tak uvidíme, jak dlouho malej ještě vydrží uvnitř...

anaj_janka
28. kvě 2013

ahojte žienky. Myslíte, že má zmysel začať teraz cvičiť s epinom (37tt), ked možno po 11.6. pojdem na sekciu (38tt)? Prvý som mala CS a chcem skúsiť porodiť prirodzene a až teraz som narazila na túto zázračnú vecičku. Pomôže aj tých 10 dní? Malinká má ževraj už teraz cez 3,2kg? čo mi poradíte? má zmysel investovať do toho? díky za každú radu 🙂

miranda77
29. kvě 2013

@anaj_janka mě doktoři také posílají na sekci, ale já nechci - takže jsem zakoupila a budu cvičit, ode dneška (ale TP mám až 10.7.) ... stejně ho po porodu zase prodám!!!

slapech
29. kvě 2013

Ahoj všechny - tak konečně můžu přidat vlastní zkušenost ... 23.5.2013 se nám narodila Viktorka, vážila bez 20g 4 kila!!! a proklouzla jako po másle 😀 Šití teda mám, ale jen takové 3 kosmetické stehy a to ne na hrázi! To jsem si spíš způsobila sama, protože říkali netlačit, ale nějak už mi to nešlo zastavit, takže malá vyklouzla rychleji než měla... 🙂 Jinak porod byl krásný a doufám, že budu mít příležitost ještě jeden tak hezký zažít!!! Takže EPINO 100% DOPORUČUJI!!!!!!!!!!!

eva518
29. kvě 2013

Hokky, prosím vás o radu - mám epino - to levnější a nevím, jak měřit výsledek. Pochopila jsem to správně, že ten balonek změřím jakoby přiložením té tabulky zeshora - teda jako průměr toho balonku? krejčovským metrem nevím, kde měřit, cvičím teprve krátce a vypadá to zatím na cca 15 cm v nejširším místě. Díky za rady, jsem fakt zmatená..

medovnice
29. kvě 2013

Ahoj holky, pilně jsem pročítala tyto a jiné diskuze ohledně účinnosti epina a taky jsem si ho pořídila. Bohužel vzhledem k pobytu v nemocnici a nečekanému porodu jsem nestihla trénovat...Další děti neplánujem, takže pokud by měl někdo zájem, epino mu prodám. Je tedy vybalené (byla jsem zvědavá), ale jinak je tam vše, co při dodání - návod, měřicí kartička, desinfekční ubrousky, a přidám balení nelubrikovaných kondomů, které jsem si k tomu objednala. Cena Kč 2000,- včetně poštovného. Kdyžtak mi pište na email. Přeju hodně porodů bez nástřihu!

susannah
29. kvě 2013

@marketkab
@bobulka2010
@nevestapetulka
@endorfinka tehulky, ako Vam ide cvicenie?

maylis
29. kvě 2013

@slapech Veliká gratulace k miminku i k porodu! To asi porodníci koukali, co? 🙂

marketkab
30. kvě 2013

@susannah konečně mám ze sebe radost 🙂 cvičím dle návodu @karra a vás ostatních, zkušených a jde to mnohem lépe, za dva dny vylepšení o 4 cm (obvod), teď už si věřím, že to dám 🙂
@slapech super!!! veliká gratulace k miminku i ke krásnému porodu 🙂

slapech
30. kvě 2013

Děkuju za gratulace 🙂 Měla jsem úžasnou porodní asistentku, která se o mě nádherně starala a té jsem to zrovna hlásila, že jsem cvičila, tak mi říkala, že mě proto nestříhla ... 😀 Tak všem držím palečky, ať se epino vyplatí!

yennifera
30. kvě 2013

Holky koupím epi-no. Moc děkuji za nabídky. Spěchá 😉

evkafi
31. kvě 2013

ahojte, kebyze niektora predavate epi-no,rada ho od vas kupim 🙂 dakujeeeeeeeeem

miranda77
31. kvě 2013

tak já dnes první cvičení .s EPINEM .. no jsem opravdu ráda, že jsem si ho koupila. Dost mne to vše překvapilo ...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru