EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zuzik231
12. srp 2013

ahojte baby, je tu niekto kto prave teraz cvici? ja som zacala pred tyzdnom a som na 7,5cm... pred 2dnami som mala trosku trhlinky tak som dva dni na tych istych cm ... kolko mate vy cm po tyzdni cvicenia??? ... a cvicim kazdy vecer poctivo ... ale radsej pomalicky ... 🙂

sandri
12. srp 2013

@rennik @nika987 @veruskaa ahojte, zaujimalo by ma, v akej polohe ste rodili? lebo dnes som bola na prvej predporodnej priprave a sestricka tam sice zhodnotila, ze poloha na chrbte je najhorsia mozna pre zenu, ale ze u nas sa ziadna ina poloha zvolit neda ☹ tak by ma zaujimalo, ci vam epino pomohlo aj v klasickej polohe, alebo ci ste si mohli zvolit inu, lepsiu polohu.

dasty79
12. srp 2013

Nevíte jestli v DM mají taky nějaké kondomy,které by se hodily na cvičení s Epinem?

domeli
12. srp 2013

@sandri pomohlo - bez trhlinky aj v klasickej polohe. Ja som ani s polohou nechcela špekulovať, radšej som si priala, aby rešpektovali moje prianie rodiť bez nástrihu. V takej polohe som aj cvičila.

sandri
12. srp 2013

@domeli dakujem za info, to ma velmi povzbudilo 🙂 dost ma prekvapilo, ze zdravotnicky personal si uvedomuje, ze tato poloha je v podstate zla, ale ze sa to nesnazia zmenit. dokonca ta sestricka nam povedala, ze je na nas, mamickach, vydupat si to, aby sa to zmenilo, ze zdravotnikom to takto vyhovuje a nic sami od seba menit nebudu... tak nechapem, ze vedia, ze zbytocne mrzacia zeny, ale je im to jedno... 😠

rennik
12. srp 2013

@sandri rodila jsem na zádech a neměnila bych, protože u nás těsně před porodem hlavičky otáčí na levý bok a těch pár kontrakcí jsem myslela že nevydržím, až mi řekli že se můžu otočit na záda tak jsem slavila, párkrát jsem zatlačila a byl venku. Navíc ta poloha není úplně na zádech v leže, já jsem byla v polosedě bylo to fajn.

sandri
12. srp 2013

@rennik vdaka za info 🙂

arasek
12. srp 2013

Ahoj holky!!Hrozně mě to štve,ale o víkendu jsem se ke cvičení nedostala ☹Ode dneška jsem si slíbila, že si tu půl hodinku klidu denně udělám. V pátek jsem nacvičila 18 cm a dnes se mi podařilo 20cm. Takže mám radost, že jsem se posunula 🙂 Cvičíte 1x nebo 2x denně?

zuzik231
12. srp 2013

@arasek ja cvicim 1x denne a to vecer ... tiez neviem ako rychlo sa mam hybat dopredu... cvicim tyzden a mam natrenovane 7,5cm ... radsej pomaly... 😉

lenilajd
12. srp 2013

Já cvičím obden. Jednou denně. Dohromady jsem cvičila tak 8-10krát. Ale nějak jsem se zasekla na 27 cm a docela mě to i bolí. Ne, že bych krvácela nebo něco, ale připadá mi to jako namožený 😒

jaya
12. srp 2013

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jestli zaroven masirujete i hraz. Premyslim nad tim, jestli by olej, ktery se pri masazi pouziva, neposkodil epino (prestoze ho hodlam pouzivat s kondomem).

chomik
12. srp 2013

@sandri ja som tiež rodila v tej klasickej - na tom kresle, dokonca mám pocit, že som mala aj priviazané nohy (alebo aspoň jednu, vôbec som to nevnímala)...tiež som v tej polohe aj nacvičovala, lebo som vedela, že v takej polohe budem aj rodiť...mala som len jeden (podľa lekára kozmetický) štich (na prasknutú cievku), žiaden nástrih ani natrhnutie.

lenilajd
12. srp 2013

@jaya já občas před tím, někdy po. Myslím, že těch pár kapek se vsákne a kromě toho používám kondom a ještě aqua gel. To by ten balonek musel byl jó citlivej. Vím, že někdo tu psal, že masíruje potom.
Jen pořád nechápu, proč se musí používat suché kondomy, které geluju, když na klasických kondomech je ten gel navrchu ne? Já si to teda už moc nepamatuju 😖

ava
12. srp 2013

@dasty79 jsou ke koupi v Rossmanu.

@lenilajd suché se shánějí jen velmi těžko. Vhodné jsou pouze lubrikanty na bázi vody, ne na bázi oleje (naprostá většina). Olej může balonek poškodit - vede k prasknutí.

olusenka
12. srp 2013

@arasek většinou jednou denně, ale mám pak výčitky svědomí, že je to málo. A vždycky je to časově do 15minut, nikdy víc, spíš ještě méně. Taky jsem na začátku vynechávala, jeden den třeba vůbec ne, pak zas ano.....

Chybí mi i návod, takže zavedu, nafouknu, podržím jen chvilku a nechávám vyklouznout ven, někdy musím ufouknout, jinak to dost bolí.
Čekáte s nafouknutým balonkem uvnitř delší dobu? Nebo jde spíš o to ho dostat ven, uvnitř to není až tak důležité, ne? jde o hráz.... I když já mám pořád pocit, že při cvičení je pořád tak nějak mimo (ta hráz myslím).... tak nevím . 😒

olusenka
12. srp 2013

@zuzik231 necvičím vůbec poctivě. max. 1x denně a jen pár minut, někdy den vynechám. Začala jsem na 36.týdnu, ale pak týden vynechala kvůli trhlinkám, zatím jsem cvičila asi 7x celkem, jsem na obvodu 23cm. Těch 23cm dnes ráno, 22cm včera ráno. Pořád mi ale přijde, že u toho cvičení zůstává ta hráz nějak mimo, že se mi napíná a dře něco jiného. Asi vyplácám hodně gelu. Jestli to pak k něčemu bude....

dasty79
13. srp 2013

@ava díky 🙂

zuzik231
13. srp 2013

@olusenka ja nafukujem tak postupne lebo ked nafuknem naraz tak to trosku boli tak preto len tak pomalicky a postupne ... a ked uz viem ze viac nedam tak pockam asi dve minutky aby sa to trosku natiahlo aj vnutri a potom skusam tlacit a dychat 😉 a uz dva dni som na 24cm tak dufam ze dnes sa pohnem aspon kusok dalej 😉 ale myslim si ze ta hradza sa tym aj dost napina tak myslim ze nam to pomoze 🙂 ved predsa necvicime nadarmo nie? tak hlavu hore ...

cirrusa
13. srp 2013

@olusenka já civčím stejně jako @zuzik231 a ještě přidám tedy to, že když balonek nechávám vyklouznout, tak si jej přidržuji, nechávám vyklouznout hoooodně pomalu a ve chvíli, kdy vykluzuje ta nejširší část, tak se to snažím ještě zpomalit, zbrzdit - ať ta hráz si opravdu zamaká a napne se.

zuzik231
13. srp 2013

@cirrusa presne tak snazim sa aby sa poriadne napla ale zaroven aby som sa nepotrhala ...doteraz som cvicila 2xza sebou asi cca 15min vecer a dnes chcem cvicit 3xza sebou lebo mam pocit ze sa nehybem ... 😒 a @cirrusa chcem sa spytat kedy mas termin a kolko mas nacvicene za aku dlhu dobu ???

olusenka
13. srp 2013

@zuzik231 já taky nafukuju spíš postupně, ale nenechávám nafouknutý balonek uvnitř třeba 5-10minut, jak tu některé holky psaly. Tak proto jsem se ptala, jestli to dělám dobře. Nemám k tomu návod, tedy ne úplný. Tlačit vůbec nemusím, naopak mám co dělat, abych ho rukou udržela uvnitř. Na hráz mi to nejde, fakt, nechápu, šoupe se to spíš o stydké pysky a to je hodně nepříjemné, musím být hodně opatrná a používat hodně gelu.Dnes ráno jsem necvičila, večer taky ne. Umyla jsem si lednici. Už to potřebovala. 😀

@cirrusa tak to dělám stejně, pomalinku, pač to někdy dře, ale jak říkám, hráz mi to nenapíná, jen pysky. Tak nevím. 😖

dasty79
13. srp 2013

Taky budu asi zítr začínat cvičit.TAk jsem na to zvědavá.Při prvním porodu se mě to hodně vyplatilo 🙂

@olusenka tys taky cvičila při prvním?

cirrusa
13. srp 2013

@olusenka to je zvláštní, pysky u mě zase teda vůbec. No, každá jsme jiná, to bude tím... 🙂

@zuzik231 termín mám až v září (jsem 35 tt), ale vzhledem k faktu, že první dítě se narodilo dříve, tak jedu už teď. Jinak u mne nejsou ty výsledky prokazatelné, cvičím cca týden a jsem plus mínus centimetr na stejné úrovni, jedu hodně pomalu. Cvičila jsem tak i minule a vyplatilo se mi to🙂

dasty79
13. srp 2013

@cirrusa seš 35tt a už cvičíš?a první prcek byl dřív?a bez nástřihu?

cirrusa
13. srp 2013

@dasty79 jj, cvičím. První byl 37+ 6tt (ted si nejsem uplne jista, ale max. plus minus dva dny), malá šla ven vexem. Hráz vydržela, nic nenastříhávali, ještě jsem dostala pochvalu, že to se málokdy vidí. Bohužel jsem byla potrhaná uvnitř, takže šití jsem se nevyhla.

dasty79
13. srp 2013

@cirrusa taky jsem měla 1.prcka v 37+6.a říkala jsem si,že už budu muset začít tento týden taky cvičit,abych to stihla...Ježiš vexem,tak to nic příjemného... 😖 Druhej porod bude určitě bez nástřihu a bez poranění 🙂
A tak na kolika cm seš?a balonek vyklouzává???

cirrusa
13. srp 2013

@dasty79 a máš už od doktora nějaké predikce, že bys měla rodit i teď dříve? Já byla na kontrole minulý týden, čípek pod 20mm, na prst a půl otevřená, tak do termínu to snad nebude. Doufám ale, že nějak moc předem taky ne, na konci sprna mám zkoušku ve škole, pak už by to šlo, ale potřebuji aspoň být 38+0 - chci tentkrát zkusit rodit do vody - větší šance, že to bude v klidu a bez poranění.

Já to mám na přífuky, včera jsem byla na 7 přífucích, tj. myslím 20cm. Mám hráz hodně tuhou, proto jedu hodně pomalu, masíruji a doufám, že bude zase poddajná jako minule. Komunikovala jsem to s doktorem ohledně případného trvalejšího pozůstatku (přeci jen natahovat hráz 5 - 6 týdnů je něco jiného než ji natahovat 2-3) a neměl s tím problém. Tak věřím, že to pomůže! Balonek docela dobře vyklouzává, musím ho krotit rukou, jen teda mám pocit, že toho gelu dávám asi hodně, nevzpomínám si, že by mi u porodu to šlo takhle po másle. I když jeási tam z toho porodu moc nevzpomínám celkově 😖

dasty79
13. srp 2013

@cirrusa jo jo - ve 30tt jsem musela chvíli ležet,to jsem měla CS 3nebo 4 a čípek zkrácený na 2cm.Pak se to trošku zlepšilo,ale stejně je zkrácený a hlavička naléhá.do poradny jdu dnes odpo,tak jsem zvědavá co mě řekne...
Ale hrozej taky předčasným porodem,tak uvidíme.Klidně bych brala rodit dřív.
Já taky minule cvičila asi 2 nebo 3 týdny a dostala jsem se na asi 31cm
Právě,že mě taky ze začátku hodně vyklouzával.
Zítra chci začít taky cvičit.
Teď už piju maliník a jím semínko,to taky vytvoří takovej ten sliz,že by mimi mělo dobře vyklouznout 🙂

ribana2
13. srp 2013

Caute, tak ja som zasa začala cvičiť ako pri prvom drobcovi, síce tam ma nastrihli ale aj tak mi epi-no pomohlo hlavne psychicky ako tlačiť a tak...teraz som 3x cvičila a som na 7 tak snáď to pojde...vobec neviem ako sa vám ostatným darí, či je tých 7 vela, normal alebo málo, ale tak máme ešte času 🙂

zuzik231
13. srp 2013

@ribana2 tak to si sikovna ... ja uz cvicim tyzden a som na 7,5cm tak som zvedava ako to pojde dalej a uvidime hlavne kedy sa male vypyta na svet ... ty mas veru este casu dost ... 🙂 tak snad tych 10cm stihnem nacvicit ... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru