EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hallie
30. led 2014

@kazunomiya tak začnem aj ja už v tom 35tt. mňa totiž všetci, okrem lekára strašia, že pri takom brušku veľkom sa môže chalanisko vypýtať na svet skôr ako v tom 40tt 🙂

kazunomiya
30. led 2014

@hallie lekár to vie posúdiť najlepšie, môj mi hovorí, že ešte máme čas, ba priam že možno aj prenášať budem 🙂 pravda, ja nemám veľké brucho, teda teraz už je väčšie 😀

hallie
30. led 2014

@kazunomiya môj naposledy povedal, že nemám počúvať reči, že malý je tak vysoko, že som ešte veľmi v pohode 🙂 ja mu len do bruška stále hovorím, nech vydrží, kým bude pekne donosený a či sa potom rozhodne prísť v 38tt alebo 40tt, to už je na ňom 🙂

zwinky
30. led 2014

Ahoj holky, já cvičím asi od 35. tt, ale ne každý den. Měla jsem z toho brzkého začátku trochu strach. Teď jsem v 36. tt. V úterý jsem dala 25cm a včera, když jsem měla podle počtu nafouknutí taky asi těch 25 cm, tak jsem měla na balónku trochu krve. Našla jsem si malinkou prasklinku zvenku na hrázi. Přesně na tom místě, o které se nejvíce bojím. Nebudu teď cvičit, dokud se to nezahojí, ale myslím si, že dál už se nedostanu. Přece když to prasklo u 25cm, tak u 26, 27,28... to musí prasknout taky. Zvlášť, když už je to místo jednou narušené. Co myslíte? Vím, že trhlinku najde u cvičení snad každá, ale já jsem posera. Nechci si to ještě zhoršit. Navíc na tom místě si to zrovna i prstem masíruju a natahuju, když balónek leze ven, což s rankou nepůjde...

galaxy
30. led 2014

Opäť 🙂 Predávam EPI NO PLUS použité max 2-3x viac nie (Nešlo mi cvičiť,tak som sa nato vykašlala). Povodná cena 101€ (perinbaba.sk) ja predávam za 70€+poštovné

domeli
30. led 2014

@zwinky neboj sa, zahojí sa to a dostaneš sa aj na vyššie čísla. Už 25 je pekné, ale pôjde to napriek mini trhlinke. Len si teraz daj pauzu 3-4 dni a potom opatrne skús, hoci aj s nižším číslom. A potom zas, zas... Pôjde to. Aj ja som mala trošku krvi párkrát a aj som sa zľakla a 2-3 dni necvičila, ale potom som sa na to dala zas. A vyplatilo sa. Držím palce! 🙂

bibina_janucha
30. led 2014

@petoska Určitě jo, věř tomu, uvidíme kolik dám já dneska večer, ozvu se jak to postupuje 😀 já mám první termín 19. a druhý 25.2.

bibina_janucha
30. led 2014

@zwinky Taky jsem měla malinkou prasklinku a trochu krve a to při mnohem menším obvodu než ty, tak jsem to asi na týden nechala být a teď zas pokračuju a jde to bez prasklin. Jak už jsem tu někde psala, myslím, že se ke konci tělo samo připravuje a tak je i ta hráz snadněji roztažitelná.

petoska
30. led 2014

@bibina_janucha urcite napis jak to jde ,ja jsem zatim na 22cm,jdu na to pomalu,mam strach 🙂 ale snad jeste casu dost,tak neni potreba spechat 🙂

zwinky
30. led 2014

@domeli @bibina_janucha Díky za uklidnění, holky! Naštvalo mě to, protože mě nic nebolelo a chtěla jsem ten den cvičit dál, dokud jsem neviděla tu krev. Kdyby se to trhalo pořád, tam budu jen nafukovat uvnitř, abych se vyhla aspoň vnitřnímu poranění. Tušila jsem, že ta kůžička na hrázi bude dělat problémy, je to jako panenská blána 😀

mullerovaj
30. led 2014

8Koukám, že jsem tu z vás začala asi nejpozději, až opravdu ty tři týdny před termínem. Ale teď je to 8 dní a dostala jsem se z 19 na 24, tak snad něco nacvičím. Zkouším to teda většinou 2 x denně

cattarii
30. led 2014

Dobrý večer ve spolek, pročetla jsem pár desítek posledních stránek a našla tu na diskuzi velkou motivaci do začátku a odpověď na většinu svých otázek.
Ale teď mám problém která se tu zdá se ještě neřešil (nebo jsem nenašla) Tak jdu s prosíkem o radu.
Začínala jsem cvičit ve 36tt a šlo to docela pomalu, ale zas říkala jsem si času dost - když jsem se dostala na průměr 25 (měřeno metrem) měla jsem na balonku trochu krve - na pár dní jsem toho tedy nechala a pak opatrně zkusila znovu a po pár dnech jsem opět kde jsem byla ☹
Prostě 25 je pro mě magická hranice, ale nemám problém na hrázi, ale hlouběji u vchodu - jakoby tam co byla dřív panenská blána - hráz naprosto v pohodě, ale ve vchodu se mi udělala taková milimetrová trhlinka která při cvičení a třeba minutu po prostě krvácí.
Jsem v pokušení se na to vykašlat a cvičit dál - nic mě nebolí ale bojím se infekce, neměl tu někdo podobný problém? Bojím se že už nemám moc čas to nechat týden hojit a pak začít znova :-/ Navíc si nejsem uplně jistá že by to pomohlo.

bobitka
30. led 2014

Ahojte holky,
taky cvičím s epinem od 34. týdne. Po asi osmi cvičeních jsem se dostala na 29 cm (dle krejčovskýho metru) 😉. Začala jsem dřív, protože podle velkýho ultrazvuku je prcek o skoro 2 týdny větší, tak si myslím, že půjde ven dřív, než ve 40. týdnu. Musím říct, že když cvičím denně, jde to rychleji, než když jsem cvičila obden.
Příjemný to teda neni, ale říkám si, že aspoň trošku vím, co mě bude čekat (nemyslím bolesti, ale tlak na konečník, kterej je pro mě teda nejhorší).
Jinak ho zavádím asi třičtvrtě dovnitř, musím ho teda přidržovat, a pak ho povytáhnu ven, aby se tkáň trošku roztahovala a snažím se vydržet vždycky minimálně 2 minuty. Nakonec ho vytlačím, ale s přidržováním, aby nevykočil sám, protože se taky bojím, abych se nenatrhla... Cvičím asi 30 min. a zatím je všechno v poho 🙂
Pravidelně čtu příspěvky tady a držím nám všem, který to máme před sebou, hodně štěstí! Vydržme holky, určitě nám to pomůže 🙂

nevee
30. led 2014

Ahoj holky, 15.1.2014 jsem rodila v Podolí holčičku 3410 g, 49 cm, hlavička 35 cm a porod naprosto bez zranění a bez nástřihu, bez šití. Šlo to krásně a nepociťovala jsem moc rozdíl oproti cvičení s epinem, myslim, že bych snesla klidně ještě větší hlavičku (ale teda měla jsem epidurál, tak to bylo snesitelný). Porod byl vyvolávanej a kontrakce strašně bolestivý, ale od chvíle, kdy mi dali epidurál, to byla pohoda a malá šla ven jako po másle. Při vizitě na poporodnim se mě doktorka ptala, jak je možný, že jsem jako prvorodička rodila bez nástřihu a kdo mě rodil, tak jsem jí řikala, že to je díky epinu. Všichni ho tam znaj, ale sám od sebe mi ho nikdo nikde nedoporučil (myslim jako doktorky), jen když se zmínim, tak jsou všichni všude nadšený, ale člověk aby si to opravdu všechno sám hledal na internetu :-/, podle mě by na to gynekologové měli těhotný aspoň upozorňovat, že to existuje. No jinak teda jsem hned po porodu byla úplně fit, rovnou jsem seděla v tureckym sedu na posteli, z toho sestřička nemohla, prý jak můžu po porodu takhle sedět, tak jsem jí říkala, že mě ale nic nebolí, že jsem jako bych nerodila. Opravdu epino byla pro mě nejlepší investice a všude ho doporučuju. Cvičila jsem od 35. tt každý den tak, že jsem nafukovala co nejvíc jsem snesla a pak jsem to tam držela těch 10 min. a těsně před vypuzenim jsem ho ještě přifoukla na maximum, pak jsem to vytlačila a pak jsem to ještě asi 3x nově nafoukla na maximum a hned vytlačila, už jsem to tam moc nenechávala, to vždycky jen jednou, pak už ty svaly byly protažený a nafoukla jsem to vždycky rovnou hned na hodně. Na 31 cm jsem se dostala za 3 a půl týdne cvičení, ke konci už jsem někdy cvičila i ob dva dny a nafoukla jsem myslim někdy i přes 32 cm. Jinak před porodem jsem byla dva dny v nemocnici a to jsem necvičila a vůbec to nemělo na nic vliv. Jelikož jsem přenášela, tak jsme před vyvolánim porodu zkoušeli s manželem i sex, jestli to pomůže, a manžel řikal, že rozhodně necítí žádný povolený svaly nebo tak tam dole, tak se, holky, nemusíte bát. Naopak je to zpevňuje a zpružňuje. Hodně štěstí všem. Já nevěřila, že budu moct rodit bez nástřihu, jsem tam dole dost úzká a často mi dělalo problém zavést i vyfouklej balónek, ale poctivý cvičení se opravdu osvědčilo a vyplatilo a určitě to zvládnete všechny. Přeju vám to všem. A doporučuju cvičit s kondomem a gelem na bázi vody, zkoušela jsem to i bez, ale takhle jsem měla nejlepší výledky - jinak jsem nebyla schopná vytlačit takový obvod a dost podle mě u toho hrozí zranění, když to neklouže.

cerimi77
30. led 2014

@petoska tak tých 25-26cm už som musela fakt že tlačiť riadne a nič príjemné to teda nie je, dnes by som mala zasa ísť o 1cm hore, tak už sa fakt že "teším" 😝 .. zajtra to budú 2t čo som začala cvičiť, začala som na 19cm, zajtra ostanem na 27cm určite, takže za 2t som pokročila o 8cm, prvé dni to išlo rýchlejšie, teraz ostávam 2dni na tom istom čísle, radšej pomalšie, mám ešte viac ako 2t do TP, takže tých 30cm by som mala stíhať v pohode 😉 ale dúfam, že sa krpec vypýta skôr, už toho mám docela dosť 😕 😀

cerimi77
30. led 2014

@hallie všade píšu, že cvičiť sa má začať 4t pred pôrodom, ja som začala o pár dní skôr, nemala som ukončený ešte 36tt, lebo pri prvom pôrode sa dcérka vypýtala o 3t skôr, plodovka mi odtiekla presne 37+0 takže ak by som začala ako odporúčajú, tak by som mala len 1t na cvičenie 😕

cerimi77
30. led 2014

@kazunomiya žiadny doktor ti nemôže povedať, že máš ešte čas, lebo nikdy nemôže vedieť, či ti nezačne postupne, po troškách odtekať plodová voda, nakoľko hlavička dobre neprilieha a vtedy by si mala porodiť do 24h, pričom nemusíš mať žiadne príznaky, maternica sa tvári ako keby sa nič nedialo, žiadne kontrakcie, žiadne otváranie... ja som mala taký prvý pôrod, dcérka sa narodila až po 36h od odtečenia plodovky ..toto sa môže stať a doktor nemá šancu to vidieť popredu 😕
@zwinky myslím, že to sa už nezahojí, ale malá trhlinka by nemala vadiť, záleží či ťa to bolí alebo nie, viacerým babám sa to stalo a pokračovali v cvičení, príp. zvoľnili tempo, lebo ak prestaneš cvičiť úplne, začne sa ti hrádza zasa postupne zužovať do pôvodného stavu, záleží koľko budeš mať ešte do pôrodu, tak potom by to doterajšie cvičenie stratilo úplne svoj význam, tak záleží na tebe, ako sa cítiš, či ťa to bolí alebo nie, príp. sa skús udržiavať aspoň na nejakom menšom čísle a uvidíš ako to pôjde ďalej 😕
@cattarii ja som tu práve čítala, že niektoré cvičili aj keď mali prasklinku, ale keďže ich to nebolelo, tak cvičili ďalej....
@bobitka a to kedy si stihla pri 8cvičeniach, niekedy cvičiť každý deň a niekedy obdeň? 😀 každopádne si na super čísle, ja sa po 2t dostávam dnes na 27cm a teda už mi to dáva dobre zabrať, ja si balonik dávam celý dovnútra a pri takomto obvode už tiež pociťujem tlak na konečník, nič príjemné teda to nie je, ale to pretlačenie von je horšie, ja nič nevyťahujem, len tlačím ako pri pôrode a pridržiavam si balonik aby išiel von pomaličky, jednak aby som sa nenatrhla a jednak aby sa hrádza viac napínala ešte v tom najväčšom obvode 😕

cerimi77
30. led 2014

@nevee gratulujem k dcérke a hlavne k takému super pôrodu 😉 je to fakt na škodu, že naši gynekológovia o epi-nu ešte skoro nič nevedia alebo nechcú vedieť, tak treba im o tom hovoriť a upozorňovať na to.. ja som mala prvý pôrod tiež vyvolávaný, začala mi odtekať plodovka, ale len pomaly, čiže maternica nereagovala, žiadne kontrakcie, po vyvolávačke som sa otvárala veľmi pomaly, dcérka sa narodila až po 36h 😝 a bola som bez EPI, takže som si to fakt že užila.. to samotné vytlačenie už som vôbec nevnímala, ani neviem kto ma vlastne odrodil... vtedy som epi-no nemala, len som si masírovala hrádzu, bola som nastrihnutá, ale len málinko, dcérka išla o 3t skôr, tak bola maličká a tiež som hneď po pôrode mohla normálne sedieť na posteli a všetci sa tomu čudovali.. ale teraz verím, že to bude lepšie, jednak cvičím s balonikom, a to sa nedá porovnávať len s masážou hrádze a jednak EPI už mám zaplatenú, tak verím, že pomôže a aj ja budem môcť napísať takýto pozitívny príspevok ohľadom svojho pôrodu 😀

bobitka
30. led 2014

@cerimi77 Jsem fyzioterapeutka a proto (z preventivních důvodů) posiluju běžně pánevní dno. Myslím si, že proto je pružnější a povoluje rychleji. A tím samým způsobem cvičím i s balónkem, snažím se pánevní dno okolo balónku vždycky stáhnout a chvíli držet a pak teprve uvolňuju. Pak se rychleji uvolní (je to na základě postizometrické relaxace). No a takhle balónek zmáčknu třeba třikrát po 15 vteřinách a pak, když cítím, že jsem uvolněnější, povytlačím o něco ven (to jsem myslela tím povytáhnutím, ale musím ho rukou přidržovat, aby se nevracel dovnitř). A taky jak píšeš Ty, snažím se ho chvíli udržet v tom nejširším místě, aby tkáň povolila. No a pak ho vytlačím úplně ven.
Příjemný to neni, ale dá se to vydržet. Při porodu bude hůř 😉

nevee
30. led 2014

@cerimi77 Určitě budeš mít teď mnohem lepší porod, budeš líp připravená, nenechala jsi nic náhodě - přeju ti moc štěstí a těším se pak na zprávu.🙂

bobitka
30. led 2014

@cerimi77 Jo a ještě jsem chtěla dodat, že tam "dole" určitě nejsem nijak širší, protože když mám za normálních okolností menses, mívám problém si i zavést tampón. Takže věřím, že se po porodu díky posilování zase stáhnu zpět do "normálu" 🙂

figurka1985
30. led 2014

@cattarii ahoj.opisujes presne moj problem. Ja som sa dostala na 26cm.a natrhla som sa.... potom som to par dni nechala tak.necvicila. a po par dnoch,ked som si myslela,ze sa mi to zahojilo,som opat cvicila a opat som krvacala.... zase som to na par dni nechala. Neviem,ci mam pokracovat v cviceni,alebo sa na to vykaslat.rozhodne nechcem ist rodit uz natrhnuta..... :-/
Druhykrat to bolo uz trosku viac krvi.prvykrat len trosicku na baloniku. Potom som mala krv na toaletaku este asi 3 hodiny....
Ako si na tom ty? Ale aj tak si myslim,ze aj ked malicko nacviceneho,stale lepsie ako nic... 🙂

petoska
31. led 2014

@cerimi77 tak to jsi dobra,ja jsem zacinala na 18 a po tydnu 22 ale vera jen 21,tak jsem z toho byla zklamana,ale neprestanu,i kdyz teda zacinam mit pocit,ze to nepujde 🙂 uz ted ke to neprijemny,kdyz jde balonek ven,mozna i tim ,ze hraz nemasiruju,nejak mi to nejde,zkousela jsem u prvniho a ted jsem se do toho ani nepoustela 🙂 ty se na tech 30 ale myslim v pohode dostanes a jeste budes mit cas natrenovat poradne to vytlaceni 🙂

cattarii
31. led 2014

@figurka1985 - Já teda po opláchnutí už nikdy nekrvácela, ale bojím se že když neudělám pauzičku bude to čím dál horší a horší - takže dneska se na to asi vykašlu a zítra to zkusím zastrčit míň dovnitř - aby balonem při cestě ven přez ten vchod neprocházel, ale pomalu se nafukoval v místě problému a asi nepudu teda přez dvacet a zkusím začít jakoby odznova a uvidim :-/ Je to na pytel no - myslím že při porodu se ten kus tkáně co překáží stejně vyrve - ono říká se že doktor pozná podle vchodu ženu co už rodila od prvorodičky - tak to možná bude v tom.

mullerovaj
31. led 2014

@petoska Taky nedělám masáž hráze, ani bych si tam možná nedosáhla, ale napadlo mě použít ten olej na masáž místo lubrikačního gelu. Mohla ba se tím trochu nahradit i ta masáž a hlavně to bude klouzat, což je prevence poranění. Třeba pak budou i pokroky výraznější.

kazunomiya
31. led 2014

@mullerovaj neodporúča sa používať s epi-nom žiadny tuk, pretože môže poškodiť balónik... takže to by som neriskovala. Lubrikačný gel podľa mňa stačí, ak ide o to kĺzanie.

mullerovaj
31. led 2014

@kazunomiya Aha tak to slyším poprvé. Vždycky ale používám kondom, takže by to nemělo vadit. No zatim je to jen úvaha. Díky za připomínku.

bibina_janucha
31. led 2014

@cattarii já mám uplně stejný problém, přesně ten pozustatek po panenské bláně, ale prdim na to a cvičim dál, protože jakoby hráz by zvládla víc, takže roztahuju i tak. Včera jsem se dostala na 24 cm, dneska jsem necvičila, tak snad to zítra půjde i tak 🙂

cerimi77
31. led 2014

@bobitka ja chodím na predpôrodnú prípravu a tam tiež cvičíme nejaké cviky na panvové svalstvo ale radia nám teraz pred pôrodom ho práve až toľko neposilňovať, že stačí len to, čo robíme tam, a začať s tým až po pôrode, ja určite budem s balonikom cvičiť aj po pôrode, hlavne na posilnenie panvového svalstva, s tým som mala po prvom pôrode problémy 😝 a popravde, ja som mala taký dlhý a ťažký pôrod, že samotné vytlačenie a pretlačenie dcérky som už vôbec nevnímala, takže teraz keď trénujem s balonikom, tak je to ako keby niečo nové pre mňa 😀 .. včera som dala 27cm, dnes si len zopakujem tento obvod aspoň 2x a zajtra zasa o niečo pridám 😝 ... ak sa bude dať, vždy ak si pridám o 1cm, tak mám pocit, že to je moja konečná stanica 😀
@nevee Ďakujem 🙂 aj ja v to verím... čo iné mi aj ostáva, že? 😀 😉
@petoska za týždeň si dala 4cm, veď to je fajn, ide ti to tak ako mne, ja som za 2t dala 8cm... a neboj, pôjde to, aj ja mám vždy pocit, že ďalej už to nepôjde, vždy v deň kedy si pridávam, mám pocit, že viac neexistuje aby som išla, mám problém balonik pretlačiť, fučím tu ako pri pôrode, a keď to ide cez ten najväčší obvod von, tak veru žiadna slasť to nie je.... ale tak zatiaľ mi to vždy nejako povolilo a išlo to aj ďalej 😀 ale ja by som už aj brala, aby som viac nestihla natrénovať, už by mohol ísť krpec aj von 🙂
@mullerovaj radšej použi lubrikačný gel, ja teda cvičím jedine tak, najskôr si olejčekom trochu premastím hrádzu a okolie a potom si na balonik vytlačím trochu lubrikačného gelu 😉

mandy20
1. únor 2014

Abojte kocky ;) chcem vas len podporit v cviceni , epino je ten nauzasnejsi vynalez aky kto kedy mohol vynajst ;)nezufajte ak to ide pomalsie hlavne cvicte ;) 29.1 sa nam narodila Zarinka na 2 zatlacenia bola vonku a bez jedineho stehu ;), obvod hlavky 34 cm a vaha 3590g. S epinom som vytlacila 30cm, pila som malinik a rodila som na kolenach s rukami obopinajuc vrch postele, ale nie na sk ;) takze baby cviceniu zdar ! ;)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru