EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

bibes
22. zář 2009

Kate, tak to hej ked mal hlavicku 36cm a cvicila si 22, tak to bol dost velky nepomer ☹ Viac si nestihla docvicit? Ja som sa totizto vcera ledva ledva dostala na 22cm, a dufam, ze este aspon tyzden mi da mala cas nech to niekam dotiahnem.

k.ate
22. zář 2009

bibes - já měla hodně citlivou sliznici skrz ty záněty, takže jsem krvácela občas při tom cvičení, pak jsem si dávala pauzy a tak... Každopádně PA říkala, že problém nebyl v pružnosti té hráze, ta že by se poddala, ale v tom, že byla hodně vysoká a malej jak byl velkej, dalo by mi hodně práce to přetlačit a já měla před porodem naspaný jen dvě hodiny, peřd tím jsme stěhovali a byla jsem šíleně utahaná, takže se to na tom podepsalo taky... Kdyby byl malej menší, prej by se to bez toho nástřihu taky obešlo, ale on přece jen byl celkem velikej... 😖

davlu
22. zář 2009

Kvakulko, tak jsem byla u toho Dr. říkám mu hned jak tam přijdu, že při masáži (nějak se mi nechtělo popisovat epino, kdyby nevěděl o co jde) ze mě tekla krev proudem. Tak na to kouká a říká, že je dobře, že masíruju, že zánět tam nemám (neměla jsem ho nikdy) a že mám pokaněné sliznice kolem vchodu. Že to ale nevadí, že jsou pouze moc prokrvené. Pak povídá sestře, že holky prý trénují s nějakým balonkem. Tak mu říkám, že to je tím a on, že pokud nebudu pociťovat svědění tak mám trénovat i přes tu krev...řekl, že mimču to rozhodně nevadí. Takže trénovat budu dál i kdybych vykrvácet měla 😀 😀 😀

kvakulka
22. zář 2009

No supéééér- bude trénovat, hurá!!! Mně se k doktorce ani nechtělo, krvácela jsem sice jak blázen v pátek, ale jen pár hodin, přes víkend vše OK, při sexu se vůbec nic neděje. Stejně ale začnu až tak v 36-37tt, spíš ale proto, že už budu začínat na těch 8-9 cm- do té doby mám ještě jednu kontrolu u doktorky, tak se nechám prohlídnout🙂
Dík, Davlu, za info

davlu
22. zář 2009

Kvakulko, neni zač. Doufám, že ti Dr. řekne to samé. Řekl, pokud by se objevilo svědění, okamžitě přestat a naklusat na kontrolu. Tak pak dej taky vědět jak si dopadla 🙂 Ještě, že jsem si jednou vyzkušela, že to jde bez problémů bez trénování na tech cca 8,5 cm, tak vím, že pokud bych dál epino nepoužívala, že sem roztažená alespoň tak. Jinah hráz by se prý nastřihovat nemusela, mám jí nízkou a Dr, říkal, že krásně jemnou a pružnou, takže jsem si oddechla tak, že to slyšely i ženský v čerárně. 😀 Pokud budeš trénovat dávej info, jak si na tom. 🙂 Držim palec 🙂

mondulinka
22. zář 2009

ahojky, tak dneska muj uspech je 8cm=25 cm obvod(premereno metrem) 😀 no jeste cesta daleka, ale mam lepsi pocit nez vcera...

taky vas to pri tom vyklouznuti tak stipe? to posledni vyklouznuti je docela neprijemny 😕

jinak jsem nafoukla balonek na 12 celych nafouknuti... a vcera jsem to zkousela a na tech 10cm je to asi 20 :P to bude neco jeste...

jo a ten tlak na konecnik taky teda neni moc prijemnej 😖

holky neni to jen zbytek panensky blany, co tam krvaci? nebo je to hodne zezhora? me rikala gyndarka, ze tam taky zbytek jeste mam a ze to treba odejde s porodem... hlavne, ze jste v poradku a muzete pokracovat s cvicenim 🙂

davlu
22. zář 2009

Monduli, i kdyby jsi na těch 8 skončila (což určitě né, věřim, že to půjde dobře dál), tak už je to tisíckrát víc, než kdybys jen masirovala ručně. Koči z diskuse o porodnici natrénovala ,,jen,, 8,5 cm a porodila přesně 4,5 kilového chlapečka a bez nástrihu 😲 Jinak Dr. říkal, že je důležité aby nebyla hráz moc vysoká. A já krvácím práve hned zepředu, zrcátkem vidím jak to tam tryská 😀 😝 Uvnitř prý nemám ani skrábaneček 🙂 jo a taky raději měřím metrem, ať jsem si jistá kolik to bylo 🙂

kvakulka
22. zář 2009

Tryská 😀 😀 😀 avlu, dám určitě vědět a budu hlásit úspěchy🙂
Jak se pozná, jestli je hráz vysoká?

zoozkha
22. zář 2009

Mondulinka, ja som na tom dnes presne ako ty.. 😉 25cm..a podobne aj s pocitmi, 31cm..fuuu..zdá sa mi to nemožné.. 😝 😀

zoozkha
22. zář 2009

kvakulka, to ma tiež zaujíma..ako sa to zistí? 😕

kvakulka
22. zář 2009

Napadá mě jenom, že by to mohlo být dané vzdáleností poševního vchodu a konečníku- čím více tím vyšší?

zoozkha
22. zář 2009

tiež ma to napadlo..ale keďže to nemám možnosť porovnať, asi to nezistím.. 😉

mondulinka
22. zář 2009

zoozkha: hehe, moznost porovnat 😀 😀 😀 to me pobavilo... me se ta moje zda dost nizka teda... i kdyz pri epinovani se pak zda jemna, tak uvidim... snad ji jeste budu moct trosku natrenovat...

davlu: tak to teda mela ta holcina stesti jak blazen, to se asi taky jen tak nevidi... diky za podporu!!! ale jeste nerodim a na tohle nemuzu spolihat 😅 😀 jinak samotna masaz hraze se mi zda jako nedostatecna a nesmyslna... asi to ani tak neumim, ale ani to nejde rucne tak napnout 🙂

jo jeste mam dostaz: kdyz zacinate dalsi den se cvicenim, tak zacinate s tim, co jste daly den predtim nejvic nebo zase od zacatku?... ja teda musim zase postupne od tech asi 7cm a pak se to podda... dnesak teda na tech 25 cm 😀

kvakulka
22. zář 2009

Mondul- já taky masírovt neumím- prostě se tam jen nějak rýpu a je to na nic.

mondulinka
22. zář 2009

kvakulka: presne... takovy jako ze nic, klouzou mi prsty od oleje a nemuzu to nejak protahnout... proste to jen po cviceni vzdycky promnu olejem a je to... 🙂

zoozkha
22. zář 2009

teda ja si neviem predstaviť masírovanie hrádze..asi by mi odpadli ruky.. 😝 niekedy mi robí problém aj pridržiavať si tam balónek..
mondulinka, mne to ide 1x vždy ztuha, takže pekne pomaly, dnes nejak 22 cm a potom pekne postupne ďalej.. 🙂

mondulinka
22. zář 2009

zoozkha: my jsme takovy cvicici dvojcata koukam 😀 ale jsem rada, ze to tu muzu s nekym porovnat... preci jen jsem to nikdy nedelala a instruktora k tomu nezabalili 😀

zoozkha
22. zář 2009

jj, ja tiež pred a po cvičení trošku zapatlám olejom, keď už som ho kúpila, tak nech mi tu nestojí..a hlavne, keď cvičím hoďku, tak kondóm je už na odpis (asi nie sú vyrobené na hodinové použitie 😅 ) a chce to trochu naolejovať.. 😉

mondulinka
22. zář 2009

zoozkha: hehe, napis jim tam do kondotovarny, ze to nic nevydrzi 😀 😀 😀

zoozkha
22. zář 2009

mondulinka.. 😀 😀 ja mám inštruktora manžela, ten si naštudoval celý proces a jeho pomoc spočíva v tom, že sa ma opýta, že "kolik?" , pochváli ma a ešte sa vždy opýta, či je to "náš" (!!!) rekord.. 😀 inak fakt obdivujem maminky, čo cvičia s manželom..ja by som toho svojho k tej pumpičke nepustila..sama mám niekedy problém korigovať ten tlak..brrr

zoozkha
22. zář 2009

mondulinka, asi nepredpokladajú, že by to niekto hodinu vkuse mohol používať.. 😉

mondulinka
22. zář 2009

zoozkha: 😀 to je hezky, ze to tak proziva, ale jemu se nic nenapina 😀 😀 jsem rikala manzelovi, ze jestli me bude nekdy stvat, ze mu to nacpu do zadku, at vidi, co musime zazit 😀 😀 😀 taky cvicim sama, ten balonek je dost citlivej a ac se to zda, ze jedno fouknuti nic neni, tak to muze cloveka dost zranit 😝

zoozkha
22. zář 2009

mondulinka: 😀 tak podobné návrhy padli aj z mojej strany..som mu ponúkala, že si to môže vyskúšať.. 😀 a najlepšie sa mi cvičí, keď som sama doma, mám na to kľud a môžem si funieť koľko chcem.. 🙂

mondulinka
22. zář 2009

zoozkha: ono je to pro ty chlapy vsechno tak jednoduchy, co?! ale co my zensky musime vytrpet v zivote 😀 taky si radsi funim osamote a v klidku... 😀

kvakulka
22. zář 2009

Hihi, holky, taky jsem manželovi tohle řekla- nafoukla jsem balónek na 10 cm v průměru a začala "vyhrožovat" 😀 😀
Jinak teda koukala jsem se zvídavě na ten svůj spodek a připadá mi, že mám hráz dost dlouhou (přesto mě ale vysouvání balónku i na těch 9 cm nebolí, tak nevím)- snad mě v porodnici nešmiknou jen proto, že uvidí "vysokou hráz"...To znamená vysoká hráz vždycky nástřih?

mondulinka
22. zář 2009

kvakulka: to ti teda zavidim, ze ti to jde tak lehce 😕 🙂 nemyslim si, ze to znamena, ze te hned nastrinou... me rikala kamaradka porodni, ze je videt, kdyz se ta hraz prepina a nema daleko k prasknuti, tak je lepsi to strihnout... ale zase na druhou stranu jsou doktori, co radi strihaji kazdou prvorodicku 😒 😠 ale zkus je na to upozornit jeste pri porodu, ze pokud to pujde, tak ze bys radsi bez a ze se uvidi...

zoozkha
22. zář 2009

mondulinka: jednoduché, to áno..ale ja oceňujem, že sa zapája, aj keď koľkokrát ani nevie do čoho.. 😀 s epinom to bolo podobné, vôbec netušil, že niečo také existuje..najprv sa mu to zdalo ako z inej planéty a nakoniec mi ho išiel sám kúpiť.. 😀 😵

zoozkha
22. zář 2009

ja mám predpôrodný plán, kde to mám zahrnuté, tak snáď to budú rešpektovať..nie som proti nástrihu, ale chcem sa vyhnúť tomu "preventívnemu" ..som sama zvedavá..ale ako tu už maminky písali, už len to, že cvičím, mi dodáva sebavedomie k pôrodu.. 😉

davlu
22. zář 2009

Holky vy jste se ale rozjely v tom diskutování. Vysoká hráz je asi vzdálenost mezi konečníkem a vchodem (nebo východem? pro mimi) 😀 Já to tam mám spíš kratší. Ta vysoká je prý většinou i víc tuhá, takže Kvakul když vytlačíš 9 cm bez tréninku musíš tam dole být spíš vyměklá 😀 tak se zeptej na kontrole. Jinak je fakt, že je míň příjemný když balonek při vytahování přidržuje manžel, než když sama, protože já vim, kdy lehce přibrzdit a kterým směrem to jde. U porodu ti to taky bude tahat Dr. 😉

kukinek
23. zář 2009

Ahoj holky,
ráda bych se k vám přidala, protože asi budu potřeobvat pomoct 😅 Epika mam doma, ale zatím kolem něj tak nějak nevěřícně chodím..Včera jsem se pokoušela začít s masírováním hráze, ale spíše jsem to tam tak nějak šudlala 😅 A čas se krátí..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru