EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alikaa
27. říj 2009

Tak uz to mam doma, vyzera to srandovne 🙂 Som zvedava ako mi to pojde. Este mam kopec casu, takze asi tak po Vianociach sem zacnem castejsie prispievat a radit sa s vami. Zatial vam vsetkym drzim palce pri porodoch.

davlu
27. říj 2009

Alikaa, tak hlavně aby to byla sranda až začneš trénovat... 😀 😅 😝

korina
28. říj 2009

Davlu: J8 jsem používala i čípky faktu a homeopatikum hamamelis a homeopatickou mast

Bylo to u nás. Tady je popis a ve fotogalerii fotky ELišky: http://www.cestovatelka.estranky.cz/clanky/udal...

petja
autor
28. říj 2009

Kori a co pomohlo? Mě factu ne a v homeo jsem ještě nebyla zběhlá...

petja
autor
28. říj 2009

Kori,popis porodu jsem si přečetla a měla jsi to teda divoký.Vidím,že hodně cestuješ!Je nyní jedním z tvých nejsilnějších zážitků právě porod?
Simtě,co jsi užila za homeo v porodnici?

vevoncek
28. říj 2009

alikaa mne to ešte neprišlo si šikovnejšia ja som už tiež na to zvedavá ako to bude vyzerať bojím sa že budem mať pokušenie začať s tým cvičiť skôr 😀

korina
28. říj 2009

Petja: No potíže zmizely za cca deset dní.
V porodnici Caulophyllum a Actacea(doufám, že to píšu dobře) - taky nejsem zběhlá, tohle jsem vyčetla a tak jsem si to koupila a usoudila, že to nemůže uškodit....
No porod byl zážitek. Nedá se to porovnat s těmi cestovatelskými (jako třeba vidět gorily v přírodě). Je to jiná dimenze🙂 CO mne na to fascinuje je fakt, že bych šla zítra rodit znova. Zapomněla jsem bolest (a to si na každé vrtání nechám píchat injekci) a zbyl jen ten fakt, že jsem porodila krásný a zdravý dítě🙂

petja
autor
28. říj 2009

Přesně tak to mám i já.Klidně bych šla rodit znova a upřímně se na druhý porod těším!

davlu
28. říj 2009

Kori, malá je krásná...takovej uzlíček štěstí. A super popis porodu. Úplně jsem to hltala. Takže porod tam u vás spokojenost, jo? Vidíš, všechno špatný k něčemu dobrý. Alespoň jste se netrmáceli autem až do horoucích pekel. Ale jak píšeš...,,pokoj, uprostřed postel, v rohu židle...,, to by na mě působilo dost depresivně a nedomácky. Ale za to štěstí na konci bych rodila klidně i pod mostem. Hlavně, že to máte za sebou a jste v pořádku všichni tři. Napiš nám jak to s malou probíhá. Jestli kojíš, jak malá spí nebo nespí...prostě jak vám to klape... 🙂 🙂 🙂
Jo a ty homeo jsou normal bez předpisu, jo? A kolik se jich užívá po jak dlouhou dobu? Díky moc

korina
28. říj 2009

Davlu: Měly by být bez předpisu, ale asi záleží na lékárně(v Praze mi ty jedny nechtěly prodat, u nás jo) -jo ředění je to 9CH
Z toho co jsem vyčetla vyplývalo, že po prasknutí vody nebo začátku stahů se mají střídat po 15-ti minutách. Nebrat když jsou jen poslíčky, protože by je to zintenzivnilo.

Velká spokojenost s personálem, což je to nejdůležitější. Oddělení šestinedělí je bída, speciálně když je přeplněno - první dva dny nás bylo 5 na pokoji pro čtyři, záchod na chodbě a sprcha tady. Nadstandart výborný.

Kojíme jak vzteklý. Eliška saje jak píst a pak často ublinkává, protože se přejí. Zatím to vypadá tak, že buď jí nebo spí. Pláče naštěstí málo. Úžasně prdí do plíny a speciálně když je čerstvě přebalená a kojíme... 😀 pak můžeme přebalovat znova🙂 😀

Dneska jsme poprvé koupali. Ve vaničce se jí líbilo, po vytažení už míň.
Taky si dneska užívala focení. Ty lampy vydávají velké teplo, tak byla spokojená, i když byla jen v plence. Zítra to teda musíme přefotit, protože jsme si nevšimli, že na plence byla zelená cedulka. Takže fotky budou tak v sobotu.

zuzu1980
28. říj 2009

Kori, tak sa mi zda ze deti miluju kakat do cistej plienky 😀 ja tiez prebalujem pred kojenim a vacsinou aj po kojeni, maly ma dokonca vcera okakal ked som mu menila plienku !!!

Vanicku sme tiez vcera vyskusali prvy krat, pacilo sa mu ! Dnes ukazeme tatovi ako vieme krasne plavat 😀

Rodit by som kludne isla zas, len by som chcela ineho lekara a inu polohu pri tlaceni. Nechali ma tlacit v takej blbej polohe ze niet divu ze som sa potrhala. Aj epino sa mi lepsie tlacilo ked som nebola taka "roztiahnuta". Nabuduce budem mudrejsia.

bibes
29. říj 2009

Ahojte dievcata, tak ja uz to mam tiez za sebou. S epinom som sa dostala na 9,5cm priemer... ale zial hlavicka prestala v zaverecnej faze postupovat, tak som skoncila cisarskym. Babatko malo 4,6kg a 52cm, a zrejme nemam na take miery dost siroku panvu 😀

Kazdopadne nelutujem, ze som cvicila s epinom. Pri tych predporodnych kontrolach, ked sa vo mne takmer kazdu hodinu lekar hrabal oboma rukami... neviem neviem ako by som to zvladla bez roztiahnutia. Viacere baby to bolelo, ale ja som s tym nemala problem - ani ked mi robili Hamiltona, pichli plodovu vodu, no proste aspon toto som mala ako vyhodu, takze nelutujem. Aj ked radsej by som samozrejme rodila normalne, ale clovek si nevyberie. Drzim palce nech sa Vam dobre cvici a rychlo napredujete.

zuzu1980
29. říj 2009

bibes, gratulujem.

tak 4,6 kg to sa ani nedivim ze si skoncila na CR. Ale to sa neda dopredu vediet... Hlavne ze uz je po vsetkom. Ako sa zotavujes po CR? Da sa? Zelam vela zdravicka vam obom.

jarabica
29. říj 2009

bibes, uprimne blahozelam, ze to mas za sebou.... toho cisarskeho skoda, ale teda babatko ma uctihodne miery 🙂 mozem sa opytat, prenasala si?

ja stale nerodim, a teda na najblizsie dni to ani nevyzera... som zvedava akym sposobom ho vydurim z "domceka" 🙂 vcera som vyepinovala 31cm, takze sa tesim, ze som s tym este kusok pohla...

naty
30. říj 2009

Ahoj holky!! Neprodáváte některá epi-no? Pokud možno, první majitelka... 🙂

mondulinka
30. říj 2009

Ahoj, tak ja se taky hlasim.. dneska jsme se vratili z porodnice... taky jsem skoncila cisarem nakonec... nepostupoval mi porod a malymu klesaly ozvy... detailni popis dam zitra... taky nelituju te pripravy... urcite bych malyho porodila prirozene, ma malinkou hlavicku a vsechny capky jsou mu veliky...

bibes: koukam, ze jsme na tom podobne... co jizva? mas to ok? me to teda prvni dny bolelo jak svina ted uz zacinam normalne fungovat... jen si musim koupit poporodni kalhotky, jak to bimba to bricho tak je mi to neprijemny 😀

korina
30. říj 2009

mondulinka:Tak to moc gratuluju k prckovi. Musí to být naročné po CS.

davlu
30. říj 2009

Holky, moc moc gratuluju k malým mrňousům... 😵 😵 😵 Hlavně, že jste všichni v pořádku. Monduli, napiš nám jak to probíhalo.
Naty, já nenene ☹ ☹ ☹

crawler
30. říj 2009

mondu: taky se přidávám ke gratulaci! 🙂 myslím, že ženy po CS si zažijí bolesti jako ty, co jsou šité - nebo možná ještě horší...těžko říct, ale hlavně že jste v pořádku 😀 těším se na podrobopis🙂

davlu
30. říj 2009

Craw, bolest po císaři je prý daleko větší, než bolest při porodu... ☹ Ale holky jsou statečné.. 😉

jarabica
30. říj 2009

mondulinka, blahozelame a vitame doma 🙂

angel99
30. říj 2009

zdravim vsechny, ja uz mam doma epino nejakou dobu a uz bych chtela zacit cvicit, ale nevim jestli nemam jeste chvili pockat, podle doktora jsem ve 32 tt a tady mi to ukazuje vic,tak nevim.I na jinych strankach kdyz si chci vypocitat v jakym jsem tydnu tak se to lisi.Ale uz to zacnu pomalu zkouset.Jeste jsem se chtela zeptat jake kondomy na to pouzivate, a lubrikacni gel?

korina
30. říj 2009

Angel: Já bych ještě asi počkala. Výrobce doporučuje 37.týden. Já jsem začala ve 36.týdnu a v pohodě stihla.
Používala jsem nejlevnější kondomy a nějaký lubrikační gel na vodní bázi, ale to jsou snad teď už všechny.

angel99
30. říj 2009

korina: aha, ja jsem se bala aby jsem to stihla. Prave ze termin porodu neni 100% ze vetsinou se miminka rodi dva tydny pred nebo po terminu, tak proto si nejsem jista. No ale ten tyden teda jeste pockam.

zuzu1980
31. říj 2009

mondul, tak gratulujem, uz sme na teba cakali !!! 😀
skoda toho cisarskeho, ale to sa neda predvidat. Hlavne ze ste obaja vporiadku a zelam skore zotavenie 😉

angel, ja som skusila epino v 32 tt len zo zvedavosti, potom som zacala tak od 34 tt... podla mna uz po troske mozes, napr kazde 2-3 dni pre zaciatok...

lubrikacny gel sa moze na baze vody, nie tie silikonove. Inac pozor na kondomy, lebo aj tie maju v sebe lubrikanty a moze to poskodit epino, ktosi tu pisal ze kondom najprv umyje vo vode a tak natiahne na epino...
ja som kondomy nepouzivala, vzdy som to dezinfikovala alkoholom, a nechystam sa epino predavat, bude len pre mna, tak mi to bolo jedno...

crawler
31. říj 2009

davlu: asi je to zase indivindy - moje kamarádka rodila před necelým rokem - neotvírala se a tak jí vzali na CS - a byla úplně v pohodě. A moje mamka vzpomínla na ženu, která s ní byla v porodnici a která byla na CS a ta prý bolestmi tloukla pěstmi do zdi u lůžka. Každá to asi snáší jinak...stejně jako některé trpí po CS hroznými migrénami a některé hlava nebolí vůbec...Každopádně je jasné, že zotavování je delší, páč když je žena po přirozeným bez komplikací, tak je schopná fungovat prakticky hned narozdíl od CS... ☹

davlu
31. říj 2009

Craw, přesně tak. 🙂 Líp jsi to napsat nemohla. 🙂 Sice to máme obě před sebou, ale myslím, že tak nějak to je. Hlavně s tím zotavováním. To je asi u císaře o dost delší a bolestivé...Snad porodíme přirozeně... 😝

crawler
31. říj 2009

davlu - ty už to máš taky za pár 😀 Budu na tebe myslet a doufejme, že se obě obejdeme bez CS i nastřižení 😉

mondulinka
1. lis 2009

Tak tady je muj popis porodu:

21.10.09 presne v den terminu dle MS me k ranu(kolem 6.h) probudily tlaky a bolest v podbrisku. Ale nejak jsem tomu nevenovala pozornost a jeste jsem lezela v posteli... ale stejne se mi zdalo, ze uz to chodi nejak pravidelne a vstala jsem... v 7:15 jsem nasla na zachode hlenovou zatku a bolesti pokracovaly... tak jsem si je prodychavala.. nic to nebylo... kolem 10.h ale uplne prestaly a ja byla zase zoufala, ze z toho nic nebude... jeste jsem si rano zacvicila s epinem, abych si jako dodala odvahu 🙂 a pak jsme se s manzelem vydali do lesa kolem 13.h a ja si vysla svizne kopecek... po prijezdu domu jsem si dala vanu a cekala jsem... kolem 16.h se bolesti a tlaky v podbrisku prihlasily znovu a chodili co cca 10 minut... tak jsem si to prodychavala a rikala si, ze to bude jeste 100x horsi, tak at tak nefunim... takhle to trvalo celou noc a poslala jsem manzela spat, ze ho kdyztak vzbudim... v noci to teda pekelne zesililo a ja stridala chuzi po kuchyni se skakanim na mici... divim se, ze moje funeni nevzbudlo celej barak 😀 manzel spal jak zabitej... kdyz jsem si chtela dat teplou vanu, tak jsem zjistila, ze nam netece tepla voda, tak to jsem byla fakt nasr... jinak se to neda rict... tady asi vypinaji v noci kotel a proste netekla 😠 tak jsem pokracovala s chuzi a micem... kolem 4.h se cas mezi kontrakcema zkracoval a ja sla vzbudit manzu, ze uz je to cca 5 min. mezi nima, tak ze radsi pojedeme... kdyz jsem sla na zachod pred odchodem, tak mi odesla cast plodovky(mozna odesla i driv, ale nevsimla jsem si toho), dalsi cast pri lezeni do auta(potrvdil to test v porodce)... prijem byl v 5 h rano.. byla jsem uplne hotova, unavena, ale celkem natesena... sestra se mnou sepsala prijem vysetrili me a ja byla otevrena na 2 prsty... tak jsem se prievlikla, sestra mi natocila CTG a stridala se smena... prisla porodni asistentka z porodnich kurzu, kterou jsem chtela a povzbuzovala me a vtipkovali jsme s manzelem... stridave jsem byla na mici a ve sprse(tam se mi libilo) dostala jsem klystyr...
ty casovy udaje si moc nepamatuju, ale myslim, ze tak kolem 9.h me doktorka vysetrovala a byla jsem otevrena na 5 prstu... tak jsem si rikala, ze super, ze uz to bude... epidural jsem nemohla dostat, protoze neslouzil zadnej anesteziolog, co to provadi.. holt je to tu mala nemocnice... tak jsem si dal skakala na mici a PA mi chodila merit ozvy a tlak, protoze pri prijmu jsem mela asi 150/90, tak to sledovali...
no a najednou nic neslysela a napojila me na CTG... to uz jsem mela tlak 180/110 a davali mi prasek, aby mi to trosku kleslo(nic moc efekt) na CTG jsem jasne slysela, jak malymu klesaji ozvy a musela jsem se tocit na bok... koukala jsem na manzela a nechtela ho strasit, ale uz jsem mu rikala, ze to asi tak skonci... tak prisel primar a rika, ze me vysetr(ipo 10.h), tak jsem se v kontrakci dobelhala a vylezla na kreslo a on me vystetroval... nalez vubec nepostoupil a tak rekli, ze mi radsi udelaji CŘ... v tu chvili jsem byla i rada vzhledem k tem ozvam, mymu tlaku a tem bolestivejm kontrakcim... tak me prevezli k salu a tam jsem si lehla.. no, ale jak mi zacali rvat nohy na stul pri kontrakci, tak jsem zacala az rvat bolesti, ze to boli a ze nechci... (jsem se pak dozvedela, ze si mysleli, ze se bojim) ale fakt to bolelo jak svina 😢 jeste si pamatuju, jak mi anesteziolozka rika, at nebrecim, ze mi stoupa tlak... pak jsem usla...

na JIPu jsem se pak nasledne od primare, co me operoval, dozvedela, ze se mi zacala predcasne odlucovat placenta a to byla pricina vseho... ze bych se tomu nevyhla.. a ze u druhyho budu muset na CŘ uz planovane, uz kvuli tem vsem komplikacim... bohuzel se nam nezdaril odber pupecnikove krve kvuli masivnimu krvaceni a vysokymu tlaku... na JIPu jsem jeste dostavala transfuze...

vecer mi prinesli malyho, jsem byla v soku, ze ma tak malo vlasku a neverila jsem, ze je muj... byla jsem jeste dost oblbla... ale byl krasnej a oteklej! prilozili mi ho na prso...
pak me druhej den prelozili na GYN a malyho mi nosili na kojeni pres den(na noc dostaval BEBU)... bolelo to jak cert a jeste jsem dostala 2 tranfuze, protoze se mi zhorsoval krevni obraz... a taky antibiotika, protoze jsem mela horecku asi 3 dny... taky se mi udelala vyrazka a musela jsem na kozni pro masticku... ja si to proste vyzrala se vsim vsudy!!!

ale urcite to za to stalo a malej je fakt uzasnej, i kdyz je to ted narocny pres noc a kojeni a clovek je unavenej... ale kdyz se mu podivam do oci, tak me to vzdycky dojme, ze je MUUUUJ a jsem nejstastnejsi na svete!!! 😵 😵 😵

jinak cviceni s epinem nelituju a kdyz vidim malyho hlavicku, tak si rikam, ze bych ho asi zvladla, i kdyz to uz se nikdy nedozvim... manzel mi ted porad rika, ze je na druhou stranu rad, ze jsem dole "nezmenena" tak se ted uz jen smejeme(rana me uz totiz neboli)..
takze holky cvicte a nebojte se... vzdycky to nejak dopadne a miminko fakt stoji zato vsechno, cim si v porodnici projdeme!!! 😉 🙂

mondulinka
1. lis 2009

UFF, omlouvam se, ze je to tak dlouhy, ale nejak jsem se musela vypsat 😀

jinak kontrakce bolej jak svine a pak po tech 2 minutach to byl fakt zahul... je to pocit asi jako kdyz se vam tlaci bowlingova koule spodem + bolesti na MS... teda aspon me to tak prislo 😀 ale v tu chvili to clovek tak nevnima a dneska uz to mam jak v mlze a to je to teprve pres tyden...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru