EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alenk
26. led 2010

jeeej, naty, tiez gratulujem a ako zatial "planovacka cvicenia s epi no" dakujem za pozitivny postoj 🙂 vies, niekto by sa k tomu mohol postavit tak, ze cvicila som aj tak ma nastrihli. ale netreba zabudat, ze tam bol seriozny dovod na nastrihi.
takze este raz dik za povzbudenia.

naty
26. led 2010

rozza: v anglickým návodu je do 2/3. ve slovenským do poloviny,nebo naopak, už nevím, ale tak nějak mi to vychází...i když od určitý velikosti už je to jedno... 😉

Sem ráda, že sem vás povzbudila 😵 , kdyby nebyl omotanej, určitě by se to bez nástřihu obešlo...hlavička měla 36,5cm obvod a vyšla ani nevím jak, a to sem se u epina při tlačení na 10 nikdy nedostala...ty hormony udělají strašně moc... 😉 ...aspoň je to bez vnitřních zranění... 🙂

konsa
26. led 2010

jéééé naty, moc gratuluju 🙂 zrovna jsem si dneska říkala, že už bys mohla být z porodky zpátky. škoda toho nástřihu, ale byla to extrémní situace a jsem ráda, že ti epino pomohlo i tak a že nic necítíš a vevnitř teda zabralo cvičení stoprocentně🙂 tak pěkně užívejte první dny doma...
Taky jsem si říkala, jestli ten tlak na konečník bude opravdu takový jako při použití epina. A jak se to s tlačením - bylo to podobné?

rozza: balonek zavádím dál než do toho zuženého místa, a to tak do polviny té spodní části. A pak když nafukuji, tak to sleduji (zrcátkem) a reguluji, aby mi tam nezajížděl moc hluboko. Stejně ta nejširší část je až nahoře, takže tím se nejvíc hráz napíná. Podle mě je tedy nejdůležitější, aby balonek pomalu procházel ven hlavně ke konci a ne to, jestli ho máš větší, či menší část uvnitř.....

zuzule
26. led 2010

Ahoj holky. Kdy radíte začít? V návodu tuším píšou 3 týdny před porodem, ale co když porodím dřív? Kdy jste začaly? Díky 😉

petapi
26. led 2010

já jsem to jednou zkusila nedočkavě ve 35tt a začala od 36tt tuším teda, že to bylo tak nějak.

zuzule
26. led 2010

Petapi - díky. Já to vidím taky tak nějak 😉

lexxa24
27. led 2010

Naty: velka gratulace!! Take bych to uz chtela mit asi za sebou, ale ted jsem 2 dny necvicila (dnes dopoledne jdu na to, vecer mam ted takove posly, ze jsem rada, ze lezim ☹ ) A jsem stale na tech 8cm a neco...tak dnes se pokusim dotahnout k tem 9cm, uvidime. Ale stejne, super, ze jsi to tak zvladla 😉

konsa
27. led 2010

zuzule: já začala pravidelně cvičit od 36tt (tedy přesně od 35+0) a vpohodě. Vyčetla jsem to tady, že hodně holek takhle začíná. Je asi jistější, že budeš mít dost času a nebudeš se muset pak stresovat 🙂

smarti
27. led 2010

Ahojte epiňáčky, som tu nová, som v 33. tt, už som tu pred pár týždňami písala nejaké otázočky ohľadom epi. Keďže sa chcem vyhnúť nástrihu, tak som si to tiež objednala, práve dnes som dostala mail, že už ho poslali, takže predpokladám, že do konca týždňa bude tu. Síce ešte neviem, či vôbec budem cvičiť, lebo stále ma trápia nejaké výtoky, ale práve beriem macmiror čípky, tak dúfam, že sa za tie dva týždne preliečim. A k tomu mám ešte tehu cukrovku, tak ktovie, či to nebude cisársky, ale to budem vedieť až koncom tehu, tak radšej by som chcela začať cvičiť. Určite vás tu budem otravovať otázkami, keď začnem s cvičením. Pozerám, že skoro všetky to už máte za pár, tak vám veľmi držím prsty, nech sú tie pôrody pohodové.

zuzule
27. led 2010

Ještě se vás zkušených chci zeptat, čím ten balonek čistíte...nebo jen používáte kondom? Díky 😉 Asi jsem koza, ale docela se bojím toho prvního "cvičení", takový ten blbý pocit, že ten balonek vevnitř praskne...nemůže se to stát, že ne 😅

jakelina
27. led 2010

Smarti, já jsem taky 32-32tt a taky budu začínat, tak se budem ptát spolu. 🙂

meix
27. led 2010

zuzule: nemusis se bat, balonek nepraskne, pokud si ho sama neposkodis nejakym skrabancem ostrym predmetem, ten material je pevny. K tomu cisteni, ja pouzivala kondom a pak jsem vzdy balonek umyla a jeste i vydesinfikovala tim alkoholem z lekarny jak se pise v navodu.

meix
27. led 2010

Prodavam epino delphine, kdo ma zajem, piste pres IP 😉

zuzule
27. led 2010

Meix, díky za odpověd a za uklidnění 🙂 Tak taky pořídím ten přípravek z lékárny a bude to. Mají to běžně, nebo s tím byl nějaký problém to sehnat?

olinka6226
27. led 2010

ahojte, vitam nove epinacky 😉 ja len ze za par dni mam docela pokrok. som na 8,5cm (27cm obvod) tak hadam to do porodu aspon na tych 9-9,5-10cm dotiahnem. velmi ma to potesilo, ze taky pokrok od vikendu. viem, ze to nepojde tak rychlo stale, ale teraz ked uz cvicim 2x denne to snad bude OK.

maminnka
27. led 2010

ahojte kocky, tak som dnes nastartovala epino 🙂 je mozne, ze som hned dosiahla 7 cm? Nerobim niekde chybu?

olinka6226
27. led 2010

maminnka podla mna je to mozne... si druhorodicka, mozes byt elastickejsia. ja som mala nevyhodu ze mna strasne natesno po prvom zasili. potom som pri sexe mala este vyse pol roka problemy. som mala pocit, ze prichadzam zakazdym o poctivost. preto mi to ide tak ztuha. trosku ti zavidim ale v dobrom 😉

maminnka
27. led 2010

Olinka, ja som syna rodila bez nastrihu, v pohode a to som robila iba masaz hradze, doktor povedal, ze je ta hradza elasticka, ze to vidno, ze sa "cvicila". Tak hadam aj teraz sa tak podari 🙂 Verim, ze aj tebe sa to podda!

petapi
27. led 2010

maminnka je to určitě možný, taky jsem dala poprvé 7 😉
zuzule, taky jsem měla pocit, že to to musí prasknout, ale neboj, nikde nic nehrozí, je to opravdu pevný 😉

zuzule
28. led 2010

Holky, chci se vás zeptat..mě přijde to měření tou tabulkou takový všelijaký, nemáte nějaký třeba fígl, jak to změřit jinak? Třeba jestli už nevíte kolikrát stisknout pumpičku, aby to bylo určitý rozměr...asi je to blbý dotaz, ale mě to přijde ta tabulka takový divný 😅 doufám, že to dělám teda dobře..prostě jen ten balonek přiložit a podle toho jsou ty cm, že?

Petapi - snad to opravdu nepraskne 😅 🙂 já vím, že to asi není možné, ale stejně...ten pocit

konsa
28. led 2010

zuzu, já přestala měřící tabulku úplně používat a měřím už jen obvod (klasickým krejčovským metrem). Je to nejpřesnější. mě ta tabulka tak přišla všelijaká, hlavně záleží z jakého úhlu se na ní podíváš a tak pokaždé naměříš jinak, takže dle mě dost nepřesné.....
Jinak u mě, co zmáčknutí to cca 0,5cm obvodu navíc, takže vím, že zhruba 36 zmáčknutí nafoukne na 30cm obvodu, ale podle mě to má každý balonek jinak a taky pokaždé se ti to třeba podaří zmáčknout trochu jinak intenzivně. Tak jedu spíš podle citu....

zuzule
28. led 2010

Konsa, díky. Jsem ráda, že máš stejný názor. Taky jsem to před chvílí zkoušela nafouknout co nejvíc a měřila jsem krejčovským metrem a naměřila jsem 31 cm, což je myslím maximum.Nebo myslíš, že má cenu se snažit ještě o víc? Asi ne, že?

konsa
28. led 2010

zuzi, myslím, že víc jak těch 30-31 nemá cenu. I kdyby mělo mimčo hlavičku o kousek větší, tak ještě hodně pomůžou hormony, takže se to podaří podle mě i tak. Taky bych se pak bála, aby balonek neprasknul, když je dělaný na těch 30cm. Já na víc než 31 nafukovat nebudu. Spíš už se ted soustředím na trénink vytlačování (v různých polohch) a tím si vlastně i hledám polohu k porodu. Zjistila jsem, že třeba v leže vytlačím sotva 28cm, kdežto ve stoje jsem dala dnes 30,5cm.

zuzule
28. led 2010

Jasně, takže nejdřív jen nafukovat a pak vyfouknout a vyndat a pak až po nějaké době i vytlačovat? PO jak dlouhé době jsi začala s tím vytlačováním? To by mě zajímalo...V návodu je akorát že začít tři týdny před termínem, ale mě by zajímalo právě tohle...s čím přesně a kdy začít..poradíš mi? MOc díky. Já mám ještě čas, ale zatím se snažím zjistit co nejvíc než začnu..

petapi
28. led 2010

zuzule, já se taky už podle holek neřídím tabulkou, ale změřila jsem si hodnoty krejčovským metrem a napsala, už i na začátku jsem si takhle napsala, na kolik mých nafouknutí se dostanu kam a teď jsem k tomu jenom připsala i obovdy, zjistila jsem, že ten stisk mám vždycky víceméně stejnej.
teď jsem na 29 cm a taky nepůjdu víc jak na těch 30-31.
a jak píše konsa, v různých polohách to bude jiný a já bych chtěla rodit na židličce, ale vytlačuju v pololeže, abych to měla jakoby složitější a porod pak třeba, když se zadaří překvapivě lehčí 😅
a já jsem napoprvé zkusila vytlačit, ale potom jsem jenom nafukovala a vyfukovala, vytlačovat jsem potom začala tak cca po 3 dnech.

zuzule
28. led 2010

Díky Petapi, to jsem potřebovala vědět.. 😉 🙂

konsa
28. led 2010

zuzi, já to asi napsala blbě. Vytlačuju hned od začátku. Podle mě nemá cenu jen nafouknout a nechat uvnitř a vyfouknout. Nejdůležitější je to vytlačování - aby ta nejširší část prošla přes hráz. Tím si cvičíš hráz. To je podle mě prioritní. balonek při vytlačování přidržuji, aby šel pomalu a v tom nejširším místě ještě chvíli přidržím, aby si hráz zvykla.
Ted na konci, když už nepotřebuji hráz tolik roztahovat, trénuji víc vytlačování, že tam balonek nechávám dýl a tlačím hodně proti ruce, abych si "osvojila" ten pocit tlačení. A taky si zvykla na ten tlak na konečník, který je pa prý dost podobný tomu, když tlačí mimčo.
snad jsem to ted líp vysvětlila.

zuzule
28. led 2010

Ok, tak já dnes koupím v lékárně ten alkohol na čištění a nějaké kondomy a jdu to zkusit 😉 Pak dám vědět, ale bojim bojim 😅

Jo a s tím tlakem na konečník - já ho vůbec neměla..možná proto, že byl porod rychlý a já mohla tlačit hned jak jsem přišla na sál (ani ne hodinu po příjmu), tak doufám, že tentokrát to bude taky rychlovka a navíc bez šití 😝 bo v mém případě to bylo to nejhorší z celého porodu, fakt 🙂

petapi
28. led 2010

zuzule, já jsem taky ten tlak neměla, prtž mi PA řekla, že už můžu tlačit, tak jsem tlačila a tohle si "nezažila", ale tlačení už bylo super potom

zuzule
28. led 2010

Koukám holky, že už to máte za pár, závidím 😵 a držím palečky! Hned pak dejte vědět, jak to dopadlo 😉 Já už se nemůžu dočkat. Nemyslím porodu, ale toho prcka samozřejmě 🙂 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru