EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

miparak
9. zář 2011

@werunkach můžu se zeptat, jak jsi epinem cvičila? Teda i ostatní, budu ráda.
Cvičím totiz zatím to nafukování tak, že nafouknu, tak, abych vydržela aspon 5 minut ten nafouknutý balonek držet. KDyž je to ok, tak zkouším přifounout - 1x až 2x a zase zkouším vydržet, ale to dám uz jen treba minutku až dvě a nechám balonek vyklouznout. Takto to pri jednom cvičení opakuju 3x a bud se posunu nebo ne. Včera jsem začínala při prvním pokusu na 22cm (to už mi jde docela v pohodě), na druhý jsem dala 23 a na tretí dokonce 24, ale to jsem fakt dala jen asi tu minutu....tak jestli to takhle krátce není málo 😒

werunkach
9. zář 2011

@miparak cvičila jsem úplně přesně jako ty,vždy jsem nafoukla a držela a až když jsem byla na maximum tak jsem to také vydržela jen tak ani ne minutku a pomalu vytlačila,..teda to jsi dobrá,žes hned dala na poprvé22,to já začínala na 17cm...ale byla jsem dost opatrná,měla jsem totiž z prvního porodu obrovské poranení,..myslím,že cvičíš určitě správně,..jenm s tím vysunováním pomalu,nenechat ho rychle vyklouznout aby sis nezpůsobila poranení a hlavně i tím vysunutím si tu hráz procvičíš,...já ještě kombinovala párkrát s olejíčkem weleda a když jsem měla balonek uvnitř,promasírovávala jsem hráz a pak jsem se vždy dostala ještě dál,..

vrn
9. zář 2011

@sussanah natrhnutie bolo na inom mieste ako jazva, bolo treba zasit. Keby Evka nesla von s rukou vpredu spolu s hlavickou ako letiaci superman tak sa mozno ani nenatrhnem :D skusenosti pridam z domu, teraz mam len mobil.internet na porodnici.

miparak
9. zář 2011

@werunkach neboj, na první pokus asi před týdnem jsem dala 16 cm, začínala jsem nejdřív ob den....postupně jsem se dostala na 22, tam se zasekla asi po dvě cvičení a ted už od pondělka cvičím každý den (37.týden) a nejdřív jsem se přes 22 nemohla dostat, pak jsem dva dny necvičila, poté těch 22 zopakovala,předevčírem to bylo 23 a včera 24, ale jen na tu minutku, pak už jsem to nevydržela. Takže neboj, začátek byl 16cm. Díky za info, mám z nástřiu obavu....ani ne z nástřihu, ale z toho hojení po něm.

miparak
9. zář 2011

@werunkach taky jsem předevčírem přidala olejíček na hráz, jde to s ním líp. Ten nafouknutý balonek teda musím přidržovat, jinak by mi vyklouznul hned ven....a když už to nemůžu vydržet, tak ho přidržuju a pomalu nechám vyklouznout, jinak bych asi fakt úpěla, jak píšeš a natrhla se.

betelgeuzz
9. zář 2011

To náhodou krásně postupujete i vzhledem k týdnům. To já jsem se třeba týden nehla z 25 😒 Ale s tím olejíčkem bych teda neriskovala. S epinem se nemají používat lubrikanty, které obsahují olej.

luckar
9. zář 2011

@betelgeuzz asi 2 dny zpět jsem tady dávala odkaz na suché kondomy, jsou absolutně bez lubrikantů a vhodné pro EPINO a na ně se už může olejíček používat 😉

betelgeuzz
9. zář 2011

@luckar no já mám kondomy přímo od epina a na nich je také napsané, že se na ně olej nesmí, tak nevím, nevím.

miparak
9. zář 2011

@betelgeuzz já používám taky kondomy přímo od epi-no a ten olejíček si dám jen málo na hráz zvenčí, na kondom ho nemažu....jen aby mi šel balónek líp zavést, když už cvičím jeden večer treba 3. kolo. Taky se bojím, abych si balonek nejak neponičila.

luckar
9. zář 2011

@miparak @betelgeuzz no nevím, ale epino bylo vždycky suché a jakoby jenom od toho prášku z kondomu....myslím si, že když tam toho nenamažete moc, tak je to v pohodě. Ono zas moc namazané je taky blbé, protože pak klouže moc rychle ven 😅

abecedka
9. zář 2011

Holky jestli byste mi trošku poradily...nebo napsaly zkušenosti.
Používám je cca 3 týdny, ze začátku jsem byla na 6cm a pak jsem celkem bez problému došplhala 😉 na necelých 7cm. Ale dá se říci, že 7 cm. Od té doby - cca 14 dní jsem se nepohnula ani o píď. Už si vždycky říkám, to není možné už to musí být nad 7 a nikdy není.
Cvičím 5x týdně cca i 30min, jako pomaličku a nafouknu a čekám, nafouknu a čekám...
Už z toho začínám být docela mrzutá, že žádný pokrok.

ladie
9. zář 2011

@chomik hele, určitě si dej tak jeden dva dny pauzu. Já mám rodit +- jako ty a pokud se objeví krev nebo jako dneska cítím, že dole už "to není ono", tak si dávám pauzu.

seva
9. zář 2011

@abecedka ahoj, podla mna to moze byt aj tym, ze si zacala cvicit pomerne skoro. odporuca sa 2-3 tyzdne pred terminom porodu. vacsina dievcat (zvlast prvorodiciek) tu vysnivanu desiatku dosiahla len par dni pred porodom.
ak Ti mozem poradit, este to nesil (pozeram, ze cakas dvojicky, tym skor). skus cvicit obden, pomaha i pouzitie lubrikantu na vodnej baze, pripadne zmenit polohu cvicenia (klak). urcite to povoli. ked by si sa aj na tu 10 nakoniec nedostala, vacsine dievcat stacilo aj nacvicenych 8-9 na porod bez, alebo s minimalnym poranenim.
drzim palce!

ladie
9. zář 2011

v otázce oleje naprosto souhlasím s @betelgeuzz. Epino nebyla levná sranda, takže si dávám jo bacha, aby se k němu nic olejovitého nepřiblížilo. Pokud chci během cvičení s epinem trochu pomasírovat hráz, tak používám lubrikační gel na vodní bázi.

ladie
9. zář 2011

@abecedka koukám, že porod máš až 20.října. Takže to je prostě tím. Já jsem se taky nemohla hnout z místa - až před pár dny to začalo povolovat. Takže klid! S blížícím se porodem se všechno postupně uvolní a cm na epinu budou naskakovat samy! 😉

mischako
9. zář 2011

můžu se zeptat, jaký má vlastně zhruba obvod dětská hlavička, při porodu???? díky

abecedka
9. zář 2011

holky, ale já čekám dvojčata a ty se rodí běžně v 36tt, do 40tt je nikdo nenosí - děloha je neudrží a ani doktoři to nenechají! Takže jsem začla cvičit 3 týdny před plánovaným porodem cca....

ted mi říkal, že mají hlavičky 8cm...ale za 14 dní už je budou mít aspon 9cm myslím. 10cm určitě ne, dvojčata bývají menší.

abecedka
9. zář 2011

no ale říkají to, že i ty hormony povolují tu hráz..... já zatím jakoby cvičím hlavně tu hráz. Trochu se bojím, i když už není čeho, už se můžou narodit a nebylo by to nic neobvyklého....

anicka1981
9. zář 2011

@werunkach no my sme to skusili este skor 🙂, ako bolest nebola ziadna, ale citila som, ze som dole dost vatsia ako pred porodom,, ale teraz po 3 mesiacoch je uplne ako pred tym, este by som povedala, ze neake citlivejsie to tam mam, takze upne, akoby som ani nerodila, uplne vsetko sa stiahlo do povodneho stavu, takze babenky co este cvicite, nebojte sa, a neverte tomu, ze ostanete roztiahnute, ako sa nas tu snazila presvadcit jedna baba, ked som este ja epinovala, vsetko sa dostane do normalu, len treba na to cas 😉 a porod bez nastrihu a trhania sa je nadherny, aj k diatatu pocitujes ovela vatsiu lasku,ked vies, ze ti niako neublizilo, moja znama skoncila postrihana aj potrhana, neaky sikovnik ju rodil 😢 , a babo vobec nechcela, az po neakom case si nasli cestu ku sebe,, ako sa necudujem,, musi to byt strasna bolest aj hojenie,ked ta calu potrha, som rada, ze som to nezazila 😅

Tak poctivo cvicte 😠

aemmi
9. zář 2011

@abecedka Tak vytrvej a snad se to pohne...mi když to nešlo, tak jsem dala třeba 2 dny pauzu 🙂 a víš, že budeš rodit přirozeně?

sussanah
9. zář 2011

@anicka1981 ty nas ted taky budes chodit kontrolovat, jestli cvicime poctive, jo? 😀 No ja se priznavam, ze cvicim uz jen tak co 3-4dny, casteji uz nejsem schopna se donutit 😅

abecedka
9. zář 2011

@aemmi dobrá otázka. Bohužel to nevím, zatím mi říkají že ano - první normálně a druhé je koncem pánevním, prý standartní učebnicové postavení. Takže 10cm by se mi hodilo na ten konec pánevím.

Záleží na koho narazím, je jasné že u dvojčat jsou ty císaře častější a spíše k němu přistoupí. Ale já otěhotněla přirozeně a to je pro ně signál, že i přirozeně porodím....
A když už epino mám doma, tak to nechci podcenit! 😉

V tom návodu píší, že se nemá chodit přes bolest, to je ale nesmysl. Jinak bych byla furt na 6cm že? 😉

hlasil
9. zář 2011

@mischako Náš Dominik měl 35,5 cm.

aemmi
9. zář 2011

@abecedka Jasně, určitě to využij, když už ho máš 🙂 ono s tou bolestí...každý má ten práh někde jinde, já cvičím dokud to je spíš tak jakože nepříjemný, ale vyloženě do hnusný bolesti nejdu 😉

miparak
9. zář 2011

Děvčata, tak nevím, zda se to dá považovat za úspěch. Dnes jsem cvičila dříve (obyčejně cvičím k večeru) a dala jsem 3 kola. První jsem si myslela, kde jako až nejsem a vyklouzl balonek "jen" s 22 cm. No tak to jsem si nedala líbit, na 2. pokus 23 a něco....tak jsem chtěla ještě jednou těch 23...no nafoukla jsem, jak jsem vydržela, ale už jsem nevydržela držet ten balonek dlouho....možná tak pul minutu a musel ven, ale naměřila jsem 25 cm ...no ale nevím, zda se to dá počítat, když jsem ho uvnitř neudržela ani tu minutku.

A s tím, že se nepostupuje, to je asi opravdu tím, že když se začne dřív, tak ta pánev ještě drží, ale jak se ke konci těhotenství začne i ta pánev chystat, tak asi i svaly povolují a prý to jde líp...no já jsem 37.týden (dnes zázračných 25 cm na chvilku) a ještě před týdnem jsem se plácala na 16cm a pak na 22 cm.

ladie
9. zář 2011

@mischako můj prcek měl minulý týden 31 cm. Takže doufám, že se vlezeme do 34 cm.

miparak
9. zář 2011

@aemmi Taky dávám do nepříjemného pocitu a musím si u toho tak trochu dejchat, abych to vydržela.....ale víc ne. zatím mi to vychází.

aemmi
9. zář 2011

@miparak já to tam taky na to maximum neudržím příliš dlouho, si řeknu, že ještě přifouknu a zjistím, že to je moc, tak to holt jde ven 😉

ladie
9. zář 2011

No, myslím si, že kdybychom nešly do mírné bolesti/nepříjemného pocitu, tak se nehneme z místa 😉

A taky to mám tak, že dlouho ok, balonek držím v sobě. Pak ještě přifouknu a zjistím, že už je to jako doooost, tak jde balonek po chvilce ven.

miparak
9. zář 2011

@ladie jsem stejného názoru, cvičení má jednu výhodu oproti porodu.....že ten fičák na 30cm a více trénujeme postupně. Sice si to nafoukneme do nepříjemného pocitu, ale bez toho bysme se asi fakt z místa nehly. Zatímco při porodu.....to co my tu trénujeme pár týdnů, se při něm má jako rozevřít po pár hodinách......se nedivím, že pak ta hráz se trhá a jsou ta poranění. No tak uvidíme, jak nám ta naše cvičení pomůžou. Ale logiku by to mělo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru