EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dlabinecka
1. zář 2011

@dasty79 tak o rychnově nevím vůbec nic - no, kéžby jsme měli takové porody, že bude jedno, kde budeme rodit 😉 Takže cvičit obden, jo? No, zkusím to. První porod byl hrůza, ale je pravda, že by mi tam nepomohlo nejspíš nic. Jo, to jsem neposeděla skoro měsíc, strašně mě to bolelo, malá byla uřvan, takže jsem ani neměla šanci se nějak lečit, celé šestinedělí jsem jezdila 2xtýdně na čištění jizvy a to bylo sakrabolestivé 😝 Proto mám ted ze šití takovou hrůzu... Kamarádka, gynekoložka, mi sice říkala, že s epi-nem jsou sice dobré výsledky, ale "dole" se to potom asi nikdy nevrátí do původního stavu - ale to si asi risknu.....
@sussanah Díky! tak já pomalu začnu, vudiím, jak mi to půjde, kdyžtak si sem "přiběhnu" pro radu 🙂 drobek masíruju, jizvu nemám vedenou přes hráz, ale bokem, je už celkem poddajná, tak uvidíme, spíš nevím, co to bude dělat s jizvou uvnitř. uvidíme, vyzkoušíme 🙂 Rozhodně nepůjdu do něčeho, co by mě vysloveně bolelo...

sussanah
1. zář 2011

@dlabinecka no ono asi spis pocitej s tim, ze ta jizva pri masirovani trochu bolet bude, ale fakt to prejde, jak ji budes porad masirovat. Budu drzet palce 🙂

samila
1. zář 2011

@dlabinecka z mojej skusenosti musim povedat, za "tam dole" sa to po porode ked ma nenastrihli a pred porodom som epinovala vratilo do povodneho stavu velmi rychlo a sedela som hned... na rozdiel od porodu s nastrihom, ked som si mesiac nevedela sadnut a este dlho potom ma sprevadzali bolesti

sussanah
1. zář 2011

@dlabinecka ja teda i kdyby se to teoreticky do puvodniho tvaru nevratilo, tak radeji byt trochu roztazena (precejen se to da cvicenim po porodu hooodne ovlivnit), nez byt nastrihnuta a sesita az ke krku 😖

dlabinecka
1. zář 2011

@samila To ano, ale bylo to myšleno tak, že uvnitř se to nestáhne do původního stavu - což může být znát třeba při sexu 😉
@sussanah Při masírovaní je to citlivé, ale postupně to odeznívá, ale jde opravdu dost bokem... A uvnitř? Dneska jsem teda zkusila zacvičit - dostla jsem se na 6, což je asi 19cm obvod, ale nešla jsem nijak na krev -mohla bych asi i přifouknout, ale zdá se mi to zbytečné 🙂 A uvnitř jsem nikde nic necítila -jako jizvu....

dlabinecka
1. zář 2011

@sussanah Jo, tak s tím souhlasím -taky si to risknu, nevím na kolik zvládnu cvičit po porodu, ale stojí mi to za to...

sussanah
1. zář 2011

@dlabinecka no teda ja uz jsem na 30 asi tyden a ptala jsem se ted mm, jestli citi nejaky rozdil a ze pry ne. Tak se uvidi po porodu, ale jak uz jsem rekla, myslim, ze se to da hodne ovlivnit cvicenim panevniho dna, takze tyhle poznamky o tom, ze to tam budu mit roztazene me fakt netankuji 😉
A super, ze pri cviceni jizva problem nedela 🙂 Urcite je lepsi postupovat pomalu, casu mas az az 🙂

aemmi
1. zář 2011

@dlabinecka Já už tu četla od holek, které používaly epino třeba už 2x, že se jim to do původního stavu vrátilo 😉

dlabinecka
1. zář 2011

@sussanah Tak to je fajn, se taky budu ptát průběžně manžela 🙂 I když on mi řekl i po porodu, že jako pohoda a přitom mi to dole prošlo řádnou změnou 😝 Ono je to asi dost individuální, mám kamarádku, která má veliké děti, rodila v Anglii, kde něco jako nástřih neexistuje a docela si na tohle stěžovala, že to má dole, jak vjezd do garáže 😖 Myslíš teda, že to bude v klidu postupovat a nemám to nějak hrotit? mě i docela překvapilo, kam to šlo, čekala jsem to horší..🙂
@aemmi Jo? Tak to je dobře, jen jsem napsala, co mi tvrdila odbornice 🙂 Ale asi je to fakt i hodně individuální. Tak snad se budu moct přidat k těm, na kterých to žádné stopy nezanechalo 🙂

sussanah
1. zář 2011

@dlabinecka v klidu bych postupovala pomalu, vsak mas jeste dobrych 5 tydnu cas 😉

dlabinecka
1. zář 2011

@sussanah Mno, první TP mám už 1., ale já počítám až s tím druhým, 6.10. Ale to je jedno, dřív budu rodit jen stěží 🙂 Tak já to budu zkoušet tak nějak obden a do toho masírovat a snad se to bude hýbat...

indriela
1. zář 2011

@ladie Hlavne zadnej stres - jeste je casek. Taky bych do toho pondelka dala klid a pak uvidis. Ja cvicim 2 dny a 1 den pauza a zatim mi to vyhovuje. Dneska jsem se konecne posunula pres tech 22 cm, sice jen pidikousek, ale i to se pocita. Co ja bych dala za 27 cm 😕 Neboj, to se podda...
@michaeladv Taky gratuluju k takovemu uspechu, doufam, ze na tom budeme my tady obdobne 🙂 Kolik jsi mela nacviceno?
@dasty79 Po 14 dnech uz na 30-31 cm, jo? Tak to teda smekam klobrc 😲 a tise zavidim 😅
@pajinkam Tak hlavne, ze uz je to dobry, snad uz se cviceni obejde bez vetsich komplikaci 😵

chomik
1. zář 2011

Ahojte, tak sa aj ja pridávam medzi "cvičiace"...dnes som cvičila tretí krát a "dosiahla" som 18,5 cm, snáď to bude len lepšie 😒 mám trochu zmiešané pocity, pokiaľ ide o prvú fázu - stláčam svaly ako môžem ale nemám pocit, že by som epino ťahala smerom hore, skôr ho musím pridržiavať, aby nevykĺzlo von...tak neviem, že či sa to časom zlepší alebo robím niečo zle...

vrn
2. zář 2011

@sussanah Konecne hlasim uspech, vdaka za radu 😀 😀 😀
Jazvu som premasirovala len tym gelom ktorym natieram Epi ale stacilo - v klaku som dala vcera 31 a v polosede 28 uuuplne v pohode 😎 Za chvilku mam termin tak mozno aj preto to povolilo, ale je to super ukludnujuci pocit ze to zvladnem aj bez nastrihu.

aemmi
2. zář 2011

@chomik Já třeba to posilování necvičím, zdálo se mi to na nic, právě že ten balonek nelezl nahoru, takže pánevní dno posiluju bez epina - teda když si občas vzpomenu, epino jen nafukuju a vytlačuju...

sussanah
2. zář 2011

@vrn tak to mam moc radost 🙂 Mozna, ze to fakt povolilo i tim, ze uz je porod za dverma, ale je to jedno, hlavne ze to povolilo 🙂 Tak jen bych si vzala neco na promasirovani jizvy i do porodky, hm?

ladie
2. zář 2011

@chomik přesně jak píše Aemmi. Já epino používám jen k nafukování+vytlačování. Pánevní dno posiluju bez epina.

Jinak mi to včera odpoledne nedalo, vytáhla jsem epino a ještě jednou to zkusila - opět a zase 27 cm, ale pak jsemzačala lehce krvácet 😠 Takže do pondělka na epino ani nesáhnu.

pajinkam
2. zář 2011

@indriela jj, včera jsem cvičila, pořád jsem teda dost opatrná a už nic..tak snad už to bude v pořádku...dooufám.. 🙂 🙂

dasty79
2. zář 2011

@indriela - ten první týden jsem začínala na 16 a postupně přidávala kousek a teď už to jde tak nějak samo - asi to fakt dělaj i ty tt 🙂 A já nevytlačuju celý balonek,ale jen asi půlku.Já spíš cvičím hodně na hrázi 🙂 a roztahuju tu hráz.A já taky jen nafukuju a vytlačuju.

@chomik - taky jsem takhle postupovala.Začínala jsem na 16 a každej den o trošku víc.Hlavně to nepřehnat a naporanit se.Teď seš v kolikátém tt?

miparak
2. zář 2011

Ahoj holky, náhodou jsem na vás natrefila při hledání informací k epinu.
Mám ho doma teprve týden a cvičila jsem zataím jen 3x. (jsem 35.tt+3), tak nějak ob den....včera jsem se z prvotních 16cm dobelhala na 20cm obvodu.
Doufám, že to bude postupovat dál, když už jsem se do toho pustila. Jinak musím přiznat, že první cvik na posílení pánevního dna mi taky nejde. Musím balonek přidržovat,aby nevyklozl....takže se na to asi vykvajznu a budu trénovat nafukování a vypuzování.
A propo, to co nafouknete i vypudíte? Nebo si balonek před vypuzením mírně odpustíte?
Díky

vrn
2. zář 2011

@sussanah Jasne, mam ten Dianatal gel, tak mm premasiruje 😀

chomik
2. zář 2011

@aemmi vďaka...
@ladie no ja sa toho bojím, aby som náhodou nezačala krvácať alebo aby som niečo nenatrhla...máš epino plus? Alebo ako vieš, že na koľko máš epino nafúknuté...ja som si urobila takú tabuľku, že koľko nafúknutí je koľko cm ale mám pocit, že keď nafúkavam epino v sebe, tak to nenafukuje tak, ako mimo mňa...no a potom mám obavy, či to nie je nafúknuté príliš, trochu vypustím a nakoniec vôbec netuším, koľko vytláčam 😖
@dasty79 ja som 36+3...tak som rada, že s tou prvou fázou mi to ide rovnako ako vám 😉
@miparak ahoj, no ja som cvičila 3 krát a z toho 2 krát som si trochu vyfúkla, lebo som skúšala nechať vykĺznuť a zdalo sa mi to moc veľké, som sa bála, aby som sa náhodou nenatrhla 😠

jana0706
2. zář 2011

@chomik @miparak
ahojte, to som rada ze sa tu objavuju nove tvare, uz som sa bala ze nebudem mat do oktobra ziadne spolucvicitelky 😀 ...ja teraz zacinam 35 tt takze sa chystam zacat kazdym dnom...v ktorom tyzdni ste presne zacali?
ja som to zatial skusila len raz minuly tyzden po tom co som epino priniesla domov a celkom to slo - merane krajcirskym metrom som vytlacila 20 cm obvod, tak som zvedava ci to bola nahoda alebo ci to bude take iste aj ked teraz zacnem "na ostro"...a s posilovanim mam presne tu istu skusenost - ked som zatlacila svaly tak som musela balonik pridrzat aby nevyletel, o ziadnom posuvani hore nemohla byt rec...ale vraj je to posilovanie panvoveho dna dolezite, chcela som to robit kazdy den uz niekolko tyzdnov ale stale zabudam a cvicim len obcas, takze pri epinovani to aspon budem robit pravidelne...

jana0706
2. zář 2011

@chomik inak ani to epino plus neukazuje na kolko mas epino nafuknute (preto som si ho ani nekupovala), ukazuje len tlak akym tlacis na balonik (vraj je to dobre vyuzitelne po porode), obvod balonika vies zmerat az ked epino vyberies von...

ladie
2. zář 2011

@chomik mám klasické epino a předem nevím, na kolik je nafouknuté 😒 Zkoušela jsem počítat kolik přifouknutí je kolik cm, ale je to nesmysl. Stačí, když jednou balonek nafoukneš méně (mě to třeba uvnitř nejde tak přifouknout, jako když to zkouším venku. Taky pravou rukou přifouknu najednou víc než levou...). Takže zkouším nafouknout co to jde, vytlačím a pak měřím.

miparak
2. zář 2011

@jana0706 Epino mám doma od pondělka a zvědavost mi samo nedala, takže jsem i zkoušela...a to jsem byla 34tt+6....., další cvičení jsem dala ve středu, včera a dnes....první pokus 16 cm obvod (měřeno metrem) a dnes 22cm (dle měřítka jsem na nějakých 7,5 cm průměru). A měřím až když balonek vypudím ven....takže nekdy ani nevím, kolik jsem tak mohla nafouknout. Orentuju se podle počtu stisků při nafukování, ale ne vždycky přifouknu stejně.

Jinak se trochu obávám "preventivního" přístupu porodníka....uvidíme.

miparak
2. zář 2011

Chtěla jsem se zeptat, kde sháníte (tedy pokud sháníte) nelubrikované kondomy? Já si jich 20 objednala společně s Epinem, ale to jsem netušila, že to nevydrzím ještě dva týdny necvičit....takze mi do termínu porodu nestačí. Plánuju pak asi Epi prodat, pokud bude zájem.

sussanah
2. zář 2011

@miparak zkus original kondomy od rosmanna

chomik
2. zář 2011

@jana0706 Ja som začala asi pred týždňom - to bolo 35+3 ale to bolo len tak vyskúšať, teraz chcem cvičiť denne, v tomto týždni som si totiž 1 deň poležala v nemocnici kvôli CTG, tak ak by to takto išlo po každom CTG tak to poriadne nestihnem nacvičiť 😠 20 cm to je pekné číslo, mohlo by sa aj mne toľko dnes podariť 😉
@ladie mám totiž obavy, aby som na to nešla príliš prudko ale pritom zároveň aby som robila nejaké pokroky, tak snáď to pôjde
@miparak
@sussanah ja som riešila rovnaký problém a kondómy od rosmanna u nás nikde nepredávajú...ale našla som nejaké, na ktorých píšu, že nepoužívať olejové lubrikanty ani krémy, tak snáď to bude ok...niekde som čítala, že vraj možno pod kondóm dať normálny mikroténový sáčok alebo kondóm "preprať" ale ja som to neskúšala...

jana0706
2. zář 2011

@miparak ja sa preventivneho nastrihu nebojim, skor natrhnutia a samozrejme sitia (idem rodit do rakuskeho Hainburgu, tam nezvyknu preventivne strihat)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru