EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sven
22. črc 2010

@ladenka - jsou to tyto: http://www.lekarna.cz/tampon-con-zellin-ster-im... kdyžtak zkus zdravotnické potřeby - tam jsem je sehnala bez objednávání

ladenka
22. črc 2010

@sven Děkuju. 🙂

lenulab
22. črc 2010

Ahoj kočky, předně bych chtěla poděkovat za tuhle diskusi o epi nu. Dřív jsem o takové pomůcce, která by trénovala hráz k porodu, neslyšela. Myslím že je to moc super 😉 Rozhodla jsem se pro něho taky. Rozhodně při porodu nechci nástřih hráze, to tvrdím odjakživa. Mám celkově hrůzu ze všech lékařských nástrojů, stačí mi když jdu jen na gyndu a vidím různý zrcadla a spol....Ženský, který tvrdí, že nástřih a šití nic není podle mě pěkně kacají!!! Kdyby to bylo třeba za 3 dny OK, tak to beru, ale to hojení musí být hrozný. Panebože 60stehů tam dole??? Když si bez bolesti ani nemůžeš dojít na záchod je podle mě dost hrozný ☹ ☹ O tom, že to používám nikomu kromě manžela říkat rozhodně nebudu, vím jak by se tvářili... Jsem na to moc zvědavá a těším se až začnu s epi nem trénovat 😉

valentinuska
22. črc 2010

já tedy mám na čištění přímo dezinfekční roztok, co se používá i v nemocnicích - myslím, že je to ten samý, který je napuštěný v těch tamponcích ... přijde mi to o dost lepší a rychlejší čištění než tím malým tamponkem 🙂
nevím, ale jak je dobře dostupný v lékárnách ☹

sven
22. črc 2010

@lenulab - cvičila jsem s Epinem a bohužel nástřih mám - prcek šel prostě jinak než měl jít, takže vina Epina to není a jsem ráda, že jsem ho používala. Co se týče nástřihu, mám čerstvé vzpomínky, takže můžu popsat osobní zkušenost. Nástřih jako takový opravdu necítíš - vůbec nevím, kdy doktorka šmikla. Prostě když ho udělá správně v kontrakci, ani o tom nevíš (a to jsem na bolest citlivka!). Šití jsem víceméně necítila, protože doktorka byla šikovná a umrtvila mi to a říkala, až to bude nepříjemné, že si mám říct a že mi ještě připíchne umrtvovadlo. Takže jako cítila jsem to, chvílema to nepříjemně tahalo jak utahovala stehy, ale po bolestech z kontrakcí to byla celkem brnkačka 🙂. Šití "za živa" bych nechtěla a jsem ráda, že paní doktorka byla tak citlivá a to umrtvení provedla. Horší je to opravdu po. Člověk si nemůže pořádně sednout, chodí jak nakopnutý kocour, no prostě příjemné to není. Měla jsem cca 13 stehů, zhruba 6 cm nástřih. Ty první dny nic moc, ale pak se to hrozně moc rychle zlepšilo, takříkajíc ze dne na den zlepšení. prostě jakmile opadl otok, bylo to mnohem lepší - zhruba tak někdy 10. den. Takže jako holky - nástřih nic moc, ale dá se to vydržet. Teď (jsem měsíc po porodu) při sedání o nástřihu vůbec nevím. Samozřejmě bych byla 100x raději, kdyby nástřih nebyl, ale v momentě, kdy prcek nechce ven a klesají mu ozvy, tak to bych si i nohu nechala uříznout. Brala jsem ten nástřih jako svoje selhání a dost to prožívala (v kombinaci s poporodníma hormonama), ale pak když jsem se dozvěděla, že nástřih díky prckově problémům a jeho blbé rotaci byl takřka nevyhnutelný a že často tento způsob končí kleštěmi, tak jsem moc ráda, že to dopadlo tak jak to dopadlo a nějaký nástřih už mě nerozhází 🙂. Pokud se zadaří v životě a budu mít druhé mimčo, určitě Epino zas pořídím a budu zas trénovat 🙂

lenulab
22. črc 2010

To není moc optimistické ☹ Ale je jasný, že když je to s prckem špatný tak doktoři dělají co mají... Té bolesti při porodu se jako nebojím, spíš jak říkáš to hojení... Určitě ti ale epi no pomohlo, mohlo to být horší. Je to prostě celkově blbý no, naše porodnictví by potřebovalo velkou rekonstrukci!

sven
22. črc 2010

@lenulab - nechtěla jsem, aby to vyznělo neoptimisticky - spíš naopak. Prostě se to dá přežít a nebylo to tak hrozné a člověk na to rychle zapomene. A hlavně když vím, že ten nástřih byl nezbytný, tak mi nevadí. Štvalo by mě, kdyby mě střihli "preventivně", jako se to dělalo dřív. Jsem ráda, že jsem rodila tam kde jsem rodila, že jsem chytla úžasnou paní doktorku a na to, že jsem byla v porodnici od rána od čtyř a prcek se narodil v půl osmé večer, tak se tam vystřídalo spoustu personálu a kromě jednoho protivného doktora na noční co mě přijímal byli všichni naprosto úžasní.

lenulab
22. črc 2010

Myslela jsem to tak, že ikdyž budu cvičit s epi nem tak se prostě může stát cokoliv nepředvídatelnýho... Já budu rodit v menší porodnici, kde určitě o epi nu nebudou nic vědět, tak jsem na to dost zvědavá 🙂

katka1981
22. črc 2010

@sven, tak to ti nezavidim, ja som ani netusila ze sa da urobit az tak velky nastrih.

alenk
22. črc 2010

ahojte, tak sa hlasim aj ja. epi no som objednavala v juni, ked som bola asi v 31vom tyzdni, s predtuchami, ze budem rodit skor (taky ten siesty zmysel) som skusila epino raz na zaciatku a raz na konci 34teho tyzdna. prve cvicenie 4,5 a druhe 6cm. bola som spokojna, ze mi to pojde super, tak som to nesilila.
no, ale prcek sa rozhodol prist na svet este skor a tak som rodila este v 35 + 3. vyskytli sa nejake komplikacie spojene s nedonosenostou, tak sme nakoniec isli akutnou sekciou.
kazdopadne epi no, aj ked len dve cvicenia ma krasne upokojilo, ziaden stres som nepocitovala (pre sekciu sa lekar rozhodol az po 8 hodinach normalneho porodu), a pri dalsom tehotenstve si ho urcite kupim znovu.

scai
22. črc 2010

@luciolka1987 trochu vás dočítáma koukám cos házela za reakce lidí někde jinde a nechápu!!! Jako proč furt oponují, že ten uzlíček za to stojí? Jako že s epinem za to nestojí nebo co? Z Epi mám mimi doma taky, míň pomačkané, míň vystreslé, já bez nástřihu se o ní mohla hned po porodu lépe starat...bože ty reakce nechápu, ty ženské jsou fakt zabedněné!

sven
23. črc 2010

@lenulab - já se o epinu taky nezmiňovala - bývala bych se pochlubila, kdyby to klaplo 🙂.

@katka1981 - taky mě to překvapilo, ale když jsem se ptala doktorky jak velký ten nástřih mám, tak říkala, že takový "standardní, ani malý, ani velký 🙂. Myslím si, že asi šmikla víc, protože bylo třeba prcka dostat rychle ven, ale jestli 8 stehů nebo 13 mi už přijde celkem putna 🙂. Už je zahojeno a zapomenuto 🙂 Teď ještě aby to nějak nevadilo při sexu a bude dobře 🙂

petja
autor
23. črc 2010

@ladenka Já mám přesně tyto.V balení je 100ks,já se s magistrou domluvila že mi 50 prodá a 50 si veme doktorka.U nás v lékárně je celkově naprosto úžasný přístup 😉
http://www.zdravotnicke-potreby.net/detail.php?...

petja
autor
23. črc 2010

@valentinuska Myslim,že ve zdrav.potř.jde sehnat všechno a ten roztok je asi praktičtější,já si ho všimla u gyndra taky,vedle odběrovek a tak,myslím,že ten Hartmannn by to mohl taky mít...
@sven Určo nebyl nástřih tvoje selhání,to může těžko být..to je prosta souhra náhod,které bohužel ani epino nemůže ze 100ˇ% předejít.Je fajn,že máš chuť s epinem cvičit zas...
Já mám taky obavy,aby nepřišlo při porodu něco,co ho zkomplikuje,to asi každá žena,ale věřím,že to bude tak nádherný zážitek jako minule.
Ale musím vám říct,jak sem si pořád nějak neuměla porod připustit,pořád jsem byla jako v nějakým 3 měsíci,těžce aktivní,pořád v jednom kole,tak první cvičení s epinem mi to teda připomnělo,že se fakt už blížím do finále 😕
Já sem teda začala cvičit ve 35tt,sem jako začala,že to zkusím a už budu asi pokračovat denně,včera mi těch 20 min uteklo rychle,pamatuju si,že minule v prvním těhu bylo doslova nemožné balonek v sobě nafouknutej udržet,teď mi to nedělá problém,hráz se ale stáhla pěkně,páč to tlačení je síla,ale zase sem napoprvé dala tak 8cm?

petja
autor
23. črc 2010

@lenulab Já jsem o epinu na příjmu řekla,nikdo nebyl negativní,porodník říkal uvidíme a u porodu ani nemyslel na to,že by nástřih udělal

vivianaba
23. črc 2010

Kocky mam na vas takyto dotaz. Ako vam ide ovladanie svalov panvoveho dna pri vytlacani epina? Lebo s tymto mam ja trochu problem, tie svaly sa akoby stiahnu aj ked sa snazim ich drzat uvolnene. A vtedy je to trochu neprijemnejsie, s uvolnenymi svalmi balonik vyklzne lahsie. Co robim zle?
Pred otehotnenim som si svaly panvoveho dna vedela vyborne ovladat, denne som cvicila, ale v tehotenstve uz moc nie, max. 2x do tyzdna na kurze jogy.

Vcera som trenovala 4x po sebe, islo to krasne, nakoniec som dala aj vyse 10. Az na to ze mam uz 2.den spinenie a tmavy hlien, vcera dokonca s krvou, mozno mi odchadza zatka. Vadi to pri epinovani? Podla mna nie, kedze epino nejde az na krcok, snazim sa ho drzat na hradzi.

@alenk - gratulujem k babu, su iste veci ktore sa nedaju dopredu vediet, hlavne ze epino pomohlo psychicky a mas krasne dietatko aj ked sa vypytalo trosku skor.

@sven - nastrih v ziadnom pripade nie je nikoho zlyhanie a uz vobec nie tvoje. Porod je loteria, hlavne ze ste obaja ok.

@valentinuska - nerodis uz nahodou? Drzim palce!

@petja - ja si ten porod ani teraz neviem celkom pripustit 😀 Si sikulka, na prvy raz dat 8cm! Ja musim balonik pridrziavat, inak by vyletel.

akri
23. črc 2010

@petja Já mám ted taky hroznej problém v sobě balonek udržet, nevím, jak se s tím poprat. protože mám pocit, že mě limituje spíš to vyklouzávání, než obvod. Ted jsem dala skoro 9 cm, úplně bez bolesti a i napětí, mám pocit, že už i těch 10 by se dalo, ale prostě balonek neudržím. Trochu pomůže, když dám v tom pololehu kolena k sobě, ale i tak. Manžela zapojovat nechci, myslím, že by se ani nenechal. ☹ Večer ještě zksím tu polohu na boku, jak někdo radil o pár stránek výš.

andelka
23. črc 2010

@sven Máš úplnou pravdu, jak je to v zájmu prcka, tak i nástřih přežijeme 😅 A já jsem se taky ptala doktorky, jestli mě šmikli moc a ona říkala, že ne, že je to drobný nástřih. Na cm to přesně nevím, tipla bych tak 2cm. Blbě jsem tlačila a vím, že už se mi dělaly trhlinky a to byla hlavička jenom vidět. Ale příště do toho jdu zas a budu cvičit o to intenzivněji. 🙂

@petja no, už to máš za pár 🙂 Jsem zvědavá, jak to napodruhé půjde mně. A taky jsem si porod vůbec nepřipouštěla, přišlo mi to pořád strašně daleko, měla jsem myšlenky úplně na něco jiného a plno práce. V podstatě jsem si ani nestihla uvědomit že rodím, jaká to byla rychlost - tu hodinu mám jako v mlze a pamatuju si až to, co bylo potom, po narození malého 😅

terkao
23. črc 2010

ahoj, chtěla bych se zeptat jestli tu není někdo kdo by prodal epi no? Prosím napiště mi do IP za kolik by jste ho prodali, děkuju. Občas vás tu pročítám a teď s blížícím se porodem mám strach abych to všechno zvládla a hlavně se strašně moc bojím nástřihu.

petja
autor
23. črc 2010

@vivianaba Jo já taky musím přidržovat,ale taky aby nezajel moc hluboko,pak to tlačí na čípek,ale taky aby nevylítl
@akri Manžela taky nezapojuju,chci cvičit sama a to udržení balonku je asi největší problém většiny,holt přidržovat rukou,já taky musím držet rukou,větší dřina jak cvičit,co? 😀 Nijak bych se tim nezneklidňovala,důležitý je,že postupuješ...
@andelka Taky mi nějaký věci u porodu vymizely z paměti,hormony mi asi zalily tělo a občas musím hodně zavzpomínat 😅

dana3262
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dana3262
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katka1981
23. črc 2010

@sven, drzim palce, dufam ze bude vsetko v poriadku

petaskrdla
24. črc 2010

Holky, tak mám za sebou první trénink 😀
No a musím říct, že z toho mám opravdu dobrý pocit!! Měla jsem trochu problém se zavedením, ale to bude asi spíš tím, že to bylo poprvé. Tlak na hráz i konečník překvapivý, né, že by to bylo něco příjemného 🙂 , ale myslím, že jsem dofoukala do tak akorát.. Musím říct, že bych nechtěla tyhle "tlaky" zažít až naostro při porodu 😎 takhle se na ně dá připravit..
Epino mi teda vůbec nevyklouzávalo ven, naopak, když jsem zatahovala pánevní svaly, tak by vjelo dovnitř až moc.. A samotný vytlačení taky zajímavý pocit, no vše je to nové 😀
Jo a dofoukala jsem na 6 a kousek takže cca 19cm.

A jak to jde vám?

luciolka1987
24. črc 2010

Já sem po deseti cvičeních na 30,5 cm 😀 Jde to neuvěřitelně rychle 🙂 Už mi chybí jen ten půl cenťák a už to budu jen udržovat a čekat až se malý rozhodne narodit 😀

petaskrdla
24. črc 2010

@luciolka1987 a kdy jsi začala cvičit? jsme nastejno s termínem a říkala jsem si, jestli jsem nezačala moc brzy..

luciolka1987
24. črc 2010

@petaskrdla Ten tlak vevnitr je dost neprijemny ale postupne se to zlepsuje a vydrziz vic a vic.Pro me taky bylo nepredstavitelne ze bych to zazila az naostro pri porodu to by teda byla síla.První cvičení sem dala 23 cm obvod a teda nebylo to moc prijemne kdyz ten balonek lezl ven 😒 takze kdybych s timhle sla k porodu tak by mi minimalne 8 cm chybelo a to by asi ani injekce ani hormony nedohnali takze by se nastrih urcite konal a jeste by to silene bolelo ☹ .

luciolka1987
24. črc 2010

@petaskrdla - No ja zacala ze zvedavosti a nedockavosti 😀 uz na zacatku 35 tydne a pak sem byla zvedava jak to bude postupovat tak sem to zkusila i podruhe a potreti a tak sem pak uz pokracovala 😀 takze ted cvicim uz druhy tyden.Ale nelituju aspon sem pripravena kdyby maly chtel na svet driv 🙂

jonki
24. črc 2010

ahojte chcem sa opytat....tie co mate tu lacnejsiu verziu ako tam viete odsledovat dosiahnuty obvod balonika? Velmi tomu este nerozumiem....a zatail som do diskusie pozerala len dost zbezne 😉
Je podla vas dostacujuce si kupit ten lacnejsi variant alebo je lepsie kupit si ten drahsi? vdaka za rady

aleela
24. črc 2010

@sven , aj ja som dopadla podobne ako ty, aj ked u mna nebol nastrih, ale som sa roztrhla smerom k mocovej rure. tiez to bolo nejakych 8 stehov vonku + 10 vnutri. pritom hlavicku (najvacsiu cast babatka) som vytlacila uplne v pohode a bez nastrihu a natrhnutia. dotrhala som sa lebo maly mal nejako zle zohnutu rucicku. ak by mal maly rucicky pri tele, tak som vdaka epinu bez porareni. proste, sa to niekedy stane 😉 . a dalsi krat cvicim s epinom zase. je to super vec.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru