EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jindri
29. črc 2010

fraal: nikka to napsala, mě to dr udělal při poslední kontrole a já absolutně o ničem nevěděla. Takže pro mě bezbolestné 😉

akri
29. črc 2010

@fraal Popíšu čerstvou zkušenost 🙂 Tak hlavně se mě nikdo na nic neptal :-/ Ale vzhledem k tomu, že už mám po termínu, tak mi to ani nevadí, dokonce jsem zvažovala, že si o něj řeknu. Ráda bych se vyhnula vyvolávanému porodu, tohle mi přece jen přijde šetrnější, pokud to zafunguje.
No a k tomu provedení. Nic příjemného to není, ale bolestivé to taky pro mě nebylo (někde jsem četla, že to bolí hrozně). Je to takový tupý tlak a hlavně to trvalo asi tak vteřinu, takže v pohodě. Můj pocit byl, že doktorka tím prstem spíš roztáhla děložní hrdlo, než že by něco "odlupovala", ale přesně nevím. Prostě tam tak jako zakroužila.

ninouche
29. črc 2010

@maciatko1978 tak to je fakt milé 😉 to se možná v pondělí potkáme 🙂 já jdu ráno taky - poprvé na monitor, ale máš pravdu, taky by mě zajímal třeba váhový odhad, ale mně nikdo nic neřekl... Tak uvidíme. Je fakt, že teď v pondělí na první poradně v Podolí mě doktor krátce prohlídl a napsal mi do průkazky CS4, ale že by mi k tomu něco řekl, tak to taky ne 😒
Prosím tě a ten Femisan gel se může bez obav v těhu používat? Taky bych ho preventivně používala, bojím se totiž, že se mi ty kvasinky vrátí, mám pořád dojem, že ten výtok není úplně ok... tak jsem při tom epinování zatím hodně opatrná, cvičila jsem zatím dvakrát a prozatím včera i dnes jsem dala stejně, žádné zlepšení... musím se přestat bát a trošku na sebe být přísnější asi 😅
Co se týče používání Femisanu jako lubrikantu na balonek, tak nevím: obsahuje to tea tree olej - nevím, jestli to vadí. Zase třeba Femigel je taky s tea tree olejem a je tam přímo na krabičce napsáno, že je bezpečný při použití s kondomy, tak by možná nemusel ten olej vadit ani balonku... ale nevím.

petaskrdla
29. črc 2010

Tak holky, jak pokračujete?
Já jsem dnes byla nějaká líná, tak se mi ani nechtělo cvičit, pak jsem potkala sousedku, co se jí narodila před 3 týdny holčička a po popisu porodu jsem letěla okamžitě trénovat 😀 A vypadá to, že pro mě bylo zlomových těch 7 cm, na kterých jsem se zasekla snad na 2 nebo 3 dny. dnes jsem dala na první pokus 7,5 a na druhý 8 a s velkou rezervou řekla bych. Tak jsem ráda jak blecha, že jsem se pohnula 😉

maciatko1978
29. črc 2010

@ninouche Nuz ja mam monitor v pondelok o 10tej rano a potom idem na na vysetrenie tak sa tam mozno naozaj uvidime🙂). Ked som bola v Podoli prvy krat v prenatalnej poradni tak som tiez bola vysetrena a tusim moje CS bolo tiez 4. Odvtedy som tam ale bola dva krat a bez vysetrenia tak uvidime ako dopadnem v pondelok, bude to vlastne posledna kontrola pred terminom porodu. Divala som sa na femisan letacik a nic o tom ze sa to nesmie pouzivat v tehotenstve nepise...http://www.lekarna-online.com/zbozi/1796318-alt... tak neviem. Zatial som to nepouzila ale podla toho co tam pisu by mal byt nezavadny. Mne trvalo asi 5 cviceni kym som naozaj zacala vidiet prve vysledky, vzdy cvicim dva krat denne cca 15 minut a az teraz po viac ako tyzdni vidim ze si to zacalo zvykat tak len vydrz! Je tu tolko zien, ktore dosiahli to cislo 10 takze to musi proste fungovat. Obcas mi je to neprijemne, pali to ale ze by to bola vyslovene bolest to sa neda povedat, skor je to neprijemne ale to je asi normalne. My sme dnes vstupili do 40teho tyzdna, je tazke uverit ze je to uz tu🙂))) Len si zelam neprenasat tak drzme palce nech si nase zlaticko vyberie coskoro svoj cas.

ninouche
29. črc 2010

@maciatko1978 cvičíš 2x denně? já zatím mám strategii - během dne cvičím s epinem tak 15 min (dýl to nějak nevydržím, zatím mě to nebaví 😅 🙂 ), po cvičení chvilinku masíruju olejem od Weledy (jakoby na uvolnění) a večer ještě jednou masíruju. Tak tos mě potěšila, že až tak po 5. cvičení jsi cítila zlepšení - já jsem už začínala být netrpělivá. Jinak já jdu v pondělí na 7.30, tak pevně doufám, že v 10 už tam nebudu 😅 Ale jsem zvědavá, co ti řeknou, kdyžtak se pak zase ozvi 😉 A držím palečky, ať jde všechno tak, jak má!

maciatko1978
29. črc 2010

@ninouche Nuz cvicim 2 x denne, rano a potom neskor odpoledne. Zacinala som dost neskoro uz v 38 tyzdni tak aby som to stihla natrenovat do porodu. Ta masaz ma moc nebavi, masirujem si to iba par minut pred cvicenim aby si to trochu zvyklo a zvladlo potom tu zataz. Je pravda, ze sa mi to obcas zda ako vecnost tych 15 minut ale snazim sa pri tom pravidelne dychat, uvolnovat a relaxovat...Moc drzim v pondelok palecky aj ja Tebe. Potom si urcite pisneme ako sme dopadli.

fraal
30. črc 2010

holky díky moc za odpověď s tím hamiltonem - už jsem zase o něco chytřejší 😀 a s epi-no jsem se dostala na maximum zatím 24 a chci fakt vidět těch30 nebo 32, protože to už docela štípalo, ale tak snad to zvládnu

janulee
30. črc 2010

Ahoj holky, taky se přidávám do klubu, zatím ještě cvičících než těch, co mohou napsat, zda cvičení s Epi mělo nějaký efekt... Začala jsem svičit minulý týden ve středu (začala jsem na obvodu 19) a dneska po 8 cvičeních (2x jsem vynechala), jsem 3x vytlačila už 27cm. Pro přesnost teda měřím krejč. metrem....a když to srovnám s tou přiloženou kartičkou, přijde mi, že ta dost zkresluje (na metru 27 = 8,5 a na kartě kousek přes 9, no to by se mi ale líbilo samozřejmě víc 😀 )...takže pokroky jsou vidět, to mě moc těší. Jen nevím, jak to budu zvládat dál 😒 . Vytlačení mi přijde v pohodě, určitě tam je pořád rezerva, ale nevím, jak vy, ale já absolutně šílím z toho tlaku na konečník, to se fakt nedá vydžet ☹ Dneska jsem už ten balónek v sobě nemohla vydržet ani tu minimální minutu, nezvládala jsem to, ale vytlačení bylo ok...nemáte nějaký fígl, jak na ten tlak ? No je mi jasný, že u porodu to bude ještě mnohem horší....jinak cvičím v polosedě, skoro v sedě. A mám před sebou zrcátko, abych měla přehled 🙂

valentinuska
30. črc 2010

Holky, cvičte, jak můžete 🙂 Já už mám po porodu a malá měla obvod hlavičky 36 cm, u Epina jsem se dostala na 9 až 9,5 při posledním cvičení a myslela si, že mám vyhráno. Na naší hlavičku to ale bohužel nestačilo, museli mě malinko nastřihnout. Doktorka se omlouvala předem, že vidí, že mě fakt malinko nastřihnout musí ... v tu chvíli mě to samozřejmě nevadilo, byl to neskutečnej tlak a i já cítila, že mě musí rozervat ☹
Každopádně mám malé šití (povrchově jsou to asi 3 stehy) a jsem z toho naprosto hotová! Fakt se s tím nedá normálně sedět, chodit a pořád to divně pne ☹
Epino se vyplatilo, že nástřih je maličký. Nevím, co bych dělala, kdybych tam měla nějakej pořádnej střih - což já bych určitě měla, protože jsem začínala asi na 5 a bolelo to 🙂

yennifera
30. črc 2010

Ahojte holky, tak dnes mi přišlo epi-no a chystám se večer na první cvičení. Musím to tu pořádně pročíst, na kolikati jste začínali, ať to nepřeženu 🙂 Času mám naštěstí na trénink ještě dost, pokud malá nebude chtít na svět dřív 🙂

luciolka1987
30. črc 2010

@valentinuska jééé tak to gratuluju zrovna dnes sem na tebe myslela ze si tu dlouho neprispela jestli uz nahodou nerodis a pak sem jukla do alba a videla ze uz si porodila a malá je moc krásná🙂 .To je super myslim ze to epino ti i tak pomohlo,urcite by to bez nej bylo horsi 3 stehy se urcite brzo zahoji 😉 Ale si fakt dobrá ze si to tak dobre zvladla hlavicka 36 cm to uz je teda obvod 😒

luciolka1987
30. črc 2010

Včera sem pri cviceni dala na prvni zavedeni 29 cm a na treti 31,5 cm a po poslednim sem trochu krvacela ale asi to nic nebylo nejspis mi tam praskla naka cevka byla to takova hodne svetla krev a jenom trosicku, tak si dnes dam pauzu.Uz to zacinam flakat cvicim spis jen obden abych udrzela tu 31.Ale sleduju ze se to poddava porad.Pri kazdem dalsim cviceni je mensi tlak na konecnik a nafouknu na prvni zavedeni vetsi obvod.

vanesska
30. črc 2010

jej tak to sa dobre cita ked vidim ze to epino pomohlo fakt dalsim kockam... 😵
ja len ozaj neviem mne ten balon stale vylietava uz som z toho zufala lebo o nejakom vytlacovani nemoze byt ani rec...
dnes som sa dostala na 8 aj ja vidim pokroky co ma fakt tesi ale ani tych 8 som nevytlacila lebo nebolo co ten balon vysiel sam... 😖
baby co robim zle?? 😕
ja cvicim tak skoro v lahu len chrbat si trochu opieram o sedacku zavediem ho tak na 2/3 dnu ani nedavam uz vela gelu aby to neklzalo az prilis no ale kazdym nafuknutim balon vychadza von aj ked ho drzim co to da uz mam krc v ruke... no ale nakoniec jednoducho uz ho tam mam len akoby tu spicku alebo tak 1/3 no a to proste ani nie je co vytlacit... 😠
sice to stipe takze hradza sa zrejme roztahuje...aj citim tlak skor vpredu akoby na mocovu ruru takze nieco sa asi roztahuje... ale aj tak ma to stve ze to nemam sancu vytlacit... ani ten tlak na konecnik som necitila este ani raz...
baby ako to robite ze mate co vytlacat...??

akri
30. črc 2010

@valentinuska Taky se přidávám a gratuluju. 🙂 Tak snad epino pomohlo aspoň tak, jak to bylo možný. 36 už je pořádnej obvod, tak to asi jinak nešlo.

Jinak jsem dnes měla menší epizodku v porodnici, myslela jsem, že rodím, no prvorodička. 😀 Nechali si mě tam přes noc na porozování, jestli se něco nerozeběhne, ale fakt nic, tak jsem zas doma. Epino vynechávám, po všech těch vyšetřeních mám menší "menstruaci" ☹

zdeniii
30. črc 2010

Ahojky 🙂)) moje malá měla hlavičku taky 36cm a porodila jsem bez nástřihu a natržení, jen povrchové trhlinky, nic hrozného 😉
Natrénováno jsem měla 28cm tj. myslím 9 😉

zdeniii
30. črc 2010

@valentinuska gratulece k dcerce!!!

maciatko1978
30. črc 2010

@vanesska Skus to v inej polohe. Skus si lahnut na bok a epinovat tak ked das nohy mierne k sebe tak sa Ti podari ten balonik viacej v sebe udrzat. Ja si to pokojne zasuniem dovnutra cele, nafuknem ako chcem a potom pomaly aj cele vytlacujem. Je to naozaj o tom najst si svoju techniku predsa len kazda z nas to ma tam dole trochu ine, inak reaguje vnutorne svalstvo, inak je to pevne a elasticke atd. A je pravda ze moc tlacit naozaj nemusis ono ho to prirodzenou silou vytlacuje samo co je v poriadku iba to trochu pridrziavaj aby to islo von pomaly a hradz sa napinala. Drzim palecky!

maciatko1978
30. črc 2010

@valentinuska Velmi gratulujem a zaroven moc dakujem za nepriamu podporu. Dnes rano som dala 9.5 a kedze uz aj pri tomto cisle vidno vysledky pri porode ako aj u Teba dodava mi to iba odvahu pokracovat v cviceni az do posledneho mozneho dna! Nech ste vsetci zdravi a krasne Vam miminko rastie.

luciolka1987
30. črc 2010

@vanesska ja si taky balonek zasunu uplne cely a jak postupne nafukuju a citim ze me to tam neprijemne tlaci tak trochu zatlacim on povyleze a zase v pohode prifukuju dokud to zas neni neprijemne a pak zas trochu vytlacim on uz potom pri velkem obvodu zacne vykluzovat tak jako tak sam a kdybych ho zavadela jen ze dvou tretin tak ho tam neudrzim pac na to bych nemela silu takze ho zavadim proste uplne cely a on si pak postupne vyleza sam a ja mam aspon jistotu ze ten nejvetsi obvod jde pres hraz 😀

luciolka1987
30. črc 2010

na netu jsem nasla supr clanek o epinu
www.vedomematerstvi.cz/news/nejdriv-projde-balo...

fraal
31. črc 2010

@valentinuska gratuluju k miminku a s tím obvodem jsi fakt dobrá, že máš "jen" 3 stehy, to bych musela teda cvičit ještě dlouho abych na epi-no dala 36 😒

petja
autor
31. črc 2010

@vanesska nezvlhčuješ balonek moc nějakým lubrikantem,mi to pak dělá to samý,nemůžu udržet ani svaly dna pánevního...
Já cvičím jako Luciolka,postupně ho třeba rukou trochu povysunu a tím širším obvodem jsem na hrázi a napínám,tak mi to vyhovuje nejvíc.Rukou balonek koriguju jak potřebuju

@valentinuska Moc gratulace,šikula,skvělej přístup od doktorky,to potěší!!!

yennifera
31. črc 2010

Tak jsem včera poprvé cvičila. Nechtěla jsem to nijak přehánět napoprvé a tak jsem dala zatím 5,5. Ale byla to naprostá brnkačka až si myslím, že to nějak flákám nebo dělám špatně. No uvidíme jak to bude dnes. Já na epi-no používám navíc kondom - z důvodu hygieničnosti. Lubrikant jsem nepoužívala vůbec a v pohodě. Ten se bude muset hlavně použít asi až u větších objemů ne?

petja
autor
31. črc 2010

@yennifera ,neflákáš,možná přijde ztížení,možná máš skvěle pružnou hráz.Většinou se to zastaví tak na 8obvod a pak maminky stresujou,že to nedají,ale dají 😉
Já používala kondomy jen při minulém těhu,protože jsem měla epino půjčené,jako zvhčení mi ten kondom stačil.Teď používám lubrikant altermed,ale fakt jen minimum,jednak mi to přijde strašně umělé a studené a celkově nikdy jsem to nepoužívala.Cvičí se s tím ale líp...Jako hygienu mám takové tamponky napuštěné alkoholem,ale poo každém cvičení stejně umývám mýdlem a vodou,tím tamponkem zase před cvičením..

valentinuska
31. črc 2010

Holky děkuji za gratulace. Věřím, že to všichni ostatní zvládnete i bez nástřihu a držím palce!

yennifera
31. črc 2010

petja, moc díky za bleskovou odpověď. My (teda spíš manža) jsme už dělali několikrát masáž hráze. Tak snad je to tím a taky masáž k něčemu bude 🙂 Já se spíš včera bála, abych to nenafoukala moc. Myslím, že by jsme bez problémů zvládli i 6. V každém případě napíšu, jak to dopadlo dnes večer. Já jsem koupila epi-no od ekiky, jak to tu psala před dvěma dny. Ta ho taky používala s kondomem a myslím, že ho sice nebudu prodávat, ale člověk nikdy neví. Je to naše první mimi, tak snad vše dopadne v pohodě. Zatím se porodu nebojím a včerejší cvičení mi taky dodalo trošku sebedůvěry, což je úžasné. Je super, že to člověk může zkusit dřív než na porodním sále 🙂

yennifera
31. črc 2010

@valentinuska Teď jsem koukala na fotku té tvojí princezny. Fakt je nádherná a vlasatá 🙂 Moc moc gratuluji 🙂

vanesska
31. črc 2010

dakujem baby za odpovede...
no striedanie poloh som skusala je pravda ze na boku to asi ide najlahsie tam dam tych 8 relativne v pohode...
v pololahu tych 7 - 7,5...
ale zaviest ho cely to som neskusala nejako sa bojim aby mi nezasiel az prilis hlboko...
no tak teda vyskusam aj to a uvidim...

petja... ja som davala asi dost gelu tak ma napadlo ze mozno sa to fakt smyka kvoli tomu tak minule som uz davala len kvapku ale aj tak to vylietavalo... 😠

petja
autor
31. črc 2010

Já cvičím v leže,polosedě,tak budu zřejmě i rodit...Mě v tom polokleči nejde vůbec cvičit

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru