EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

alva11
22. kvě 2014

V průběhu těhotenství jsem sem chodila čerpat inspiraci a uklidňovat se před porodem, tak se musím zase pro ostatní podělit o svou zkušenost.
Epi-no jednoznačně doporučuju, budu ho chválit kudy budu chodit! Cvičila jsem celkem asi 5 týdnů, cca 4-5x týdně, šlo to pomaličku, ale nakonec jsem se z 18 cm dostala na kýžených 31 cm (asi den před porodem). Nakonec bez nástřihu, bez poranění, jen drobné oděrky bez šití! I když maloch měl malou hlavičku, jen asi 32,5 cm.
Už na porodním sále jsem bez problémů seděla u snídaně, chodím, starám se, všechno bez bolesti, ten pocit je opravdu k nezaplacení! Tři dny po porodu ani nevím, že jsem rodila...
Takže jak tu říkají i všechny ostatní - vydržte, vyplatí se to!

kessinka
23. kvě 2014

Baby, tiež sú vaše dietka pri cvičení také hyperaktívne? Ja mám pocit že v utorok sa mi pri cvičení Kubko otočil priečne, odvtedy ho cítim tak nejak v oboch bokoch ☹ Od začiatku je otočený hlavičkou dole, ešte v utorok poobede na poradni tak bol. Snáď je to len môj blbý pocit, to by bola automaticka stopka k prirodzenému pôrodu, a asi by ma porazilo ak by to bolo kvôli tomu že sa snažím na neho pripraviť ☹ A celkovo je proste vždy pri cvičení najaktívnejší počas celého dňa, prehadzuje sa, kope, väčšinou počas celej doby čo cvičím, mám pocit akoby mu to veľmi vadilo....

A ešte jedna otázočka, včera som sa pokúšala o 25 cm, a teda mala som riadne tlaky v konečníku, asi tak nejak ako si ich predstavujem aj pri pôrode. Je to normálne?

kvietorka
23. kvě 2014

aj moja mala je pri cviceni aktivna 🙂 ale uz som si na to zvykla, ale na zaciatku som z toho mala obavy, ci jej cvicenim nejako neublizujem. Podla mna jej vadi, ze lezim na chrbte, tak sa vzdy snazim pootocit trosku nabok a to je potom kludnejsia.
To s tym otocenim je len tvoj pocit, ja mam malu otocenu dole hlavou od cca 32 tyzdna a pohyby citim na obidvoch stranach (na jednej strane citim asi chrbatik a na druhej nozicky s rucickami, ale hlavu ma stale dole).

kathrin17
23. kvě 2014

@kessinka ano je to uplne normalne, tie tlaky su dost neprijemne, ale aspon si fakt vieme predstavit asi ake tlaky to budu.....ja som dnes vo vnutri v pohode nafukla na 30cm, ale cez hradzu som vytlacila len 25cm.....viac nedam, lebo sa nechcem poranit....ale predpokladam, ze to aspon nieco pomoze, aj ked by som uz tolko nestihla nacvicit....

teri24
23. kvě 2014

@beruska141 Ahoj, tak asi som už pochopila ako na to. Keď si nechám dosť času a som úplne uvoľnená tak to ide v pohode. Ďakujem za povzbudenie 😉

beruska141
23. kvě 2014

@teri24 no vidis, ten zaciatok je tazky, mne to tiez par dni trvalo, kym som pochopila, ako to ide najlepsie a uz to ide. kolky den cvicis a kolko si zatial dala najviac?

beruska141
23. kvě 2014

@kessinka
@kathrin17 baby, ja ked mam tlaky na konecnik, tak viem,ze som moc hlboko, tak hlboko by to nemalo byt 😒 len do dvoch tretin dovnutra, ostatok ma byt von. tak najsirsia cast ma byt na hradzi, alebo malinko za nou, aby ked to vytlacujete, sa vam uz velmi nezvysovalo napatie, len tak trochu, uplne malinko. ja si to cely cas musim drzat druhou rukou, lebo mi to uteka ako vam dozadu, ale tie tlaky na konecnik by tam nemali byt...

teri24
23. kvě 2014

@beruska141 Cvičím piaty deň a dnes som dala 23 cm bez poranenia, dokonca bez bolesti. Ale na začiatku som to prehnala a pri 23cm som už krvácala. Som v 34.tt takže si myslím, že to stíham aj keď pôjdem pomalšie.

beruska141
23. kvě 2014

@teri24 jasnacka, pomaly je to najlepsie. to mas super tempo. len sa treba uvolnit, pred masazou sa zospodu osprchuj teplou vodou, strasne to pomaha a vela lubrikantu. ja uz treti den stojim na 27cm a neviem sa pohnut dalej, snad zajtra 🙂

nelaaaa
25. kvě 2014

Ahoj holky,jsem měsíc po porodu. Díky Epinu nebyl žádný nástřih a jen drobné poranění (prasknul mi jeden stydký pysk, ale na to se nedá nijak připravit). Malá vyklouzla na 2 kontrakce. Cvičením s Epinem jsem se dostala na 32 cm (malá měla hlavičku 30), byla jsem uvolněná, protože jsem dobře znala ten tlak, přesně jsem věděla jak tlačit a jak dýchat. Rozhodně cvičte, je to zázrak. Doktorka se mě hned po porodu ptala, jestli jsem cvičila, že to bylo poznat.

bliss111
25. kvě 2014

@nelaaaa To je super! Jak dlouho před porodem jsi cvičila? Já jsem se zasekla na 24 cm a nemůžu se hnout. Jak moc do bolesti jsi při cvičení šla? A hlavně asi dávat balonek co nejvíce k hrázi ne? Uvnitř to nemá takový smysl, nebo ano? To je otázek, že? Díky moc za odpověď. 🙂

nelaaaa
25. kvě 2014

@bliss111 Ahoj, začala jsem od 36 týdne a cvičila jsem jednou denně asi půl hodiny a šlo to hodně pomalu. Každý den jsem se snažila dát o jedno nafouknutí víc, na začátku každého cvičení jsem několikrát vytlačila balonek méně nafouknutý a při každém dalším pokusu jsem přidala jedno až dvě fouknutí - bála jsem se poranění. Nakonec jsem se fakt dostala na těch 32, ale to až týden před porodem. Myslím,že je to taky tím, že se vevnitř už všechno připravuje, je to tam měkčí a pružnější, a proto se ke konci dostaneš i na těch 10. Co se týče bolesti, bylo to vždycky nepříjemné - hlavně ten tlak na konečník a taky samotné vypuzení nejširší části balónku, ale vždy se to dalo vydržet. Důležité je postupovat pomalu, aby ses sama neporanila.

Píše se, že se epi-no má dávat dovnitř ze dvou třetin. No mi to moc nešlo, vždycky mi sklouzl dovnitř, takže to většinou dopadlo tak, že jsem ho měla téměř celý vevnitř a pak vytlačovala, ale i tak se hráz dobře roztáhla.

Moc držím palce, určitě se na tu 30 dostaneš a i kdyby ne tak těch 24 je taky super. Když jsem si před porodem pročítala některé diskuze, tak tam psaly holky, které se dostaly taky ,,jen" na 24 a porodily bez nástřihu. 🙂 Cvičení zdar 🙂

bliss111
25. kvě 2014

@nelaaaa Díky za povzbuzující slova a info 🙂 ! Budu pilně cvičit. Přeju hodně radosti s miminkem 🙂 Ahoj 🙂

miscok
25. kvě 2014

Baby ja dnes 27cm.Potesilo ma to.Zajtra dufam o centak viac 🙂

intacta
25. kvě 2014

Ahoj holky,taky připojím svoji zkušenost.Neměla jsem sice EPI-NO ale Aniball.Začala jsem cvičit asi ve 36tt 1xdenně. A přiznávám, že mě to moc nebavilo, ale vidina zranění, mě vždy donutila cvičit.Nejdřív jsem nevěřila, že ten balonek tam vůbec narvu 🙂 Ale na poprvé jsme dala asi 18cm.Cvičila jsem každý den a asi týden před porodem jsem se dostala na 31cm.Myslím, že největší přínos je v tom, že víte jak to tlačí a které svaly máte používat k vytlačení.Takže porod u mě naprosto v pohodě, bez nástřihu a bez poranění a ještě jsem byla pochválena 🙂 Takže přeji hodně úspěchů a každé z vás aspoň tak pohodový porod jako jsme měla já a to jsem prvorodička. 🙂

neomea
26. kvě 2014

zenusky, dnesnym dnom som zahajila aktivny predporodny trening ala masaz hradze, epino, malinikovy caj, tak dufam ze to prinesie svoje plody aj u nas 🙂 na prvy x som dala podla tabulky tak 6,5.. zacina to celkom slubne, ci? 🙂

beruska141
26. kvě 2014

@neomea 6,5 je super, to je cca 20cm, na prvy den je to super, len tak dalej 🙂

miscok
26. kvě 2014

Baby,vcera som dala vecer 27cm.O 1 v noci mi odisla zatka a zacali kontrakcie.Postupne az na 5 minutove rozostupy cca 3 hodiny.Po ceste do porodnice sa to vsak nejak zastavilo a tam mi potvrdili,ze je to len zaciatok a som ledva troska otvorena.Som doma a pytam sa,ci je mozne dnes znova cvicit alebo uz nie?Dakujem.

kvietorka
26. kvě 2014

@miscok jasne cvic, to si mala len poslicky. Ja to mam uz tyzden a stale nic (dnes mam dokonca TP) a s EPI-NOm cvicim pravidelne.

beruska141
26. kvě 2014

@miscok ja si tiez myslim, ze kludne mozes cvicit dalej. tam roztahujes hradzu, nie krcok. 🙂

inak sa musim pochvalit, dnes som cvicila 11 den a dala som 30 centi 😝 😀

pima21
27. kvě 2014

@beruska141 fuuuu tak ty teda fičíš 🙂 ja som zatiaľ cvičila nepravidelne a skôr každý.druhý tretí deň, ale už začnem systematicky. Dala som 26,5 zatiaľ.
@beruska141 a ty cítiš také “štipnutie“ keď prechádza najširšia časť alebo tých 30 cm je bezbolestných? Ja to počas cvičenia zväčšujem postupne, ale pri najväčšom obvode to dosť boli resp. štipne pri prechode cez.hrádzu.

originaltea
27. kvě 2014

@kvietorka ja mám termín zajtra, včera som dala 30cm, ale chcela som sa ťa spýtať či ty v takom štádiu tehotenstva ešte tlačíš? Lebo ja mám pocit že mne to von už ide nejak samo bez tlačenia, ešte musím pridržiavať aby to nešlo moc rýchlo...

beruska141
27. kvě 2014

@pima21 ja cvicim pravidelne kazdy den. ano, citim take neprijemne pri tej najsirsej casti, ale nie stipanie, skor take extremne natahovanie by som to popisala. neboli to, ale je to neprijemne. len si to musim cely cas drzat, inak mi to vhupne dnu cele. pridrziavam si to cely cas jednou rukou, aby som to mala tak v dvoch tretinach, vlastne to najsirsie takmer na hradzi, tak ked to uz ide von, velky rozdiel v tlakoch a stipani necitim. a ked to vytlacam, zasa to velmi drzim, aby rychlo mi to nevyletelo, tak uplne uplne pomalinky 🙂

kathrin17
27. kvě 2014

baby myslite, ze aj ked sa mi nepodari posunut dalej ako 25,5cm, ze aj to je lepsie ako nic?Asi ma budu musiet nastrihnut, ale bola by som rada, keby to bolo co najmenej...co vy na to? Mam par dni do porodu, tak uz to nejak moc asi nerozsirim

pima21
27. kvě 2014

@kathrin17 určite to pomôže. Myslím, že som čítala v diskusiách, ako baby nacvičili 25 cm a porodili bez nástrihu. Ale zas určite by som sa v tom prípade dohodla s pôrodníkom a dala vedieť, že som cvičila. Hoci neviem, čo v prípade, že pôrodník spochybňuje takúto pomôcku 🙂 sama som na pochybách, či to vôbec spomínať....

kathrin17
27. kvě 2014

@pima21 ja som to mojej porodnicke uz spominala a vravela, ze ma nastrihne iba ak bude hradza uplne biela a vtedy to znaci, ze je napnuta na prasknutie, ze inak strihat nebude, tak som rada, ze ma chape a uvidime... 🙂

kazunomiya
28. kvě 2014

@pima21 odporucam radsej to povedat, ja som sa neodvazila a skoncila som s nastrihom. nebol sice velky, ale mozno nemusel vobec byt, keby som povedala porodnikovi (neviem posudit). V kazdom pripade pozitivne je aj to, ze bol spokojny, ze som nemala velke zranenia, myslim, ze sa obaval horsich - mala som dlhy, vycerpavajuci a pomaly postupujuci vyvolavany porod. Nastrih bol pre mna bez komplikacii, ale hojenie nie je prijemne, prvych niekolko dni to obcas aj dost boli, takze bez neho by to bolo urcite prijemnejsie a doteraz to zavidim zenam, o ktorych viem, ze sa obisli bez nastrihu. No ja som si netrufla o tom hovorit lekarovi a dufala som, ze bude vidiet, ci treba alebo netreba nastrihnut. nechcela som vyzerat, ze mu kafrem do roboty, aj ked je to moj kamarat, no ten pocit ze ja som pacient a musim sa podrobit tomu, co lekar uzna za vhodne som mala. Inak doteraz mam z toho zmiesane pocity a dufam, ze nabuduce budem odvaznejsia, lebo som mala pocit, ze cely porod viedli zdravotnici a ja som musela vsetko strpiet. Uz chapem, preco niektore zeny tak velmi chcu prirodzenejsie porody. Aj ja by som uz po tomto prvom bola rozhodne za.

kamiska
28. kvě 2014

@kathrin17 ja nacvicila jen 21cm, z puvodnich 17 - kdyz sem zkousela vic, tak sem krvacela. Porod pri tlaceni absolutne bez bolesti, bez nastrihu, trhnuti na 2 stehy. Prislo me ze pomaha i to, ze je ta hraz zvykla na tu namahu.

kathrin17
28. kvě 2014

@kamiska jeeeeej to vazne?Tak to je skvele.....ak by to ozaj tak bolo 🙂 ja som sa tiez vcera trosku poranila, preto sa bojim, ze sa velmi dalej nedopracujem....ale po tej tvojej sprave som sa skutocne potesila

kamiska
28. kvě 2014

@kathrin17 ja z toho byla nestastna, cvicila sem fakr poctive i 2x denne a prave jsem se asi vzdycky trochu trhla, tak sem to nehrotila a zustala sem na tech 20 cm, ty jsem vytlacovala. Uvnitr sem vzdycky nafoukla o dost vic, to mi nevadilo. Asistentka pri porodu se ptala na epino, mela sem to v porodnim prani, ze nevhci preventivni nastrih a rikala ze si neni jista jestlu zo pude, tak sem ji nakonec byla vdecna ze nestrihala. Me 6ady ty zpravy, ze nekdo cvicil podruhy a je na 26cm dost vytacely 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru