EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

andelka
22. dub 2010

lenteri: díky za vysvětlení - ty křivky vypadají přesně tak - srdíčko ťuká a zoubky drobné. Minule ke konci se trochu hýbalo, ale jen aby se neřeklo a naposled teda vůbec.
Jinak já pohyby cítím, pravidelně, docela silně, kopání, vrtění, všude možně, kdyby se dlouho nehýbal, tak by mi to bylo divné - jen prostě když doktor něco potřebuje, tak se malý tváří, že se ho to netýká 😅

zuzanka1989
22. dub 2010

ahojky holky, jdu se na vás po dlouhý době podívat jak pokračujete. já jsem na 30cm, ale ten poslední cm prostě nedám, ¨nejde to. pořád to zkouším a nic 😠 , ale ještě mám chvilku čas, tak to snad dám.

zdeniii strašně moc gratuluju. téééééda bez nástřihu a hlavička 36........ ty joooooo tak to moc závidím. My na tom budeme s tou hlavičkou asi taky tak,
Naposledy když jsem byla na UZ ve 34tt+3 tak hlavička byla 31,41cm. Doufám že od té doby moc neroste...

andelka
22. dub 2010

zuzanka: tý jo, 30, závidím 😕
My jsme na tom s hlavičkou podobně - cm teda nevím, ale v 36tt+5 vypadala na 37tt+4, takže mimi bude asi drobnější, ale hlavička klasická. Zatím cvičím obden, snad to bude stačit a pomalu tu 10 pokořím.

crawler
22. dub 2010

já ani radši nechci vědět obvod té hlavičky😀DD každopádně dnes bych chtěla dát aspoň kousek nad 9 cm...možná mimi bude chtít vylézt až budu mít docvičíno 😀DD

andelka
22. dub 2010

crawler: Včera čekáme miminko - to je 😀 😀 Určitě čeká, až pořádně natrénuješ, aby mělo pohodovou cestu na svět 😉

crawler
22. dub 2010

andelka: tak to abych už konečně natrénovala - jinak budu psát "předpředpředpředpředevčírem čekáme miminko" 🙂...stejně - na to, jak jsem začala cvičit brzy, tak se do cíle nemůžu dohrabat...☹

zuzanka1989
22. dub 2010

andelka: já když byla v tom 34tt+3 tak hlavička odpovídala na 35tt+2

crawler: taky už se dočkáš, snad tě mimčo nenechá čekat moc dlouho 😉

Já si zkusím zacvičit teď, pak vám sem napíšu jak to dopadlo, jestli už nebo pořád 30 😒

zuzanka1989
22. dub 2010

a váhu jsme teda v tom 34+3 měli 2.420g. Taky nevim kolik to tak může být teď.

andelka
22. dub 2010

zuzanka: No tak to jsme na tom byly podobně - o týden víc. I když - ty utz odhady nejsou přesné. Ale i tak - cvičit cvičit cvičit. 🙂

crawler: Třeba bude i stačit co máš natrénováno doteď. Jak tu holky píšou, netřeba úplně do cíle, něco pomůžou hormony.

Já doufám, že zítra dám 8,5 a příští týden se snad dohrabu k 9.

andelka
22. dub 2010

zuzi: My měli v 35tt 2 180g a v 37tt 2 770g. Tak teď by tvoje malá měla mít kousek pod 3kg asi.

hudyna
22. dub 2010

Zdeni: Závidím teda takový personál. To se snad ani nevidí, aby doktor i sestra masírovali hráz při tlačení. No tak to fakt můžeme jen závidět. Protože myslím, že nikde jinde to snad ani není.

Crawler: Neboj. Fakt si myslím, že těch 9 cm stačí. Stejně se otevřeme jen na 10 cm, takže ten jeden cm za nás dá příroda. Já taky začla cvičit brzy a jde to pomalu jak hrom. Závidím všem, jak tu píšou, že cvičí občas a už jsou třeba na 9cm. To já už cvičím 4 týdny a včera jsem dala 8,3cm. A to jsem začala cvičit tento týden 2x denně, abych stihla aspoň těch 9 cm.

Já se na obvod hlavičky taky radši neptám. Četla jsem, že průměrně je obvod 35 cm. Stejně musí projít otvorem 31,4 cm. Ten tlak si radši ani nechci představit. Ale snad to bude prostě chvilka než se prodere ta hlavička.

hudyna
22. dub 2010

lucika1: já měla občas taky problém, že mě to pálilo u močové trubice. Zkus změnit polohu. Nebo zkus tlačit balónek směrem dolů. Mně pomáhá hodně lubrikační gel.

xxx.klarka
22. dub 2010

Mě se poslední dny docela těžko, takže na epinování nemám ani pomyšlení. Dneska mi celý den tvrdne břicho a je mi celkově těžko. Tak nevím kdy se k tomu zase dostanu.

lenteri
22. dub 2010

jéé, já měla celou dobu pocit, že se mám dostat na 30cm, a teď tu čtu, že na 31? 😅

holky, koukněte na Zdeni, natrénováno 9 a mimi mělo 36 cm hlavičku a nástřih se nekonal, my to taky všechny zvládnem, nebojteee 😉

lenteri
22. dub 2010

Klárko, a není to tvrdnutí břicha tím vysazeným magneziem? ...ale jestli je mimčo už dopečené, tak by to nevadilo, tys myslím psala, že bys klidně rodila už teď, že? ;)

crawler
22. dub 2010

hudy: jak to myslíš, že musí projít otvorem 31,4cm? nechňápu 😀DD

zuzanka1989
22. dub 2010

holky 31cm 😀 , vůbec to nebolelo. já teda ještě piju maliníkovej čaj, tak jestli to na to má vliv nevim, ale pro psychiku je to dobrý 🙂

lenteri
22. dub 2010

Zuzko supr, gratulujuuuu!!!
takže fakt 31 cm je kýžený cíl, já fakt myslela že 30 cm je max. na cvičení...

a koukám, že máš termín o den dřív než my ;)

lenteri
22. dub 2010

Hudy, taky nechápu těch 31,4... 😅

zuzanka1989
22. dub 2010

jo jo 31 je cíl 🙂 , dneska mi to nebylo ani nepříjemný. jsem nafukovala a ono to šlo samo, žádnej nepříjemnej tlak, nic se nekonalo.

Taky nechápu těch 31,4

petja
autor
22. dub 2010

Sven,do toho kolíku bych rozhodně nešla.Navíc tak rok zpět to jedna mamina taky v sex-shopu koupila jako alternativu a prasklo jí to,nevim zda ne dokonce vevnitř 🙄

zdeniii
22. dub 2010

holky fakt se nebojte!!! trénujte jak se vám chce a nikam se nežeňte a zbytečně nestresujte... Já poslední den před nástupem dala poprvé 29, jinak jsem byla pořád na 28... a fakt to všechno šlo parádně!!!
Jo a taky bylo fajn, že jsem netušila jak máme velké mimi, páč když bych věděla že to bude čtyřkiláček tak bych možná plašila... je to hodně o psychyce že to zvládnete!!!

petja
autor
22. dub 2010

Mě říkali už v porodce že Filda bude velkej,přes 4kg,to jsem trochu znejistila,ale stejně jsem prostě věděla,že přece to cvičení musí být někde potom znát.Malej měl nakonec 3,51,hlavičku 36 a nebylo ani škrábnutí.Na ty jejich údaje bych se moc nespolíhala a hlavně i mimi 4,30 se dá porodit bez nástřihu,i mimi KP se tak dá porodit,to už ale chce i fakt přívětivý,klidný personál a klid pro maminku,pochopení,účast.Kolikrát totiž personál zvládne to,co se zprvu zdá nemožné,psychika je základ a pokud je maminka sebevědomá,čemuž epi-no moc pomáhá,prostě ví,že porod zvládne.
Já ke konci cičila 1x denně a navíc jsem musela epino vrátit týden před TP,pak jsem 3 dny přenášela a absolutně nic negativního to nezanechalo,hráz byla prostě připravená.A já určo neměla natrénováno jako spousta maminek tady.. 😉

zdeniii
22. dub 2010

Jjo přesně tak i personál dělá hodně, mně fakt dr i PA masírovali hráz při tlačení a myslím že i to hodně pomohlo... 😉 ale psychika je psychika... 😎

lucika1
22. dub 2010

Hudy, gel používám, při každém zasunutí použiju tak velikost lískového oříšku, to je snad postačující 😵 budu muset asi počkat, až se to tošku zahojí a pak znova začít ☹ většinou jsem se na "trénink" těšila, že pro sebe i pro mimčo něco udělám, ale teď, s vidinou, že by se mi opět měla udělat nějaká ta trhlinka, do toho asi s velkým nadšením nepůjdu. Já volím polohu na zádech, jaká myslíš, že je vhodnější?

andelka
22. dub 2010

zuza: No páni, 31 jen tak - to je super výsledek dnešního cvičení. Já se budu zítra taky snažit o pokrok. 🙂 Maliník piju taky, a jím lněné semínko. Ale maliník zatím jen cca 3dcl (větší hrnek) 1x denně, tak nevím jestli už nemám začít dávat 2x denně. 😕

crawler
22. dub 2010

tak já jdu za chvíli cvičit, kéž by se zadařilo aspon 9,5... 😵 zdeni: já se proto ani nedomáhám žádného utz a váhových odhadů - nelze na to spoléhat a ještě by mě to vykolejilo - zlatá nevědomost 😀

já piju 0,5l maliníku denně ale až tento týden - před tím jen občasně, když jsem měla chuť...lněné semínko jím ale každý den cca polévkovou lžíci...všechno mě pomáhá psychicky a pokud to má účinek i fyzický, tak tím líp 😀

hudyna
22. dub 2010

No tak na víc než na 10 cm se žena neotevře. Takže to je obvod 31,4cm. Tam se to mimi prostě musí vejít. Proto má měkkou hlavičku.

lucika1: já používám polosed, pololeh...takovou jakoby porodní polohu. Mně to ze začátku hodně pálilo, ale pak to povolilo. Musíš věřit, že Tebe to taky přebolí. Protože psychika dělá u toho cvičení hodně. Já fakt hodně měnila polohy a zkoušela zasouvat míň nebo víc ten balónek.

Jinak ty odhady na ultrazvuku nebývají přesné. Četla jsem, že se můžou lišit o 300-600g. Což je dost. Já spolíhám na to, že malá bude mít prostě 3 kilča u porodu. 🙂

Já furt na 8,3 cm. Ale je to čím dál lepší. Ten tlak je stále menší.

crawler
23. dub 2010

pěkný den🙂

ještě tu straším 😉
Já včera večer dala 9,2cm...byla to fuška, ale hlavně kvůli tomu, že jsem to uvnitř nemohla udržet...kdybych mohla, tak bych myslím 9,5cm dala...nicméně pokusím se dnes 😉

hudy: já vím, že se vždy říká, že žena musí být otevřená na 10 (10*3,14), takže už mi to je jasný...ale myslíš teda, že když má mimi třeba obvod hlavičky 37cm...tak se mu protáhne - zešišatí tak, aby prošel tím 31,4 a tím pádem stačí mít natrénováno na těch 31?

crawler
23. dub 2010

supr - teď ráno se mi zadařilo na 9,6cm...😀 ten tlak na konečník je ale děsnej 😝 ale důležitá je hráz a ta je v poho 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru