EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

werunkach
29. čer 2011

@tehuli polohu si beztak najdeš sama,..já měřím krečovským metrem a pokud máš z bazárku tak určitě používat s těmi kondomy a pak omýt teplou vodou,odesinfikovat,..a cvičí se od 36tt někdo začíná dříve od 35ttkdyž mají pocit že budou rodit předčasně. Bohužel dělají,ale záleží kde budeš rodit,..je dobré mít porodní plán,..a trvat si na tom ,že nástřih nechceš a hlavně si věřit ,že to zvládneš

tehuli
29. čer 2011

@werunkach no právě...k tomu se taky myslím staví dost pruderně že, že jim tam cpeš plán..nevím ale myslím si to:( nevíš nějákou stránku kde jen nějáký vzor...ted nevím co vše tam uvést kromě toho nastřihu a mít partnera u porodu a chtít dítě na bříško po narození..
😵

werunkach
29. čer 2011

@tehuli tady na koníkovi je diskuze o porodním plánu,..https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/jak-naps... já myslím,že už se to celkem rozšiřuje a neboj se trochu prosadit i jako prvorodička,.. Kdybych já nebyla při prvním porodu tak hloupá a nenechala si všechno líbit,..mohlo vše dopadnout lépe,..teď už si určitě nenenchám,.. 😉

kackabk
30. čer 2011

ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli je tu někdo, kdo se při používání balonku poranil a i přesto pokračoval a jak to dopadlo...ono pročítat celou diskuzi je šílené, na začátku to poraněné holky vzdaly 😒 mně totiž nesedne vytlačování balonku při té velikosti, kam ho nafouknu no a místo abych ho, blbec, trochu vyfoukla, tak jsem raději rychle vytlačila, abych to měla za sebou, a bylo to - trošinku jsem se natrhla a trocha krve 😖 akorát je to spíš vně, takže nějaká špatná sliznice nebo tak to není...stalo se mi to už podruhé - poprvé jsem vůbec nevěděla, čím a kde by to mohlo být, proto jsem stejnou chybu po čase zopakovala ☹ s trénováním se mi ale přestávat nechce, říkám si, že bych třeba dala pokoj tomu vnějšku a jen (třeba týden) nafukovala, bez vytlačování, pak zas zkusila něco víc. jen mě trochu deptá, že když už mám tendenci se někde natrhávat, jestli to má vůbec smysl... co si o tom myslíte a máte někdo zkušenost? dík

stefanny
30. čer 2011

@kackabk ahoj, skúsenosť sice nemám s natrhnutím ale niekedy to je dosť na hrane takže sa snažím vytlačovať naozaj pomaly aby si hradza zvykla, hoci nepostupujem veľmi rýchlo ale radšej pomaly a bez ujmy 😅 Ešte to kombinujem potoms masážou hrádze, s olejom z Weledy takže si myslím že prostredie je po oleji na druhý deň pružnejšie 😎

rosaria
30. čer 2011

ahojte kde sa to dá zakúpiť?

anicka1981
30. čer 2011

@kackabk ahoj, tak ja to mam uspesne za sebou, tak ti troska poradim, balonik nezasuvaj cely do vnutra, ked ho nafukujes ma trcat troska vonku, nafukuj pokial necitis tlak, podrz to troska pokial sa tlak nezmierni, aj minutu - dva, ked sa to podda dofukni zase, a ked citis neprijemny, naozaj neprijemny tlak(pozor tlak,nie bolest), tak pomaly ale pomaly ho vytlac tak, ze si ho pridrziavas . U mna to tak fungovalo,,, Porodla som pred 2 tyznami , maly ma 3800g, a ani som sa nenatrhla, nemala som niake poranenie,,,, takze to urcite stoji za to, cvic pomaly, necakaj ze na 2 dni budes na 30, a nikdy nechod do bolesti,,,,, drzim ti palce,,,, 😉

werunkach
30. čer 2011

@kackabk jejda,..to opravdu opatrně,.já jsem začala cvičit v 36tt a hned napoprvé jsem udělala stejnou chybu,nafoukla jsem co nejvíc a pak balonek nechala rychle vyklouznout ven,sice jsem se úplně neporanila,ale pěkně to štíplo,ale kdo ví kdybych se tak nešetřila a ještě přifoukla možná bych se poranila,,musíš opravdu pomaličku vytlačovat,..jak píše anička nafouknout a nechat chvíli vevnitř a pak vytlačit,mě pomáhá když si při vytlačování přidám trochu gelu a vytlačuji,...teď ke konci už ten balonek není takový problém vytlačit,protože jde skoro sám,ale ze začátku to chce trpělivost.Tak mnoho zdaru a určitě to nevzdávej jen si najdi vhodnou taktiku jak cvičit,.. 😉

werunkach
30. čer 2011

@rosaria buď přes bazárek a nebo na www.epi-no.cz a nebo se průběžně ptát na diskuzi co porodili jestli neprodávají 😉

kackabk
30. čer 2011

@werunkach @anicka1981 Jj, holky, právě správnou taktiku hledám. Už jsem zjistila, že já musím ležet na boku s nohama u sebe, jinak jsem totiž musela pořád do balonku dost tlačit rukou, aby hned nevyjel ven. Balonek udržuju tak, aby čouhal, jen se těžko usoudí, jestli čouhá třetina, polovina, nebo jak. Nenafukuju do bolesti, to opravdu ne, to si myslím, že už celkem pěkně odhadnu. Jen pak při tom vytlačování, zezačátku to jde i pomalu, jenže jak člověk přichází k tomu největšímu rozšíření balonku, tak dostanu pocit, že jde do tuhého, že to začíná bolet, stáhnu se - a balonek je venku a pohroma na světě 😒 Takže si říkám, že bych po natrénování nafukování pak vždycky trochu upustila, abych vytlačovala něco trochu menšího - a teďka asi pár dní nebudu radši vytlačovat vůbec nic, abych tomu dala prostor na zahojení - no uvidíme 😉

lucie_84
30. čer 2011

@anicka1981
Aničko, se cvičením to nepřeháněj. Břišní svaly jsou teď hodně oslabené a to nejhorší co v této chvíli můžeš udělat je posilovat klasickou cestou - sedy lehy apod. Moje maminka je fyzioterapeutka a i jsem měla fyzioterapeutku na pokoji po porodu a poradím ti cviky, pokud ti nedali seznam:
Lehni si na záda a stahuj bříško hlubokými nádechy a výdechy (nádech spíše klasický, hluboký nádech na konci se stažením bříška)
Na zádech ještě cvič šikmé břišní svaly tím, že budeš ležet na zádech, ruce rozpaž a dávej pokrčené nohy z jedné strany na druhou, ale ze začátku je nezvedej svaly bříška, nech je položené na zemi a pouze je pomalu pokládej z jedné strany na druhou.
Dále cvič bříško zevnitř: Kegelovy cviky - zkus si to při čurání, pokud neznáš a přeruš na chvíli proud moči a přesně ty svaly, které přitom použiješ pak používej při cvičení těchto cviků - kdykoliv bude chvilka, rytmicky a třeba 20 x za sebou při kojení, při vaření, atd...Je to dobré i proti inkontinenci a taky to pomáhá při sexu k lepšímu orgasmu takhle vypracované svalíky 🙂
Dále stahuj na zádech s pokrčenými nohami zadeček. Nejprve jen půlky a po pár dnech zvedej jako by do mostu celý zadeček vzhůru.
Pak můžeš opatrně na zádech jízdu na kole s podepřeným bříškem se zády rukami.

Ale hlavně prosím tě necvič klasické sklapovačky ještě v době šestinedělí.

lucie_84
30. čer 2011

@kackabk
Jestli se titakhle cvičí Kačko s balonkem dobře, zkus i pak při porodu poprosit o tuhle polohu. Já cvičila v polosedě s podloženým zadkem a malou bych tak ale nevytlačila a PA říkala, že bych se nejspíš i natrhla. Rodila jsem na bohu se zvednutou nohou 🙂

lucie_84
30. čer 2011

@lutsousek
Ahoj. Včera bylo malé 6 neděl a já si konečně našla zase cestu povzbudit holky, které teprve cvičí. Já jsem začala na 5 cm - obvod 16 cm a nevěřila jsem, že se někde dostanu na 10 cm. Několikrát jsem si nafoukla balonek na 10 cm a s hrůzou jsem na něj koukala, o kolik se musím posunout. Cvičit jsem začala 4 týdny před porodem, nejdříve 2 x denně - ráno a večer, později jen 1 x denně - ráno a večer přítel masíroval. Na 7 cm jsem se dostala rychle, ale pak to prostě asi 5 dní vůbec nešlo a myslela jsem, že jsem na konečné. A pak se zase povedlo o půl centimetru. Cvičila jsem raději pomaleji, nikam nespěchala a dávala jsem svalům čas i těch 5 dní, aby si na větší obvod balonku zvykly. A na termín porodu se mi opravdu na těch 10 cm povedlo dostat, pomalu, ale jistě. Rodila jsem po termínu 9 dní a to už jsem cvičila jen ob den a porod na jedničku 🙂 Nemysli na to, že to dál nepůjde a na 10 cm se nedostaneš, protože to opravdu jde, i když to absolutně nevypadá 🙂

lucie_84
30. čer 2011

@kackabk
Kačko, s tím natrhováním. Buď pouze nafukuj a nevytlačuj, pokud se ti to děje až při vytlačování nebo balonek upust. Já to dělala, když jsem se dostala na větší obvod, než předchozí den a bála jsem se právě trhlinky a další zkusila jsem to až další den. Já jsem měla s tím měřičem tlaku, tak jsem podle ukazatele mohla plus minus poznat, jestli jsem se dostala dál. To vytlačování je pouze simulace porodu a aby sis zvykla na správné tlačení. Pokud se ti to neděje jen při nafukování, tak pomalu nafukuj a cvič pouze takto a počkej, až se ti to uzdraví, jinak si způsobíš ještě nezahojené rány před porodem a ty se ti pak rozjedou.

anicka1981
30. čer 2011

@lucie_84 dakujem, urcite skusim tie cviky, pravda je, ze som sa ku cviceniu este nestihla dostat, maly ma zamestnava na 99%, 🙂, ale ked si najdeme svoj rezim tak sa urcite chystam aj na korcule a bicykel a aj na neake to posilovanie, ale mas pravdu zo zaciatku je lepsie nepretazovat svaly a zacinat pomaly... ja byvam taka unavena vecer, ked maly konecne zaspi, ze jednoducho odpadnem 🙂 zaspim ako poleno,,, a cez den som si zatial cas nenasla, zajtra skusim, ked mi maly zaspi okolo obedu,, pocvicit tie tvoje cviky, aj ked panvoove dno cvicim z vnutra tym stahovanim,,,,ked stojim,lebo si na to spomeniem,, inac tie nase deturence rastu pred ocami,,, mojeho sme vazili pred 2 dnami a mal 4,5 kg a to mal 15 dni 🙂) papac 😉

anicka1981
30. čer 2011

@tehuli ja som mala pripraveny aj porodny plan, ale nakoniec som ho ani nepotrebovala, lebo pri primani na oddelenie som podpisovala informovany suhlas, kde som im hned povedala, ze co z toho by som si nepriala( ako nasthih a tak), a ze by som chcela maleho prilozit tiez hned na brusko,, zalezi kde budes rodit, ja mam dobru skusenost, ale dost som sa bala , ze ma nebudu pocuvat, ale boli uplne perfektny,,,, bola to sukromna klinika v KE saci, , fakt boli super,,,

werunkach
30. čer 2011

Tak jsem dneska nacvičila 30cm(9,5) a klidně bych mohla přifukovat dál, necítila jsem až tak žádnou bolest ani vůbec tlak na hrázi,..ale musela jsem balonek docela brzy vytlačit protože ten tlak na konečník je mi opravdu dost nepříjemný,..myslíte,že to nevadí,když balonek nafouknu a hned ho vytlačím,jestli i tím se ta hráz cvičí nebo je důležité aby tam třeba ty dvě minuty uvnitř vydržel?

werunkach
30. čer 2011

@anicka1981 Také mám připravený porodní plán,uvidíme jak hodně ho dodrží,ale jelikož nevyžaduji úplné speciality,tak to snad nebude problém,..PS:měla by sis změnit v PASu,že už máš miminko jinak za chvilku budeš těhule už ve 44týdnu 😀

tehuli
1. črc 2011

@anicka1981 tak to je super..no já budu rodit ve FN v Olomouci ale nevím no..slyšela jsem, že na tebe koukaj jak na volečka..když jim tam cpeš plány apod...
😔
tak snad to nebude problém🙂 aspon ten nástřih, když už budu trénovat a to přiložení hned pokud bude vše probíhat bez problémů...🙂 bych chtěla prosadit

holčiny a odkdy jste masírovali hráz?současně s použitím epi-na?mám ještě maliník a lněné semínko a nevím čím začít..bojím se že to nestihnu🙂 začla bych už ted nejradši.:D

tehuli
1. črc 2011

holky a jak dlouho s tím cvičíte? myslím třeba deset minut nebo tak? nebo kolikrát nafukujete a vysouváte?popř. jen nafouknete a čekate dvě minutky a pak jej vytlačujete?díky moc..kámoška vždy jen nafoukla čekala dvě minutky a pak pomocí masaže olejíčkem(myslím hráze)pomalu vytlačila a druhý den zas víc..atd...

lutsousek
1. črc 2011

@lucie_84 Děkuji za povzbuzení! 🙂 Včera jsem na cvičení neměla čas, ale dneska už jsem se zase dostala o cm dál! Už jsem na 25cm. Musím si prostě věřit, že to dám! Jen mi to dělá hrozný tlak na konečník... polije mě studený pot a mám tendence ten balonek co nejdřív dostat ven. 😅 Takže se musím překonávat, abych to chvilku vydržela, než ho vytlačím. Ale už musím začít cvičit každý den poctivě, nejlépe jako ty i dvakrát denně.

Jinak já holky hráz nemasíruju vůbec... ale když ji prohmatám, tak je cítit, jak změkla. 😵 paráda! Ale asi je lepší si ten olejíček koupit a ještě to promasírovat.
A chtěla jsem se zeptat, ten maliníkový čaj- stačí ten obyč už v sáčku (jako čaj)? Na lněné semínko asi nemám žaludek, ale maliník bych pít chtěla.

lutsousek
1. črc 2011

@tehuli Já taky pořád nevím, jestli mám psát porodní plán nebo ne. Na kurzu v porodnici o něm mluvili, že ho akceptují, ale nevím, jestli to není zbytečný papír a jestli na něj bude vůbec čas. Prý miminko po porodu přikládají automaticky a nástřih dělají, když je potřeba- ne automaticky. Ale pokud ho rodička zakáže, tak ho neudělají. Já jsem s manželem domluvená, že bude můj mluvčí a bude je hlídat, aby nenastříhávali 🙂 Přece jenom asi budu mít jiný starosti, než ještě hlídat doktory 😅

kackabk
1. črc 2011

@tehuli Já hráz nemasíruju - olejíček sice mám, jenže manželovi se do toho nechce, že mi nechce dělat nic nepříjemnýho, a já sama si tam špatně dosáhnu - musím se hrbit a to pak jsou protesty z bříška, takže olejíček jen tak sem tam máznu, abych měla dobrý pocit, že aspoň tu kůži promašťuju...
V návodu na epino píšou, že ho máš nechávat nafouklé minutu až deset v té dané poloze, aby si ty tkáně na to zvykly. Lucka mi doporučila postup, který se mi líbí, že trošku nafoukneš, počkáš, přifoukneš, počkáš, až se dostaneš někam, tam počkám dýl, třeba 3 min nebo i víc, pak nevytlačuju, vyfouknu a jedu nanovo. Počítám si, kolikrát zmáčknu pumpičku, protože nemám tlakoměr - podle toho se dá usoudit, jak moc je to nafouklé. Udělám takto tři cykly - pokaždé to jde třeba o foukanec dál (nebo taky ne) - no a napotřetí vytlačit. Což já teďka teda dělat nebudu - a doporučuju to nelámat přes koleno a radši ufouknout, když už 😀 Celkově mi to zabere tak 15-20min...

kackabk
1. črc 2011

@lutsousek jj, já z té porodní asistentky měla dobrý pocit - připadala mi rozumná, že pro všechno, co dělají, mají rozumné zdůvodnění, její názory se mi celkem líbily - takže asi porodní plán vynechám.. no ale na blbce tam možná taky může člověk narazit, co? 😠

lutsousek
1. črc 2011

@kackabk No právě. Taky se mi líbilo, jak o tom mluvila a že nedělají nic jen preventivně atd. Přišlo mi lo rozumný a logický, takže ho asi psát nebudu. A s tím nástřihem to ohlídá manžel. Ale samozřejmě, že pokud ta hlavička prostě neprojde, tak k nástřihu svolím...ale opravdu jen v krajním případě! Jenže jak píšeš, můžeme natrefit zrovna na blbou směnu a jsme v prčici! 🙄

werunkach
1. črc 2011

@tehuli Já cvičím vždy tak půl hodinky,..snažím se postupovat oprav du pomalu,.nafouknu vydržím,promasíruji okolní kuži buď olejíčkem nebo přidám gel a zas přifouknu... Maliník se pije od 36tt i to lněné semínko,.takže na cvičení a čajíky máš ještě 5týdnů čas 😉 a neboj určitě vše stihneš..
@lutsousek 25cm už je slušný,..já taky občas jeden den vynechám,když jsem hodně unavená jelikož cvičím večer po koupeli abych byla uvolněná,..a pokaždé se pak stejně dostanu dál třeba předevčírem jsem necvičila protože jsem měla poslíčky a to jsem byla na 29cm a včera to šlo krásně na 30cm a šlo by i více,ale nějak nezvládám ten tlak na konečník a musím balonek vytlačit,že opravdu vydržím tak půl minutky a musí ven..Takže mi přijde cvičit dvakrát denně zbytečné,ono to postupem času k porodu půjde samo a ty jsi 36tt a už na 25cm což je opravdu dobré,..takže se zbytečně nepřepínej..Já piji maliník nasáčkovaný,..je to asi jedno,..

tehuli
1. črc 2011

@kackabk děkuji🙂

tehuli
1. črc 2011

super děkuji🙂@werunkach

sussanah
1. črc 2011

@lutsousek ja teda porodni plan doporucuju, protoze i kdyz jsi s partnerem domluvena, tak to vubec nemusi klapnout. Musis treba pocitat s tim, ze i on bude pod obrovskym tlakem a emocionalne dost mimo, protoze mu jeho zena bude rodit miminko 😉 Muj manzel mel taky seznam ukolu, co a jak, ale u porodeu se soustredil jen na me a spoustu veci proste nevnimal a to je pritom clovek, tkery opravdu dokaze prosadit svoje, jen proste necekal, ze ho to taky tak moc vezme. Na ten porodni plan urco cas bude, zkusena PA ho prohlidne ocima za cca 1min a pokud tam vyslovne napises, ze jsi cvicila s epinem a nastrih si neprejes, pouze v akutnim pripade (napr kleste nebo neco podobneho) a ze si prejes dostatek casu na protlaceni hlavicky, tak to muze byt opravdu uzitecne 🙂 Navic ja si do porodniho planu psala i zakladni anamnezu, abych nemusela mezi kontrakcema vzpominat, kdo ma jake alergie a nemoci a nevim co jeste 😉

kami1984
1. črc 2011

Ahoj holky, tak ja si epi-no koupila,koupila jsem si malinik, olejicek i ln. seminko... vse jsem konzumovala a cvicila od 35tt, takze 7dni nez jsem si sla lehnout do nemocnice. Nacviceno jsem mela 22cm, maly se narodil s obvodem 33cm,skoncila jsem bez nastrihu s 1stehem na hrazi..
nevim, zda mi pomohlo epi-no ci dalsi veci,kdyz se to provozovalo jen pouhy tyden, ale psychiku jsem mela dobrou...
urcite epi-no doporucuji a pri dalsim ditku urcite koupim znovu!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru