EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

mahulenka87
2. lis 2012

@sven a sedia tie centimetre namerané krajčírskym metrom s tými na tabuľke-šablóne?

adel22
2. lis 2012

Baby, tak dnes som cvicila 2.x ale neviem, ci to robim spravne.....ako cvicite vy? ako dlho? ten balonik si tam davam len do polovice? ale on mi potom unika...vracia sa von...potom ked ho nafukam, tak sa zatlaci moc dnu...no a ked som ho vypudila zo seba tak som troska krvacala...a to som dala len 6! och, ako dam tych 10🙂? no moc prijemne to teda nie je........

sunflower87
3. lis 2012

@adel22 no mne sa tiež vracia von...musím ho poriadne držať, až ma ruka z toho bolí. Ja som dala 5, ale možno by som zniesla aj viacej...ale pre istotu radšej pomalšie na začiatok. Ale na začiatku ked si ho tam vložím, tak nejakých pár minút s balónikom hýbem hore dole - v podstate tú hrádzu akoby masírujem. A potom ho pomaly nafukujem a ked je už na určitej hranici, ktorú zvládnem tak ho tam nechám takých 10 min, aby si svaly zvykali. Tiež neviem či to robím úplne správne, ale myslím, že tým nemôžem nič pokaziť.

vivianaba
3. lis 2012

@karra dakujem, aj tebe vsetko dobre!

@mahulenka87 ja som merala len podla sablony, ale spominam si ze baby pisali ze to presne nesedi s krajc.metrom - 10 na sablone (31cm) je vraj trochu menej ako tych 31cm podla krajc. metra.

@adel22 to je normalne ze sa balonik tlaci von, mna tiez totalne bolela ruka ked som ho musela pridrziavat. POdla mna nie je dobre ked je prilis dnu ani prilis von, skus najst nejaky kompromis. Myslim ze je dobre roztahovat svaly v celych porodnych cestach, nielen na hradzi, tym predides aj vnutornym poraneniam v posve pri porode. A uvidis aky je to pocit ked balonik tlaci na konecnik - tak je to aj pri porode.
A to krvacanie - mne sa to tiez stalo viackrat, skus si dat den pauzu a potom zase, opatrne.

@sunflower87 urcite to robis spravne, hlavne ze robis pokrok v nafukovani, drzim palce!

sunflower87
4. lis 2012

..no tak včera večer som dala zase o cm viac... 🙂 ale teda ruka ma z toho bolí poriadne...škoda, že môj manželík nie je každý deň doma, aby mi pomohol 😢
Ako sa vám darí??

scai
4. lis 2012

Ahoj
Rodila jsem před týdnem. S epinem jsem nacvičila 31 cm. Jen mě překvapilo, že v prvním těhu mi to šlo líp. Teď jsem byla nějaká užší či co a dalo mi to víc zabrat se na těch 31 dostat
ale co je hlavní... jsem bez nástřihu a bez poranění. Malá měla 3350 gramů a 50 cm
A teda při tlačení mi nikdo nechránil hráz, no ani nechytal dítě... já totiž porodila v podstatě sama, protože asistentka mi nevěřila, že už jde a já teda fakt netlačila. byla jsem na boku na dorotování a najendou malá prostě šla. Asistentka se vzpamatovala až manžel řval že hlavička je venku a tak rychle chytla zbytek🙂
Takže super, že nejsem trhlá, protože to nikdo neusměrnoval a malá vylítla jako špunt od šáňa 🙂
Jo a neměla kde spadnout i kdyby ji dál nechytla, postel ještě nebyla udělaná na tlačení 🙂

drahomira123
4. lis 2012

tak zajtra idem do nemocnice a pravdepodobne mi daju vyvolavacku tak som zvedava ako to zvladnem. mam nacvicenu 10 cm aj daco viac .. tak sa vam potom ozvem ze ci sa mi to podarilo .. bude dost zalezat aj od dr. si myslim ale budem ho prosit o trpezlivost ze to zvladnem.. aj sa bojim aj tesim ...

janula28
4. lis 2012

ahoj holky,
také cvičím s epi-nem, už mám teda asi týden do porodu a jsem na 30,5cm ale stejně když jde balonek ven, tak cítím takové vnitřní pálení, ale to je asi normální 😉, ale je pravda, že díky balonku tak nějak lépe vnímám svoje tělo a vím, co dělat, aby šel balonek ven atp., jinak mám za sebou dva porody a oba dva s nástřihem, tak ten třetí dám určitě bez nástřihu, věřím tomu 😵

vvrka
5. lis 2012

Ahojte, mam na predaj Epi-no pouzite asi 10x, samozrejme s ochranou. 🙂 Napiste mi, ak by ste mali zaujem.

arinikac
5. lis 2012

Ahoj holky, chtěla bych se vás zeptat, jestli v porodnici bez řečí akceptujou, že chcete nástřih až to bude nezbytně nutné, nebo stříhají většinou automaticky? S epinem chci cvičit, ale mám strach, že buď mi to stejně bude k ničemu, že porodím dřív, než nacvičím a nebo že mě střihnou automaticky ☹ děkuju za odpovědi

scai
5. lis 2012

@janula28 jé Jani to máš solidně natrénovaáno za tak krátkou dobu. To určitě dáš bez nástřihu, super!

@arinikac já si řekla, že nechci nástřih pokud nebude nutný. Poprvé neudělali. Podruhé jsem to říkala při příjmu a mudra mi říkala, že nestříhají rutinně, ale jen když to je nutné a že ok. Nakonec jsem rodila rychle a skoro sama, taiže jsem to ani opakovat nemusela a bylo to bez nástřihu

aprilka9
5. lis 2012

ahojte, prosím vás.. mne sa to nejako nezdá. Cvičím už týždeň a stále som na tých 20 a dám max 21, ale ten balón sa hneď zmenšuje.Príde mi to neuveriteľné dať vôbec 24 a nie ešte nejakých 30!!!! Hore to páli, dolu tlak na konečník.. neviem či to je správne.
Váš balón ukazuje celý čas rovnaké čislo, alebo sa tiež dostanete pri pumpovaní na určitú číslovku a potom to klesá?
Mne pomáha manžel, lebo sama by som balónik neudržala a bojím sa, že vyletí v nečakajú chvíľu 😉

ellie81
5. lis 2012

kočky prosím Vás od ktorého tt je najlepšie začať cvičiť epi-no?

adel22
5. lis 2012

@sunflower87 No ja som dala vcera 5 a na druhy krat 6, ale kedze som mala dnes poradnu, tak som sa radsej setrila🙂 ale dnes si maknem🙂

domeli
5. lis 2012

ahojte, pozdravujem Vás ako nová sympatizantka (zatiaľ, čoskoro možno členka) epina. Čakám druhé bábo, TP mám 15.12., v tehu knižke mi ukazuje, že začínam 36. týždeň práve dnes, čiže rozhodnúť sa pre neho musím čo najskôr. Sledovala som túto diskusiu pred zhruba 2,5 rokom, keď som čakala dcérku, avšak nakoľko bola otočená KP ešte aj v 37. týždni a aj tak do pôrodu ostala, rodila som sekciou. Toto bábo sa mi otočilo "správne" pred dvoma týždňami, takže je šanca na normálny pôrod. Chcela som sa o epine poradiť okrem Vás aj s mojím gynekológom, ale nakoľko pre jeho neprítomnosť idem k nemu až 14.11., zdá sa mi to neskoro. Stále však rozmýšľam, či ho kupovať, keď neviem, ako pôjdem rodiť a či ho teda využijem. Viem, že rozhodnúť sa musím sama, ale mám zopár otázok:
Je tu niekto, kto začal cvičiť ozaj až 3 týždne pred pôrodom, ako je v návode?
Odkedy sa pije maliník a ako sa to vlastne volá na Slovensku?
Dá sa epino zakúpiť aj v lekárni, resp. v zdravotníckych pomôckach, alebo iba z netu?
Ďakujem za odpovede.

jahudka.1
5. lis 2012

Holky, uvazuju, ze si epino poridim... Jaky je rozdil mezi tim klasickym a plus??? Uplne tomu asi nerozumim;) a taky nevite jestli se da nekde sehnat levneji nez za skoro dva a pul tisice???

jahudka.1
5. lis 2012

@vvrka ahojky;) a za kolik bys ho prodala??? Jsou k tomu i kondomy a ty desinfekcni ctverecky??? ;)

adel22
5. lis 2012

@domeli Ahoj, ja som v 37tt a mam za sebou asi 3 cvicenia🙂 ale uz sa polepsim🙂
Malinovnik sa pije tusim uz od 35tt., ale to tak po salke a postupne mozes pridavat na 2-3 denne- vola sa to u nas Ostruzina malinova a zo skusenosti viem, ze v lekarni je lacnejsia ako v nejakom bioobchode.....
Epino sa da zakupi len na nete si myslim.....Tak snad sa rozhodnes spravne🙂

kukina27
5. lis 2012

Ahoj holky. Jsem druhorodicka. Dnes jsem cvicila teprve po 3ti. Termin mam 7 a 12 prosince. Napoprve jsem dala 25cm, napodruhe 27.5 a napotreti taky 27.5cm...doufam, ze to neni konecna a dostanu se dal...jaka je vase zkusenost?

aprilka9
6. lis 2012

@kukina27 tak to len ticho závidím, ja mám po týždni stále 21 - 22!!! A na prvýkrát som dala tuším 16

domeli
6. lis 2012

@adel22 ďakujem za reakciu. Už viacmenej rozhodnutá som 🙂 Ostružinu idem kúpiť dnes, epino objednám dokonca týždňa - snáď dodajú rýchlo. A potom budem mať istotne ešte viac otázok, nakoľko budem v tom nováčik 🙂

janula28
6. lis 2012

@kukina27 chci Tě povzbubit, já jsem napoprvé dala také asi 25cm, ale i těch 25cm bylo hodně nepříjemných, takové štípavé pocity atp., cvičím přesně týden dvakrát denně někdy jednou a většinou tak 3 nafouknutí s výdrží asi 1-2minuty a už jsem na 31cm bez jakýchkoliv problémů a balonek vytlačím na jeden nádech 😉 , takže cvičit, cvičit a cvičit, aneb jak se říká: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti"

kukina27
6. lis 2012

@janula28 Děkuju za povzbuzení!!! Já teda cvičím jen 1x denně.
2x denně mám v plánu až tak od 37, nebo 38 týdne....... Uvidím, jak to dodržím 🙂 Dnes jsem přesně 35+0.
Můžu se ještě zeptat, jestli je normální, že mě potom, co docvičím bolí celej spodek?? Jako kdybych měla natažené vazy- svaly....takové prostě celé napnuté. Přijdu si, že chodím jak kačer. Je to možné? Může to být kvůli tomu??

janula28
6. lis 2012

@kukina27 ja nevim, jestli jsi nezacala moc brzo, nepisou tam, ze az 3 tydny pred terminem? jinak mne po cviceni teda nic neni a spodek me uz ted boli vlastne porad 😉

domeli
7. lis 2012

dobré ránko, dnes som si privstala, objednala epino, preštudovala pár stránok tu na dozadu, natrafila aj na tie nelubrikované návleky na vaginálnu sondu v BA a pýtam sa: čo ešte budem (okrem pevných nervov a pohody🙂) k cvičeniu potrebovať?

exitt
7. lis 2012

@domeli DOKTORA KTORÝ TI TO CELÉ UMOŽNÍ. Ja mam od začiatku vybaveného doktora ( rodinny známi) Objednala som si epino že budem cvičiť a cvičiť. ( netrvám na tom isť bez nástrihu, len chcem mať tu možnosť skusiť to) a moj známy lekár pri ktorom som si mylela že nebude žiaden problém sa s ním dohodnúť, mi včera oznámil že kedže som prvorodička tak ma strihne tak či tak. Ešte mi ani epino nedošlo a už terz začínam mať pocit že mi bude na prd. Ale povedala som si že to nevzdám, vzťahy nevzťahy asi sa poobzerám po inom doktorovi, alebo to nechám na toho kto bude mať službu. Niekedy je možno lepšie žiadne kontakty nevyhladávať a bojovať za svoje práva zubami nechtami sama za seba. Som z toho velmi sklamaná. A poznámka typu - také niečo sa robí v zahraničí - ma sklamala asi najviac, pretože som sa zasa len raz presvedčila o tom že spravím všetko pre to aby odtialto moja dcera vypadla. Držím palčeky maminky.

scai
7. lis 2012

@exitt promin, ale co to máš za blbce doktora? Mě právě řekli, že rutinně nestříhají, jen když vidí, že to hráz nezvládá! Nebo je nějaký problém. Změn doktora, protože to je blb.

exitt
7. lis 2012

@scai Presne takého ako si napísala - blbce. Kedze je to známy tak mi ani nenapadlo, že by išiel pri porode proti mojim požiadavkám. A to som si myslela ako málo po nom budem chcieť. Ved celý môj PP pozostáva z dvoch bodov. Po 1. manžel počas všetkých pôrodných dôb pri mne a po 2. skusiť to bez nástrihu - opakujem skúsiť, lebo striktne to nevyžadujem. Asi som prenho velmi náročná 😠 Ale tak ako píšeš je to blb a zmením ho. Dik za podporu.

domeli
7. lis 2012

@exitt uff, tí naši známi... Ono niekedy sa človek sám seba pýta, či si s nimi skôr pomôže alebo naopak. My máme takto známu (síce nie rodinnú) pediatričku pre dcéru - v niečom je to fajn, no v inom zas "na figu".
Čo sa týka pôrodníka, tak dilemu či zazmluvňovať niekoho alebo to nechať na službukonajúceho riešim aj ja. Dcérku som rodila sekciu, nakoľko bola polohou KP (+ boli presvedčení, že to bude chlapec 🙂), tak som rodila pri pôrodníkovi, ktorého mi odporúčil môj gynekológ. Ak budem teraz rodiť prirodzene (čo ešte nemám isté), tak veľmi zvažujem, či zazmluvňovať, nakoľko som viacmenej presvedčená, že sa bude dotyčný lekár snažiť odrodiť ma v deň, kedy bude slúžiť aj za cenu vyvolávania či Hamiltonovho hmatu, aby ku mne nemusel letieť v noci či počas sviatkov (nakoľko ja mám predvianočný termín). Zas kvôli epinu by som si rada niekoho zazmluvniť, aby vedel o mne, že chcem to skúsiť bez nástrihu.
Viete o niekom, kto je na Kramároch tomuto prístupný?

lomanta
7. lis 2012

Ahoj, prosím vás, je tu někdo, kdo nepoužívá (nepoužíval) Epi-no, ale pořídil si nafukovací erotickou pomůcku? Manžel totiž zavrhl možnost koupit si použité Epi-no (myslí si, že to není hygienické 😒 ) a nové je fakt dost drahé. Jednou jsem se setkala s tím, že někdo to používal, ale už nevím kdo to byl... Hlavně bych ráda věděla, jestli v tom je nějaký rozdíl ? Kromě ceny... Já vidím jen ve tvaru, že nemá tvar "hrušky"... Byl by v tom nějaký problém? má ten tvar Epi-na vůbec nějaký význam, když jak tu čtu, tak to tam skoro všichni zasouvají téměř celé? Děkuji za názory 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru