EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jerryjanka
1. led 2011

@kinsli
@babika0
všetkym prajeme hladky pôrod bez nastrihov...
ved už sme na konci už je všetko zle zabudnuté 😵

babika0
1. led 2011

@jerryjanka podobne a hlavne bez natrhnuti, lebo to mi pride este horsie ako ten nastrih

dulkagabulka
1. led 2011

@babika0

no..omnoho horšie je natrhnutie po nastrihnuti..

natrhnutie prveho stupna netreba ani šit, su to iba oderky kože

natrhnutie druheho stupna je to iste ako nastrih, akurat že svaly sa ti natrhnu na najslabšom mieste a rana sa hoji lepšie ako pri nastrihnuti

natrhnutie tretieho stupna je pri spravne vedenom porode v spravnej polohe velmi vynimočne, na rozdiel od rovnakeho natrhnutia ,ktore je pokračovanim nastrihu, ktore je omnoho častejšie

podla mojho nazoru je natrhnutie lepsie ako nastrih , prave pri poslednom mnou doprevadzanom porode sa mamička natrhla a hned na druhy den sedela,/ oproti minulemu porodu,kedy ju nastrihli a sadla si až po dvoch tyždnoch velky rozdiel/

ale ja vam , maminy želam, aby to bolo bez akehokolvek poranenia...držim palce

suik
1. led 2011

@dulkagabulka taky mám ten názor, jsem ráda, že to tu někdo tak přehledně napsal 😉

babika0
1. led 2011

@dulkagabulka jezis maria 😖 no vidis, tak toto som netusila, som myslela, ze nekorigovane natrhnutie je horsie. 😖 dik za poucenie.

magdal1
1. led 2011

@babika0 potvrdzujem, porod s nastrihmi bol horsi ako 1cm natrhnutie pri tretom porode

vela veci kt, sa tvrdia...nie je pravda...ja som tomu tiez verila,ze nastrih je potrebny a zabranuje niecomu....nie je to tak...

je aj kopa knih kde je o tom pisene...http://www.dary-zivota.sk/tehotenstvo-a-porod/

jerryjanka
1. led 2011

ahojte kočky
babika tak ako ti to ide
ja som dnes dala 25 cm ale s vypulenymi očami teda 😀 😀 😀

raadula
1. led 2011

ahoj, díky těmto stránkám jsem se dostala k epinu, tak přidávám svoji zkušenost. cvičila jsem asi od 36. tt, nepravidelně. dostala jsem se na 29 cm. díky epinu jsem se při porodu jako prvorodička nebála tlačit - syn se narodil na tři zatlačení 🙂 měla jsem jen dva malé stehy vnitřní a čtyři vnější - kůže a to syn měl větší hlavičku - 36 cm. šití bylo za 5 minut hotové. určitě cvičte, má to smysl! přeji všem krásné, rychlé porody 🙂

nikam
1. led 2011

@raadula Ahoj, dakujem za postreh. Ja hladam info od zienok, ktore to uz majus pomocou Epi-no za sebou. Potesila si ma 🙂 .

jerryjanka
1. led 2011

@raadula teda super fakt. a to ťa nastrihali či si sa tak maličko natrhla?

kinsli
1. led 2011

@dulkagabulka Měla jsem rupturu 3 stupně a nevěřím, že nástřih je horší.

@jerryjanka gratuluji k pokroku, taky jsem dnes pokročila o 1 cm 🙂
ale rekordy tu fakt trhat nebudu. Vím, že tu měl někdo 36 cm. To bych nedala, hráz možná jo, ale já bych se akorát tak pos.. ty tlaky na konečník jsou děsný.

kinsli
1. led 2011

@raadula tak to je super, gratuluji k rychlému porodu. šití na 5 min. s hlavičkou 36 cm je fakt krása 🙂

jerryjanka
1. led 2011

@kinsli no ja by som tvojich 33 cm brala všetkymi 10timi
ja sa tu tešim z 25 cm 😀 😀 😀

kinsli
1. led 2011

@jerryjanka na 28-29 cm se do porodu dostaneš a to Ti v bohatě stačí 🙂

já jsem na 33,5 cm. a fakt krom tlaku na konečník nic při vytlačení necítím.

jerryjanka
1. led 2011

no ja by som chcela aspon tych 31 nacvičiť ale tak ved uvidime
skusime
nehrotíme
porodíme 😀

babika0
2. led 2011

@jerryjanka ja som necvicila, nechcelo sa mi. 😝 a vidis, ako sa zlepsujes? brzi, za chvilu ma aj predbehnes. 😀 😉
@kinsli no tak to s tim posratim mam aj ja 😀 ty si tusim jedina co kedy dala na epinu tak vela 😕 😨 to lekar nebude stacit ani babo chytit, ty uz radsej necvic 😎 😉

dulkagabulka
2. led 2011

@kinsli aj ja som mala rupturu tretieho stupna...teda vratane konecnika...a bolo to po nastrihu...az pri porodoch,pri ktorych mi nastrih nerobili, som sa iba natrhla,co mi zasili a bolo to neporovnatelne lepsie..
u mna bola ta ruptura iba pokracovaním nástrihu..
rozpravala som sa s PA ČR,ktore chodia k domacim porodom a pytala sa ich prave na to strihanie...rozpravala som sa s dvomi, kazda ma doma odvedenych vyse 250 porodov , jedna neurobila ani jeden nástrih a mala jednu mamicku s rupturou tretieho stupna ,druha urobila jeden nastrih a nemala ani jednu mamičku s rupturou tretieho stupna....
zato v porodniciach je tych ruptur tretieho stupna pozehnane...dovod su nastrihy a poloha v leže/polosede/ kde je hradza napnuta uplne najviac ako sa da, resp. nespravne vedenie porodu..

kinsli
2. led 2011

@dulkagabulka proto taky teď cvičím a doufám, že se ruptuře vyhnu 😉 Domácí porod bych nedala ani za milion.
nejsem vrah ani sebevrah. Ale každý má na to svůj názor a nikomu ten jeho neberu, když se něco pos...
tak následky si stejně ponese každý sám.

@babika0 většina tu holek psala, že to měli na 2-3 kontrakce, tak to jsem na to zvědavá 😀
Doma je vše nachystané, kámoška mi v porodnici drží fleka a malému se moc ven nechce.
je mi jen na zvracení jinak nic. Ve středu mi určitě udělá dalšího hamiltona, tak doufám, že už si dá říct 😀

dulkagabulka
2. led 2011

@kinsli ja ta vobec na domaci porod nenahovaram 🙂 len som ti chcela napisat,ze pri dobrom vedeni porodu je pravdepodobnost takej ruptury velmi male %...
ty si predtym rodila bez nastrihu a mala si rupturu?

suik
2. led 2011

@kinsli
@dulkagabulka já jsem třeba rodila v německu, porod vedla jen porodní asistentka, ne doktor .... o nástřihu nebyla vůbec řeč, jednak jsem ho nechtěla a jednak mi přišlo, že o tom ani neuvažujou. Ale asi viděla že je hráz pružná díky epinu.....nástřihy tam dělaj, ale jen když je to fakt nezbytně nutný.

Chci jen potvrdit slova dulkygabulky, že vedení porodu je důležité. Já ho měla teda špičkově provedenej 😉

dulkagabulka
2. led 2011

@suik na rozdiel od našich porodnic, kde porod vedie lekar a % nastriov je okolo 90% čo je priam šialene

suik
2. led 2011

@dulkagabulka bohužel 😔

dulkagabulka
2. led 2011

@suik ked sa v europskom parlamente zberali podpisy proti ženskej obriezke, jeden z lekarov sa pytal,kedy sa začnu zbierat podpisy proti rutinnym nastrihom, lebo podla neho je to rovnake mrzačenie žien..

kinsli
2. led 2011

@dulkagabulka já po pravdě ani nevím, ale myslím si, že jsem se roztrhla, protože malá doslova vyletěla. Takže by nástřih ani nestihli 😉

dulkagabulka
2. led 2011

@kinsli ...nastrih by stihli, to mi ver...
po tom,ako ti zrejme pichli oxytocin/ak si mala kanylu v ruke,tak asi pichli/,su stahy take neprirodzene silne,ze v spojeni s vyviazanymi nohami dohora je po nastrihu/otazka par sekund,kedy ho urobia/ ruptura tretieho stupna na svete "dŕív než řekneš švec"...ak si rodila v nemocnici s lekarom a bola prvorodička, je viac ako 99% istota,že si prežila to čo ja, teda rupturu tretieho stupna ako pokracovanie nastrihu...
takže na tvojom mieste by som okrem epi-no ,čo robiš velmi dobre, požadovala pri porode neužitie oxytocinu a porod v polohe,ktoru si sama vyberieš

piacere
2. led 2011

@dulkagabulka no neviem, či sa ruptúra 1. stupňa nešije... ja som ju mala a lekár mi uštedril pár stehov 😅 a nemohla som si poriadne sadnúť mesiac ☹ , dosť ma to bolelo, ťahalo... takže si absolútne neviem predstaviť šitý nástrih, to by som sa asi zbláznila.... ale po štyroch týždňoch bolo všetko krásne zrastené a odvtedy žiadne bolesti, žiadne problémy... ani neviem, že som bola šitá....

s epinom som síce necvičila (aj keď som po ňom túžila 😀 pretože som sa neskutočne bála nástrihu, ale peniažky nepustili... bola to pre nás drahá záležitosť)... našťastie som mala vybaveného pôrodníka, ktorý robí nástrihy len keď musí... pri mne našťastie nemusel, aj keď som sa trošku natrhla... vraj mám vysokú hrádzu 😕 🙂

držím vám všetkým palce, aby sa vaše pôrody prebehli krásne, hladko a najmä bez zbytočného strihania 🙂

molka
2. led 2011

ja som dlho premýšľala nad tým, prečo pri cisárskom maternicu trhajú a nie režú. A bolo mi povedané, že je to kvôli lepšiemu hojeniu, vraj rozrezaná rana sa oveľa dlhšie a ťažšie hojí, ako keď ju roztrhnú. Preto pri cisárskom rozrežú len vrchnú vrstvu (ktorá je vidieť, aby bola pekná rovná), ale maternicu vo vnútri už radšej roztrhnú. To isté asi platí aj pri hrádzi.

kinsli
2. led 2011

@dulkagabulka Oxitocin jsem měla. Přijeli jsme, píchli vodu dali kapačku s oxitocinem a už to jelo 😀
Ale zase jsem rodila fakt chvilku. Zrovna včera jsem koukala na fotky a všimla jsem si v pozadí hodin. Myslela jsem
že jsem měla silné kontrakce už od 19h. Ale na hodinách je 19:45h takže jsem šla do sprchy asi až okolo 20h a pak se to rozjelo. Malá byla venku v 22:30h a tlačila jsem fakt dlouho, takže ze 3 cm na 10 cm jsem se s oxitocinem otevřela zhruba za 2 hodiny 😉

dulkagabulka
2. led 2011

@kinsli
hmm...sice iba dve hodiny, ale tvoje dietatko malo omnoho menej kysliku,lebo stahy boli velmi silne a dlhe a ty si skoncila rupturou tretieho stupna 😒 ☹
stalo to za to? 😉 🙂

raadula
2. led 2011

jerryjanka - trošku jsem se natrhla. PA viděla, že hráz vydrží, tak nestříhala. navíc to byl fofr, fakt jsem se nebála tlačit. když byla hlavička venku, tak mi PA dokonce řekla, že teď už nemusím tak moc 🙂 díky epinu jsem se nebála do toho opřít, bez epina bych měla strach tlačit a určitě velké poranění - na začátku cvičení byl pro mě problém zavést balónek vyfouklý a každý cm jsem si odtrpěla. ale jak se říká: těžko na cvičišti, lehko na bojišti 🙂 děkuji epinu a vám, kdo sem píšete zkušenosti 😵
rodila jsem v FN Bohunice a PA jsem řekla, že jsem cvičila s epinem, ale když uvidí, že to hráz nevydrží, ať střihne - a nestřihla. takže jsem měla fakt i štěstí, že ta moje PA nástřih nedělala automaticky. a když přišla doktorka na zašití, tak říkala, že by to natržení ani šít nemusela...tak jsem se toho samozřejmě hned chytla, ať nešije, ale to řekla, že bude lepší, když to trošku vezme...bylo to jen kosmetické.
holky cvičte a ničeho se nebojte 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru