EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

1890
29. bře 2014

@rambouskova2 ty jsi měla taky ty křížové bolesti? A kdy? A s tím jsi jela do porodnice?

lucia_hlinkova
29. bře 2014

dievcata, tak som na 28 cm, ale mam pocit, ze viac uz nie je mozne :D nemam ani tak problem s tym, ked to ide von, zda sa mi ze hradza to pekne zvlada, ale je mi veeelmi neprijemne, ked to mam dnu. ten tlak, uf, cela sa pri tom spotim :D vy ste na tom ako?

gellerka
29. bře 2014

@lucia_hlinkova Já jsem teda zatím na 26 cm a kousek, ale taky už musím s každým dalším dofouknutím povytlačit balónek, vevnitř je mi to hodně nepříjemný. Takže vždycky nafouknu a vytlačím kousek. Ono je to asi vevnitř pořád stejně, protože se tím dofouknutím zvětší, ale prostě s větším nafouknutím je to vevnitř fakt nepříjemný (spíš bolestivý). Ale doufám, že důležitější je ta hráz a ono i tak se to vevnitř procvičuje, i tak je tam ten balónek dost nafouklý.

hallie
30. bře 2014

@lucia_hlinkova neboj sa, ja som sa nikdy z 28cm nepohla a ako som pisala, porodila som babatko s obvodom hlavicky 35cm bez skrabanca... Dolezite je, aby dali zene cas na porod, neurychlovali to chemiou, potom sa ta hradza krasne prisposobi 🙂 Moja lekarka cely cas opakovala, ze tam mam kopu miesta, takze by som zrejme krasne vytlacila bez zraneni, ci nastrihu aj vacsie babo 🙂

hallie
30. bře 2014

@aknedz mala som to podobne, mne sa vsetci (okrem manzela) smiali, ako vazne to ponimam a nacvicujem kadeco s malinikom, lanovym semiackom, masazami hradze a nejakym balonom... Nikto neveril, ze ako prvorodicka nebudem mat nastrih a pozerali sa na to, ze dobre moja, ak mas z toho fajn pocit, rob si, co chces... Stvalo ma to, ale neodradilo. Moj exlekar sa ma na otazku, ci by nezvazil pri porode rutinny nastrih, ked budem cvicit s epinom opytal co to je a nasledne ma vysmial, ze je to blbost a spiklenecky prehodil smerom k muzovi, ze navyse potom zostane vsetko roztiahnute, a to by sa asi panovi manzelovi velmi nepozdavalo. Na druhy den som si nasla ineho - lekara, nie manzela 😉. Ked som napokon rodila, este porodna asistentka sa uskrnala, ze som pila malinik, ale ked videla, ze ako prvorodicka som fakt dopadla bez jedinej ranky, este mi kladla na srdce, nech len sirim osvetu. A lekarka, pri ktorej som napokon rodila, ma pochvalila, ze som nezanedbala pripravu. U mna sice malinik a semiacko velmi nezabrali, tlacila som fakt dlho, ale epino a masaze sa osvedcili stopercentne. Ked ma par hodin po porode prisla pozriet rodina a svokra zbadala, ze sedim, kojim maleho a som uplne svieza, neverila vlastnym ociam. Ona velmi presadzovala dohodbutu sekciu, aj sa mi hned a zaraz za to ospravedlnila. A ti, co sa mi predtym uskrnali, boli tiez hotovi. Dva tyzdne po porode ani neviem, ze som rodila, chodim denne na hodinove prechadzky s kocikom, fungujem, staram sa o babatko i domacnost.

prapodivna
30. bře 2014

@hallie To nechápu, jak se někdo může ženě posměvovat, že se chce připravit co nejlépe na porod. kdyby měli rodit chlapi, tak věřím, že všichni chodí ze strachu jen na císaře...

Taky mě překvapuje, že to tvůj lékař tak odsoudil, vždyť je to epino dokonale logické-pokud by to pak mělo zůstat roztáhlé, tak by to zůstalo i bez cvičení jen porodem. Navíc je jasné, že pro tělo je vždycky lepší, když se na něco připravuje postupně, pomalými krůčky, než když najednou se má otvorem, do kterého nikdy nic tak velkého nepřišlo, se má prorvat 3-4kilové dítě!

Fakticky žasnu, jak umí být lidi strašně krátkozrací. 🙄

lucia_hlinkova
30. bře 2014

@hallie to velmi rada pocujem, respektive citam 🙂 poctivo cvicim dalej. a inak zienky, je velmi smutne, pre mna az zarazajuce, ako malo zeny vedia o moznostiach pripravy na porod a celkovo o porode... vacsina su ako ovecky, nechaju si so sebou robit, co doktor povie, popripade bezdovodne naplanovat sekciu... ach, snad sa to raz zmeni.

laurital
30. bře 2014

@prapodivna Souhlasim, navic kazda z nas je jina.Nekdo potrebuje pro svuj klid co nejvice presnych informaci, diky kterym se citi pripravena a nic ji nezaskoci, druhe naopak staci informace obecne, protoze premira by v ni vyvolavala zbytecny stres uz dlouho pred porodem samotnym.

hallie
30. bře 2014

@prapodivna ja som stale pocuvala, ze plany mam pekne, ale ono to bude celkom inak... Strasne vela zien porod ponima ako nutne zlo a nechcu sa mu venovat vopred... Alebo slepo veria lekarom, je im jedno, co urobia s ich telom, ved lekar vie najlepsie. Preto sa v tejto oblasti na SVK nic nemeni. Pre mna bol hlavne ten lekar sok, aj som si to potom doma odplakala, lebo take odmietnutie som naozaj necakala.

hallie
30. bře 2014

@lucia_hlinkova zmeni sa to podla mna za dlho. Stale je mensina zien, ktore chcu o svojom porode a svojom tele rozhodovat same. Tie ostatne nimi dokonca za to opovrhuju. A aj z tej mensiny sa viacere prisposobia, ak im lekar zacne bezdovodne hovorit, ze svojim "vymyslanim" ohrozuju dieta. Podla mna je dolezite vopred vediet, kto bude porod viest, poznat toho lekara, mat s nim veci vydebatovane a doverovat mu. A podla mna nie je ziadna hanba robit z porodu vedu - tak to aspon vnimaju matky, co pridu, je im jedno kto a ako ich odrodi... a potom nariekaju, ze sa cele sestonedelie nevedia posadit.

figiflower
30. bře 2014

Ahojte. Tak dam ja ja par postrehov z doterajsieho cvicenia s Epinom. Pred zacatim cvicenia som sa pytala svojho gynekologa aky ma na toto cvicenie nazor. Vyjadril sa kazda pomoc dobra a ze pokial mam trpezlivost tak to urcite mam vyskusat - neuskodi to a moze pomoct. Vysvetlil, ze kazda zena je ina, elasticita hradze je rozna, preto ani Epino nemoze zarucit 100% porod bez nastrihu. Bol niekde na stazi v afrike a tvrdil ze aj tam si zeny pred porodom pomahaju podobymi pomockami, a rodia potom lahsie, takze to nie je nic nove. ALe ze cernosky su take elastickejsie 😀 . Kazdopadne ma povzbudil a uistil, ze nic roztiahnute nezostane, lebo ja na to som sa specialne pytala 😅 .
S EPinom teda cvicim od 34.tyzdna - prve dva tyzdne len take kratke cvicenia, kazdy druhy den - proste zoznamovacka. Od zaciatku to cvicenie nemam rada, ale bojujem. Od zaciatku 36tt cvicim pravidelne kazdy den. Zacnem masazou hradze olejcekom - skor takou lahsou - nejak sa pri tom neviem uvolnit a nie je mi to vobec prijemne. Takze trochu pomasirujem -asi len pre dobry pocit 🙂. Potom zavediem Epino (pouzivam na neho klasicke kondomy, bez dalsieho lubrikantu) - do polovice, pomaly prifukujem a predychavam. Pocitam si prifuknutia, aby som vedela kde cca som. Kazdy den sa snazim pridat o jedno nafuktnutie viac - nie vzdy sa podari. Vzdy mam ten balonik v polovici, tak aby sa napinala hradza a musim ho naozaj celkom silno pridrziavat aby nevypadol. Cvicim v pololahu, ked som bola v polosede bolo to neprijemnejsie. Takze sa snazim si zaroven najst polohu ktora bude vyhovujucejsia pre porod. ked predycham to maximum - asi tak minutu, dve, tak ho velmi opatrne vytahujem - netlacim. Bojim sa aby som si neublizila, prudkym vytlacenim. Tak radsej takto.Zacinala som na obvode 22cm, teraz som na 27cm. Druha faza je ze epino zavediem znova, uplne dovnutra a nafuknem tak ako dokazem zvladnut. To je podstatne menej ako ked je zavedene v polovici. Cize len mozno na tych 22cm - cca 10 nafuknuti. Ked dam viac je to hnusny pocit, tlak a je to neprijemne. neviem ci necitim aj krcok, takze radsej nejdem viac. A takto sa balonik snazim vytlacit, cize vzdy si pekne precvicim aj sposob tlacenia, bez rizika ublizenia. Ale aj tak to je sila teda 😀 . Este by som mala mat nejake tri tyzdne do terminu, tak uvidim kam sa dostaneme a ako sa to bude vyvijat. Okrem toho dvakrat denne pijem cajik z malinika a raz denne vyvar z lanovych semienok.
Mate nejake tipy, ako cvicenie zlepsit, zefektivnit?

aksniteb
30. bře 2014

Tak dievcata, pisem z porodnej saly 🙂 nasa mala sa narodila s mierami 53 cm a 3780 g a maminka je bez akehokolvek poranenia. V utorok som dala 30 cm, potom som cvicila obden a stihla som cvicit este dnes poobede. Takze za mna znova ANO epinu 🙂

gellerka
30. bře 2014

@aksniteb Moc gratuluju! Jsi šikovná a gratuluju k úspěšnému porodu.
A díky moc za pozitivní motivaci.

Já dnes dala 27,2 cm (10. cvičení), mám radost, snad ještě něco nacvičím. Tohle číslo už mě konečně dodává psychickou podporu, že už jsem něco udělala a i kdyby se snad víc nepovedlo nacvičit (což se snad nestane), tak i tak už je to pokrok a nějaký steh si tím snad ušetřím.

1890
31. bře 2014

@aksniteb moc gratuluji, tak jsem tady asi zbyla sama ve 40tt zítra mám první termín a pořád nic ach jo. ☹

1890
31. bře 2014

Já jsem na 32cm už jen udržuji balonek a uplně vevnitř taky 32, ale jen tak půl minutky fakt to kapku tlačí na konečník, ale až zas budou střeva vyprázdněmá, tak tam bude místa víc. Jinak okna mam umytá, dříví uklizené, trávu jsem včera posekala, i se synem na trampolínu jsem už vlezla, každý den horkkou vanu, decku červenýho, moliník přes litr denně, pupalku tak už nevím co. otevřená na 2 prsty a vše měkké připravené na porod, ale malá pořád nechce. Zátra stále odchází .

lucia_hlinkova
31. bře 2014

@aksniteb skveleeee 🙂 velmi blahozelam a tesim sa s tebou, teda uz s vami 🙂 ja som na 28 a cca 10 dni do terminu, snad este nejaky centimetrik dam 🙂

lucia_hlinkova
31. bře 2014

dievcata inak, vcera som mala po cviceni slabucke krvacanie zvnutra. ziadna trhlinka, ziadna bolest nic, praveze sa mi vcera zdalo, ze ako mi to super ide, ze snad aj 30 dam :D a potom pozeram a malicko krvi na baloniku a potom este na toaletaku, ked som sla cikat. potom to preslo, po chvilke. mate s tym nejaku skusenost? aj som sa celkom zlakla, ale potom som citala, ze tlakom na krcok alebo okolie moze dojst k prasknutiu alebo poruseniu cievky, ze je to tam vsetko dost prekrvene. neviem, ci si dat dnes pauzu alebo skusit pokracovat.

lindafabianova
31. bře 2014

@1890 Já jsem tu taky ještě 😀 termín ve středu, nacvičeno 28cm. V pátek jsem měla trochu víc krve na balonku, tak jsem to asi přehnala, takže jsem si dala dva dny pauzu a dnes zkusím zase 😉 Jinak otevřená na špičku prstu, takže budu beztak přenášet 😠

1890
31. bře 2014

@lindafabianova hele psala tady kamarádka, že to na porod nevypadá byla uzavřená a druhý den porodila já už jsem týden na 2 prsty a pořád nic. Krev jsem taky měla občas na balonku, ale ted už ne jak je to pružnější to se stane.

nelaaaa
1. dub 2014

Ahoj holky,jsem 37+4 a po 3 týdnech pilného cvičení jsem konečně na 31 cm (měřeno krejčovským metrem), ta epi-no tabulka fakt nesedí. Na začátku jsem nevěřila, že se tak daleko můžu dostat (začínala jsem na 16 cm). Šlo to fakt pomalu, ale šlo to, tak neztrácejte motivaci 🙂. Pevně věřím, že to pomůže!

jstolfova
1. dub 2014

Holky, chtěla jsem se zeptat, když začínáte každý den cvičení začínáte na méně cm? Já se třeba dostanu v poho na 28 ale musím každý den začínat tak na 22 cm a každé vytláčení přidávat další kousek. Do porodu mám času ještě hodně, tak věřím, že nemám problém se na 30 - 31 dostat. Používám Aniball, ale myslím, že princip je stejný. Hlavně mi přijde super, že se naučím tlačit a trochu pracovat se svým tělem. 😎 😎

lucia_hlinkova
1. dub 2014

@jstolfova vzdy zacinam na menej. som na 28, ale pri novim cviceni na dalsi den dam na prvy krat tak max 26, potom postupne tych 28 a dnes dufam aspon 29 🙂

1890
1. dub 2014

Tak dnes kontrola otevřená na 2 prsty ozvy vpořádku já taky,můžu kdykoliv rodit, ale to už mi říkal minule. Udělal mi hamiltona, ale myslím že mi to je stejně naprd malá prostě ven nechce, ☹ už mě to opravdu nebaví. Hlavička je ve vchodu.

barbishkamiracle
2. dub 2014

Tehuľky za 10dní sa koná TEHOTENSKÝ KONGRES - príprava na pôrod, bábätko, dojčenie, materstvo....

1890
2. dub 2014

Tak po včerejším hmatu mi odešla opravdu hojná hlenová zátka. U prvního porodu mi odešla 8dní před, tak snad do týdne už konečně porodím 😉

aksniteb
2. dub 2014

@1890 aby to nebolo este dnes 🙂 mne takisto v sobotu Hamilton a otvorena len na prst, v nedelu od rana zatka a este vecer o 22.55 bola mala na svete 🙂 drzim palce !!!

nelaaaa
2. dub 2014

@jstolfova Já vždy začínám tak na 20 až 22 a postupně přidávám, tak na počtvrté se dostanu na těch 30-31 nechci se zbytečně poranit.

1890
2. dub 2014

@aksniteb No kéž by to byla pravda, bolí mě dost záda a jakoby konečník a břicho mám jak beton

rambouskova2
2. dub 2014

@1890 Achoj, tak jak s tebou? Stále nic? Mě dnes porpustili z nemocnice a zvládla jsem i procházku 🙂 Každej na mě čumí jak na zjevení, prý to není normální, že je mi tak dobře. 😎

rambouskova2
2. dub 2014

@1890 Jinak se omlouvám, ale neměla jsem internet v nemocnici, tak jsem nemohla napsat. Držím palečky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru