EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tehuli
24. srp 2011

fakt jsi měla jen vlepený lísteček v těhu průkazce? bojím se at na něj berou ohled🙂 že jsem epinovala si tam písnu, nechci tam ani studenty což už jsme nějaký ten papír vyplnovala🙂 a jinak nevím co jinýho bych tam napsala..mimi po narození na břicho ale to snad už dělaj všude..

chomik
24. srp 2011

Ahojte, môžete mi poradiť, aký druh kondómu na epino používate? Vraj by sa mali používať kondômy lubrikované na vodnej báze ale prešla som 3 rôzne drogerky a nič ☹ Tak mi prosím presne napíšte značku a názov, že aký môžem používať...vďaka 😉

adelka89
24. srp 2011

@chomik nejlepsi je pouzivat kondomy nelubrikovane, maji je na strankach epina, ale pokud je nechcesobjednavat, tak si kup normalni kondomy klidne ty nejlevnejsi a pred cvicenim ho omyj vodou a mydlem 😉

chomik
24. srp 2011

@adelka89 vďaka za tip 😉 objednávať nechcem, chcem začať cvičiť čím skôr, dúfala som, že už dnes, ale nepodarilo sa ma zohnať tie kondómy 😠 ale zajtra určite začnem, v utorok som skončila 35 tt, takže už prišiel ten čas 😀

aemmi
25. srp 2011

@pajinkam Půjde to, uvidíš, pro mě bylo určitě nejhorší to první cvičení, pak to šlo pěkně, až ted, jak se sunu nahoru, tak to asi zase půjde krapet hůř 😝

beatris
25. srp 2011

Ahoj epinačky.Taky už pár dní cvičím a docela dělám i pokroky.Ale jen jsem se chtěla zeptat,jestli ten balonek vytlačujete celý,nebo jakou část?Já to z toho návodu nemůžu vyčíst.Když se posiluje,tak má být zaveden ze 2/3 a když se nafukuje a vytlačuje,tak úplně celý ho máte uvnitř?Neměl by být jen tak z půlky,aby se tou nejširší části působilo hlavně na hrázi?Prosím o vaše zkušenosti....díky Beata

sussanah
25. srp 2011

@chomik napr kondomy znacka rossman. Neni primo napsane, ze jsou na vodni bazi, ale durazne se tam pise, ze na ne nesmi lubrikanty na olejove bazi (nebo jake to jsou jine). Doporucili mi je i na jine diskuzi. Jinak ja mam jeste durexy, ty jsou taky ok.

sussanah
25. srp 2011

@beatris teoreticky ano, mel by byt zavedeny ze 2/3 po celou dobu nafukovani, aby ta nejvetsi cast procvicovala tu hraz. Me to ale nejde, porad by mi vyklouzaval. Takze ja ho mam zavedeny temer cely. Nejprve cvicim, to ho jakoby castecne vytlacuju a zase vtahuju zpatky. Postupne dofukuju az tam kam chci a potom pomalicku vytlacuju a vzycky chvilku na te hrazi necham pusobit. Jakmile ale vytlacim tak 1/3 a 1/2, tak uz jdou jde samo ven a to uz jen prodychavam a uvolnuju.

beatris
25. srp 2011

@sussanah - děkuju ti.Právě,že já ho musím pořád přidržovat rukou.a nakonec mě bolej obě ruce.Jedna od epina,jak ho celou dobu držím a druhá od toho nafukování.Já když ho zavedu celý,tak mě to strašně tlačí na konečník.A tak asi spíš zavést půlku,ať se roztahuje ta hráz ne?Potrhat se můžu na hrázi asi nejvíc ne?a uvnitř tam se to napne automaticky,nebo ne?

sussanah
25. srp 2011

@beatris no ono je jedna vec hraz zvenku a jedna vec i jakoby "vnitrni" hraz. Moje PA mi rikala, ze jde treba pri porodu poznat, ze nekdo masiroval hraz jen zvenku a nesel dovnitr, takze hraz je zevnitr pevna. Toho bych se ale u epina nebala. Pokud te to tlaci, tak ho tak urco nedavej cely. Nevim jak nafukujes, ale ja treba vzdycky do polivny a pak tak po 2 nafouknutich nechavam pusobita ten tlak zase povoli a muzu trosku prifouknout. Taky zalezi na pole, od cca 20cm nemuzu byt v polosede, to me silene tlaci, musim bud na boku nebo s klece, v drepu.

beatris
25. srp 2011

@sussanah aha,tak abych neměla protaženou hráz jen z venku?To mě ani nenapadlo?A uvnitř se taky můžu potrhat?Nebo tam se to poddá samo?Když se halvička dostane jakoby před hráz.Já nafouknu třeba 10x,pak prodýchám a pak zase třeba 10x stisknu a zase prodýchám.a to až do té doby,dokud necítím tlak a pak tu půlku epina nechám uvnitř asi minutku a pak prodýchávám a vytlačuju.Já takhle z venku vidím,jak mám ten balonek hodně nafouklej.a polohu mám v sedě na posteli a jsem podepřená asi 4polštářema a nohy od sebe a trošku ve vzduchu,jakoby na rodícím křesle...Tys při prvním taky cvičila s epinem?a jak jsi dopadla?a ty teda zavádíš celý?a tebe to netlačí na konečník?nebo si musím zvyknout na ten tlak na konečník?jak to je u porodu?tlak je uprostřed,nebo hlavně na hráz a nebo i na konečník?nevím co mám čekat.díky za rady

sussanah
25. srp 2011

@beatris jaj to je otazek 😀 Ja myslim, ze to delas podle toho popisu. Kazdemu to fakt vyhovuje jinak, ale tak jak to popisujes ty si myslim, ze to procvicujes fakt tak, jak se to cvicit ma 🙂
Ja u prvniho necvicila, jen masirovala, skoncila jsem s nastrihem. Dneska si myslim, ze to bylo zbytecne, ale ted uz tezko soudit a neco resit. JInak ja balonek zavadim skoro cely, ale zas nemuzu sedet v poloze, jak popisujes, protoze to fakt hoooodne tlaci, takze ja mam vetsinou polohu v drepu nebo v kleku, jak kdy. No a u porodu jsem treba ja ani tak necitila tlak na hrazi jako spis ten sileny tlak na konecnik a pocit, ze se mi rozpadne spodek vejpul 😀 Ale to bylo podle me taky tou polohou, rodila jsem v polosede a proste mi asi ta poloha nesedi (coz zjistuju az ted pri cviceni). To si myslim, ze je na epinu taky hodne prinosne, ze zjistis, jaka poloha ti vzhledem k panvi sedi tak, ze citis mensi tlak nez v jinych polohach 🙂

vrn
25. srp 2011

@gabika84 Gratulujem, ty si chodila cvicit k Z.Duncovej, ze? Sme sa akurat obisli, ty si porodila a ja som zacala chodit cvicit 🙂 Fakt super porod, aj ja by som to tak privitala..... ale bude to asi podstatne vacsie babo, co ma zacina trosku desit - prva dcera mala obvod hlavicky 36cm 😝 ale to som prenasala, teraz dufam ze to pride skor. Natrenovanych mam max. 9cm priemer, niekedy sa nepodari ani to.....

petja
autor
26. srp 2011

Jen jsem chtěla napsat osobní názor,že pokud se cvičí s epinem,masáž hráze už není určo potřeba.

ladie
26. srp 2011

Jupííí, 27 cm 😀

jana0706
26. srp 2011

tak som si vcera priniesla domov epino, ale este len zacinam 34 tyzden takze musim este pockat...chcem sa spytat - zacinali ste s cvicenim uz v 35 tt alebo ste cakali na tie tri tyzdne pred porodom ako pisu v navode?

pajinkam
26. srp 2011

@jana0706 Já jsem začala už v 35tt, 🙂

pajinkam
26. srp 2011

Jinak moc děkuju za podporu 🙂 Včera jsem necvičila, říkala jsem si, že přece jen času mám dost a zkusila jsem to dneska ráno a světe div se - 23 cm..vůbec jsem to nečekala, chtěla jsem nafouknout na těch 21cm, který pro mě posledně byly tak šílený a ono toto..jsem tomu až nechtěla věřit 😀

aemmi
26. srp 2011

@ladie jak málo stačí k radosti, že 😀 já jsem taky na 27 cm, někomu už to stačilo 🙂

@jana0706 já začala od 36tt a necvičím denně 😉 ono těžko člověk může vědět, kdy přesně porodí, takže na ty 3 týdny před termínem bych nečekala 😉

@pajinkam já to říkala, že nejhorší to bylo poprvé 😉 😀

ladie
26. srp 2011

@jana0706 já jsem začala ve 35 tt - ale to tak 2x týdně. Až teď cvičím tak co dva dny. Ty dva týdny před porodem plánuju cvičit denně (no, ale když to půjde snadno, tak budu cvičit jen co dva dny).

@pajinkam no super! Vidíš, že to jde. Já jsem si taky nedovedla představit, že dám víc. Ale třeba dneska ráno jsem napoprvé dala 25 cm a myslela jsem si, že víc to prostě nepůjde a napodruhé hned těch 27 cm 🙂

ladie
26. srp 2011

@aemmi no přesně. Pitomé přifouknutí balonku a mám radost jako malé dítě 😀 😀
No, ale včera jsem se ptala doktorky a Miky má teď hlavičku 31 cm, tak doufám, že už mu moc nenaroste 😕 😀

sussanah
26. srp 2011

@jana0706 ja zacala v 36tt obden

sussanah
26. srp 2011

@ladie na odhady dr nedej, me i behem porodu rikali, ze to teda bude fakt velke dite, minimalne 4kg a byl z toho prumer 3.65kg 😉

beatris
26. srp 2011

@sussanah - a teď bys chtěla rodit v kleče a nebo v dřepu?když ti jde nejlíp takto epinovat?

@ladie - ty taky zvláneš těch 27cm vyfouknout celý balonek?

Koukám,že @dasty cvičí jako já,že jí kouká půlka balonku 😀 A posiluje spíš jakoby hráz.

aemmi
26. srp 2011

@ladie No to by bylo fajn, Miky má i docela malý váhový odhad, že...já vůbec nevím a říkám si, jestli to není lepší nevědět 😅 abych se zbytečně neděsila, ale mysllím, že nějak mega obr holku mít snad nebudeme 😨 😅

sussanah
26. srp 2011

@beatris jj tentokrat to vidim na nejaky ten klekodrep, jestli pujde vse v pohode. Pokud to nebude nutne kvuli nejake krizi, tak do lehu me proste nedostanou 😀

indriela
26. srp 2011

Ahojky, tak se taky pridavam k pravidelnym epi-nackam...uz prisel cas 😉 Pojedu podle "tehuli" 2dny cvicit a jeden den pauza, posledni tyden pak asi kazdy den. Doufam, ze nacvicim, i kdyz ted se mi ta 30 zda zcela nemozna 😲 Zacala jsem zkusmo, kdyz mi epi-no prislo domu postou, na 16 cm a ted po 6.obcasnem cviceni jsem na 21. Jde to ztuha, ale jde to. Tak snad to tak pujde i dal 😵

jana0706
26. srp 2011

@pajinkam @ladie @aemmi @sussanah super, dakujem za odpovede, ja rozmyslam ze zacnem uz v tom 35 tt a uvidim ako to pojde 🙂

indriela
26. srp 2011

@jana0706 vsak muzes taky zkusmo a ne kazdy den a uvidis... Drzim palce, at to jde co nejlip 😵

ladie
26. srp 2011

@sussanah no, já zatím doufám, že odhady jsou správné. Prcek je zatím celkem malý a při porodu by měl mít +- 3 kila 🙂

@beatris jojo, těch 27 cm v pohodě vytlačím. Ale je fakt, že rukou si shora chráním poštěváček a stydké pysky - napoprvé se mi totiž stalo to, co před pár dny psala @tehuli. Jak jsem byla suchá, tak jsem se na tom místě trošililinku odřela a nic příjemného.

Já totiž při tréninku nepoužívám lubrikant (max.Epino nechám vlhké, když ho před použitím myju). Při porodu taky lubrikant nebude 😀 I když bylo by to vtipné, kdyby mě manžel nejdřív poromázl, aby to prckovi šlo lépe ven 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru