EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

erinka83
12. črc 2011

@stefanny moje PA zas jede na dovču 3 dny po termínu, tak doufám, že malá vyleze dřív 😀 já si zas nedovedu předstait v leže s nohou na hoře, máš ji o něco opřenou? mně to přijde namáhavý 😅

stefanny
12. črc 2011

@erinka83 je to jedna z porodnych poloh vleze s nohou pokrcenou v kolene a rukou pod kolenom su ju mozes drzat ty alrbo manzel... ale da sa to aj vylozit na gauc alebo proste patou na zemi a hotovo 😎 tak nech to stihnete do tej dovci PA, ja budem asi kludnejsia tiez ked ju budem mat so sebou... ak by nahodou neslo vsetko prirodzene tak aby mi poradila a nenechala som sa ovplyvnit zavelenim personalu 😝

stefanny
12. črc 2011

@eviku78 to sa nedes, ja som to mala na zaciatku rovnake, neviem cm ale viem ze len 7 nafuknuti, navyse som sa bala co to spravi ak to presvihnem takze radsej pomaly a isto bez poranenia, lebo inak by si musela cakat kym sa zahojis..takze neboj to pride samo a ku koncu tehu k tomu este dopomozu hormony 😅 😅 😅

eviku78
12. črc 2011

@stefanny a robila si to tak, ze si zaviedla epi no, nafukla, pockala par minut a potom vytalcila? a niekolko krat opakovala?

gabika84
12. črc 2011

@eviku78 neboj, ja som tiez na prvykrat dala tusim 17 cm. cvicim iba tri dni, uz som trosku pokrocila sice, len som zistila, ze by som to nemala merat pomocou tej prilozenej tabulky, pretoze ked epi-no prilozim a privriem jedno oko, vidim o pol cm viacej ako v skutocnosti. ☹ takze bud s oboma ocami otvorenymi, ale merat obvod balonika pomocou krajcirskeho metra 😉 po troch dnoch som sa dostala zo 17 na 21 cm, takze to asi pomaly pojde, aj ked je teraz tych 31 nepredstavitelnych. drzme si palce 😉

stefanny
13. črc 2011

@eviku78 presne tak 🙂 aj ked teraz tych 30cm radsej nechavam dlhsie a vytlacim max 2x lebo ten tlak neviem zniest viackrat 😀

stefanny
13. črc 2011

baby a ako je mozne ze staci nacvicit 31cm ked priemerny obvod hlavicky novorodenca v termine sa pohybuje vraj od 34 a viac? 😲

anicka1981
13. črc 2011

@stefanny lebo hormony, ktore su vyplavovane pri porode umozia este vatsie roztiahnutie tkaniv tam dole, a hlavicka novorodenca, nie je este zrastena, takze ked prechadza porodnymi cestami tak sa kosti lebky zasunu jedena pod druhu,, preto ma niekedy hlavicka novorodenca cudny tvar,,, co sa ale po par dnoch upravi,, 😉

stefanny
13. črc 2011

@anicka1981 dakujem 😉 a tvoj Marko mal aky obvod hlavicky ? ja sa hlavne bojim kontrakcii, uz mavam desne sny ako to zvladnem, pri bolesti mi klesa tlak jak divy a posledny panvovy rozmer je vraj na hranici, t.j 17cm tak dufam ze sa nic neskomplikuje 😖 . aspon epino mi dodava sebadoveru 😅

anicka1981
13. črc 2011

@stefanny neviem aky mal obvod hlavicky, nikto nepovedal, ale mal 3800g, a 53 cm, takze velky bol dost,,, ja neviem ani aku panvu som mala tiez nemerali,, az tesne pred porodom, a to ma zaujimalo,len ako predycham kontrakciu,,,,nic sa neboj,priroda to ma dobre zariadene, kontrakcie predychas, mne sa dost ulavilo, ked som skakala na fit lopte v predporodnej miestnosti,, ako kontrakcie boli ovela mansie, ked som na nej sedela,,, ale posednych par kontrakcii pred samotnym tlacenim bolo strasnych, nebudem klamat, ale to koli tomu , ze som lezala, a ma poputali s ctg pasom, nemohla som si najst niaku ulavovu poziciu, uz som si myslala, ze to nezvladnem,,, ale musis len dychat a dychat hlboko,,, mne velmi muz pomohol,,, samotne tlacenie neboli, to uz nevnimas,citis,len obrovsky tlak na konecnik a mas pocit, ze ta rozpuci,,,,, ale aj tak je to jeden z najkrajsich, pocitov,ked citis, ako ide hlavicka cez teba a potom zvysok telicka, a potom obrovska ulava,,, ako neskutocny pocit, nezabudnem na to dokonca zivota, mala som krasny porod, aj ked trval dlho,,, neboj bude dobre,,, ja som sa neskutocne bala porodu, zo zaciatku som chcela ist radsej na sekciu, ale potom som sa dozvedela o epine, a porodila som 3800 g valibuka, bez nasrihu a jedineho poranenia,,, drzim ti palce,,, nech sa podari byt tak spokojna s porodom ako ja, je to krasny pocit,,,,, neboj len si ver,,, a epino je zazrak,,,

betelgeuzz
13. črc 2011

HOlky, proč objednáváte kondomy z té stránky kondománie? Když si to spočítám, tak na stránkách epino to výjde levněji. Nebo je tam nějaký problém?

martavatar
13. črc 2011

No .. není to zrovna nejlevnější záležitost a nevím jestli mám tu možnost si to někde půjčit .. už jsem se na to dívala a četla o tom ... ale 2500,- je opravdu dost.. Tak aspoň děláme masáž hráze a na maliníkový čaj a lněné semínko se taky chystám ...

adelka89
13. črc 2011

Ahoj holky prosim vas nebudete nektera prodavat epino? Kdyztak prosim IP 🙂

stefanny
14. črc 2011

no vcera o centak menej... ☹

stefanny
15. črc 2011

no za pokus to stalo, na 4-och to ide ovela lepsie, uz len udrziavat tych 31 🙂 som rada ze som investovala, to je pre moju psychiku na nezaplatenie 😵 Ziadna nova mamina na obzore? 😕 😕 😕

werunkach
15. črc 2011

Ahojky epinovačky 🙂 včera nás pustili domů,..dr.říkal,že už bych mohla domu klidně druhý den ale kvuli malé to samozřejmně nešlo 🙂
Obvod hlavičky měla 35cm,což se mi zdá takový celkem průměr.
Holky radím,.i kdybyste měli rodit nakonec na obyčejném křesle,vydržte co nejdéle před samotným tlačení prodýchavat kontrakce ve stoje,v sedě,ve sprše,prostě ať pomůže gravitace,....já se díky tomu otevřela už na 5cm ještě než jsem stačila dojem do porodky a to nám to trvá z domova 15 minut ani ne.
v 17h mi praskla voda a v 21h díky gravitaci a sprše jsem byla otevření už na 8cm,pak jsem byla unavená a už trochu líná,že jsem si šla odpočinout na křeslo a přestala jsem se otvírat,PA a manžel mě pořád nutili abych chodila,ale nemohla jsem,tak jsem ještě 2hodky ležela a byla jsem hloupá,kdybych si stoupla tak už jsem v těch 9 porodila.PA byla super,oxytocin mi sice nabídla,já už váhala,ale ona sama nakonec řekla,že tomu dáme ještě čas,..pak jsem po těch dvou hodinách svolila k buskopanu na otevření branky,ale jelikož mi praskla žíla,tak ani nemohl působit,tak mě donutili si alespon na chvilku kleknou a v tu ránu jak jsem se otočila ze zad tak jsem musela tlačit,stačilo 2x a už byla najednou hlavička venku,myslím,že měla i dost rezervu,to rychle přiskočilaPA,vůbec to nikdo nečekal,takže se nestačil zavolat ani lékař ani dětská,....a to už mě pak krásně směrovala PA kdy mám dýchat a tlačit,..takže už jsem jen znovu zatlačila,prodýchla zatlačila a miminko bylo venku...no prostě nádherný porod. Nikdo nechtěl skoro věřit,že je to bez poranění,primářka se úplně divila,že tak velké mimčo a s tak velkým předešlím poranněím jsem to zvládla,.. 😉

anicka1981
15. črc 2011

@werunkach a kolko vazil?, sa tesim s tebou, ze si to mala bez poraneni a vsetko je ok, je to super hned po prode sediet 🙂)) a vidiet ako na teba ostatne babenky zazeraju, 🙂 na mna zazerala iba jedna, ta co sme mali spolu izbu 🙂), ale tiez sa to roznieslo 🙂)

werunkach
15. črc 2011

@anicka1981 51cm a 3710g,..to jo je to super když člověk skoro může běhat a sedět,..úplně mi bylo všech ostatních líto,jak se soukali po chodbách,.. A dokonce jsem narazila na jednoho dr.,který epi-no zná a říkal,že s ním má jen ty dobré zkušenosti a že je rád,že k ním může přidat další,...

anicka1981
15. črc 2011

este jedna myslienka, urcite ste aj vy dostali baby boxy, jeden v poradni a jeden po porode, a za mi zda hlupe, ze vsade spominaju epizomiu,a ako sa o to starat a tak, ale preco nenapisu je je moznost sa jej vyhnut,,, urcite by tym pomohli zenam viac, a nie veta typu "lekar urobi nastih posvoveho tkaniva, aby ulahcil porod", si nemyslim ze nastrih a nasledna jazva do konca zivota a tym spojene aj ine komplikacie napr aj v sexualnom zivote, alebo len to, ze jazva boli aj niekolko rokov po porode...moja mamka vravi, ze jazvy stale citi, najma pri zmene pocasia, a to ja mam 30 rokov, fakt by to mali viac propagovat, ja som taka stastna, ze nie som nastrihnuta,,,,, mala som pekny porod,,, drzim vam vsetkym palce,,,, cvicte stoji to zato.... 😉

anicka1981
15. črc 2011

@werunkach presne ani ja som nikoho nestretla co by to poznal, dokonca prednosta kliniky vravel, ze porodit takevelke dieta bez nastrihu, tak s tym sa nestretol,,, moj mal 3800 a 53, skoro ako tvoj,,,a fakt, vsetci na mna pozerali, ze hned som do sprchy isla zo stola.... ako na jednej strane je to smutne,,, ze o tom nikto nevie, a pritom to tak pomaha,,,,,,hovorim, ten co to vymyslel by mal medailu dostat,,,,

erinka83
15. črc 2011

@stefanny koukám, že máme skoro stejný termín, u nás ani bouřky nepůsobí, nic 🙂 ale já se nedostala na víc jak 27cm, ani po sprše 😒 tak musím doufat v malou hlavičku a hodně hormonů, jak to popisovala @anicka1981 🙂
@werunkach ještě jednou gratulace 😵 😵

sussanah
15. črc 2011

@werunkach to zni fakt uuuzasne, moc ti to preju, ze sis to tentokrat uzila bez poraneni a hlavne, ze to ta jizva prezila dobre 🙂 A naprosty souhlas, poloha ve stoje dela opravdu hodne. Prvni porod jsem stala hodne a tentokrat to rozhodne nehodlam menit 🙂

erinka83
15. črc 2011

Se omlouvám za dotaz mimo - ale co třeba monitory? Prý to někde jde měřit i ve stoje, já musela vždy ležet a že to teda nebyla chvilka 😒

sussanah
15. črc 2011

@erinka83 ja teda, pokud na to dojde, tak monitory odmitam, kdyz nebude padny duvod. Vsude maji prenosne dopplery, ale lezet kvuli caru papiru 20min, no ne diky 😖

stefanny
15. črc 2011

@erinka83 ahojky, no skoro... ale ja som z Vysociny takze v porodke sa asi nestretneme 😵 , sprcha vsak ani u mna nefunguje, to musim minimalne v telom kupeli sediet 15 min a potom to ide lahsie, ale skusili sme uz aj masaz hradze pred epinovanim, kedze v reali mozno manza stihne rozmasirovat medzi kontra a potom pojde hlavicka 😀 Neboj, tych 27 je celkom dost, su baby co mali podla prieskumu nacvicene menej a hormony zaucinkovali 😉 a stacilo! kazdopadne si vravim ze uz len kvoli tomu lepsiemu hojeniu po to za to stoji... ja som na 27 bola tusim 4 dni a potom to samo slo o 2 viac vpriebehu 3 dni.
A este ma napada k tomu monitoru... moja PA mi poradila proste sadnut na loptu a povedat ze sa odtial proste nepohnem, vraj ma nikto prenasat nebude a ked na nej nebudem skakat tak to monitoru nevadi 😀 Uvidim kolko budem mat sil hajit svoje, asi to necham na manzu 😅

gabika84
15. črc 2011

takze vcera som prvykrat nafukla balonik na 31 cm a naozaj sa clovek zhrozi 😕 😅 😨 pride mi to zatial nepredstavitelne... vcera som ale bez poranenia vytlacila 23 cm, po 5tich dnoch cvicenia pokrok zo 16 cm na 23, to mi pride vcelku fajn 😎 do porodu ostavaju este 3 tyzdne... ale tych dalsich 7-8 cm pojde asi o dost pomalsie, vsak? 😒

romanecka
15. črc 2011

Ahojte baby! Chcem pridať pozitívny komentár: Epino som používala od 36tt ale nestihla som až na najväčšiu veľkosť- syn sa vypýtal o 11dní skôr, ale zvládli sme to bez nástrihu- máme len dva stehy, nič hrozné malé natrhnutie. Nacvičila som na deviatku- teda skoro... Ale stačilo! A ak by mal niekto záujem, tak ho predávam 😎 Cvičte, držte sa, určite to stojí zato, lebo čo som bola na izbe s babou po nástrihu, tak sa mi na ňu ťažko kukalo s akou hrôzou chodila na WC... 😨 Chudiatko...

erinka83
15. črc 2011

@sussanah aha, no já tohle s PA ještě neřešila, jen mám v plánu, že to chci minimalizovat na minimum...

dasty79
16. črc 2011

Tak už mě dorazilo Epino a jen co padnou správné týdny,tak začnu cvičit 🙂 Včera jsem byla na utz a miminko je halvičkou dolů -tak snad tak i zůstane 🙂 a má 1900g.Tak jsem zvědavá kolik bude mít při porodu 🙂
Jinak souhlasím s @werunkach - není dobrý prej ležet při porodu.Ale je lepší být ve stoje, v kleče, v sedě,chodit,v předklonu,.....prostě být akční - to nám radí PA na kurzech 🙂 Akorát ty monitory - ty teda u nás dělaj v leže 😒
@werunkach - to je dobře,že už jste doma 🙂 Tak ať jste všechny holky zdravý 🙂 a doma si to užívejte!!!

@romanecka -taky gratuluju k super porodu 🙂

Holky a když cvičíte s Epinem - tak v jaké poloze?????V leže asi taky ne,že?

gabika84
16. črc 2011

@dasty79 ahoj. mne by sa balonik urcite najlepsie vytlacal v podrepe (s chrbatom opretym napr. o stenu), ale ja cvicim v lahu. u nas sa zial stale rodi iba na stoloch/kreslach, teda v lahu/polosede, a tak aj s Epi-nom cvicim v rovnakej pozicii.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru