EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

animatua
10. zář 2008

tanuki: v 39 tt, termin mam 23.9., ale dneska mi dr. rekla ze na porodnich cestach zadne zmeny zatim nejsou, takze porod hned tak nebude...

jenny007
10. zář 2008

blovitc: užívej si poslední dny s pupíkem. Budu na tebe myslet a držet palečky. Věřm, že to bude v pořádku, rychlé a snesitelné. A hlavně: na konci tě čeká překrásná princezna! 😉 Už teď se těším, až přihodíš fotečky! 😵

blovitc120
11. zář 2008

Ďakujem 🙂. Včera mi dr. robil sono, prietoky, ctg a malá sa má dobre, akurát moje pôrodné cesty sa nejako nechystajú, tak v piatok ráno sa mám prísť ukázať a ak to bude rovnaké, možno to necháme až na nedeľu, keď jej je tam dobre. Ale tie rozmery sú už teraz len tak tesne na mňa, ja mám totiž rozmery panvy nič moc a ten posledný je nižší ako spodná tolerancia, ale záleží to od toho, ako to postupuje, často sa rozostúpi a ide to. Takže možno aj tak skončím ako ty, ale z iného dôvodu 🙂. Ale mne by to až tak nevadilo, lebo ak neprejde, iná možnosť nebude. Nám sa totiž nedá presne zmerať rozmer hlavičky, lebo je strašne dole už 2 mesiace a ten rez na uzv pri meraní vedú len tak približne. Podľa neho má 93mm ale môže to byť aj viac, len sono sa k tomu úplne správne nedostane. Tak uvidím. Nejako ju už von musíme dostať. Ale ako sa máte vy?

tanuki
11. zář 2008

anima, ale ono se zas říká, že u těch prvorodiček to může být z ničeho nic...že se ty porodní cesty vůbec nemusí připravovat průběžně a hurá 😉
Já asi nebudu pít ten maliník nebo co ☹ leda ho zkusím před spaním. Mně z něj tak moc tvrdne břicho, až jsem si včera vzala jedno rozpustné magnézko, i když jsem ho už nechtěla brát. Ale našla jsem si včera vhodnou chvilku a zkusila zas balónek a nafoukla na 20,5cm, což by odpovídalo asi tak 6,6cm průměr 🙂 O centimetr víc než minule, tak snad to bude hezky postupovat. Připadá mi, že když bych nafukovala v kuse, tak je to takové nepříjemnější a nafouknu celkově méně, než když si pak u těch posledních fouknutí dám mezi nimi párvteřinovou pauzičku!?
No a to vypuzování je takové legrační, asi to dělám blbě 😉 jak moc ho máte zavedený dovnitř před vypuzením?

animatua
12. zář 2008

tanuki: ja ho mam pred vypuzenim dovnitr zasunuty cely, pak jsem ho zacata vytahovat, ted se mi ho dari uz spis vytlacit...

holky, ktere jste uz rodily po cviceni s epinem, rodily jste bez nastrihu ikdyz jste se nedostaly na tech 10 cm? nebo jste to vsechny zvladly? ja nejak stagnuju na tech 7 cm a bojim se ze vic nez na 8 cm to nepujde...

tanuki
13. zář 2008

tak kdepak máme blovitc? 😉

blovitc120
13. zář 2008

Tanuki, zatiaľ doma 🙂. Ale dnes mi je strašne. Od rána sa mi príšerne točí hlava, boli sme s mm v meste kúpiť ešte podprdu a asi ako som si pri tom skúšaní tlačila na vrch brucha, začalo sa mi zle dýchať, bolo mi na odpadnutie a tá hlava, ledva sme prišli domov. Celý deň ležím. Zajtra idem na kontrolu, môj dr. má službu, tak uvidím.

tanuki
14. zář 2008

Podprsenky jsou hrozná věc - taky jsem s tím měla problémy, když jsem si na celý den vzala nějakou z doby před těhu a pak jsem si uvědomila, že mě škrtí 😒 pozdě... Tak hodně štěstí a ať máš holčičku brzo u sebe 😉

Teda mně to cvičení nejde, nevím, zda je to tím, že mi Dr. dělala stěr v zrcadlech a mám trocgu poraněnou sliznici..totálně stagnuju, teda spíš jsem se vrátila zpět a ještě k tomu a stagnuju ☹ holt je rozdíl, když to tam nafukuju skoro úplně zasunuté nebo 2/3-1/2 - to bych zvládla víc. Odedneška začínám 2krát denně 😒

marci
14. zář 2008

Tanuki taky nějak stagnuju a nevím jestli pokračovat. Jsem na 8 cm a při tomto rozměru z poraněné sliznice taky trochu krvácím. Nemám z toho pak dobrý pocit, tak nevím jestli si toho nevšímat a cvičit dál nebo udělat pauzu 😒

tanuki
14. zář 2008

Já uvažuju, že si večer zavedu boraxovou globuly, ať se trochu pročistím... 8je krásné 😉 já ráno s vypětím 18cm 😔 Takže lezu opravdu od píky..Předtím těch 20,5, to jsem asi roztahovala jen poševní vchod 😀

animatua
14. zář 2008

ja jsme se vcera dostala na 7,5cm, ale asi jsem si taky podrazdila sliznici nebo delozni cipek, kazdopadne jsem pak spinila 😒 chtela bych cvicit 2x denne, do porodu mam uz jenom neco pres tyden, ale pro me uz tech 7,5 cm byl fakt porod 😝

marci
14. zář 2008

animatua a budeš cvičit i přes to špinění?

animatua
14. zář 2008

marci: praveze nevim co mam delat.. ve stredu jsem byla u dr. na prohlidce, pak jsem taky spinila, tak jsem s epinem radsi dva dny necvicila nez to uplne prestalo.. a ted nevim, vzhledem k tomu ze se mi termin fakt uz blizi, tak asi cvicit budu, ale jenom jednou za den, dokud nebudu uplne ok

epino dezinfikuju 60% lihem a pak to jeste umyju teplou vodou, tak snad si tam zadnou infekci nezanesu..

animatua
14. zář 2008

jinak dneska jsem zkusila cviceni s epinem s lubrikacnim gelem a je to fakt rozdil.. k lepsimu samozrejme, je to daleko min neprijemny, takze doporucuju 😉

marci
14. zář 2008

jj já už taky cvičím jen s lubrikantem, ale stejně špiním 😒

blovitc120
14. zář 2008

Ahojte holky, závidím, že cvičíte aspoň trochu. Ja aj keby som to epi-no nestratila, stále mám nejaký zápal a bolí ma to, takže budem zašitá až po krk ☹. Dnes som bola na kontrole, tak konečne nejaká zmena na krčku, zavretý, ale už aspoň mäkký. V utorok ráno mám nástup do nemocnice aj s taškou, to mám presne termín, takže už to bude. U nás je totiž zajtra sviatok, preto až v utorok. Dr. sa nepáčia tie moje stavy s dolnou dutou žilou, aby som fakt neskolabovala, mňa na ňu malá tlačí už aj v sede. Držte palce. Bojím sa. Ja držím palce vám, nech sa všetky dostanete aspoň na 9 🙂

marci
14. zář 2008

Blovitc hlavně ty se drž, budeme tady na tebe všechny myslet, ať jsi malou v pořádku!!!

animatua
14. zář 2008

blovitc neboj se, urcite to zvladnete!!!! 😉

tanuki
14. zář 2008

Já myju jen mýdlem a horkou vodou - říkám si, že ti chlapáci se kolikrát myjí jen vodou a také z toho nemáme záněty, tak snad to takhle stačí 😅 😅 😅
škoda, že to nejde v tom opačném pořadí - myslím, že nejdřív masáž hráze a pak balónek by bylo mnohem lepší!

tanuki
15. zář 2008

Tak jsem pro povzbuzení prolistovala trochu zpátky diskuzi, je to opravdu vtipné, jak holky, které jsem pak chodí podporovat tam samy píšou, jak jim to vůbec nejde, jak nepostupují... 😀

Nicméně musím říci, že jsem z toho opravdu jelen - koukala jsem i do originál návodu. Na českém píšou, že na tu první fázi zavést do 2/3 a jak moc zavést na to maximální nafukování už tam nepíšou. Na anglickém píšou zavést do 1/2 u obou fází - a podle toho obrázku to opravdu nemá dál než v polovině. Já když zavedu hloubš, tak se plácám u těch 5,5. Když jsem dnes ráno zavedla méně (ale dost mi to pak při nafukování vyjíždělo), tak bez problémů skoro 7. Baby raďte prosím 😉 Která cesta je správná?????

lanka
15. zář 2008

tanuki zaváděj tak jak ti to nejvíc vyhovuje.. vždyť tělo ti napoví...
já (teda spíš manžel) to zaváděl max. do poloviny a i tak se malá hodně vztekala a kopala... měla jsem ji celou dobu úplně dole, takže balonek jí překážel...
Navíc masáž hráze prováděla v průběhu porodu PA když zjistila že nejspíš projde bez nástřihu, takže mi jěště trochu pomohla, ač příjemné to zrovna nebylo...

lanka
15. zář 2008

blovic držime všechny palce co máme na zítra 😉

marci
15. zář 2008

Tak já musím balonek zavést celý, jinak mi po pár nafouknutích vyklouzne a je to k ničemu. 😒 Ale dnešek je nějakej průlomovej. Dala jsem 8,25 (tj. 26 cm obvod) dokonce bez krvácení, tak mi to zase trochu zvedlo náladu 🙂

lamia
15. zář 2008

Blovitz budeme moc držet palce,ať je to rychlovka a v pohodě!! 😉

Holky tak jsem po týdnu masáží hráze zkusila balonek a dala jsem skoro 8cm,to jsem dost čučela,sice jsem úpěla a funěla bolestí jak jsem ho vytlačovala ven a taky mi to teda pěkně trvalo (jsem byla posr..až za ušima že se natrhnu ještě před porodem 😀 😀 ) Tak budu zatím jen masírovat a s balonkem počkám ještě později,asi to napodruhé fakt půjde o dost rychleji a to jsem měla obavy,když jsem to zkoušela před tím týdnem poprvé,abych jen tak orientačně věděla jak jsme na tom,tak jen 5,5cm...takže asi i masáže fungujou docela dobře. Jsem teda klidnější,snad dítě nebude mamut a dám to bez stříhání 😀

marci
15. zář 2008

Lami souhlasím, že ta kombinace s masážeme je asi účinnější, já se týden plácala furt na místě, už jsem z toho měla depky, ale to jsme nemasírovali, včera se manžel opřel do masáže a dneska jsem zaznamenala pokrok i u epina. Takže ode dneška žádný výmluvy a bude masírovat každý večer jak mourovatej!!!

lamia
15. zář 2008

Marci jen ho přinuť,já budu muset taky a žádný odbočky k jiným aktivitám 😀 Zatím jsem masírovala sama,ale partner to fakt udělá poctivěji. Jenže zas docela často vyžaduje odměnu za trénink....no ale to je vcelku taky dobré posilování pán.dna 😀 😀

novako
15. zář 2008

animatua: Jestli Tě Dr. vyšetřuje vnitřně, můžeš potom špinit. Děložní čípek je totiž hodně překrvený, tak mu stačí málo.

blovitc: Zkus maliníkový list. Pije se 2x denně co nejteplejší. A jinak držím palce!!!!

Jenny: Fajn, že jsi konečně doma. Teď už to bude jen a jen lepší!!!!

lanka
15. zář 2008

Jo to je fakt že vždycky vypadal že chce vyklouznout... proto u toho taky asistoval manžel, měl za úkol ho udržet a mockrát se mu to nepovedlo... 😝 ale na druhou stranu hloubš jsme ho k vůli malé dávat něchtěli...už i tak se vztekala dost.
Jinak jo - masáž pomáhá dost k postupu. Někdy jsem to i šidila jen tím že jsme hráz napitlali olejem a nemasírovali.. ale to když nebylo kdy 😅

hlavinka
16. zář 2008

Holky, kdyz ale tlacite ten balonek, nebaly jste se, ze budete tlacit tak moc, ze tim vyprovokujete porod? mne lekarka rikala, ze tyhle balonky jsou na nic, ze porod je pak uplne o necem jinem.... Tak nevim.
A nebaly jste se, ze ve vas zustane, ze ho nevytlacite? Nebo to ma taky nejakou snurku, kdyby nahodou se zasekl, aby sel vyndat v pohode? Diky 🙂

novako
16. zář 2008

hlavinko: Čtrnáct dní před termínem jsem měla CS 9 (k porodu je 10) a porod jsem si nevyprovokovala. 😀 Balónek šňůrku nemá, ale dá se kdykoliv vypustit. 😉 Mudra má pravdu v tom, že porod je trošku jiný. Hlavně proto, že když dítě prochází porodními cestami, tak v podstatě nic necítíš. Ten tlak na tkáně je tak velký, že vše umrtví. Ale zase na druhou stranu Ti pomůže ochránit hráz, což je ostatně jeho hlavní funkce. (u mne to sice nefungovalo na 100%, ale pořád mám jizvu jen 1,5 cm oproti standardním 5 - 7 cm). Pokud jde o samotné tlačení, tak to Tě nejlíp naučí zácpa. 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru