EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kokoska1408
27. čer 2012

@tichackova moc dekuji, za podporu.

kokoska1408
28. čer 2012

Dnesni cviceni 21cm, holky cvicite nekdo i 3x denne?

ivanafarkova
28. čer 2012

Tak 16. 6. se narodil Leošek. 3 550g a 50 cm. Obvod hlavičky 36 cm. Na epinu jsem měla nacvičeno 30 cm, bohužel bez nástřihu jsme se neobešli. Měla jsem hodně dlouhý a komplikovaný porod, na konci už byly špatné ozvy, hlavičku jsem protlačila bez nástřihu, ale malý se zasekl ramínkama takže nástřih byl vyloženě vysvobození. Tak jako tak ničeho nelituji a myslím si, že bez epina bych byla roztrhnutá až na zádech! Takže holky, nevzdávejte to!

romca13
28. čer 2012

@ivanafarkova gratuluju moc k narození synáčka 🙂 ať dělá jen samou radost,,, já i když jsem byla zašitá až pomalu na zádech, tak musím říct, že mi epino pomohlo aspoň psychicky, když ne jinak 🙂)

aknedz
28. čer 2012

Ahojte dievčatá, prosím vás aké kondomy ste používali s EPINOM ? Nelubrikované nemôžem u nás zohnať 😖 Na väčšine kondómov je napísané, že sú lubrikované a v prípade potreby sa má na dodatočné lubrikovanie použiť len gel na vodnej báze - z toho mi logicky vyplýva, že aj to čím sú nalubrikované je na vodnej báze, takže teoreticky by som mohla aj normálne kondómy použiť? Lubrikačný gel som kúpila na vodnej báze - ten sa môže používať s EPI-NOm , však?

aknedz
28. čer 2012

@oktarina Ahojky , ja od 32tt+1 masírujem hrádzu, nekúpila som však žiaden olejček, masírujem normálne lubrikačným gelom na vodnej baze, tiež to chcem ešte precvičiť, kým začnem s EPINOM, je už doma, zatial v šuflíku 😀 Dovtedy každý deň masírujem hrádzu 😉

oktarina
28. čer 2012

@aknedz já už mám od včera taky doma v šuplíku 😉 Začnu s tou masáží, raději dříve nežli později 😉 ď

aknedz
28. čer 2012

@oktarina lekár mi na to povedal, že masáž hrádze môžem robiť v pohode už od 33tt, len som nevedela, či myslí od ukončeného alebo od prebiehajúceho, takže som už začala a v pohodičke, netreba to siliť a dá sa, takže ak začneš skôr a jemne a nebude ti to robiť nejaké ťažkosti, tak kľudne. Inak aj s EPINOM asi začnem skôr, aj keď tu baby píšu, že je to zbytočné lebo to pomaly postupuje...ja mám stále pocit, že už v 38tt budem rodiť, tak asi od 35tt začnem 😅

oktarina
28. čer 2012

@aknedz jaj, tak to díky, to sem nevěděla, mám předpotopní lékařku, nějaké masáže hráze a cvičení s epinem jsou pro ni něco jak objev vody na marsu 🙂

aknedz
28. čer 2012

@oktarina môj lekár sa k EPINU nevyjadril, iba povedal, že ak chcem, môžem skúsiť...a masáž hrádze tiež nevedel povedať, či to zaberá ale že určite s tým nič nepokazím...Inak mám pocit, že v ČR to máte v tomto lepšie ako čítam toto fórum, že tam sú lakári viac otvorení a nestrihajú, u nás je to stále také akési divné, buď o tom vôbec netušia alebo to aj tak zavrhnú, že to nepomôže a aj tak prvorodičke je lepšie spraviť nástrih 😠
Preto som aj zmenila pôrodnicu, chcela som ísť do Ilavy - čo mám 10min. ale idem teda radšej skúsiť Trenčín (to mám tak 20-30min.) tam sú trošku otvorenejší nestrihaniu 😅

oktarina
28. čer 2012

@aknedz Cože? No to teda slyším a běsním ☹ Proč "preventivně" nastříhávat? ☹ 😠 U nás když těhule u porodu řekne, že masírovala (na cvičení s epinem se tu dívají jko že si spadla z jahody a proč to jako děláš), tak ti při porodu pomůžou, podrží hráz, nahřejou ji tepllým ručníkem (aspoň co jsem slyšela...)

aknedz
28. čer 2012

@oktarina no, bohužiaľ, nie každý pôrodník samozrejme, v tej našej okresnej pôrodnici sú aj lekári, ktorí pomôžu ale čo som sa osobne s niektorými rozprávala, tak vraj lepší malý nástrih ako veľké cik-cak roztrhnutie 🙄 a jeden mi dokonca povedal, že vraj strihanie ochráni hrádzu a panvové dno proti oslabeniu a prílišnému roztiahnutiu, čím sa zabráni neskorším problémom s inkontinenciou a zostupovaniu maternice atd....no 😅 tak som sa rozhodla pre ten Trenčín, tam som našla viac prvorodičiek bez nástrihu, v Ilave tuším len dve ale inak prístup lekárov a sestričiek je veľmi milý, sú tam všetci takí ochotní, len tie praktiky zaužívané 😒 ani bábo na bruško hneď po narodení nedávajú, tiež musíš naraziť na pôrodníka alebo to tesne pred tým pripomenúť a chcem sa sústrediť skôr na pôrod ako na všetko, čo mám pripomínať 😀

zoditka
28. čer 2012

@oktarina Ahojky 🙂 , tak třeba u nás v porodnici prvorodičky nastříhávaj automaticky 😝 😠 ... o nějakém nahřívání teplým ručníkem si můžu jenom nechat zdát 😖

evening_star
28. čer 2012

Kočky, vysvetlite mi, prečo dám jeden deň 20 v pohode - včera napríklad, a dnes s bolesťami 17,5. ☹ Je to možné? Som sklamaná. To sa mi v priebehu noci tak stiahne tá svalovina, že ju musím vždy znova rozcvičovať?

danjelca
28. čer 2012

@evening_star ja teda ešte necvičím ale svaly funguju na princípe, ak im dáš záťaž / podobne ako strečing / na druhý den sa akoby stiahnu a výsledky z toho prvého dna sú až po odoznení "svalovice"🙂...vždy na druhý den po "pokroku" sa sval akoby vráti späť🙂

oktarina
28. čer 2012

@aknedz tos napsala pěkně, ono je to vždy o lidech, bůhví, jakou chytneme "směnu" a taky se nechci zrovna v tu chvíli starat o to, za co za všechno mám bojovat (ochrana hráze, bonding, apgar skóre měřené na těle matky...) ale o přivítání nového človíčka na světě 🙂

@zoditka aj ty budeš cvičit? 😲 😀 Paráda! To je ale pěkně blbé, nastříhávat automaticky!!! Já mojemu vylíčila, až přehnaně přehnala, jaké můžou být problémy s naštříhnutím (že je pak fifa sešitá jak ponožky a není pružná, jizvatá, ani ten sex že není takový dokonalý, potíže se sezením, bolestviost, právě možnost horšího ovládání svalů v té oblasti...) a až se tvářil patřičně vykuleně, tak jsem ho požádala, aby se postaral o to, aby ode mně drželi nůžky daleko 😀 Kýval, tak doufám, že to tak bude 😀

zoditka
28. čer 2012

@oktarina Nene, nebudu cvičit, se omlouvám za vpád do diskuze, kam nepatřím, jsem se jen zahlídla, jak se tu psalo o tom preventivním nástřihu.... já ti ani nevím, jestli by to mělo smysl, jsem už 2x šitá, tak nevím, jestli by to k něčemu bylo... tak nějak laicky si říkám, že díky těm jizvám už ta hráz nemůže být tak pružná, jak byla před nástřihama... a ani nevím, kde bych na to našla čas a klid a soukromí, se dvěmi malými raubíři 😀

oktarina
28. čer 2012

@zoditka už jsem se těšila, že si budem porovnávat centimetry 😀 No taky si laicky myslíém, že po nástřihu nemůže přeci zjizvená tkáň pružit jak nezjizvená...

danula.ch
28. čer 2012

@kata13 a dnes sup, zrazu 24 😀 😀 😀 😎 😎 uzsa nieco deje 😀

kata13
28. čer 2012

@danula.ch wau super, teda riadny skok si spravila 😀 len tak dalej 😎 ja sa prave chystam

danula.ch
28. čer 2012

@kata13 tiez sa cudujem 🙂 . drzim palce, ja idem pozametat a potom poradna 🙂

kokoska1408
28. čer 2012

@aknedz ahoj ja jsme si objednala kondomy primo na epine strance. Kdyz mas pobliz nejake zdrav potreby zeptej se jestli neprodvaji neco takoveho jak dr pouziva pri ultrazvuku. Myslim, ten utz ktery ti zavadi do pipiny.

kokoska1408
28. čer 2012

Holky, za jak dlouho jste dali 30? Ja jsem cvicila vcera po porve a dala jsme 19cm a dnes rano 21cm.

jennyska
28. čer 2012

Ahoj 🙂

Soutěžte s modrým koníkem o víkendový pobyt v Tatrách pro celou rodinu!!!
Zapojte se do soutěže a vyhrajte třeba právě VY! 🙂

Více na: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.390103...

Hezký den,
Jennyska
Asmira team

aknedz
28. čer 2012

@kokoska1408 rozmyslam, ze si priamo od svojho lekara vypytam ale idem tam az v ukoncenom 36tt, tak to uz asi bude neskoro na zacatie cvicenia, ze? Odkedy sa vlastne cvici, od zacinajuceho 36tt ?

kokoska1408
28. čer 2012

@aknedz cvici se od 37tt, melo by se teda. Ja ted docvicila svoje 3cviceni a dala jsem 21cm 😉

aknedz
28. čer 2012

@kokoska1408 od ukonceneho? cize od 37+0 ? Vdaka 😉 len sa stale bojim a mam pocit, ze pojdem skor, tak aby som stihla nieco nacvicit 😅 A to si spravila pekny pokrok na 3 cvicenie super! 🙂

kokoska1408
28. čer 2012

@aknedz ne ne, melo by se zacit cvicit 3tt pred porodem, to je zacatek 37tt. Ja jsem zacla pozdeji, jelikoz jsem mela problem a dr mi to moc neschvaloval. Vcera vecer jsme cvicila po prve a dala jsem 19, 😀 dnes rano a vecer 21. Slo by i vic, ale bojim se at se neporanim. Dle doktora muzu rodit kazdym dnem tak uvidim kolik toho zvladnu nacvicit?

kokoska1408
29. čer 2012

Dnesni cviceni 22,5cm

gabbika
29. čer 2012

@aknedz Já si myslím, že je to od ukončeného 37 tt, v návodu psali 3 týdny před porodem a 40 tt se přeci počítá celý. Já jsem teda odvahu riskovat to dřív neměla. Pozdě to není, nejde o rekordy, ale o procvičení, podle mě i menší obvod má smysl, minimálně kvůli psychice a technice tlačení.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru