EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

landrea
11. únor 2011

@moka
jej ahojky, budeme trenovat, he.
ja som objednala na perinbaba.sk, uz je uhradene a caka na odoslanie, maju skladom. tie lubrose a kondomy som zatim neriesila, kupim az ked doki povie co a ako, lebo este neviem ci vobec zacnem ale velmi dufam ze ano.

moka
11. únor 2011

@landrea ja mam tiez odtial, prislo mi to do par dni. Tiez sa chcem poradit s gynekologom, aj ked mu asi najskor budem musiet vysvetlit, o co ide 😀

landrea
11. únor 2011

@moka moj to poznal, pytala som sa ho uz v 20 tt 😀 , a vravel ze ak nebudu infekty a teda nejak oslabena sliznica nema nic proti. ale kvoli tym krcakom teraz mame dohodnute ze prekonzultujeme pred zaciatkom cvicenia, a ze ci radsej nezvoli cisarsky, bleee. snad nie, snad ho pripadne , ak ho zvazovat bude nahovorim na spontanny. ale samozrejme budem respektovat co povie 🙂
dufam ze to vide, a budem moct trenovat . zda sa mi ze po tych liecokoch je to znesitelnejsie.
ty budes mat prve babajko?

veverka_
11. únor 2011

@dannaniella ahojky mooooc gratuluji, máš krásné fotečky!!! mějte se krásně!

dannaniella
11. únor 2011

@veverka_ ďakujem veve! som čítala o tvojom pôrode! no pecka. veľmi sa teším že nás je viac spokojných a šťastlivých!
inak ja epino nepredávam..neskôr budem cvičiť spevnenie panvového dna..nejak som sa presilila pri pôrode ! veľa radosti s Jeníčkom prajem!

nicky655
11. únor 2011

ahojte

neviete mi niektora poradit, ci mozem cvicit s epi -nom,ked mi lekarka pri prehliadke povedala, ze som na spicku otvorena? nemoze sa nieco stat?

petah82
12. únor 2011

@nicky655 ja som bola na spicku otvorena dva mesiace pred porodom, nikto to neriesil, s epinom som cvicila od 36.tt a maly prisiel presne na termin... otvoreniu epino nepomoze, si myslim, tak hlboko ho zaviest aby drazdil krcok to asi ani nejde, sak treba cvicit len hradzu... pouzit kondomy proti pripadnej infekcii a ja by som sa nebala.

majatob
12. únor 2011

@nicky655 taky si myslim, ze je to ok a klidne bych se do cviceni dala 🙂

jasekd
12. únor 2011

@landrea Ahoj, mam na tebe dotaz ohledne tech krecaku. Mela jsi to i pri prvnim tehotenstvi a rodila jsi normalne? Zmizelo to casem po porodu? Ja to u prvniho nemela, ted ano a celkem dost, myslim, ze jen vnejsi. Dr. to nejak neresi, takze to asi nemam nijak hrozne, ale boli me to, je to otekle, svedi a pali... Kvuli tomu prave resim, zda Epi no koupit nebo ne, protoze i tak to boli dost. Tebe to neboli nebo si i tak troufas na cviceni? Porod neresim, ten boli tak, ze tohle resit nebudu a fakt to asi nemam tak hrozne jako ty, cisar se u me neresi.Prvni porod jsem mela spontanni s nastrihem, Epi no jsem nepouzivala. Druhe tehot. je velmi brzo po prvnim a tak mam daleko vic problemu, i kdyz jsme jinak OK. Diky.

nicky655
13. únor 2011

ahojte

no, vcera som prvykrat skusala cvicit:(( nic moc. vam sa to nakolko cm podarilo nafuknut na prvykrat?

elgr
13. únor 2011

Ahoj holky, tak hlásím pokrok u epina. Začala jsem cvičit tento týden, pokaždé ráno i večer a už jsem na 10 cm, takže už jen udržovat. Je fakt , že se pěkně u konce zapotím, protože ten tlak na konečník je šílený, ale hlevní je , že to projde přez hráz 🙂
Nevím jestli to má vliv, ale místo rubrikantu používám olejíček na masáž hráze ( možná že to tím jde i rychleji )
Tak ať se Vám taky daří 😀

majatob
13. únor 2011

@nicky655 u druhe jsem poprve dala neco kolem 16cm, ted jsem zacala na 23,5cm 🙂 neboj, urcite stihnes tech 30 nacvicit, hlavni je nepropadnout panice, ze to nejde hned 😉

@elgr akorat olej muze poskodit ten balonek, tak se ma pouzivat vse na bazi vody 😀 ale jinak teda gratuluju, takova rychlost se hned tak nevidi 😀 😀 😀

hadeline
13. únor 2011

Ahoj holky, můžete mi prosím odporučit nějakou značku kondomu s lubrikantem na vodní bázi, které můžu s epinem používat. Nebo kde se dají koupit ty origoš. Díky

moka
13. únor 2011

@landrea ano, je to nase prve babatko a chcem sa zodpovedne pripravit 🙂
Baby, tie ktore cvicite alebo to uz mate za sebou, tiez by ma zaujimalo, ake kondomy s lubrikantom na vodnej baze ste pouzivali, prip. ci ste pouzivali "suche" kondomy a k tomu lubrikant na vodnej baze? Kde ste to kupovali?

majatob
13. únor 2011

ja mam obyc kondomy, ktery pred pouzitim poradne poumyvam mydlem a horkou vodou a tim je zbavim te mastnoty 😉

elgr
13. únor 2011

@majatob
Taky jsem ze začátku chtěla používat vše na vodní bázy, ale znám hodně holek, které epino používaly s obyčejným rubrikantem a nebo s kondomy.
Zatím je balonek v pohodě 😀

landrea
13. únor 2011

@jasekd ahojky,
krcove zily v slabine a mierne na jednej strane velkych pyskov som mala aj v prvom tehu, ale nesposobovali mi vacsie problemy, ani som sa nimi v podstate nezaoberala, aj ked ma gyndos poslal k chirurgovi preverit ci nejde aj o herniu. pri tlacenie pri porode nesposobovali mne ziadne bolesti ani tazkosti, ale jedna zila mi nakoniec v posve praskla,a doki sa zapotil kym nasiel a zasil.
(rodila som spontanne, s nastrihom, epino som vetdy nepoznala. inak ked sa na to pozriem spatne, a aj co som teraz rozpravala s mojim gyndosom, bolo to mozno kvoli tomu, ze cely porod, bo l skor taky zbytocne uponahlany, aj ked indikacia na rychle jednanie nebola. nakonic mi dokonca na brucho zatlacila aj sestra, co tiez nebolo extra treba, a mozno sa porodne cesty nemohli tak poroztahovat.. )
po porode sa to krasne, velmi skoro zatiahlo, nic neostalo.

teraz to je asi dvakrat horsie, .. vacsie a bolest je pritomna skoro stale, presne ako pises, palenie ..kedze clovek nemoze len sediet a nic nerobit. ale bolia len tie na vonk, rodidlach , tie dnu nie, a ak by som cvicit zacala tak velmi opatrne.
a samozrejme pockam co lekar povie. ja osobne by som si na spontanny porod trufla, keby som vedela ze porodnik bude postupovat setrnejsie, ( moj lekar dokonca spomenul ze aj kvoli tym krcakom sa nastrihu treba skor vyhnut :O) )ak by to slo a neslo by o nejake patologicke stavy , co sa nahle moze pritrafit. lebo ani ten cisar nie je vyhra, kedze vela krcakov vraj moze byt aj v mieste pripadneho rezu .
inak sa mi celkovo aj an nohach vytvorili krcaky, a aj celkom roziahle tie metlickove zilky, ale to sa da po porode napravit u nejakeho dermatologa. a tie krcaky snad sa zatiahnu rovnako a dufam ze cele :O)

epika som sice zajednala, ale skusat ani vybalovat zatial nebudem :O) az ako dopadnem na dalsej poradni .
papa

landrea
13. únor 2011

@jasekd a urcite na porodnej sale pripomen , ze kracaky mas, ono to v tom polosede nemusi byt take zjavne, a nech su aspon opatrnejsi :O)

landrea
13. únor 2011

@moka ja som pri prvom velmi chcela bez nastrihu, aj som to dokimu asi dva tyzdne pred porodom spomenula, ze si pridem taka natahovacia :OD, ze by sa snad dalo..
epika som nepoznala.
ale cely ten porod mi s odstupom prisiel taky hop sup, myslim ze sa mohol viac posnazit, aj ked drobec mal 3970g. a hlavku 36cm . ale paradne zasisatenu :OD
s bolestou som problem nemala, sadla som aj na bolavu ranu,sam sa divil ze skusam kojit po sediacky. ale mna skor stve ta rutina,a to ze nemusi byt az tak zrucny vysivac :O) a dlhorocny problem je na svete.castokrat zbytocne.
teraz som sa trocha obavala, ze ako druhorodicku ma strihnu tiez automaticky, kedze tuhost tej jazvicky sposobi horsie roztahovanie, ale tesim sa ze citam, ze druhodorky sa nastrihu skor vyhnu.

jasekd
13. únor 2011

@landrea Je dekuju za podrobnou odpoved 🙂 Co me velmi potesilo, ze ti to po porodu zmizelo, snad to zmizi i ted, je to opravdu velmi neprijemne. Sex jsme velmi omezili, me to nekdy boli i v klidu v noci, ze me to budi 😠 Ve stredu jdu na prohlidku, tak se zeptam, jak moc to mam, ale myslim, ze nijak dramaticky, zatim to ani Dr. nekomentovala. Jen se pri cviceni bojim te bolesti a paleni. V oblasti nastrihu z min. porodu teda nemam nic, ta je krasne cista, mam to vys, pravda, ze o hodne vic na strane, kde je i nastrih. Pak mam jeste trosku v trisle a na stehne te same strany, na nohach nastesti vubec. Prvni porod jsem mela na konci dost hekticky, ale u me indikace byla, malemu padaly ozvy, navic byl na me hodne velikej a nesel vytlacit, takze fofr za vydatne pomoci Dr. a dvou PA, malej to zvladl skvele a musim rict, ze to provedly asi dost sikovne a v mezich moznosti setrne, protoze siti nebylo az tak velike, zhojilo se po urcitych problemech zavinenych spise mnou krasne, jizva je OK. Vevnitr jsem mela akorat prasklej cipek, protoze malej musel ven a musela mi Dr. doroztahovat rucne branku, ktera nebyla uplne zasla. Zasito cca za 10 minut, zadne drama. Takze vevnitr jsem nic nemela a ted snad taky ne. Jestli se ti bude chtit, napis sem prosim, co ti Dr. rekl. Diky.

landrea
13. únor 2011

@jasekd
jaaj a este som zabudla, doki mi dal venotonika, detralex, co citam ma pekne vysledky, tak sa to snad trocha zlepsi, a hura epino :O)

mony80
14. únor 2011

Ahojte dievcata,
chcem sa spytat na vas nazor..........cvicit ci necvicit po odchode hlienovej zatky ?

veverka_
14. únor 2011

@nicky655 taky jsem byla na špičku a cvičila, podle mě nic se nemůže stát!

miri.b
14. únor 2011

@mony80 odchod hlienovej zatky neznamena, ze sa spusti hned porod a pri dodrzani hygieny v tom nevidim problem 😉 ale to je len moj laicky nazor

mony80
14. únor 2011

@miri.b jop mne to odislo uz v piatok, zvysok v sobotu a odvtedy nic 😕 uplny klud.
Vcera som normalne cvicila aj ked s obavami, ale islo to v pohode, bez problemov.
Len ma napadlo ci si nemozem sposobit niaky infekt....

tappi
14. únor 2011

@nicky655 Ahoj, ja jsem zacala cvicit dneska a dala jsem to jen zlehka, napoprve take nic moc, oni tam pisou, ze asi po 3 cvicenich by mely byt videt vysledky, tak neboj, urcite to bude za par dnu lepsi. Ja jsem se teda bala nafukovat hodne napoprve, lepsi bude, kdyz se to bude delat postupne.

miri.b
14. únor 2011

@mony80 infekt len vtedy ak sa nedodrzia zakladne hyg.pravidla 😉
a s tou hlienovou zatkou je to individualne, niekomu neodide vobec(az pred porodom) a niekomu aj 2 tyzdne vopred...

a ja som vcera cvicila a 1x som dala 8,5, dufam ze do porodu pridem aj k tym 9cm, inak ja to cvicenie posledne 2 tyzdne flakam 😒

mony80
14. únor 2011

@miri.b ja som za mesiac nacvicila na 10.2 tak som zvedava ci to bude stacit.
Teraz uz len tak udrziavam. Bola by som rada keby sa kuriatko uz vyliahlo 😵

miri.b
14. únor 2011

@mony80 ale ja som zly priklad, lebo mne to islo celkom dobre k tym 8,5 som sa dopracovala myslim na 8 cviceni, takze keby som poctivo cvicila uz som asi na 10 😉

inak nie je tu aj niekto kto mal 1 porod SC? vcera pri cviceni som citila trochu jazvu, ked som vsak viac zasunula tak to preslo....snad sa to teraz podari prirodzene

enigma007
15. únor 2011

Ahojte holky, mám takový dotázek. Poslední 3 cvičení se mi podařilo se vždycky poranit, vypadá to, že i na stejným místě uvnitř, tak mám vcelku obavy, jestli to bude ok, po chvíli to krvácení přejde, ale naposled to bylo i s takovým (omluvte mně, pokud budu moc naturalistická, nevím jak jinak to popsat☹) krvavým hlenem a potůčkem krve.. Docela mě to vyděslilo, protože sem byla zatím jen na 25ti cm, tak sem si dala 3 dny pauzu a chtěla bych pokračovat, co myslíte? Už mám do porodu jen 6 dní☹ 10cm stejně nestihnu, ale aspoń něco... Děkuju moc za Vaše názory. ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru