EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

vdovec
8. čer 2011

@anicka1981 Tak ja uz jsem doma z porodnice.Mam asi 1 steh,sedim si v pohode 🙂.Nenastrihovali me,jen jsem se kapku natrhla. Malej mel hlavicku 34 cm.S Epinem jsem cvicila tak na 9.

zorina82
8. čer 2011

Viem,začala som s tým velmi skoro (už v 34tt.),s cielom aby tehotenstvo bolo ukončené normálnym vaginálnym pôrodom,prvé dieťa išlo sekciou a to len kvoli nepostupujúcemu porodu(ked prišlo k fáze tlačiť,ja som to nezvládla,tak ma nenechali trápiť sa...),keby som v tom čase vedela že existuje epino a zadovážila si ho,mohlo to inak dopadnúť.Teraz mi doktori odporúčajú plánovaný cisarák pre krátky časový odstup -otehotn.som 18 mes po prvom "porode"., ja si myslím že by som to mohla zvládnuť prirodzene,už mám skúsenosť,ak by nenastali vážne komplikácie k nutnej sekcii,a boli sme obaja v poriadku,neprenášala,a pod.,tak to možem zvládnuť rodiť prirodzene,preto cvičím s epinom tú fázu tlačenia,teraz radšej opatrne a počkám až na další týždeň a pokračujem.

anicka1981
8. čer 2011

plany poplach dievcata,,,, maly zase vystrasil celu rodinu 🙂 aj mna,

zorina82
8. čer 2011

@anicka1981 prestali tie bolesti?

anicka1981
9. čer 2011

@zorina82 prave ze nie, ku veceru boli uz dost silne, tak sme sa rozhodli, ze ideme skontrolovat nemocnicu v ke, v saci 1x😀 nakolko bolesti som uz mala 15 hod, tak som sa uz aj bala ci maly je ok, lebo cez to stvrdnute brucho som to neako nevedela urcit.
Tam mi natcocili ctg, a povedali, ze neukazuje niake stahy, a ja bolesti netake mala, a brusko som mala ako kamen tvrde. Pichli mi inekciu proto tym krcom, a ze mam prist,ked mi odtecie voda,alebo budem mat kontrakcie, no ja som si myslela, ze ich uz mam 😒 ,
Ale aspon sme naslu dobru porodnicu, a nemusim ist dnes na ctg ku tym babrakom, kde som chodila doteraz v Presove.
V KE su super, pristup lekarky bol uzasny, aj ked tam mala asi 8 dalsich rodiciek, , a konecne som mala pocit, ze urobila vsetko co mala, ako vies, ze ta neodpinkali ako tu v PO, informovala ma o vsetkom, ako super pocit, naozaj. 😅

anicka1981
9. čer 2011

@vdovec jaj tak to blahozelam, to je fajn, ten jeden steh je v pohode,,j
zavidim, ze to mas uz za sebou,
ja som si myslea, ze rodim vcera, ale plany polach,,,, ale bolesti mam stale, aj brusko tvrdne,,,, ale ctg nenatocilo niake kontrakcie, a ja som mala vcera pocit, ze uz aj voda mi zacala odtekat, taky pocit mokra som mala dole, a rano mi hlienova zatka odysla,,, a bolesti som mala od rana, tak som si myslela, ze to je to 🙄
S citim ako blb, najma, ked mam stale bolesti 😖 a tvdre brusko
Hlavne, ze maly je ok,,,,,este sa mu asi vonku nechce,,, 😀

nemue
9. čer 2011

@werunkach ještě ti napíšu dávkování k těm homeo - Arnica a Actea 5 granulí 2x denně pod jazyk rozpustit, 15 - 20 minut po jídle, Caullophyllum a Staphasagria 5 granulí 1x denně
@violeta5 😀 u nás je problém ještě ten, že se nemůžeme dohodnout, jaké jméno to má být, takže je jsem sama zvědavá, jak tohle dopadne 😕

nemue
9. čer 2011

@anicka1981 jejda, tak ty si teda taky užíváš.. ☹ No, tak snad si to malý rozmyslí a bude se mu chtít co nejdřív. Já už jsem taky hotová, tak se těším, až porodím, ale ještě musím nacvičit aspoň těch 8 nebo lépe 10 cm 😉

anicka1981
9. čer 2011

@nemue jaj,no tak, ale asi sa az prilis pozorujem,, ale zase sa neda nevsimat sa co sa robi 😉 hlavne teraz, ked som ako kosatka, mimule som vravela muzovi, ze uz vlastne ani neviem aky je to pocit, byt bez bruska, 😀 , ako to, ze prv ide brucho a potom ja, 😀
Neboj nacvicis to rychlo, za tyzden to mas urcite.... 😉

violeta5
9. čer 2011

@nemue Takže o jménu se budete rozhodovat, až ho uvidíte? 😵
@anicka1981 Tak snad to brzy skončí, třeba malý čeká na termín 😉

nemue
9. čer 2011

@violeta5 To doufám ne. Máme v užším výběru tři jména, ale pořád se nemůžeme rozhodnout které 😉 Ale doktor mi dnes naznačil, že bych měla být připravená na všechno, takže to musíme dnes nebo zítra rozseknout, kdyby náhodou 🙂

violeta5
9. čer 2011

@nemue Tak to jo, já myslela, že nemáte vybrané vůbec nic 😎 Připravená na všechno znamená co? 😕

nemue
9. čer 2011

@violeta5 že můžu klidně zítra rodit 😅 😉

anicka1981
9. čer 2011

no, asi, alebo na tatove narodeniny caka, ), muzik ma narodeniny 13.6 😀 , , Bolesti mam stale,,,, aj brusko tvrdne,,,, 😒 , ako nic co by sa nealo vydrazat, ale po vcerajsku som troska zmatena,,,,, do pordnice pojdem asi uz ked bude neskoro lebo, si nebudem ista 🙂, pojdem bud ked budem mat pod sebou mlaku plodovej vody, 🙂, alebo ked uz malemu bude trcat hlavicka von 😀 , to uz budem mat istotu, ze rodim 🙂) 😀 😀

@violeta5

dulkagabulka
9. čer 2011

@anicka1981
ono je to tak..ak pridu kontrakcie, najskor medzi nimi všeličo porobíš /navaríš, upraceš, operieš, vyvesíš 🙂 /, neskor už medzi nimi nebudeš moct robit,ale budeš moct hovorit...no a este neskor uz nebudeš ani rozpravat...
ak je porodnica blizko a ty nebudeš krvacat, nepojde z teba zakalena či zapachajuca voda, ak sa budeš doma citit bezpečne, možeš ist do porodnice až pri tom tretom stave 😀 -teda ked budu kontrakcie pravidelne, dostatočne silne a nebudeš hovorit ...
jednoznačne porod spoznaš podla toho,že tvoje usta opakovane budu vydavat taky zvuk že, aaaaaaaaaaaaaaaaa- tak to je ono 🙂

ferinka
9. čer 2011

@anicka1981 to poznáš neboj 😀 😀 😀

anicka1981
9. čer 2011

@dulkagabulka no neviem 🙂 vcera sme zmenili porodnicu, 🙂, to bola jedina do ktorej som bola ochotna ist 🙂. Do presovskej by som neisla 😝 .Do Kosic je to za 30 min, 🙂, , takze neviem 🙂, Sa smejem cely den, ze teraz si budem ista, ze rodim, az ked uz bude hlavicka vonku, tak potom 😀 😀 😀

dulkagabulka
9. čer 2011

@anicka1981 verim že to spoznaš a pojdeš vtedy,ked to budeš citit,že treba 🙂

werunkach
9. čer 2011

@anicka1981 To určitě čeká na manžovi narozky,to je jasné,... 😀
mě včera chytli takové poslíčky,že jsem myslela,že také pojedeme do porodky,..tvrdlo mi břicho a křeče mi vystřelovali až do stehen a lýtek,ale nakonec se to uklidnilo...dneska jsem byla u lékaře naposledy u svého a při vyšetřovaní zrcadly mě to u čípku,..asi,.. tak bolelo až jsem skoro vyjekla,tak použil úplně nejmenší zrcadla,ale stejně to bolelo,..a to je nejejmnější dr.jakého znám,a nakonec tam ani nic neviděl,myslela,jsem,že mě tak bolí nástřih,..ale při cvičení epi-nem mě to tak nebolí,...ale dám si dneska se cvičením asi pauzu,jsem z toho celá rozbolavělá,že nemůžu ani chodit a zvedat nohy... jen říkal,že to mám oznámit svému porodníkovi,..tak jsem teď nějak dostala strach,že mě to při porodu bude děsně bolet a že to nezvládnu,..

anicka1981
9. čer 2011

@werunkach ja som dneska tiez necvicila, cela som bolava, bolesti ma stale drzia s tym, ze ma zacal boliet aj driek - chrbat,, a stale mam bolesti zo spodu take krce, dost bolia,,, brusko stale tvrdne,tak ja neviem,,,,
Neboj, ked budes rodit tak to bude ine,,,aspon dufam, 😖 sama neviem ako to bude...

dulkagabulka
9. čer 2011

@anicka1981 snaž sa čo najmenej času stravit pri pc a čo najviac oddychovat..aj aktivne..prechadzka..alebo spanok....
najdoležitejšia je relaxacia..prirodzeny porod sa častokrat zažína v uplnej relaxacii- teda v spanku...a ak sa porod rozbieha a potom sa zastavi, žena by si mala dat otazku- čo by som robila,aby som zaspala???..a mala by urobit prave to..teda lahnut si do tepla, ticha a snazit sa zaspat..ten stav relaxacie a uvolnenia znova naštartuje porod..

anicka1981
9. čer 2011

@dulkagabulka to fakt?, ja som si myslela pravy opak,,, ze ked zaspim, tak sa to zastavi, ze pohybom pomaham, alebo urychlim porod, aspon tak som to pochopila z predporodnej pripravy, 😒 ,ja som srasne malo spala posleny tyzden, neviem ci koli teplu, ale predosle 2 dni a noci dozadu som spala asi 5 hodin spolu....,
Ja som pripojena na nete stale, prakticky tu doma okrem muza a rodicov a bratov nikoho nepoznam, v anglicku som zila cez 5 rokov, tak vsetky kamatky, mam vonku, a komunikujeme spolu cez FB, 🙂,

sussanah
9. čer 2011

@anicka1981 urcite se pridavam k rade, bez si spocnout. Obzvlast kdyz jsi moc nespala posledni tyden, protoze proste budes tu energii potrebovat 😉
A naopak nejde ani tak o aktivitu/pasivitu, ale o uvolneni tela a svalu, cemuz pomuze jak prochazka tak spanek 🙂

beisis
10. čer 2011

Ahoj holky chci se zeptat, používáte někdo epino nebo používali jste a jak vám to pomohlo? A hlavně kdy jste stím asi tak začli?

sussanah
10. čer 2011

@beisis koukni do sekce porod, je tam epi-no pruzkum 😉

werunkach
10. čer 2011

Tak jsem dnes po jednodenní pauze cvičila a nebyl problem znovu nacvicit 22cm a to jsem se setrila,takze nastrih me neboli,je tedy mozne že by me tak štipave bolel cipek?kolikrát me to tak zaboli i pres den při chůzi jako by me mimco pichlo jehlou že vnitra.

anicka1981
11. čer 2011

@werunkach to pichanie mam aj ja uz niekolko tyznov, nevim co to je, ale je dost silne....

werunkach
11. čer 2011

@anicka1981 je to právě až moc silné,že mě to donutí se ohnout a někdy mi až slzy tečou a to nejsem žádnej cimprlin..

dasty79
11. čer 2011

@beisis - taky o epinu uvažuješ?já taky 🙂 Občas to tady tajně pročítám 😀 a úplně koukám jak to dosti maminám pomohlo.Je to až neskutečné...Taky o tom uvažuju,že zkusím cvičit,ale bojím se jak to budu zvládat...
Co jsem tak vypozorovala,tak cca ve 36.tt začít cvičit 🙂

anicka1981
11. čer 2011

@werunkach no tak, aj ja take mavam, a ide to akoby smerom z podbruska, cz krcok smerom von, strasne neprijemne, ja som si prv myslela, ze to sa otvara krcok, ale na poslednej kontrole som mala krcok zatvoreny, takze neviem,uz to bude viac ako 3 tyzne co mavam tie pichania, najhorsie, ked ma chytia vonku, alebo v obchode,,, vtedy zastat musim, a ako ty vravis, sa prikcit,,, au au,,,

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru