EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

edulkobaby
30. pro 2012

@domeli
@kiss35
Zdravim spolubojovnicky a idem pridat aj ja moju skusenost. Nastrih bol, mala by som mat dva stehy. Mne na mierne neprijemnosti prvy tyzden stacili aj tieto dva, neviem si predstavit, ze by ich bolo viac. Miery babatka 3840 g, 52 cm, obvod hlavicky 35,5 cm, nestihla som sa doktorky opytat preco musela strihnut, ci pre slabe kontrakcie alebo ci hrozilo natrhnutie. Ale vcera po 7mich dnoch som si uz normalne sadla, bolelo to alebo lepsie povedane bolo to citit najviac tak prve tri styri dni. Verim tomu, ze bez epina by to bolo horsie, vnutorne poranenie som nemala ziadne. A vraj som aj dobre tlacila, aj ked vytlacit balonik a cele babo je rozdiel, ale to tlacenie nie do hlavy, ale dolu zrejme pomaha, ak je nacvicene.

@pr.hana Ja som od zaciatku nechcela epidural a ani som ho nemala. Vsetky kontrakcie, kazdu jednu som si prezila, predychala a pravdu poviem aj prekricala, kontrakcie nemaju s epinom nic spolocne. Mala som ich 12 hodin, poslednych 6 uz fakt bolestivych. Keby som mala epidural, tak ich necitim vobec. Na tlacenie vraj uz epidural nedopichuju, aby mamicka citila kontrakcie, ale tlacenie bola pre mna po hodinach kontrakcii uz len ceresnicka na torte, tesila som sa ze uz len par zatlaceni a cela ta hrozna bolest skonci. Az bolo babo von, tak to bola obrovska ulava a cela bolest sa zabudla. Nastrihu som sa strasne bala a hlavne historiek o siti, ale ja som citila iba injekciu na umrtvenie a sitie uz nie.

domeli
30. pro 2012

@edulkobaby ahoooj! tak konečne správa od Teba - už som sa na Teba pýtala. Zo srdiečka blahoželám k pokladíku aj k tomu, že boli potrebné len 2 "kozmetické" stehy 🙂 35,5 cm obvod je riadne čísielko,nie? Môj mal 35 cm (ako je napísané v správe, my sme namerali 36 doma) a mňa aj vďaka fantastickej Dr. aj tie dva obišli. Ale ešte raz blahoželám ku kočke, užívaj si krásne chvíle materstva so všetkým, čo k tomu patrí, nech sa malinká rozpapá a nech je toto obdobie jedno z najkrajších pre Vás v rodinke.
Inak: kedy si vlastne rodila? Nastupovali sme spolu, len teda mne sa to rozbehlo v piatok 2,30 h., takže povinný nástup ani vyvolávanie nebolo nutné.

domeli
30. pro 2012

@pr.hana ja so epidurál nakoniec mala, hoci som bola viacmenej predtým rozhodnutá na 99 %, že si ho nedám. Hlavný dôvod: prvé dieťa som rodila sekciou a vtedy sa epi už neodporúča, lebo vraj môže prekryť bolesti kontrakcie s bolesťami pri ruptúre maternice - aspoň tak mi to vysvetľovalo zopár ľudí i Dr., čo ma prijala. Pri poučení o epi mi tiež anesteziologička povedala, že je to relatívna kontraindikácia v tomto prípade. Ale keď ma vyšetrovala jedna Dr,. už na sále a ja som zjojkla, tak mi povedala, že nech si epi dám, ak ma toto bolí, lebo ešte vlastne nerobí nič a keď ma aj ďalší dvaja Dr. uistili, že to rozpoznáme, tak reku OK, po konzultácii s anesteziológom som si ju dala. Lenže: aj tak som si vlastne pôrod odžila ako keby bez nej, nakoľko v jednom mieste na ľavom boku mi, ako povedal, anesteziológ nechytla=nezaúčinkovala. Proste že mám smolu, ale že niekedy sa to stáva. Takže síce ma nebolelo všetko, ale ten bok teda dal zabrať v plnej sile.
Epino ale s epi nemá nič spoločné, epino je na predchádzanie nástrihu, rozťahovanie hrádze a epidurál - to je o krotení sily kontrakcií.

edulkobaby
30. pro 2012

@domeli Mne sa to rozbehlo same v piatok vecer, mala sa narodila o 6:11 v sobotu 22.12. Inak by ju v nedelu vyvolavali /isla som do Trnavy rodit, lebo v BA na Antolskej ju chceli surit uz od piatka rana/.
A blahozelam aj ja tebe, a ziadny steh...no paradicka

nikky222
30. pro 2012

@domeli blahozelam k dietatku 🙂 kde si rodila? v ktorej porodnici na Slovensku su taki dobri doktori?

kiss35
30. pro 2012

@edulkobaby jeej krasne povzbudive slovaa 🙂)) dakujeme este nech uz sa konecne malicky rozhodne ist na svet :D inak dnes som dala na epine 32cm a uplna pohoda..len naajhorsie je ze dnes som pouzila posledny kondom :/

kiss35
30. pro 2012

@domeli jeeej dakujem verim ze pomoze tych nacvicenych 32cm 🙂
@gilea nevadi hej dlhsie som tu nepisala 🙂 ale stale sme 2v1 zajtra mam pasy a ak sa nic nerozbehne 2,1 ako aj ty nastupujem do porodky..verim ze sa nasi drobcovia umudria a pojdu von same bez vyvolavacky 🙂 a ty uz mozno mas aj po 🙂)

domeli
30. pro 2012

@nikky222 Kramáre. Neviem, či sú tam úplne všetci dobrí, ale pri mne sa vystriedalo 5 Dr. a nemôžem ani na jedného či jednu z nich povedať krivé slovo. A to jeden z nich ozaj nemal svoj deň, lebo riešil svoju práve okradnutú mamu cez telefón a aj ostatní kolegovia mu vraveli, že šíri okolo seba zlú auru, tak nech to eliminuje... Ale mne to nedal pocítiť pri vyšetrení, hoci nervozitu na ňom bolo riadne vidieť. Zas ani ja som ich zbytočne nevytáčala do kritiky a nelamentovala. Len som poprosila skúsiť to bez nástrihu, že som cvičila a dostala sa takmer na max. A Dr. to vzala na vedomie. A to som jej to povedala ozaj až pred tým, než sa išlo na vec.

domeli
30. pro 2012

@kiss35 určite pomôže - 32 to je už iné číslo, to Ti ani tie kondómy už netreba, telo si to bude pamätať aj s prestávkou. Držím ale prsty, nech sa to rozbehne samé - my s edulkobaby už mali nastúpiť do nemocky a zrazu samé to prišlo. Držím aj Tebe prsty, nech sa bábo samé rozhodne skôr, než za ňho budú rozhodovať iní. Krásnu nedeľu prajem 🙂

kiss35
30. pro 2012

@domeli dakujem verim ze aj on sa pekne sam rozhodne prist medzi nas 🙂 mozno ozaj caka len na 1,1,2012 :D

kiss35
31. pro 2012

@gilea ahoj ako stale 2v1 alebo uz mas malicke pri sebe?

gilea
31. pro 2012

@kiss35 Kez by... 🙂 Stale jsme spolu 🙂)
Doufam, ze se bude chtit podivat dneska v noci na ohnostroje a vyleze ven :D
Muj se tvari, ze se nic nedeje, jako ze ani nemusi ven 🙂)
Ale nejhorsi je, ze jsem od vcera nachlazena, mam teplotu, rymu, bolest v krku - proste to "nejlepsi", co se da udelat primo pred porodem! :((( Lecim se, ale co kdyz to zacne kazdou chvili, JAK mam rodit? Takze uz spis doufam, ze se mimi zdrzi do 2.1., at aspon stihnu se trochu vylecit...

Co monitor dneska?

kiss35
31. pro 2012

@gilea noo tak uvidime ci sa tym nasim deturencom zachce dnes von alebo si pockame az na vyvolavacky :/
na monitore bolo vsetko ok..nehovorila som z doktorom iba sestra mu to zaniesla tak neviem ani ci tam boli nejake kontrakcie :/

marky0
31. pro 2012

ahojky všem snažilkám, taky trénuju,ale mám málo času (už jen 4 dny,než jdu na vyvolávačku do nemocnice☹ bohužel kvůli cukrovce a předchozím císaři),tak nevím,jestli stihnu těch 31, zatím jsem dost lajdačila,takže teprv mám 26. Dost se tu řeší ty kondomy. Mám pro Vás tip, který praktikuju. Na balonek navlíknu obyčejný mikrotenový sáček a na to jakýkoliv kondom, takže balonek nemůže lubrikant od kondomu poškodit. Nejlevnější kondomy jsem našla v kauflandu a DM a jmenují se You and me od Primerosu (modrá krabička), bud 3ks nebo 12ks. Tak třeba to někomu taky bude takhle vyhovovat. Má to ještě další skvělou výhodu, balonek se nemusí nijak umývat,ani jinak ošetřovat, zůstane krásně čistý,jen šup s ním zase do krabičky...

domeli
31. pro 2012

@marky0 držím prsty k pôrodu - neboj, aj tých 26 je určite skvelých a lepších ako nič. A za tie 4 dni sa ešte kľudne môžeš posunúť minimálne o centimeter a aj viac. Pri pôrode aj celkové kontrakcie a hormóny spravia svoje, takže až tých 31 vôbec nemusíš potrebovať. Inak: ja som rodila prirodzene po cisárskom s 2,5 ročným odstupom a v pohode. Tak Ti želám rovnakú skúsenosť a zážitok, ako som mala ja a aktuálne aj všetko dobré v novom roku 🙂

bagira89
1. led 2013

Baby, ja nemam problem ani s prvym cvicenim a ani s vytlacanim balonku, dala som 8cm ale popravde som ten balonik skorej vytiahla ako vytlacila pretoze mi to robi strasne tlaky na konecnik a robia sa mi z toho hemoroidy...co s tym? Aka poloha by mi pomohla, bojim sa aby to nekrvacalo alebo sa nezhorsovalo preto sa aj bojim tlacit

iva87
1. led 2013

Ahojte, tak ja hlasim pokrok, dnes som dala 21 cm (5 den cvicenia, zaciatok 15 cm) taka som rada, 2 dni som stala na 19 cm a neslo mi to a dnes uplna pohoda, asi zalezi aj na vnutornej pohode a odhodlani takze zajtra hura pokracovat 😵

domeli
2. led 2013

@iva87 pekný pokrok 🙂 A súhlasím: veľa robí vnútorná pohoda a odhodlanie - vtedy to ide ľahšie

isabella_fly
2. led 2013

ahojte dievcata, mohli by ste mi povedat odkedy sa ma epino pouzivat priblizne? som uz 30tt a vobec neviem, ze kedy zacat

mjmjmj
2. led 2013

Nemáte někdo epi-no na prodej? Spěchá... Díky.

iva87
2. led 2013

@isabella_fly ahoj v navode pisu 3-4 tyzdne pred terminom,niektore baby zacali aj trosku skor, ine neskor 😉

isabella_fly
2. led 2013

@iva87 dakujem, ja som sa pri prvom porode hrozne potrhala, tak to urcite nechcem tentokrat nechat len tak na prirodu 🙂

iva87
2. led 2013

@isabella_fly ja cvicim z rovnakeho dovodu, pri prvom som mala strasny nastrih a to zotavovanie po nom ani nebudem radsej spominat, tak hadam tentokrat nam to vyjde a nebude potrebny 😉

mzov
2. led 2013

@mjmjmj ahoj, ja mam epino delphine plus na predaj, pouzivany 2 tyzdne, maximalna hygiena 🙂 ak mas zaujem tak sa mozme dohodnut.

cingi
2. led 2013

ahojte, rada by som si kupila epi-no z druhej ruky. Ak niektora budete behom mesiaca predavat, ozvite sa mi do IP. Dikiiii 😉

stojdulka
2. led 2013

ahojte baby, možno by ste mi niektorá vedeli poradiť, čakáme štvrté dieťa a rada by som po skúsenosti pri poslednom pôrode predišla nástrihu, neviem však či to má význam kedže som už trikrát rodila s nástrihom...možno bude mať niektorá rovnakú skúsenosť

isabella_fly
2. led 2013

@iva87 ja som mala nastrih a dohora som sa potrhala az po klitoris a bolestive som to mala este 11 mesiacov po porode, takze dakujem uz neprosim a musim pre to urobit maximum aby to dopadlo lepsie 🙂

mjmjmj
2. led 2013

@mzov odkud jsi a jakou bys navrhla cenu? Mám termín už 16.1., o epinu jsem se dozvěděla bohužel dost pozdě, takže zájem určitě mám, ale hoří to, nejlépe osobní odběr 🙂

iva87
2. led 2013

@isabella_fly au, au tak ja som na tom bola lepsie, mna nastrihli hned na zaciatku takze som sa nepotrhala,ale teda nastrih som mala velky nakolko som dost "uzka", tiez sa chcem tomu co najviac vyhnut tak sa snad podari, inak cvicenie ide zatial celkom dobre, sice som zacinala na malych cislach,ale kazdy den dam 1 cm tak to hadam stiham do terminu a aj ak by sa maly vypytal skor, dnes 22cm 😵

crawler
2. led 2013

Ahoj epinačky🙂

poprvé jsem epinovala a díky tomu šla k porodu beze strachu i když nakonec bohužel skončil císařem. Teď chci taky epinovat, takže pokud některá budete během 14 dní prodávat, tak písněte IP😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru