EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

moka
4. dub 2011

@landrea Gratulujem, uz mas nacvicene 🙂 Ved si uz na viac cm, ako pise tabulka 🙂 Ja som vcera dala 8,5 (odhadom), obvod asi 26 cm. Ale to som vydrzala fakt iba chvilku a balonik musiel ist von. Pozitivne je to, ze fakt vidim pokroky. Ide to po mm, ale predsa, tak to ma utesuje. Na porod sa zatial necitim, ale clovek nikdy nevie. Naposledy ma Dr. strasil vyvolavackou kvoli vyssiemu tlaku a bielkovinam. Snad sa tomu podari vyhnut. Tiez neviem, ci mam balonik spravne zavedeny, niekedy mam pocit, ze je prilis vnutri a von prechadza iba pri vytlacani, ked ho dam viac von, tak ho nevladzem udrzat.

moka
4. dub 2011

@lucie_84 ano, ja cvicim 1x denne. Zacinala som pod 5 cm. Za nieco vyse 2 tyzdnov som bola na 8 cm. A to som si myslela, ze nikdy nedam 🙂 Takze ono to naozaj ide. Drz sa.

tehulka2011
4. dub 2011

Ahojte, pripajam sa k trenujucim 🙂 zatial som cvicila 5x, po cca 20 minut, moje maximum je 6,75cm 😅 Odteraz sa budem snazit cvicit skoro kazdy den, kym nedam aspon 8cm, nech som kludnejsia 🙂 I ked nie su zatial ziadne naznaky ze by to malo prist skor ale clovek nikdy nevie...

landrea
4. dub 2011

@lucie_84 ved prave, ze ta poloha vela urobi.. ked maju stolicku , treba skusit ci ti bude vyhovovat. u nas niekedy porodnice uvadzaju vane , stolicky , vaky.. a prd sa z toho vyuziva. hlavne ze lakaju rodicky 🙂
kolky si tyzdnik tehu?

lucie_84
4. dub 2011

@landrea Uvidím, jestli mi dovolí jinou polohu a jestli mi v ní bude dobře, než klasická v polosedě. Bohužel jsou doktoři dost často líní k tomu, aby se předkláněli a kontrolovali rodičku na stoličce, chápu,že se jim líp sedí na židličce mezi přivázanejma nohama, ale furt jsme ještě lidi, ne?
Dnes jsem ukončila 35 tt, kamarádka je porodní asistentka a říkala mi, že můžu začít v 34 tt, 1 x denně a opatrně, jenže pak přišly problémy :( Doktorka mi i přes otevření na 2 prsty cvičit nezakázala, tak to budu zkoušet, ale jak nás straší, že budeme rodit dřív, tak se bojím, že nic nenatrénuju a musím říct, že to epino mi dávalo hlavně psychickou podporu, že jsem si říkala, že určitě to zvládnu. A teď mám místo toho z porodu strach :(

lucie_84
4. dub 2011

Holky, ještě jsem se chtěla zeptat, jaký máte u epina měřítko? Já mám epino s tím ukazatelem tlaku, cvičím i posilování dna - je to vlastně na principu Kegelových cviků, ale mám k tomu pouze kartičku s ukazateli cm od 1 - 10 cm, tak koukám, když tu někdo píše přesné číslo na milimetry. A nevím, jestli je měření přikládání k tomu měřítku přesné.

lucie_84
4. dub 2011

@moka Tak budu doufat, že to taky zvládnu. Zatím mám pocit, že je to naprosto nemožné a prostě se to nemůže víc vytáhnout 🙂

landrea
4. dub 2011

@lucie_84 urcite sa porodu neboj, ved dievcata rodia bez nastrihov aj ked necvicia.
ja som zacala pred dvoma tyzdnikmi ako moka a tiez som si nedokazala predstavit ze nafuknem aj 10. ale ide to. u mna asi lepsie , tym ze som druhodorka..
ja mam meritko tiez to papierove ,ale meriam krajcirkym metrom :O)
sa mi to akosi lepsie.

moka
4. dub 2011

@lucie_84 fakt to pojde 🙂 Ked to islo u mna, co som na prvykrat nafukla 3x a myslela som, ze ma roztrhne, tak to pojde kazdemu 🙂 Ale ten pocit, ze dalej to uz nepojde, budes mat v kazdej faze. Ja som vcera dala cca 8,5 a som zvedava, ako to bude dalej. Budem sa snazit nacvicit este nejaky ten cm. Ja si balonik prikladam k tej karticke alebo ku pravitku 😉

dulkagabulka
4. dub 2011

@lucie_84 neboj...pri porode sa ti uvolni este dalsi hormon, ktory sa vola relaxin- a prave ten ma za ulohu zvlačnit tvoju hradzu 🙂 držim palce

lucie_84
4. dub 2011

@dulkagabulka V tom případě budu doufat, že se hormonu uvolní opravdu hodně :DDD
@moka Děkuju za podporu, já jen doufám, že ještě těch 14 dní malá vydrží a já se opravdu natáhnu. Budu vyžadovat porodní stoličku, pokud to půjde, protože jsem četla, že je to opravdu znát ta gravitace 🙂

dulkagabulka
4. dub 2011

@lucie_84 až 80% žien, ktore si same zvolia polohu- teda že posluchnu iba a iba svoje telo, do akej polohy ich ono same v tu chvilu posunie , si zvoli klak na 4, klak s oporou, až potom nasleduje stoj s oporou , sed.atd..
takze stoličku vyžaduj, ale to nebude to prave orechove, vyžaduj klak 🙂

moka
4. dub 2011

@dulkagabulka je mozne aj v TT rodit inak ako v polosede?

reny82
4. dub 2011

Taky jsem jedna z těch, které díky epinu porodily bez následků a jsem přesvědčena, že tento typ cvičení má určitě pozitivní vliv. Hledám těhulky, které již cvičí s epinem a jsou ochotny za úplatu vyzkoušet a porovnat podobnou zdravotní pomůcku fungující na stejném principu ( za účelem shromáždění podkladů pro klinickou studii). Více info v interní poště 😉

dulkagabulka
5. dub 2011

@moka ja neviem, čo ja viem, zatial ziadna zena to nevyskušala 🙂 - nevyliezt na stol a porodit v inej polohe 🙂

moka
5. dub 2011

@dulkagabulka aha, tak asi ziadna zena doteraz nemala odvahu poziadat o inu polohu. A pravdupovediac, aj pochybujem, ze by jej to v TT dovolili...

lucie_84
5. dub 2011

@dulkagabulka Budu rodit v Praze v Podolí. Četla jsem různé odlišné názory a vypadá to, že hodně záleží, na jaký tým lidí zrovna rodička narazí. PA většinou na začátku probírají s rodičkou její přání, tak jsem na to zvědavá, protože jsem si nic nesepisovala - porodní plán a všechno tlačím do hlavy partnerovi 🙂 četla jsem, že PA tam zkouší s rodičkou různé polohy, aby našly optimální pro dobrý a rychlý postup porodu, ale zároveň ženy píšou i o rutině při nástřihu i díky přeplněnosti nemocnice a spěchu k další rodičce. Budu cvičit s epinem, jak jen to půjde a uvidím. Asi ještě přidáme masáž, i když většinou čtu, že je k ničemu, ale včera jsem s epinem začala na 5,5 cm a dneska jen 5 cm :( Snad nebude pokračovat i zítra sestupná tendence.

dulkagabulka
5. dub 2011

@lucie_84 videla som reportaž z nemocnice v ČR a tam je skušanie poloh akousi "normou" - teda tam je to normálne, co u nas, v SR je zatial hudba buducnosti- s vynimkou par nemocnic- musiš rodit v tej polohe, v ktorej ti určia, teda v lahu,resp. polosede..bohužial..

dulkagabulka
5. dub 2011

@moka ono- su dve cesty...bud požiadaš a budeš argumentovat a oni ti to nepovolia...
a druha cesta je, že skratka si urobiš to,čo uznaš za vhodne, nakolko je to tvoje telo a nikto ta nemože do ničoho nutit..poznam aj take pripady- ale to chce velku davku odvahy a akejsi "bojovnosti"- čo prave žena , ktora rodi, nepotrebuje citit...nuž..tažke je to zatial

moka
5. dub 2011

@dulkagabulka muselo by to byt zahrnute v porodnom plane, inak asi zena, ktora rodi, nema silu "bojovat" s personalom v tej chvili... Dopredu sa to vsak neda odhadnut, najlepsie zena zisti, co jej vyhovuje, az v tej chvili.

dulkagabulka
5. dub 2011

@moka
no- poznam ženu, ktora to mala v plane, vyargumentovane dopredu a porodila v Piestanoch v stoji- napriklad...
a tiez poznam iba z počutia ženu, ktora skratka prišla do porodnice, dala sa do klaku na 4, odmietla vyliezt na porodny stol, jej PA jej podložila karimatku a porodila skratka tam- na zemi- dietatko nedovolila odseparovat, priložila k prsniku..porodila tak 2 deti -druhe a tretie, prve rodila klasicky v lahu a stvrte sa rozhodla potom už doma-ale to bolo v ČR

moka
5. dub 2011

@dulkagabulka kazdopadne, chce to odvahu 🙂

dulkagabulka
5. dub 2011

@moka každopadne je to smutne, že to chce odvahu,aby prirodzeny proces bol znova prirodzeny a žena mohla rodit ako Žena

moka
5. dub 2011

@dulkagabulka suhlasim s Tebou, zial je to tak ☹

lucie_84
5. dub 2011

@dulkagabulka Ono bude hodně i záležet na lidech u porodu a na přeplněnosti. Když bude rodit hodně maminek najednou, budou podle mě lítat od jednoho sálu ke druhému a nebude to taková pohoda.Mám z porodu zatím docela hrůzu, krom toho nám doktorka říkala, že možná budeme rodit dřív, kolem 37.-38. tt,, takže se i obávám toho, že nenacvičím s epinem za 14 dní. Jsem strašný posera...

dulkagabulka
5. dub 2011

@lucie_84
myslim,ze každa žena ma strach..aj ja som mala...ale ked sa obzriem spat, rodila som trikrat , bez epiduralu a nič by som nevzla spat- bol to pre mna zažitok 🙂
život ženy sa deli na dve obdobia - PRED porodom a PO porode...vieš..ono..aj ty sa tam narodiš- ako mama..a ver,že porod može byt, aj ked tažka praca, predsalen najvyšši spriritualny zažitok ženy....dostaneš sa v nom pred mur, ktory sa ti bude zdat, že sa neda preskočit, že to nikdy nedokažeš, ze nevladzeš....a potom pride chvila,kedy to dokažeš...a tato chvila ta navždy zmeni- všetko odvtedy bude v živote lahšie prekonavat- lebo už budeš poznat ake to je- prekonat seba...
želam pokojny, jemny a bezpečny porod 🙂

reny82
5. dub 2011

to dulkagabulka: líp bych to neřekla, popsala jsi to tak, že jsme měla na chvíli husí kůži 🙂

landrea
5. dub 2011

ano krasne napisane @dulkagabulka
moje porodne zelania su napriklad.. porod bez medikacie, polozit dietatko na brusko aspon na minutku, hned po osetreni ho prilozit, samozrejme nesttrihat 🙂 .. ( vsetko samozrejme pri normalne prebiehajucom porode )
nemam ich zatial na papiery, ale chcem to aj prebrat s porodnikom , ktory bude snad pri porode.
a ani za svet im nedam nohy do tych drzadiel 🙂

neziadam nic exremne , tak snad pojde vsetko ako ma a nebude treba nic urychlovat a podobne.

inak kupa par zinienok a kopu vankusov by malo byt lacnejsie ako vybavovat porodne saly porodnymi kreslami , nie ?🙂

lucie_84
6. dub 2011

@moka Tak jsem se třetí den cvičení dostala na 6 cm, večer jsme přidali masáž hráze, na doporučení v lékárně používáme kapku olivového oleje, oni speciální přípravek neměli, snad je to v pořádku. Furt ale nevěřím, že se to dá vytáhnout na těch 10 cm 🙂 Nafukovala jsem si dneska samotný balonek, abych viděla, co se tam má vejít a nevěřícně jsem koukala na ten obrovský obvod 🙂

@dulkagabulka Krásně si mi to napsala. Jednou snad také podobně vylíčím strašpytlům, jako já, takhle porod...

tehuli
6. dub 2011

holky kdy se s tím má začít cvičit?až 14 dní před TP?dřív se nemůže?třeba měsíc..?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru