EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

adel22
27. lis 2012

@dulkagabulka Ja rodim tiez v Nemecku, tak vám poviem....ale ak mi to neurobi PA tak požiadam manžela.....

dulkagabulka
27. lis 2012

@audi1986 držim palce

leilab
27. lis 2012

@audi1986 drzim palce a daj vediet ako to dopadlo 🙂

kiss35
27. lis 2012

@edulkobaby ahaa dobre vediet ze sa moze dva krat za den cvicit 🙂 ja som ten navod nestudovala lebo nemam slovensky :/ a presne aj ja potrebujem mat klud pri cviceni a byt sama doma :D
a tam je v navode aj ta mierka cize ked dosiahnem tu 10tku to znamena ze mam presne nacvicene na hlavicku to je 30cm okolo balonika metrom,.,spravne chapem?

kiss35
27. lis 2012

@gejba je tak super dakujem 🙂 ja som myslela ze na prvy krat by sa malo nafuknut na tych 7 co je vyznacene v navode v tej tabulke 😉 jee tak ty uz to mas co chvila 🙂 tak dr 😉 zim silno prsty aby vsetko prebehlo hladko 🙂)

gejba
27. lis 2012

@audi1986 Taky držím pěsti, možná už to máš touto dobou za sebou. Tak sem pak napiš zkušenosti.

edulkobaby
27. lis 2012

@kiss35 Ano, bud premerias centimetrom alebo si to prilozis ku tej sablone od 0 do 10. Ja som dnes dala podla sablony 7, podla centimetra 21 cm. Tych 10 sa mi zda nedosiahnutelnych.

kiss35
27. lis 2012

@edulkobaby tak dobre som to pochopila :D
ja som akurat docvicila a dala som ako vcera 6,5 :/ ja si neviem predstavit ako dat tu 10 ved teraz ked to vytlacam von je to dost bolestive :/
ty uz kolko cvicis?

edulkobaby
27. lis 2012

@kiss35 Ja som zacala uz minuly pondelok a stale akosi stojim na mieste...neverim, ze sa pohnem 😒
V navode sa pise, ze sa ma cvicit dva tyzdne, ale ja sa za dva tyzdne pohnem tak maximalne o centimetrik.

kiss35
27. lis 2012

@edulkobaby verim ze to pojde a dostaneme sa na tu vytuzenu 10tku 🙂
a aj teba ked vytlacas ten balonik von to boli??alebo to robim zle a nema to boliet?

adel22
27. lis 2012

@edulkobaby nic si z toho nerob, aj ja som dala max 27cm a ked necvicim jeden den, hned som spat na 26 alebo aj menej, vcera som dala 27 tak dnes to musi byt viacej inak nepojdem spat! 🙂

edulkobaby
27. lis 2012

@kiss35 Tak drzim ho dnu aj ked to boli a aj pri vytlacani boli...Mozno by som mohla ist este trochu dalej za hranicu bolesti, ale zas bojim sa, neviem, kolko si mozem dovolit...

edulkobaby
27. lis 2012

@adel22 A za kolko dni si dala tych 27?

kiss35
27. lis 2012

@edulkobaby presne aj ja tak bojim sa dat viac respektive drzat to tam a este fukat aby som sa nenatrhla lebo neviem kde je ta hranica ze dost

adel22
27. lis 2012

@edulkobaby to ti neviem povedat, skorej to bolo take postupne, ze vzdy ked som cvicila tak postupne som pridavala a to ma tak povzbudzovalo...cize ja ked cvicim vecer tak vzdy skusam aspon 3x, radsej zacnem menej, napr. len 25 a potom skusim na 26 a nakoniec na 27...lebo ekd dam hned to co mam natrenovane, tak vacsinou krvacam...tak najskor sa tak rozcvicim, dokopy som cvicila asi max 10dni a zacinala som na 5!

edulkobaby
27. lis 2012

@adel22 Mozes podrobnejsie povedat, ako na to ides? Ked na 3x - to zakazdym davas po 10 minut? alebo kratsie? a davas dnu cely alebo len polku?

leeerinka
27. lis 2012

Ahoj, našla jsem tuto diskuzi. Chystám se používat epi-no, ale nevím moc, jak na to...v návodu píšou, že ho mám zavést ze dvou třetin, ale on mi vyjíždí ven. Můžete mi některá poradit? Mám ho zasunout úplně?
Když to po sobě čtu, tak to zní hodně zvláštně, ale co...snad mi poradíte...Já to dnes zkoušela poprvé a teda pumpla jsem jen tak 3x a dobrý 🙂 tak jsem zvědavá, jestli dám někdy víc...

adel22
27. lis 2012

@edulkobaby Nie, ja necvicim na minuty, ja to proste nafukam a snazim sa vypudit...snazim sa tak dopolovice ho tam dat, ale cim viacej fukam, tym viacej ide dnu...niekedy sa mi stane ze ho ani neviem vytlacit....tak sa ukludnim a sustredim a potom to uz nejak ide, cize sa stane, ze je tam dnu cely a ja ho vytlacim....al nerobim to tak ze tlacim a udrziavam ho niekde v strede a postupne posuvam....snazim sa ho co najrychlejsie vytlacit🙂 posledne razy mi to uz fakt robi problem vytlacit, tak si pomaham aj tahanim, ale bojim sa aby som ho neposkodila, tak len tak mierne a potom sa to rozbehne a ide von.....tych 10asi tiez nedam....ale lepsie ako nic🙂 a este podotknem jednu dolezitu vec, ze cvicim na vsetkych styroch...lebo ja pri porode nechcem lezat....

edulkobaby
27. lis 2012

@adel22 Skusim aj ja tak. Ja ked ho mam dnu uplne, tak nafukam dost, ale potom mi nejde vytlacit, tak musim odfuknut. Skusim dnes teda viac tych vytlacovani...V navode pisali, ze vydrzat 10 minut, tak som drzala, hovorila som si, ze to musim vydrzat, nech si hradza zvyka...
A ja v polosede, lebo moja nemocnica mi inu polohu nedovoli, zial.

edulkobaby
27. lis 2012

@leeerinka Pozri tak stranku dve dozadu, prave sme to rozoberali.

adel22
27. lis 2012

@edulkobaby aj ja som to tak robila na zaciatku....ale potom mi to tlacilo na konecnik, chcelo sa mi ist z toho na WC, muselaa som uplne vyfuknut a prerusit cvicenie....tak som si povedala, ze to budem robit inak....no a tym som zacala aj zvacsovat, dnes by som chcela dat tych 9, len ci sa mi to podari...a troska sa aj obavam, ked mam zajtra poradnu, uvidime....niekedy aj ked troska krvacam tak este pokracujem, lebo ma to neboli....a viem ze to je len nieco vnutorne...tak vela stastia, uvidime, ci nam to trapenie bolo nieco platne, ale aspon to zene da viacej sebavedomia a to je dolezity predpoklad na uspesny porod a bezbolestny🙂

leilab
27. lis 2012

@leeerinka musis si ho pridrziavat rukou, aby bol dnu na tie 2/3. Viem, je to tazke, ja som vyse tyzdna s tym bojovala, ale teraz som si nasla vhodnu techniku drzania a je to lepsie

moka
27. lis 2012

my sme dnes mali planý poplach... ráno v posteli zrazu "čľup" akoby som sa pocikala a mokré pyžamo. Tak sme šli do pôrodnice, ale tam už voda neodtekala a Dr. ma presviedčal, že to ani voda nebola... Tak neviem. Chceli ma preložiť na oddelenie, ale tam by som iba čakala, tak som sa vypýtala domov. Ale cítim, že "niečo" sa už deje, tvrdne mi bruško, zatiaľ nebolestivo. Včera som cvičila, mala som zasa trošku krvi, dala som 29,4, ale na balóniku bol aj trochu hlien, akoby mi odchádzala zátka. Tiež stále bojujem s tým, že mi balónik vylieza, keď ho dám hlbšie, tlačí na krčok, keď ho trochu vytlačím, zasa vylieza von. Dnes dám pauzu, lebo sa vo mne už dosť "vŕtali".

adel22
27. lis 2012

Tak dnes som dala az 27,5🙂 aj ten pol centimeter mi spravil radost, na 4x som to dala a dala by som urcite aj viacej, len sa mi zdalo, ze to tych 28uz bude, tak som viacej nefukala...zdanie klamalo, tiez nechcem moc vrtat, ked mam zajtra poradnu, ale ak bude vsetko ok a nemocnica nebude hrozit, tak zajtra to dam🙂
Musim ale povedat, ze dnes mi to islo super, vobec ma to nebolelo, ked som to tlacila a dokonca som skusala predychat balonik, nie vytlacit, ako sa hovori- ze tlacit sa nema, len predychat....a normalne to islo, vobec som netlacila, len ho vydychala akoby von....vyskusajte aj vy.....minule mi to islo, vcera zase nie, no a dnes ano....a islo to zo mna aj dost lahko, ci to nebude tym, ze som si dnes dala tri lyzicky toho lanoveho semena....aj vcera vlastne....no mozne to je....hlavne sa mi osvedcilo, nebrat to ako povinnost, ale nieco, co nas posunie dalej...vtedy to ide lepsie🙂 Drzte sa!

gejba
28. lis 2012

Ahoj holky, tak já včera 28,5. Teda od té doby, co zavádím balonek jen do těch 2/3, tak nic vytlačovat ani nemusím, vyklouzne úplně sám. Vytlačovala jsem ho, jen když jsem ho tam zaváděla celej.

@adel22 Kdy jsi měla termín? Mě včera asi udělala na prohlídce Hamiltonův hmat - sice neřekla, že to bylo ono, ale myslím, že ano, ale stále nic :( Druhý termín jsem měla teda včera, takže přenáším první den, ale jsem z toho trochu nervózní.

edulkobaby
28. lis 2012

Pomooooooc. Dnes som dala 23,5, ale balonik bol od krvi a ked som sa pozrela zdolu zrkadlom, tak vsetko krvave. Myslite, ze som si mohla natrhnut hradzu? Ako neboli to, oplachla som sa vodou a zda sa mi, ze mam trhlinku niekde "pri vstupe". Stalo sa to niekomu? Aby som si viac neuskodila ako pomohla 😒

adel22
28. lis 2012

@gejba Ja mam termin dnes🙂
Ja som sa dnes pytala, ci mi to mieni robit, toho Hemiltona, ze si to neprajem....a povedala, ze nie, ze to nerobia🙂 Ale riadne ma prestuchala teda a aj plodovu vodu pozerala....no na EPINO dnes nemam vobec chut, mozno do vecera zmenim nazor......

adel22
28. lis 2012

@edulkobaby a krv ide sama, alebo je len na servitke? myslim si, ze si si ublizit nemohla....

edulkobaby
28. lis 2012

@adel22 Bola na baloniku a na uteraku, co som mala podlozeny taka skvrnka asi ako dvojeurovka. Teraz po sprche uz ok, sedim na uteraku a tam uz nic, ale este budem behat naholo chvilu.

adel22
28. lis 2012

@edulkobaby To som mala aj ja myslim v piatok....ako keby som sa porezala, tolko krvicky, ale potom som sa vycikala a uz nebolo nic....urcite sa ti nic nestalo, ale zacvic si az zajtra radsej🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru