EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

nemue
20. čer 2011

@lutsousek Já si taky balónek přidržuju a má to tak spousta holek tady, asi to tak prostě je.. 😉 To jsi se dostala daleko, gratuluju 🙂 Tímhle tempem to budeš mít za chvilku nacvičené 😉

Já jsem dnes stále na 7,5, pořád mě u toho někdo rušil. Nejdřív pošťák, pak mi volal manža, pak mamka, tak jsem se na to pro dnešek vybodla 😔

werunkach
20. čer 2011

@lutsousek Já používám balonek s kondomem,vždy pak ještě opláchnu alespoň vodou,vydesinfikuju...Mě balonek také vykluzuje a musím ho přidržovat po celou dobu cvičení,..a jestli mohu doporučit,použij alespoň trochu toho gelu,je to lepší a hráz pak tolik nepálí než když se cvičí na sucho i mi přijde že to jde lépe,..Já na poprvé dala 6 a hodně jsem se šetřila ale každým dnem to jde lépe,te´d jsem na 8 za 14 dní...
Jinak holky chtěla jsem se zeptat dá se cvičit s epi-nem když jsem dostala od dr. na 5 dní vag globule,že mám prý lehký zánět,ale já to vůbec nijak nepoci´tuji,žádný výtok a tak,..??

lutsousek
20. čer 2011

@nemue @werunkach Děkuji za uklidnění 🙂 už jsem myslela, že je něco špatně. Držím se vašich rad a pečlivě myju vodou s mýdlem, nechám oschnout a vydezinfikuju tím ubrouskem. Akorát kondomy teda nemám... ale trochu gelu zkusím zítra dát- díky za tip!

erinka83
20. čer 2011

Ahoj holky, tak se přidávám 🙂 Cvičím 3. den, hnedka první jsme byla nadšená, že jsem na 6cm, ale pak mi došlo, že jsem to měla asi blbě, moc hluboko, tudíž nafouklej byl uvnitř a hráz se skoro neroztahovala... ale dneska jsem si ho přidržovala, tak snad se roztahpvala ta hráz správně, těch 6cm jsem dala...
V jaký cvičíte poloze? JSem to zkusila na zádech a nic moc, i to tlačení ven naprd, ale jak jsem to zkusila na 4, hnedka to bylo o moc lepší, takže tentokrát na zádech opravdu rodit nechci 😝

nemue
21. čer 2011

Já mám zas dnes pokrok a jsem lehce přes 8, tak mám radost 🙂 Určitě bych dala víc, ale balónek mi dnes strašně vyjížděl, skoro jsem ho nemohla udržet a pak už mě tak bolela ruka, že to nešlo 😅

Já teda kondomy dostala už od té holčiny, co jsem si epino kupovala a teď jsem přímo z Epina objednala další pro někoho, komu ho zase prodám. Gel tudíž nepotřebuju

@erinka83 Já cvičím v sedě s pokrčenýma nohama 😉

erinka83
21. čer 2011

@nemue no já taky jako polosedím, podkrčený kolena, ale na to tlačení je teda lepší ten klek jsem zjistila... u mě pokrok žádný, asi bych to chtěla moc rychle 😒

werunkach
21. čer 2011

@erinka83 @nemue Já také polosedím..
na všech 4 si to nějak nedovedu představit,že bych se mohla úplně uvolnit 😉 ale tak každá to zvládá jinak,..

Ještě jednou bych se zeptala, dá se cvičit s epi-nem když jsem dostala od dr. na 5 dní vag globule,že mám prý lehký zánět,ale já to vůbec nijak nepoci´tuji,žádný výtok,svědění a tak,..??
.

stefanny
22. čer 2011

Holky jak casto se ma cvicit.. 1x/denne? a jak dlouho taky nevim. Epino mi lezi v krabicce, 😝 nevim jestli zacit s posilovanim pan.dna a pak vytlacovani nebo jenom roztahovat hraz. diky za odpovedi 🙂

werunkach
22. čer 2011

@stefanny stačí jednou denně a mě to tak vychází že cvičím přibližně půl hoďky,..vždy balonek nafouknu co to jde,promasíruju prstem hráz a zas přifouknu a když už to opravdu víc nejde tak balonek pomalu vytlačuji,.. 😉

dajovamaminka
23. čer 2011

po porodech nemáte problémy s extrémním uvolněním poševního vhcodu ?

lanka
23. čer 2011

Ne v obou případech se vše po čase vrátilo do původního stavu.

vdovec
23. čer 2011

@stefanny já jenom roztahovala.

werunkach
23. čer 2011

Uff,tak jsem na 9(28cm)...tak jsem zvědavá jestli to ještě půjde,už teď balonek sotva držím uvnitř,..nakonec z toho budu mít ještě namakaný biceps 🙂
@nemue Tak jak pokračuješ? Jsi ještě v celku?Včera byla příšerná buřina tak jestli už nemáš Ondráška u sebe 😉

erinka83
23. čer 2011

@werunkach jak ti to šlo rychle? Já jaksi furt nepostupuju z těch 6cm 😒

ruthke
24. čer 2011

@disaster
to ja neviem ci je to nahoda alebo nie, su na to nejake seriozne vysumy? Ja som dost skepticka co sa tyka informacii od ludi, ktori mi chcu nieco predat. Mne to prislo neprirodzene (vacsinou sa spolieham na prirodu, aj ked moj porod nakoniec uplne "prirodny" zial nebol, holt zena mieni, priroda meni), ale je nakoniec jedno co si myslim ja- ked to niekomu pomaha, tak nech to robi. Tiez som sa hrozne bala natrhnutia, myslela som si ze to musi byt priserna bolest, a dufala som ze sa tomu vyhnem. Ja som potrhana bola- ale hradza bola nedotknuta, sitie som potrebovala hlboko vnutri, kde by mi EPI No aj tak nepomohlo. Nebolo to vobec hrozne, a v tom intenzivnom okamihu som to vobec necitila. Ani hojenie nebolo nijak zle, mierne nepohodlie pri sedeni par dni a to bolo cele.
Kazdopadne drzim palce nech je porod podla Tvojich predstav, a nech sa pouzivanie EPI no vyplati. To iste prajem aj nemue. Drzte sa, rodicky 🙂

stefanny
24. čer 2011

Holky dakujem. Cvicim 3.den a ide to pomaly, nabuduce skusim asi pouzit aj gel, nie na sucho 😅 Mam este technicku otazku: jedno stlacenie pumpicky na baloniku znamena 0,5 alebo rovno ten 1 cm? Neviem ci to je tym ze som 2.majitelka epi-na ale ked som ho proste nafukla 10x tak po premerani metrom ten obvod zdaleka nebol tych 31 cm. 😒 Bol az po nejakych 21 nafuknuti a to som plestila oci ze TOTO JAK NACVICIIIM 😲 Som v 36tt. To je fakt mozne?

werunkach
24. čer 2011

@erinka83 Já začala cvičit 6.6 což je nějaký necelý 3 týdny,ze začátku jsem začínala na 6,hned druhý den 6,5 a hned další 7 pak na týden zásek a pak postup na 7,5 a hned na 8 a zas týden zásek a te´d za 3 dny jsem se vyšplhala každý den o půl cm na těch 9,..koukala jsem že cvičíš ve stejné poloze,..jsi u toho opravdu uvolněná?? mě hodně pomáhá když mám uvnitř ten balonek,tak promasírovavat tu hráz a pak přifouknout..ale jsi přece jen o týden pozadějc,takže je možné že mě se to více chýlí k porodu a je to samo o sobě uvolněnější...určitě vydrž ono se to najednou samo pohne,..já jsem v to také nedoufala,ale najednou jsem třeba dala o 2cm víc najednou. 😉
@stefanny s tím gelem je to opravdu lepší,sice balonek více vykluzuje,ale přijde mi že se tolik nenapíná ta kůže uvnitř a tolik to nedře a nepálí a hlavně jak jsem psala erinka,přimasírovávám k tomu tu hráz,..já to nafouknutí mám přibližně takhle(určitě není jedno nafouknutí 1cm,spíš 0,5cm ,ke konci i méně)
10x23cm
15x26cm
17x27cm
19x28cm
25x30cm
29x31cm ale je to plus -minus,někdy to nafouknu o jeden víc a nakonec zjistím,že to vůbec není víc,záleží jak se to fakt zmáčkne,já máčkám až na doraz,..
Jo,také mám epi-no jako druhá majitelka a nemělo by to na to mít vliv,..

werunkach
24. čer 2011

@ruthke ale ten balonek nenápíná jen ten venek,ale i z části ve vnitř,..já mám po prvním porodu velký nástřih hluboko do vnitř,že i dr. má co dělat aby nahmatal konec a cítím při cvičení jak se kůže kolem nástřihu napíná a už není tak tuhá jako byla před tím.. uvidím za chvilku po porodu jak moc to pomohlo,.ale myslím,že bez cvičení bych se rozhodně dalšího velkého poranení určitě nevyhla i dr.mě na to připravuje,že to bez nástřihu asi nepůjde,..tak jsem na to zvědavá,jak to nakonec dopadne,..ale alespoň mohu říct,že jsem pro to něco udělala a když už jsem nacvičila tolik tak to vypadá nadějně,.. 😉

sussanah
24. čer 2011

@ruthke taky si myslim,z e je to hodne o psychice, poloze, zpusobu tlaceni apod. Ale vzhledem k tomu, v jakym podminkach se u nas rodi, tak jen opravdu nekde te nechaji sami od sebe se pripadne prirozene natrhnout a neskakaji ti pri prvnich kontrakcich na bricho a sup nastrih, at je mimco honem venku. Epi-no v tomhlepodle me dodava obrovskou odvahu rodicce v tom, ze si je proste jista, ze dokaze vytlacit miminko aniz by u toho byla dotrhana a tim padem o nastrihu ani vzdalene neuvazuji a primo si ho doslova nezadaji. Ja jsem chtela taky cas, nechtela jsem nastrih, ale jak uz to tak byva, uprostred tlaceni mi PA rekla, ze nastrih bude nutny a dalsi kontr uz byl a dr jsem mela na brichu, aniz bych se stihla vzpamatovat 🙄 A o povolene panevni dno bych se fakt nebala, vsechno se da cvicenim zase zpatky do poradku. Coz treba u me nepujde, protoze tim zatlacenim na bricho maleho posoupli neprirozene rychle tak, ze mi utrhl vazy, co drzi mocak na svem miste a to uz cvicenim nikdy nenapravim...

sussanah
24. čer 2011

@anicka1981 velika gratulace k miminku a k porodu, jaky jsi si vysnila 😵

ruthke
24. čer 2011

@werunkach
No werunkach este ma nakoniec ukecas...Mna by hlavne zaujimalo, kolko zien by skoncilo bez sitia alebo len s malymi poraneniami, keby lekari nepouzivali epiziotomiu tak rutinne. Aj tvoj "velky nastrih" Ti nesposobilo babatko- sposobil ti ho lekar. Nakoniec ten nazov EPI- NO- je prave z toho- NIE EPIziotomiu. Lekari ju casto robia aj ked nie je potrebna, pre lekarov je pohodlnejsia (nastrih sa sije lahsie ako natrhnutie, urychli to porod, takze lekar moze ist domov, na obed atd. komu by sa chcelo cakat, ze ano). Ja som sa epiziotomii tiez vyhla- povedala som, ze si ju neprajem, pokial dietatu nic nehrozi.
Tak drzim palce, nech to vyjde podla tvojich predstav, a mozno o nejaky cas ked sa budem chystat na svoj druhy porod, medzi vas zavitam.

ferinka
24. čer 2011

holky kdyby jste některá chtěla,tak tu na bazaru epino prodávám 😉

anicka1981
24. čer 2011

@sussanah no ti poviem, pozerali na mna vsetci, 🙂, aj lekari, dokonca aj prednosta sa dusoval, ze take velke dieta bez nastrihu je zazrak, 🙂, a baba na izbe zavidela, 🙂, a urcite by zavideli aj ostane, 🙂), citim sa super, ani ako keby som nerodila, pomaly uz prestavam krvacat, od pondelka zacinam cvicit,potrebujem za zbavit ovisnuteho bruska a neakych zbytocnych kil 🙂), naozaj sme mali super porod,,, aj ked si myslim ze som nasla svoje hranice, par minut som si myslela, zeto uz nezvladnem, ako naozaj,,, za kazdym ked si spomeniem na ten pocit, ked maly isiel vonku, tak mam slzy na krajicku,,, Drzim palce vsetkym babenkam, nech im to vyde tak ako nam , epino je super vec, 100% pomohlo, rodila som na stole, aj tak som sa nenatrhla,takze naozaj to muselo byt epino 😉

werunkach
24. čer 2011

@ruthke Právě,to už se bohužel nedovím jak by to dopadlo,kdyby mi dal více času,..ale i já jsem na začátku povídala výslovně,že nástřih jen v krajních situacích,..a přesto.Ale každopádně teď vím,že by se to mělo podařit a to sebevědomí na to abych si to přímo bez nástřihu vydupala je.Děkuji a snad třeba do budoucna se přesvědčíš 🙂

ruthke
24. čer 2011

@sussanah
suhlasim so vsetkym co pises o sebavedomi mamicky, to je velmi velky faktor. Ano- ja som mala ten luxus, ze som nerodila na Slovensku, na brucho mi nikto neskakal, nikto nepanikaril, neponahlali sme sa, napriek tomu ze porod bol velmi dlhy. Moja midwife bola sama v siestom mesiaci tehotenstva, ale cely porod zostala pri mne, a ku koncu, ked uz prislo na tlacenie, prisli dalsie dve ako posila, plus dula. Po porode si robili svoju pracu ticho a efektivne, mala som pocit ze sme v miestnosti len ja, manzel, a dcerka. Starali sa o mna ako by sa clovek staral o vlastnu sestru, alebo dceru, inak to neviem opisat. Cely porod som sa citila absolutne bezpecne. To ano, to sa rodi uplne inak.
Co sa ti stalo, s tym utrhnutym vazom, to je fakt sila. Ako sa to uzavrelo? Pokrcenim pliec alebo za to aj niekto prevzal zodpovednost?

werunkach
24. čer 2011

@anicka1981 Tak trochu ti závidím,že už máš miminko u sebe,ale samozřejmně ti to přeji,... Tak jsem ti na začátku trochu nevěřila,že se to dá nacvičit a hle,.už jsem na 9,tak doufám,že to půjde dál a všichni tu co cvičí budou mít také hezké vzpomínky na porod jako ty 😉

sussanah
24. čer 2011

@anicka1981 je to super 🙂 Jen je smutne, ze v podstate ano primar nevidel porod vetsiho ditka bez nastrihu a to 3800 je sice vetsi, ale porad ne nejaky obrik 😉 Je jedno, jestli to bylo diky epinu nebo ti jen epino dodalo vice odvahy, hlavne ze to proslo vsechno dobre 😵 pridej zkusenost do pruzkumu pls, at se to pekne plni 😉

sussanah
24. čer 2011

@ruthke no vidis a ja mela porod super rychly, celkem 4,5h,z toho 50min po prijezdu do porodky byl maly venku, ale i to se jim asi zdalo pomale, tak museli trochu pritlacit... S tim vazem je nejvtipnejsi to, ze mi to v nemocnici nikdo nerekl!!! V porodce a v sestinedeli jsem trpela inkontinenci (a ne stresovou ale proste pri plnem mocaku to slo vsechno 🙄 ). Na gynde po sestinedeli me dr kontrolovala vnitrne i utz a rekla mi o tom natrhnutem vazu s tim, ze mocak je proste poklesly, coz poznam i ja pohmatem. Takze jsem zacala poradne cvicit s tim, ze to lze resit operativne, ale az po vsech porodech. Nedavno jsem to probirala s mou PA, kter me bude rodit tentokrat s tim, ze proste nesmime na mimco spechat, ale musime ho nechat projit svou rychlosti jinak by to pro me mohlo byt zase vyrazne horsi. A pri tom vsem mi rekla, ze tohle se stava bud u vylozene velkych deti (mujmel 3,65kg takze zadny obr) nebo kdyz se skace po brichu a tim padem se mimco cpe nekam, kde jeste neni telo pripravene ustoupit. Takze secteno podtrzeno, ja mam problem, ale v papirech o porodu ani zminka a dr si maximalne tak pokepala po rameni, jak zase zvladla perfektne dalsi porod 😖

ruthke
24. čer 2011
erinka83
24. čer 2011

@sussanah ty bláho, tak o následcích skákání na břicho jsem neslyšela, dost drsný 😠 a nezkoušela jsi pak kontaktovat nemocnici? No ono vlastně jsi se to dozvěděla až teďka od PA, že? ☹ ach jo, to je fakt hrůza....

@werunkach děkuji za povzbuzení 🙂 snad s eto pohne... jen si nedovedu představit tu masáž hráze, když máš přitom nafouklej ten balonek??

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru