EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

pele
31. kvě 2010

Ahojte baby, dakujem za info. Zfidorka aj za IP. Drzim palce, nech stihnes nacvicit este par cm 🙂

tessie79
31. kvě 2010

@zfidorka já jsem začínala na stejných číslech, teď jsem po zhruba 2 týdnech na 28,5 cm a nějak jsem se na tom zasekla. Zezačátku to šlo docela rychle, což mě psychicky hodně povzbudilo. Začala jsem cvičit dřív, protože mi Dr. taky tvrdil, že budu rodit nejspíš dříve, protože už v 36.tt jsem se začala otvírat. Do termínu mám týden a pořád nic. Ale za trénink s epinem jsem moc ráda, vůbec se porodu nebojím. Naopak, už se nemůžu dočkat 🙂 🙂 🙂

sven
31. kvě 2010

Ahoj, tak já jsem na 23 cm (začínala jsem na 19cm). Ale jde to ztuha, na první nafouknutí nedám skoro nic a pak se snažím s každým dalším zavedením přidat jeden stisk a vytlačit, ale je to boj. Je zvláštní, že někdy musím balonek silou držet aby nevyjel a někdy se tam zarazí a ven se mu nechce 🙂. Včera jsem našla takový pidi růžový výtok - ale bezprostředně po cvičení, jen při prvním utření, hned to dalo pokoj, bylo to jen maličko, tak snad jsem to nepřepískla. A tady si po tom cvičení přijdete takové rozbolavělé? Nevím, jestli jsem to nepřepískla a neměla bych ubrat. Ale zas než se člověk dohrabe na těch 31 - to mi přijde fakt neskutečné! Kolik jste přidávali milimetříků každým cvičením?

tessie79
31. kvě 2010

@sven já se snažila přidávat po 0,5 cm, ale jak píšu, už jsem 3 dny zaseknutá na 28,5 cm, takže ne vždy se mi během těch 30 minut podaří se zlepšit. Rozbolavělá se po cvičení teda necítím. Když balónek vyjíždí ven, tak to není nic příjemného, ale když už je venku, tak nic necítím. Každý máme jinak pružnou tkáň, tak to bude tím. Máš ještě dost času, takže raději opatrně.

stojdulka
31. kvě 2010

baby ja by som potrebovala poradiť...myslíte alebo máte skúsenosť...ked som už pri dvoch pôrodoch bola nastrihnutá(chcela by som sa tomu vyhnúť, škaredo sa mi to hojilo)...má význam si kupovať epi, predsa už je tam ta sliznica narušená jazvou?

bajunka
31. kvě 2010

TAk jsem to dnes zkusila a nejak jsem nevedela kolik nafouknuti no nakonec jsem po vytlaceni zjistila ze jsem to nafoukla na 7 cm, takze 22 obvod mereno krejcovskym metrem,ale teda docela to bolelo az jsem mela strach ze jsem se natrhla,ale vse v poradku pak jsem to dalajeste jednou,ale asi budu tenhle tyden jeste jen masirovat hraz a epinovat zacnu az to trochu povoli.

zfidorka
31. kvě 2010

ja nafukujem kym necitim bolest, potom po chvili este dofuknem cca 2krat, kym zase necitim bolest a nakoniec pustim von... nechcem to robit velmi nasilu, tiez sa ako @bajunka bojim aby som sa nenatrhla... potom to opakujem 2krat, zase postupnym prifukovanim...
no uvidim ako budem napredovat... keby to velmi neslo, tak asi skusim cvicit 2 x denne, kedze uz nemam vela casu...

karcaka
31. kvě 2010

Stojdulka, já myslím, že epino smysl má. Já mám taky starou jizvu, ale teď vidím, že je to hezky pružné i tak. Cvičím 3. týden, denně, vynechala jsem myslím 2x a včera 30,4, dnes 30,2 cm. 🙂 Přidávala jsem postupně, někdy to šlo po 0,5 cm, někdy i 2 cm. Teď ke konci méně, max. 1 cm. Taky mi balonek hodně vyjíždí, dokud není nafouknutý dostatečně, aspoň kolem těch 27 cm, řekla bych. To už tam pak drží bez přidržování. Vyklouznout ho nechávám hodně opatrně, občas jsem byla taky rozbolavělá, teď už ani ne. Někdy mě teď bolí podbřišek jako při menses, ale to může být i bez epina, už se to holt chystá.
No a večer po sprše ještě hráz natřu olejíčkem od Weledy a dvakrát denně se prolívám maliníkem a odvarem z lněného semínka. To má určitě taky vliv na tu větší elastičnost a regeneraci.

tessie79
1. čer 2010

Ahoj holky, já jsem včera chtěla cvičit, ale ten balónek mi vevnitř vůbec nechtěl zůstat. Když jsem nafukovala, tak jsem cítila, že je spíš venku než vevnitř. Tak nevím, čím to bylo. Stalo se vám to někdy?

karcaka
2. čer 2010

@tessie79 , někdy se mi to stává. Tak ho vyfouknu a zavedu znovu.

jarnimrazik
2. čer 2010

Ahoj holky, mám dotaz - myslíte, že je možné používat epino ještě před otěhotněním? 😎 Z porodu mám opravdu šílený strach - hlavně za to může operace, na kterou jsem musela - odstranění panenské blány, ještě i teď máme docela problémy se stykem, takže porod se mi zdá absolutně nereálný - a císař, případně nástřih mě dost děsí, hlavně kvůli další jizvy. Předem díky za vaše postřehy a rady 😉 .

zdeniii
3. čer 2010

@jarnimrazik používat ho určutě můžeš, ale přijde mi to teda maximálně zbytečný... to si raději užívej sexíku se svým přítlem... a na tohle se vybodni... stejně si myslím, že by tě to takhle "zbytečně" ani nebavilo... a je to k ničemu...

andelka
3. čer 2010

@jarnimrazik Já jsem měla taky hrůzu z nástřihu, ještě větší než z porodu samotného. Sice mě nakonec šmikli, ale jednak to bylo v době tlačení a to samo o sobě mě bolelo jak prase, takže střihnutí jsem vůbec nepostřehla, na šití to znecitlivěli a hojilo se to dobře, takže nakonec z nástřihu trauma nemám. Ale věřím, že Epino stejně pomohlo, že mě šmikli jen trochu a jiné poranění jsem neměla. Dneska už o jizvě vůbec nevím.
Každopádně před otěhotněním a před 36tt to nemá vůbec žádný význam. A dopředu se porodu neboj. 😉

slavenka1
3. čer 2010

ahojte, pridavam svoju skusenost - s epino som trenovala tri tyzdne pred porodom denne. Dostala som sa na 8,5 cm. Syn je moje prve dieta, porodila som ho bez nastrihu a bez sitia a hned po porode som sa citila skvele 🙂. Podarilo sa to myslim rovnym dielom vdaka epino a skvelej porodnej asistentke v Podoli. No a dolezity bol urcite aj moj vnutorny pocit, ze to pojde, ktory som ziskala vdaka treningu s epino. Urcite odporucam a drzim palce vsetkym!

oklay
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
akri
4. čer 2010

Ahoj kolegyně, zase po čase jsem se přišla podívat, co je nového. Epino už mám nějakou chvíli doma, ale zatím leží ladem, je na mě ještě brzo. Plánuju začít nejdřív s masírováním hráze a pak zařadím epino. I když ted kvůli infekci nemůžu ani jedno.

Máte zkušenosti s olejíčkem na hráz značky Saloos? Všude slyším jen o Weledě, tohle je za poloviční cenu. A když ho ani nebudu používat dlouho... Nebo někdo kombinujete masáže i epino?

vivianaba
4. čer 2010

@akri - ja pouzivam olej na masaz hradze od Saloos-u, som spokojna. Masiruje manzel asi od 30tt, hovori ze sa mu zda ze sa tkanivo uvolnuje. Ja si to sama neviem, ani si tam poriadne nedociahnem a mam pocit ze sa viacej poskrabem ako pomasirujem. Teraz je manzel na sluzobke tak pokracujeme masazou ked sa vrati. Epinovat planujem zacat nejako v 36tt.
Pri masazi odporucam dat toho oleja viac, mozno nie naraz ale postupne pridat, to budes citit kedy to dobre klze a ked mas uz pocit ze je to tam suche tak len pridaj trochu oleja.
Saloos je mala flasticka, ked som ju kupila zdalo sa mi to drahe na take nic, ale mina sa to velmi pomaly takze asi to ani nestihnem cele minut.
Drzim palce, pozeram ze sme v rovnakom tyzdni 😉

parybka
5. čer 2010

tak já už mám taky po 😅
malá se narodila včera a byl to takový fofr, že jsme ani do porodky nedojeli. Jsem bez poranění, za chvilku jsem nevěděla, že jsem porodila... zlaté epino 😵

tessie79
5. čer 2010

@parybka Moc gratuluju. Je super, že to funguje!!!

petja
autor
5. čer 2010

Parybka a tys měla domácí porod 😅

parybka
5. čer 2010

ne tak docela, nějak jsme nestihli ani nastartovat, malá se narodila v autě 😅

chaarleene
5. čer 2010

@parybka tak to je úžasné, že to šlo tak rychle 😵 moc gratuluju 😵

estrellita
5. čer 2010

@parybka cetla jsem prubeh porodu na slepicarne a je to uzasny 😵 gratuluju a super, ze vsechno probehlo tak hladce 🙂

sven
7. čer 2010

@parybka - gratuluju k miminku, ty brďo, ty ses s tím fakt nepárala 😝

tessie79
7. čer 2010

Ahoj holky, tak já jsem konečně dosáhla vytouženého cíle 30 cm! Teď už jen aby to přišlo. Zítra mám termín, ale nějak se pořád nic neděje. Nemám žádné bolesti, jen mi tvrdne břicho a to jakože hodně a pořád.

janar12
9. čer 2010

Ahoj holky! Zatim jsem vas jen cetla, tak uz se taky pridam. Epinuju usilovne, termin mam pristi tyden 😵 Dneska jsem dala 31cm, a bylo citit, ze by slo jeste o trochu vic. Bylo to sice uz dost neprijemny, ale dalo se to vydrzet a hned jak byl balonek venku, tak pohoda 😀 Snad bude takovy i porod.

tessie79
9. čer 2010

@janar12 Gratuluju, já taky doufám, že porodím tu naši holčičku bez problémů. Hlavně aby už to bylo 🙂 🙂 🙂

petja
autor
9. čer 2010

@parybka a hodíš odkaz na popis porodu? Takže asistoval pouze manžel? 😵

janar12
9. čer 2010

@tessie79 díky 🙂 Ty uz to mas co nevidet 🙂 To je prima 🙂
Ja uz z toho zacinam byt trochu nervni 🙂 Uz bych docela rodila, jsem uz fakt neohrabana a ted jak zacalo byt vedro, tak je to nic moc :-/
Musim ale rict, ze uz te djsem za epino moc rada, fakt dodava sebevedomi, ze kdyz vytlacim balonek, vytlacim i miminko. Kdyz si vezmu, ze jsem zacinala na nejakych 5 cm...a ted dam dvojnasobek 🙂

sven
9. čer 2010

Holky, stává se vám, že po epinování špiníte? Je to fakt malinko, teď 3x za sebou (jsem zatím na pouhopouhých 24cm). Žádné bolesti necítím, je to fakt jen tzv. když se otřu a pak nic, takže fakt malinko. Tak nevím odkud to může být. Snažím se moc epino teď nezavádět dovnitř, ale myslím, že to z čípku není, tak jsem klidná, ale raději se ptám jestli jste to taky tak někdo měl.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru