EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
26. srp 2010

@avelina A ty otoky se objevily a objevují po cvičení?

avelina
26. srp 2010

@petja jo, bohužel se začaly objevovat až po cvičení. Pak většinou klesnou, ale třeba na záchodě znova natečou. Už jsem si i říkala, jestli na to nemůže mít vliv i poloha. Poprvé se mi objevili, když jsem to zkusila ve vzpřímenější poloze (ta nám byla doporučena PA), zabolelo to, a bylo. Potom se to objevovalo méně, ale teď už i když jsem v polosedu podepřená polštáři. Jen si sednu a je to tam. Pak to o to více bolí... Nevím, je divné, že je mám sama a nikdo jiný o tom tady nepíše....

miliy
26. srp 2010

@avelina Teď mě jen napadlo... ale nevím, jestli ty čtverečky (dezinfekční) používáš... možná jsi alergická na nějakou složku v dezinfekci. Já jsem se vrátila z Afriky (Nigérie) a tam rodila moje známá (Švýcarka) a začala rodit přirozeně, ale pak začala šíleně opuchat (rodila tam dvakrát) uvnitř i zvenčí a tak při obou porodech zkončila u císaře. Pak zjistili, že měla alergické reakce na dezinfekci, kterou ta gynekoložka používala. Tak mě to jen tak napadlo, že to nemusí být alergie na plast (balónek), ale třeba na dezinfekci... zkus třeba jen nějaké mýdlo nebo čistou teplou vodu a uvidíš. Doufám, že něco pomůže. 😉

romy31
26. srp 2010

ahojte epináčky 🙂 chystám sa k vám pridať, tak vás tu trošku šmírujem, nech naberiem nejaké múdre rady 😎 😝 a chcem sa vás spýtať, či budete niektorá (najlepšie z SK) predávať tak o 3-4 týždne epino...mala by som záujem, keď tak píšte mi do IP 🙂 pozerala som aj v bazáre, ale tam predávajú neznáme baby, čo sa registrovali asi len kvôli bazáru, tak to nechcem riskovať 😕

verondza
26. srp 2010

@avelina tak ja ta potesim 🙂 . ja asi viem, o com pises. teda mam taky pocit, ze aj ja mam po cviceni vsetko tam dole opuchnute. akoby modrinu. zhorsuje sa to, ked som skusala robit tie napinacie cviky pri nafuknutom baloniku. uz ich radsej robim len pri vyfuknutom. a rozhodne ma na to vplyv poloha, v akej nafukujem. mne sa uplne najlepsie uvolni a tym padom dosiahnem aj najvacsi priemer, ked som skoro v lahu (som myslela, ze by som mala byt skoro v sede, alebo v poklaku, ale to sa mi ten balon neda ani len poriadne nafuknut a vytlacit je to hroza 😖 . som vtedy nejaka napata.
tento opuch mi ale nejak vyrazne nevadi, pokroky robim a neboli to tak, ze by som nemohla chodit.. tak si to nevsimam a beriem to ako sucast prisposobovania sa hradze. pri prvom porode som bola poriadne nastrihnuta a dr povedala, ze tuto hradzu chranit nemohla, ze proste taku tuhu hradzu uz davno nevidela. mozno mas podobny problem.
neboj, pomaly to povoli. len nechod nasilu, cez vacsiu bolest, lebo si este ublizis.

avelina
27. srp 2010

@verondza Díky za upřímnost, já už si myslela, že jsem v tom úplně sama... Asi máš pravdu, bude to chtít pomalejší tempo. Ikdyž když si čtu jak to jde ostatním, připadám si zaostale. Cvičím dost douho a pokrok je, ale ostatní ho prostě mají lepší. Čekám holčičku, tak budu věřit, že nebude moc velká (i když mám pořád šílenou chuť na sladké, musím se krotit, abych jedla něco jiného).
S tím lehem máš pravdu, vzpřímené polohy jsou horší. Myslím, že hráz mám taky pěkně tuhou 😖. Budu poctivě cvičit, třeba to alespoň trochu pomůže 🙂
Každopádně moc děkuji

avelina
27. srp 2010

@miliy desinfekční čtverečky nepoužívám, ale možná bych měla více prozkumat celý postup a uvědomit si, co a jak dělám, třeba najdu chybu

sambucca
27. srp 2010

Ahoj holky, tak vcera jsem pred spanim jeste epinovala. Tentokrat jsem se zamerila na "strategie" a polohy nas a balonku ktery jsme tu vcera vsechny zminovaly. Je to zajimavy, protoze doopravdy moc zalezi na tom jestli jste v pololehu nebo pololehu 😅 Kdyz jsem spis v sede, balonek ze me ma tendenci vypadavat a musim ho vevnitr pridrzovat - pri lezeni balonku ven je tlak na hraz spis na dolni okraj a co je teda veeelkej rozdil, je tlak na konecnik. Takze pokud mate nektera hemeroidy, urcite bych si vic lehla abych je zbytecne nedrazdila, alespon do realnyho porodu.
V pololehu (tak jak jsem cvicila dosud) je o hodne tezsi balonek vytlacit, balonek jde ven mnohem pomalejc a tlak je pak na celou hraz. Tlak na konecnik jde zvladnout v pohode.

Muj zaver je ze nejlepsi je kombinovat oboji 😉 V polosedu je dobry naucit se zvladat tlak na konecnik a protahovat dolni cast hraze. V pololehu se zas nejlip naucime balonek vytlacit a hraz protahovat rovnomerne.

Samotny porod je nejspis pri tlaceni vic v polosedu, jenze miminko nema bohuzel tvar balonku aby tak lehce pomoci tvaru vyklouzavalo z vaginy samo 🙂 skoda 😝 😀

eveluska
27. srp 2010

@lio - kolik jsi mela nacviceno a jak velkej ti udelali nastrih? (diky za info, urcite jsi to tu psala, ale to v tom kvantu stranek nejde najit... 😅 )

lio
27. srp 2010

@eveluska nepsala jsem to, jsem den doma a ještě se zotavuju, měla jsem slabou devítku ale začala jsem krvácet takže jsem přestala a měla jsem vyvolávačku (týden) nástřih mám tři stehy, bo malý nesestupoval a museli mi pomáhat a čekali obříka......ale nástřih je to poslední co mne z celého porodu trápí 🙂
hezky cvič a pohodový porod bez nástřihu 🙂

estrellita
27. srp 2010

Ahoj, tak se taky pridavam ke cviceni s epinem. dneska jsem to vyzkousela pote, co jsem chvilku masirovala hraz (taky dnes poprve 🙂 )

Na prvni a druhy pokus jsem dala 20 cm, pak 21 cm a na posledni pokus 22 cm. ale pri tech 21 a 22 cm byl ten tlak dost neprijemny, citila jsem to tak nejak v krizi, tak nevim, jestli neco nedelam blbe, nebo jestli je to znamka toho, ze me cekaji krizove bolesti?

epinovala jsem v polosedu, mam tedy radeji zmenit polohu, nebo si vic lehnout? nebo je to normalni?

jinak jsem epino zavedla uplne dovnitr, nefoukla na maximum a pak jsem vytlacovala, u toho pridrzovala epino a pak ho nechala vyklouznout, tak snad to delam dobre, nasla jsem i tady v diskuzi vic variant 🙂

sambucca
27. srp 2010

@estrellita hlavne s nikym nezavodis, urcite delej spis min nez vic 😉 polohy bych zkousela ruzny, nejen podle toho co ti bude vyhovovat ale v ruznejch polohach cvicis i harz a tlaceni ruzne - proste zapomen na nejakej obvod balonku no 😀

klarisek_b
27. srp 2010

Ahojky, taky se přidávám k epiňačkám 🙂

Začla jsem cvičit v 35. tt, tak snad to neva. Dnes jsem cvičila počtvrté a zítra si dám pauzu. Chtěla jsem se jen zeptat vy co cvičíte v polosedě, jak ten polosed vypadá, asi se ptám natvrdle, ale jak máte nohy atd. Mně se teda zatím nejlíp cvičí v podřepu opřená o postel, lze to taky? Jo a vždycky kyž balonek vevnitř přifouknu a pak nechám povyjet na hráz tak to dost pálí, je to normální. A na závěr ho nělkdy musím i silou vytlačit, neublížím tak mimi,mám z toho strach, sám mi málokdy vyklouzne když už je víc neafouklý...
díky za rady...

suik
27. srp 2010

@estrellita týjo, na poprvé tolik ... já měla sotva 16 ☹ ...taky mám pocit, že jsem dole úzká a tuhá, ráno budu ještě radši pořádně masírovat. Akorát mám pocit, že tam není žádný místo ale kolem dokola kost ☹ .....tak snad se mi to aspoň trochu podaří rozcvičit.

suik
27. srp 2010

@romy31 možná já, to už asi bude po akci, ale jsem v německu, tak nevím jak to poslat (že by asi bylo vyšší poštovný)....ale dala jsem si závazek, že jestli mi to pomůže, epino z domu nepůjde, nechám si ho na další, jen kdyby bylo "k ničemu", tím myslím třeba císař a tak.....

sambucca
27. srp 2010

@klarisek_b kruci polodrep me jeste ani nenapadnul 🙂 jenze copak ja vim jak se mi bude nejlip rodit ze jo 😝 😅 Ja vzdycky sedela v pololehu, za sebou dva polstare a trsoku zvedla, nohy do V. Vcera jsem si sedla bliz ramu postele, nohy porad do V. Ono je to nejspis jedno jak u toho jsme 😖 Na tohle by mohla poradit @petja jako druhorodicka - jestli rodila ve stejny poloze jako predtim cvicila s epinem. Jinak balonek musis silou vytlacit, miminko za tebe taky nikdo nevytlaci, takze naopak - kdyz balonek netlacis pripravujes se s cvicenim s epinem o dulezitou cast pripravy na porod (si myslim).

estrellita
27. srp 2010

@sambucca nn, to ja nezavodim, ale uprimne cvicit bez mereni nema pro me ten pozitivni naboj, ktery me motivuje pro dalsi cviceni, ze pak vim, ze to jde a ze to pujde jeste dal. 😉 tech 20 bylo naprosto v pohode, to jsem to ani necitila, 21 a 22 cm uz jsem tlak citila, tak si myslim, ze by nemelo smysl neprifouknout, kdyz jsem zadnou bolest a tlak necitila 😀
a dekuju, polohy budu zkouset menit 🙂

@klarisek_b ja jsem byla oprena o nekolik polstaru, ktere jsem mela za zady a nohy pokrcene a od sebe 🙂 ale ja to ndes delala poprve 😀

sambucca
27. srp 2010

@estrellita no to je fakt, bez toho mereni by nebyla zadna motivace 🙂 to jo, ja jen ze kazdej den nemusi bejt posviceni, abys to hned ze zacatku nepretahla 😉 jinak myslim ze s tou polohou to vsechny delame nejak tak instinktivne jak to kazdy vyhovuje, tak to ma asi bejt... ale ten podrep zkusim 😀 !

suik
27. srp 2010

@romy31 hm, ale teď mi došlo, že nejde jen o poštu, ale i převod peněz 😒

klarisek_b
27. srp 2010

@sambucca díky 🙂 No tak já budu tlačit, jen jsem se bála, abych nějak neublížila tím tlačením mimi, nebo tím že epino tam zavedu celé a nafukuju, no ale to jsou asi zbytečný obavy... 🙂 Tlak cítím a díky epi.nu vím co teda asi přijde, akortá to trošku pálí, ale to je teda asi normální...snažím se to nehonit, ale chci vidět pokroky, zítra si dámale raději pauzu...

Jo jinak kdo si chce zaznamenávat pokroky atd., tak tady jsem něco našla: 🙂

http://www.epino.de/pdf_downloads/training cale...

terkao
27. srp 2010

ahoj holky,
chtěla jsem se vás zeptat, jestli některá máte při cvičení s epinem bolesti v podbříšku? Včera když jsem cvičila, tak jsem kromě nepříjemného tlaku na konečník cítila i takovou tupou bolest vpravo v podbříšku, tak ted nevím jestli náhodou necvičím nějak špatně 😒

klarisek_b
27. srp 2010

Tak to asi nejde ten odkaz, tak zkuste tohle http://www.epino.de/birth.htm The training calendar

klarisek_b
27. srp 2010

ten kalendář najdete v sekci download

estrellita
27. srp 2010

@sambucca jj, to je mi jasne 🙂 budu zkouset a uvidim, ja to pujde dal. vic stejne pro porod delat nemuzu ( jeste krome te masaze hraze a maliniku), tak kdyz to pujde, tak to jedine dobre, kdyz ne, tak se svet nezbori 😉

@terkao ja jsem jen citila ten tlak na konecnik, nebo teda na kriz, ale jinak podbrisek ne.

sambucca
27. srp 2010

@klarisek_b odkaz jde paradne, jen ne klinknutim na nej, ale prekopirovanim do novyho okna - diky!

@terkao ja mam takovy "bolesti" asi jako po delsim sexu 😅 Chvilku mi to dole pulsuje, jsem jemne natekla, proste citim ze tam "neco" bylo 😉

sambucca
27. srp 2010

@estrellita no mam to hozeny presne jako ty - jestli epino, malinik, lneny seminko a masaz hraze pomuze nevim, ale neni nic lehciho nez to s tim zkusit - muzu leda ziskat 😉 🙂

estrellita
27. srp 2010

@sambucca presne 😉

terkao
27. srp 2010

@sambucca
@estrellita no tak já uvidím jestli to byla jen náhoda nebo to bude bolet i při dnešním cvičení.No ale nekrvácím a to je hlavní, tak snad je všechno v pořádku aa můžu cvičit dál.
I když jsem trošku zklamaná, protože už se tři dny nemůžu hnout z 24 cm a nějak to prostě nejde víc ☹

suik
27. srp 2010

@estrellita
@sambucca taky dělám veškerý psí kusy, co dělat jdou...ještě mám nějaký homeo. jen ten maliník si musím připomínat.

klarisek_b
27. srp 2010

@sambucca tak to máme nastejno, taky mi to tam doel pulsuje ,jsem nateklá ale to je asi možná dobře, jako že cvičíme správně, ne? 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru