EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
1. říj 2010

@sambucca No,seš výborná!!! A od doktora fér,že řekl,že chce šmiknout a dal ti šanci se předvést! To strašně potěší,že jsi z porodu spokojená a ta sebedůvěra z tebe číší!Zrovna teď na září psala jedna mamča,jak ji šili přes hodinu a já mám pokaždý husinu,když tohle čtu.No a hlavně,zmiňovala,že největší problém byl pro ni tlačit,že jí to zaskočilo jako blázen,ten nájezd tlaku na konečník a všecko kolem! Takže my,co sme investovali do svého zdraví a poporodní pohody sme vysmátý!

sambucca
1. říj 2010

@petja petjo to je presne ono🙂! v momente kdy rekli tak maminko budeme tlacit jsem si "zapalila doutnik" 😉 proste jsem vedela presne jaky to je a ze to dam levou zadni protoze to delam uz tri tejdny kazdej vecer. Vsem holkam co tvrdej ze je to zbytecny, vec genu a nastrih bezna vec vzkazuju, ze neverit ve cviceni a roztahnuti jakyhokoli svalu v tele jakym vagina a hraz je, je asi jako neverit ze Zeme je kulata 😝

miliy
1. říj 2010

@sambucca Moc, moc gratuluji...je to super povzbuzení!!! 🙂 Já bych taky moc chtěla zúročit své epinování. Tak uvidíme. Termín mám 9. 10.

jonki
1. říj 2010

@sambucca gratulujem 😵
pri citani tvojej skusenosti mam o dovod viac epino si objednat 😀 si viem predstavit toho doktora ako cumel 😀

eveluska
1. říj 2010

@sambucca moc gratuluju!!! 🙂

ja teda tlacila docela dlouho a moc to neslo, ale ja si schvalne zvolila polohu, kdy jsem vedela, ze vytlacim nejvetsi obvod, ale zas se hur tlacilo, ale vzhledem k tomu, jak malo jsem mela nacviceno, jsem vsadila spis na tohle a vyslo to, i kdyz teda doutnik jsem si u toho nezapalila, spis jsem malem vypustila dusi a tak jsem se odkyslicila, ze par minut po porodu mam proste okno... 😅

scai
1. říj 2010

@eveluska a jak si tlačila?

scai
1. říj 2010

@sambucca super, žes to takhle dala! Já taky nedám na epi-no dopustit a přesně jak píšete! Hlavně nám to dodá sebedůvěru, ten tlak jsme už znaly (i tak mě ale překvapilo o kolik byl větší)....
A teda porodit bez poranění je tak krásné! mylsím nejen fyzicky, že nás pak nic nebolí a jsme v poho, ale i psychicky!

eveluska
2. říj 2010

@scai hodně vleze,kostrc úplne do kolibky jakoby nahoru skoro...

eveluska
2. říj 2010

@scai jj,supr pocit a hlavně jsem se tlaceni nebál,ale těšila sena nej,pze už to je finále a to jediny jsem "znala",byla na to připravena 🙂

scai
2. říj 2010

aha takhle, zajímavý. Já tam byla zase skoro v sedě. A teda dobrý, že sis uměla najít polohu cos potřebovala a povedlo se to!

andelka
2. říj 2010

@sambucca Jé, maličká už je na světě 😵 a tak pohodově, to je skvělé 🙂 Blahopřeju k holčičce i k super porodu. 🙂
Já už se normálně těším na další těhu a porod, chci si s epinem napravit reputaci. 😅 Musím tentokrát cvičit poctivěji. A hlavně když jsem trochu šmiklá, tak podruhé už nechci 😅

suik
2. říj 2010

@sambucca 😉

@petja presne tak, povazuju za nejlepsi pristup k porodu se na nej pekne pripravit, a taky to vyslo.... me ten tlak trochu prekvapil, i kdyz jsem ho trenovala, vlastne ani si pri porodu na zadnej nevzpomenu, jen na to, ze jsem mela pocit, ze se pokadim. Porodni asistentka me jeste povzbuzovala at se uvolnim a masirovala mi zadek, to mi dost pomohlo, ja si pak rekla, no co, proste vytlacim nejdriv ten bobek a pak miminko a slo to....teda ten bobek byl normalne miminko, takze jsem tlacila tak nejak prirozene 😀 ....
I pro me byla tlacici faze ulevna, prestaly ty hrozny bolesti, jen to chtelo zamakat a vytlacit malou ven.

Ja jsem pri tlaceni byla ve drepu a visela na lane, manzel me ale musel drzet, ja uz nemela skoro zadnou silu a ten satek se mi blbe drzel, ten uzel byl na me vysoko. Ale jinak dobry, narocny, ale super.

suik
2. říj 2010

@sambucca jinak pekn jsi to napsala s tim trenovanim, pod to se podepisuju, je to sval.
Kdyzctu, jaky maj holky problemy se stehama a bolesti, tak je mi z toho taky ouvej.

poppy1
2. říj 2010

babenky mam otazocku. Uvazujem nad epinom a zaujima ma, ci je mozne si dat aj epidural v kombinacii a epino 🙂 dakujem!

petja
autor
2. říj 2010

@poppy1 já to nějak nepochopila...epino v kombinaci s epidurál.analgezii?Co to má společného?

poppy1
2. říj 2010

no ze ked mi daju epidural a budem "umrtvena" tam dole,ze ci budem citit, ako mam tlacit... ze ci to potom ma ten zmysel... ale asi blba otazka z mojej strany, ved babo musim nejake vytlacit 😀 ide len o to, ze to budem mat nacvicene a hradza bude povolnejsia,ze?

petja
autor
2. říj 2010

@poppy1 Ano,cvičením se stane hráz poddajná pro hlavičku,takže by to mělo zafungovat 😉

eveluska
2. říj 2010

@poppy1 ale na tlaceni ti epidural myslim nedaji, nebo vetsinou nedavaji, jen na silne kontrakce predtim, epi se davkuje po cca 1h a kdyz se blizi tlaceni, uz ti davku nedaji...... teda v cechach, napr. v usa je to asi dost jiny

petja
autor
2. říj 2010

@eveluska já se o epidurál nikdy nezajímala,takže nemůžu posoudit,možná,že když vydrží až po tlačení,tak tak,ne?sem taky kdysi slyšela,že epidurál nic moc,že mamča neví,kdy má pak tlačit,ale to se možná jen tak povídá a realita je jiná,to co píšeš zní logicky

estrellita
2. říj 2010

u Apolinare davaji epi pri otevreni na 4 cm, ne driv a snad ani ne pozdeji. ale urcite ne pak na tlacici fazi, ale jen na to otviraci.

no a jinak se vam musim pochlubit, ze jsem dneska dala 30 cm, 31,5 cm, a 32 a kousicek 🙂 (tech 32 a neco jsem dala dneska poprve, jinak jsem uz stabilne davala 30 a 31 cm 🙂 tak snad to pak bude poznat 🙂

suik
2. říj 2010

@estrellita určite bude, ja dala jen dvakrat 30, vickrat jsem to nestihla 😀 a taky stacilo.

s tim epiduralem je to zajimavy, ja mela nejhorsi bolesti na konci, kdy uz se skoro slo na tlacici akci, takze by mi vlastne byl na nic. Na tlaceni ty bolesti z kontrakci nekdo odcaroval 😵

sambucca
2. říj 2010

@estrellita Souhlasim se suik, ja dala 30 jen dvakrat, posledni tejden jsem stagnovala prapodivne na 29. Pidalka ma obvod hlavicky 33 a slo to jako po masle 😵 Ono spoustu prace za tebe u porodu udela sama priroda - hormony a tak.

@poppy1 epidural ti u tlaceni nejspis nepomuze, nemam s tim vlastni zkusenost ale pri tlaceni je dulezity mit cit, takze jak pise eveluska, doktori to maji vypocitany tak aby zabralo pri kontrakcich a na tlaceni si byla pri smyslech. Ja osobne si myslim ze je to trsoku silenost, ulevit si pri "zvladnutelnejch" kontrakcich a na ty zaverecny "vyzivny" se vratit do hry 😝 To je jako hrat digihru a po kazdym kole si ztezovat level a najednou se posunout o nekolik levelu dal 🙂 nevim jestli je mi rozumet... kazdopadne epino ti pomuze jak u epiduralu tak bez nej, proste kdykoli mimco jde pres spodek 😉

estrellita
3. říj 2010

@sambucca
@suik tak to je povzbudive, diky 🙂

eveluska
3. říj 2010

holky ja dala jen 28cm, a asi ani to ne, pze metrem jsem se odvazila merit jen jednou a bylo to o tolik min, ze jsem to pak uz nedelala .... a malej mel hlavicku 34,5cm! 🙂 ona se fakt hodne nasisati a ten tlak je nesrovnatelnej, kdyz je na to cas, tak se ta hraz jeste asi hodne povoli 🙂

petja
autor
3. říj 2010

@eveluska přesně tak,atmosféra kolem porodu dělá hodně a pokud je klid a pohoda,dalo by se porodit bez nástřihu i bez cvičení s epinem,jenže tohle vám nikdo nezajistí,tolik potřebný klid,někdy taky času není,přijdou komplikace apod a právě pak se počítá každá minuta.Filí měl hlavičku taky hodně šišatou,Jolanka ne,u ní byl největší problém vytlačit bez poranění ramínka

sambucca
3. říj 2010

souhlas s petjou, klid a pohoda je zaklad - jenze kdyz vam pak reknou ze ma decko dvakrat omotanou snuru kolem krku a musi bejt venku hned ted, je dobry to epino mit v zaloze 😝 😀

mirka_80
4. říj 2010

Ahojte, chcem sa vám pochváliť: Tak ja som dnes dala pri cvičení 8cm a mám pocit, že by šlo aj viacej. Ale nechcem to uponáhľať, aby som si neublížila. Predtým som týždeň "stagnovala" na 7cm a už som z toho začínala mať depky. Bála som sa, že to ďalej nepôjde... ale išlo! 😀
Ešte mám čas, tak hádam "natrénujem" aj tých 10cm. Ale už teraz som urobila niečo pre ľahší pôrod, začínala som tak na 5-6cm. 🙂

slniecko77
4. říj 2010

ahojte dievcata 🙂
..velmi ma zaujala tato tema a este viac EpiNo 🙂 planujem si ho zakupit
..chcela by som vas poprosit o nejake informacie, docitala som sa, ze by sa s nim malo zacinat okolo 37tt, kedy ste asi zacinali vy?
..pri akych cm ste zacinali a pri akych koncili? kolko krat denne sa pouziva? docitala som sa, ze 1-2 denne cca po 10-20 minutach..
..masirujete aj hradzu? kedy ste cca zacali?
..dakujem velmi pekne za osobne skusenosti 😵

lenulab
4. říj 2010

ahojky holky, tak já jsem včera konečně dala téměř 8cm, bez kousíčku... Byla jsem 3 dny zaseklá na 7,5cm a taky jsem myslela jak mirka_80, že se dál nedostanu 😒 taky mám pocit, že by šlo ještě víc, ale nebudu to přehánět...hezky pomalu 🙂 ikdyž mě dnes mudra chtěla poslat lehnout do nemocnice, protože podle ní mám dnes termín 😕 😕 ale doktor z ultrazvuku a z monitoru říká, že ještě 14 dní určitě, vyznejte se v tom 😅 ale ona si pořád mele svou....Tak teda mám dojít ještě za týden. V nemocnici bych s epinem asi moc cvičit nemohla... A chci se dostat co nejdál, když jsem už začala, říkám si, že všechno natrénování roztažení hráze bude k něčemu dobrý, ne?
@eveluska říkáš, že měření metrem je míň??? 😒 já jsem to ještě nezkoušela jen podle té šablony, schválně to dnes změřím, snad to nebude 5, když podle šablony mám téměř 8???? 😕

sambucca
4. říj 2010

@slniecko77 staci bohate jednou denne, jedno cviceni je tak o trech "pokusech" - vyjde na cca 20 az 30 minut, nekdo cvici i obden ma to u nekoho kupodivu vetsi efekt. Hraz jsem masirovala veeeeelmi sporadicky.
@mirka_80 no tech 10 das s tvejma vysledkama do terminu levou zadni, to ti garantuju 😉 !

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru