EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

pima21
28. kvě 2014

Tak neviem ako je to s pružnosťou hrádze - ale asi hraje dosť veľkú rolu, či už žena rodila. Ja cca po 5 cvičeniach som na 28 cm. Prvé cvičenie bolo 22 cm, čiže dosť. Ale bude to môj druhý pôrod... Takže možno sa nemôžu porovnávať prvorodičky s viacrodičkami 😀 A určite sú tu aj predispozície - pri pôrode som mala len malinký nástrih a asi 2 stehy a to som žiadne epi-no nepoznala. Robila som však masáž hrádze, ale to je podľa mňa v porovnaní s epi-nom oveľa nepríjemnejšie.

eveluska
28. kvě 2014

@pima21 v tomhle bohuzel nemuzu potvrdit, ja pred druhym nacvicila min nez pred prvnim 😉 ale oboji dopadlo dobre 🙂

little_frog
28. kvě 2014

Ahoj děvčata, vracím se zpět k této diskuzi. Epino mám už zakoupené - jak jste jej nejlépe sterilizovaly?

Je tu někdo, kdo cvičil i s varixy? Bohužel se mi v posledních pár dnech zdá, že jsem taková zduřelá 🙂 a dočetla jsem se, že to mohou být křečové žíly. Cvičily jste i přesto?

Díky za odpovědi.

kathrin17
28. kvě 2014

@little_frog ja mam spodok tiez taky pripuchnuty, ale vraj je to v tehu normalne a bez problemov s tym cvicim....akurat sa neviem dostat dalej ako je 25cm....vcera som sa trosku poranila a dnes bohuzial znova a len na tej istej velkosti, tak si uz moc asi nepomozem ☹

slniecko77
28. kvě 2014

Ahojte dievcata 🙂
Prisla som vas povzbudit..pred tyzdnom som porodila, od prvej bolestivej kontrakcie po porod len 1 hodina, ale uz som druhorodicka. Maly bol na svete na tri zatlacenia, bez epiziotomie, ruptury a potrebnej sutury 🙂 za necele dve hodiny som presla sama do sprchy, za 7hodin od porodu sme boli uz doma - nerodila som na Slovensku. Vecer pred porodom som nacvicila 33cm, maly mal obvod hlavicky 34.3cm. Pri prvom porode som nacvicila 28.5cm a drobec mal obvod hlavicky 33cm.
Epi-No maximalne odporucam 🙂 urcite sa oplati cvicit aj ked nacvicite mensi objem, je to velmi dobra psychicka podpora, presne budete poznat tie pocity ked vychadza babatko von a tiez bude hradza natrenovana. Vsetkym prajem vela stastia 😵

slniecko77
28. kvě 2014

..som zabudla dopisat, ze aj prvy porod bol bez epiziotomie, ruptury a potreby sitia, takze sa urcite oplati nacvicit aj mensi objem 🙂

beruska141
29. kvě 2014

@kathrin17 mozno si v strese z toho, ze sa ti nedari prejst cez 25 a si stiahnuta. nemala by si cvicit viackrat denne, raz staci. mne velmi pomaha, ze sa pred cvicenim zospodu osprchujem teplou az horucou vodou a dam veeeeela gelu. ale ti poviem pravdu, strasne cititm, ked mas klud a cvicis, ze si uvolnena a ked sa ponahlam, lebo mi treba nieco (napr. ist zatvorit hore stresne okna, lebo zacina prsat...) dnes uz necvic a zajtra sa totalne uvolni a skus znovu, mozes si dat aj vanu predtym, uvidis, ze ti to pomoze a pojde to dalej. len veeeeela gelu. drzim palce 🙂

kathrin17
29. kvě 2014

@beruska141 ja necvicim viac krat za den 😀 len raz a dnes si dam aj pauzu, lebo sa mi podarilo este predvcerom trosku natrhnut a vcera to znovu krvacalo, tak si davam den pauzu....nevadi aj ked nacvicim len tych 25 cm....urcite to bude lepsie ako nic 😀 celkom som s tym uzrozumena

dadach84
29. kvě 2014

Prosim vas pri epi no je cislo 8 aky obvod?doktorka hovorila ze staci mat nacvicenych tych 8 len ja mam aniball tak neviem coho 8.dik

slniecko77
29. kvě 2014

@dadach84 odmeraj si obvod balonika krajcirskym metrom, to budes mat najistejsie 😉 vzdy som to tak robila aj ked som mala tu mierku od Epi-No.

pima21
29. kvě 2014

Tak dievčatá, včera som dala 29,5 cm nakoniec, ale už som to chcela mať za sebou, tak som fakt rýchlo nafukala. A pri vytlačení zrejme praskla nejaká cievka a krátko som krvácala. Hoci som o tom už tu čítala, aj tak ma to vydesilo. Teraz mám obavy, či to nepraskne znovu pri ďalšom cvičení 😒predsa len, obvod 30 cm je.už dost veľký. Máte skúsenosť? neopakovalo sa krvácanie?

prapodivna
29. kvě 2014

@dadach84 klasika-průměr je 8 cm, tudíž obvod je 8x3,4 to je asi 27 cm. 😉

prapodivna
29. kvě 2014

@pima21 ano, mě se to stává, tak teď cvičím obden, dneska je to dokonce ten druhý den a dlabu na to, nechám to na zítra.

dadach84
29. kvě 2014

@prapodivna super dik lebo na tom aniballe je to uplne inak ..ja som nevedela ako je to totiz merane na epi no...

purinkaa
30. kvě 2014

Baby, mam otazku, balonik vytlacate alebo vytahujete 🙂?

veronica13
30. kvě 2014

Ahojte žienky, ja som rodila tento rok koncom februára. Cvičila som s Aniballom, stihla som nacvičiť len 24 cm. Nejak mi to šlo pomaly ale malá sa vypýtala von o týždeň skôr preto som viac nestihla nacvičiť. Porodila som však do 2 hodín fakt so znesiteľnými bolesťami čo primár nechápal a že na prvorodičku to bolo strašne rýchle, bola som síce fakt len trošku nastrihnutá ale vôbec som o nástrihu nevedela a po pôrode som v pohode sedela, odporúčam s balónikom cvičiť. Inak by som určite rodila dlhšie a myslím, že aj by ma ten nástrih viacej bolel ale rýchlo sa to zahojilo v pôrodnici na mna kukali ako na blbú keď už po pôrode som v pohode sedela :D som rada, že to takto dopadlo lebo fakt som sa toho bála. Prajem Vám všetkým nech aj Vám to dopadne takto super a aj úplne bez nástrihov.

beruska141
30. kvě 2014

cvicim 14. den a dosla som uz na koniec grafu 🙂 slavnostne som dnes dala 31 centi, este sem-tam trochu prifuknem, ale inak uz len udrziavacka do "dna D" 🙂

@purinkaa balonik vytlacam. ale musim si ho velmi silno pridrziavat, lebo by mi bleskovo vyletel. tak tlacim a maximalne pomaly ho pustam von 😉

zurwanda
31. kvě 2014

Je tu niekto, kto má zúžený krčok maternice a cvičí? Alebo cvičil? Je to bez problémov? Viem, že sa treba spýtať mojej gyn. na odporúčanie, len sa bojím, že tak ako iní lekári nad takýmto posilňovaním hrádze bude ohŕňať nosom...(tak či tak sa jej spýtam skôr než začnem, ešte je čas)...len by som chcela vedieť, či ste tu niektorá taká. Inak všetkým držím palce, je krásne čítať pekné príbehy o pôrodoch a nie horory...

v.luccy
31. kvě 2014

Ahojte kočky, objednala som si Aniball - viem,že to tu určite niekde je, ale pravdu povediac enmám čas to tu hľadať, tak by som vás chcela poprosiť o radu: - s čím balónik používať? lubrikačný gél - aký? alebo prezervatívy - aké? ja som mávala problémy s prezervatívmi - poradíte mi, čo si kúpiť? alebo kombinácia lubrikant + prezervatív? Ďakujem
A od ktorého týždňa mám začať cvičiť? Teraz som v 30 tt

daniela1983
31. kvě 2014

@v.luccy prezervativy som kupovala v rossman drogerii a lubrikant. rozhodne k nacviku lubrikant doporucujem, bez neho by to asi bolo drsne. aj kondomy aj lubrikant by mali byt na baze vody treba to pozriet. ja som cvicila myslim tak od 34tt myslim.

whitelilith
31. kvě 2014

Já se přes těch 25 cm prostě nedostanu.... 😒

domeli
31. kvě 2014

@whitelilith 🙂 hlavu hore, dostaneš sa a aj viacej dáš 🙂
Opäť raz vstupujem do tejto diskusie ako bývalá cvičiteľka a rodička bez nástrihu pri takmer 4 kilovom bábätku s hlavičkou 35 cm. Tiež mi tie vyššie čísla pripadali nereálne, tiež som stagnovala aj 3-4 dni na jednom, ale napokon to šlo. Ak to nejde tento deň, pôjde to ďalší, alebo až ďalší. Pohoda je dôležitá - bez nej to ide ozaj ťažko. Tak držím palce všetkým Vám, maminky a prajem veľa chuti do cvičenia.

daniela1983
31. kvě 2014

@whitelilith dostanes, ja som sa zasekla medzi 25-26a krvacala a myslela som ze uzdalej ani milimetera nakoniec som sa dostala na 33cm 🙂

miriambbb
31. kvě 2014

ak ma niekto zaujem, mam na predaj 🙂

intacta
31. kvě 2014

@v.luccy Ahojky,měla jsem taky Aniball. používala jsem ho od 34.týdne, 1x denně. Jako lubrikant jsem používala klasický lubrikační gel bez parfemace a bez kondomů.Je důležité aby byl gel na vodní bázi, ne silikonový-já měla lubrikační gel od Dr.Mullera.AŤ se cvičení daří a hlavně ať pomůže, mě pomohl moc 🙂

pima21
31. kvě 2014

@v.luccy ahoj, ja son si objednala kondómy bez lubrikantu (odporúčané) + lubrikant na vodnej báze z e-shopu kupsikondom.sk. Pri kondómoch dokonca písali, že sú vhodné pre balónik. Prišlo to rýchlo, diskrétne zabalené a nemusela som nikde zháňať 🙂

v.luccy
31. kvě 2014

@intacta
@pima21
@daniela1983 ďakujem moc, tak lubrikant určite kúpim a začnem teda cvičiť od 34 tt, už sa na to celkom teším (aj keď viem, že je to dosť nepríjemné) 🙂 a verím, že mi to pomôže a uľahčí pôrod 🙂

kessinka
31. kvě 2014

@beruska141 25 dní pred pôrodom na 31 cm? Klobúk dole 🙂 Ja mám zajtra termín podľa MS a včera som s vypätím všetkých síl dala 27 cm...Ak sa do pôrodu dostanem aspoň na 30 cm tak budem fakt šťastná....ale tak som rada už za tento výsledok 🙂

aknedz
31. kvě 2014

@zurwanda Ahoj, tým zúžený-myslíš akože skrátený?....Ja som mala úplne skrátená krčok a ešte aj otvorený na 2cm v 38tt a lekár mi nezakázal cvičiť, vydržala som ešte dva týžden-do termínu, takže myslím, že opatrne môžeš 😉

dandelion
31. kvě 2014

Dámy, zdravím všechny.. 🙂 Tak už opět začínám se cvičením.. Ještě před 14 dny jsem měla téměř naplánovanou druhou sekci (první akutka, s epi-nem nacvičeno 28cm - porod 37+1) Teď jsem začala cvičit 37+0... první napínačka byla 20cm... takže snad stihnu těch 10cm docvičit 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru