EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

isabella_fly
22. únor 2013

@martella vidim, ze ti nikto neodpoveda, ale ja teda neviem, ja som s kvasinkami nikdy problemy nemala, ale az sa liecis, tak by si asi mala epino vynechat, skor asi z toho hladiska, ze lieky by mohli poskodit balonik, pretoze pri mnohych takychto liekoch sa neodporuca spoliehat na barierovu ochranu pred otehotnenim... no a skoda riskovat poskodenie epino, ked to mozes aj predat dalej...

kocky ako ste na tom? kto ako pokracujete? ja cvicim len kazdy druhy den tťych 10 dam a uz viac menej oddychujem, vyzera to, ze porod je blizko, tak duam, ze si coskoro epino budem chvalit

veonka
22. únor 2013

tak baby, ja som cvičila zatial 3x a vždy sa mi podarilo posunúť len o pol cm, takže z počiatočných 5,5 som teraz na 6,5 citim pnutie a bojim sa dost poranenia, ktore by ma zdrzalo ak by som nemohla cvicit, takze idem na to pomaly a neprehanam to... len dufam ze to stihnem nacvicit. Pre rychlejsi pokrok uvazujem cvicit rano aj vecer, ale neviem ci sa to moze, resp. ci je to vhodne. Cvicim tak 30 minut.
Chcem sa opytat ci vy cvicite rano aj vecer, alebo len 1x za den? mne to ide lepšie doobeda, lebo vecer je maly dost aktivny a to je potom dost take zvlastne- nechcem povedat neprijemne 😅 ale rozptyluje ma to...
Tiež sa chcem opytat ako dlho tam nechavate ten balonik pri pnuti, ci cakate kym to prestane "boliet" alebo skratka ako dlho to nechat roztahovat?
Inak celkom ok, aj ked po prvom cviceni som mala riadnych poslickov 😝 neviem ci to bolo cvicenim, alebo uz je na nich cas, ale myslela som, ze uz to na mna ide, bolo to dost... takze som si dala 1 den pauzu.
A este sa chcem opytat- vam ide robit ten cvik cislo 1, že trenovanie svalov panvoveho dna a to sice tak, ze balonik vtahovat tymi svalmi dnu? lebo mne skôr vyklzava, nez aby sa posuval smerom hore 😀 tak neviem kde je chyba 🙄

isabella_fly
22. únor 2013

@veonka neboj sa, vsetko nacvicis nacas, ked postupujes po pol cm, tak to je uplne super 🙂 a moze sa cvicit podla papierov maximalne 2x za den, cize rano a vecer je to uplne v pohode, ale viac radsej nie... inak ja kedze uz len udrzujem na tych 10, tak to robim tak, ze vzdy pri vacsom pnuti chvilu pockam nez to povoli... a s tym cvikom mam tiez taky problem, cize u mna spociva v tom, ze stiahnutim svalov sa snazim udrzat balonik dnu a s uvolnenim mi prakticky skoro vzdy vyklzne, musim ho pridrziavat, ale neboj, tie svaly tym cvicis aj tak, aj ked len balonik udrziavas dnu, lebo v podstate bojujes proti tej prirodzenej polohe v ktorej ma tendenciu vyklznut 😉

lomanta
23. únor 2013

Dneska jsem cvičila po páté, a čtyřikrát z toho jsem krvácela - zatím cvičim obden. Četla jsem tu, že někdo taky pokaždé krvácel, ale dotyčná šla i přes to a ničemu to nevadilo. Tak jsem si radši klekla do vany, v tom kleku to je i trochu příjemnější, protože tam má balonek víc místa - nesedím na zadku. Stále jsem ale na 22 cm, asi by to šlo víc, nezdá se mi, že jsem na hranici snesitelnosti, ale když pak začnu krvácet, tak to musím vzdát. Dnes jsem na té vaně viděla, kolik toho ze mě vyteklo a málo to rozhodně není, byla to obrovská kaluž, tolik ze mě neteklo ani když jsem se řízla a jelo se na šití... odhaduji cca 1 dl... zatím se na to vybodnu, zkusim to přiští týden a uvidíme, když budu porád takhle hodně krvácet, tak to asi vzdám a budu jen masírovat hráz... 😖

isabella_fly
23. únor 2013

@lomanta ked mas to krvacanie takto casto, tak by som na tvojom mieste sla za lekarom a porozpravala sa s nim 😖 aby si si nedaj boze nejako neublizila

lomanta
23. únor 2013

@isabella_fly na kontrolu jdu pristi patek, tak se ho optam, i kdyz je to dobry doktor, tak nevim jestli o Epi ví, je to dr. na malém městě... 😅 no každopádně to ted nechám být, pak se mi z toho i motala hlava a bylo na zvracení, nevim jestli to bylo ztrátou krve nebo tím, že mě to tak rozhodilo... Tak si myslím, že mi to za to nestojí

isabella_fly
23. únor 2013

@lomanta no ja by som s tym urcite do kontroly lekarom nepokracovala a urcite by si mu to mala povedat, otazne este je, ci to nemoze byt tym, ze nepouzivas original epi-no, ze to moze mat trocha iny tvar pri nafukovani, ale to asi nie, urcite mu o tom krvacani povedz, nemyslim si, ze je ok tak velmi krvacat skoro pokazde a na tvojom mieste by som ja osobne sla hned v pondelok a necakala... pri sexe nemavas teraz na konci tehu podobny problem?

rory_g
23. únor 2013

@lomanta nechci Ti do toho kecat, ale pro klid duše bych taky zašla za dr dřív...aby se Ti třeba nedostala tou rankou nějaká infekce... Jinak já jsem na 21, víc to nejde, musím si dlouho zvykat na ten tlak, tož jsem zvědavá, jestli se dostanu alespoň na 30. Jde to vůbec nafouknout na tolik? 😝

cukriiicek
23. únor 2013

Baby v pondelok začínam 15tt odkedy je dobre začať s EPI-NO?Pomohlo Vám to pri pôrode?Neboli ste zvnútra potrhané? Je tu strašne vela príspevkov ospravedlňujem sa ale ozaj je tu toho vela 🙂 Ďakujem za rady

lomanta
23. únor 2013

Jako vyloučit to nemůžu, ale nemyslím si, že by to mělo vliv, když se to normálně používá k hrátkám 😉 Ale jak říkám, vyloučit to nemůžu. Znám holku, která to má taky a problémy nemá... Nene, v sexu problém nemám, ani při masírování hráze. Dneska jsem to s balonkem zkoušela dvakrat, poprvy jsem to měla víc venku, jakoby jen přes hráz a to jsem nekrvácela, kdyz jsem ho dala víc dovnitř, tak to dopadlo takhle... ale jinak problém nemám, uz nekrvácím, nic mě nebolí...

lomanta
23. únor 2013

@rory_g mělo by to jít nafouknout az na prumer 16, coz je 50 cm obvod 😀 Tak aspon tobe, aby to s tím šlo, doufám, že to není tím balonkem 😉

rory_g
23. únor 2013

@lomanta tak 50 obvod snad potřebovat nebudu 😀 Já myslím, že balonkem to není, četla jsem otázku tady na MK, kde psaly asi 3 holky, že tohle taky používaly a v pohodě. Já na něm teda mám ještě kondom a celkem dost toho lubrikantu

kotcheva
23. únor 2013

@isabella_fly
Ahoj, zatim jsem do tehle diskuze neprispela, ale peclive ji sleduju🙂. Cvicim teprve 4 dny, tak jsem tu hledala navod, jak na to. Zacala jsem na 6 cm, ted jsem na 8,5 cm - snazim se nesetrit a zaroven nejit uplne pres bolest. Prijemne to rozhodne neni, mam pocit, ze ted na tech cca 8 par dni zustanu... Po kolika cvicenich jste se dostaly na tech 10? Sice mam cas, do porodu zbyvaji tri tydny, ale rada bych mela natrenovano driv...

lomanta
23. únor 2013

@rory_g já taky používám dost lubrikantu. To bude urči tím překrveným čípkem, nemyslím si, že bych dole měla nějaký problém, protože mě fakt nic nebolí, ale holt to, co ze mě vytklo dnes bylo jak na jatkách 😀 já to radši nebudu hrotit, pokud to pujde, tak to treba budu pouzivat jen pres hráz, nebudu to zavadet dovnitr, ale jen napul... ale to se nejdriv zeptam dr. jestli to je v pohode. prinejhorsim budu masirovat hraz, dyt se to nezblazni 😉

isabella_fly
23. únor 2013

@kotcheva ja som tiez na 8 bola zopar dni, viac menej kvoli chorobe, na 10 som sa dostala do troch tyzdnov s tym, ze som isla povolnym tempom, ked bolo pnutie velmi velke, tak som dva tri dni bola na jednom cisle a podobne, neboj sa, mas este cas, urcite to nacvicis 😉

fazulka_mala
23. únor 2013

@veonka ahoj, ja by som sa ta chcela spytat, akych poslickov si mala, teda ze co si presne citila, bolesti, krce, menstruacne bolesti, tlak..? a po akom case to preslo? dakujem
@lomanta ja sa toho krvacanie tiez obavam, lebo vzdy ked mi vysetruju krcok (posledne 3 tyzdne), tak riadne krvacam, aj ked vraj je to ok, je to len z vysetrenia. ale v pripade epino, ten by sa spravne az tak vysoko nemal vsuvat, vsak?

kotcheva
23. únor 2013

@isabella_fly verim, ze to stihnu🙂 no, pro me je prekvapenim i tech 8- neverila jsem, ze bych je dala takhle brzy. Ale je fakt, ze to pnuti je dost velke a neprijemne. Co bych pro sebe neudelala...😉.

isabella_fly
23. únor 2013

@cukriiicek odporuca sa 4 tyzdne pred terminom porodu, urcite to este v 15tt riesit nemusis 😉

isabella_fly
23. únor 2013

@lomanta potom bude asi problem v tom, ze mas krcok nizko a moc ho to drazdi, ked to das hlbsie

isabella_fly
23. únor 2013

@lomanta v podstate hradza je to najdolezitejsie aby sa roztiahlo, tak cvic radsej iba tak a neriskuj
@kotcheva to pnutie pomaly ustupi, ja som skusila vzdy viac den po tom ako mi pnutie povolilo 🙂

kotcheva
23. únor 2013

@lomanta ja mam taky "precitlively" cipek, tohle znam - staci stery pri vysetreni a krvacim... Snazim se balonek pridrzovat a nenechat ho vklouznout dovnitr uplne cely...

veonka
23. únor 2013

@isabella_fly takže pri pnutí počkáš, kým to pnutie povolí a až potom ho vytlačíš von? a ako dlho čakáš? lebo mne to pnutie nejak nepovoluje, myslím 😖 proste sa to snažim nejak prekonať a opakovane to skúšať...
no a k tomu cviku na vtahovanie balonika- tak prave ja mam opacny problem, že mi ten balonik nejak sam od seba nevychadza vonka, to iba ked ho uz mam napoly vytiahnuty, ale inak mi sam nevychádza. Možno ho zavádzam príliš hlboko, či? 😨
Lenže ja to mam tak, ze ked ho mam hlbsie viem ho ako tak vtahovat dnu, ked je dnu menej- teda z tých 2/3 ako píšu a ja zovrem tie svaly, tak mi ide von a nie dnu, aj ked sa ako snazim 😀 😝

veonka
23. únor 2013

@kotcheva tak to mas super, ze si po 4 cviceniach urobila taký pokrok 😉 ... tíško závidím 😀 ja som z 5,5 teraz na skoro 7, ale pnutie citim stale, cize nejde to tak uplne "bez povšimnutia" 😝 , tak neviem ci nie je lepšie to nechat dlhšie na jednom cisle precvicit až kym to pojde tak, že si to ani nevšimnem 😀
chcem sa ťa opýtať, ty cvičievaš 1 alebo 2x denne?

isabella_fly
23. únor 2013

@veonka skor myslim, ked to pnutie povoluje zo dna na den, ze jeden den to taha viac a na druhy je to uz lepsie, ono to tkanivo musi medzitym aj odpocivat, to pnutie nemusi prejst hned... a ja si to zavadzam hlbsie, lebo mi to robi to iste co tebe, ze to uteka von same 😀

veonka
23. únor 2013

@fazulka_mala no ťažko to definovať, ale bolo to niečo také ako ked ta boli v boku (pravom), k tomu maš tvrde cele brucho a nejde to povoliť. taký krč. Ten deň som to zažila prvýkrát, takže tiež som nevedela o čo ide, myslela som si že som urobila nejaký blbý pohyb alebo čo, tak som si to tak hladkala- masirovala, ale nešlo to povoliť tak mu to už potom došlo... a ten krč trval dosť dlho a za ten deň sa mi to zopakovalo 3x ale nie hned za sebou, rozdiel bol tak 1-2-3 hodiny... posledný krát to bolo najhoršie, nemohla som vobec prejsť, hrozna bolesť, predychavala som to opretá o radiator. ked som si lahla na bok, necitila som to skoro vobec, iba bruško stvrdnuté mi ostalo, ale akonáhle som sa chcela dvihnuť na nohy tak to bolo znovu tu. Fakt som si myslela, že beriem tú nedobalenú tašku 😝 do porodnice a ide sa 😅 ... potom som sa zabalila do deky a sedela pri telke a prešlo to...
Tak asi tak. A prečo sa pýtaš? mala si aj ty už poslíčkov, alebo teda nejaké také nácviky ?

veonka
23. únor 2013

@isabella_fly aha jasne takže viac dni precvicovat jednu velkost 😉 tak tiež to tak vidim ze to radsej poriadne potrenovat aby to pnutie nebolo citit, len som nevedela ci sa to vobec dá, to necitit 😅
ja na noc ešte natieram olejcekom na masaz hradze, nech sa cez noc napije 😀 a povolí 😠
masáž zatial nerobím, akosi mi k tomu nevyhovuje dlzka vlastnej ruky v kombinacii s bruškom 😀 takže to len natieram a snívam že to zaberie na jej pružnosť...

kotcheva
23. únor 2013

@veonka ahoj, cvicim jednou denne. Nejdriv zacnu na mensi velikosti, necham balonek uvnitr sebe a nejakou chvilku pockam, az si na ni zvyknu, zatim spis hledam tu spravnou "pozici", kde ho nechat. Kazdopadne ho potom vytlacim ven (a hodne balonek brzdim, protoze to je nejvic neprijemne) a zacnu znova s tim, ze jdu na vetsi velikost... Nevim, jestli to delam uplne dobre...

veonka
23. únor 2013

@kotcheva no aj ja to tak robim, akurat mam problem odhadnut ci som nafukla viac, a ak viac tak ci iba o jedno nafuknutie, alebo viac nafuknuti... a nejde mi to odsledovat na počte nafuknuti lebo niekedy dam len take slabe nafuknutie a niekedy plne nafuknutie podla toho ako to zvladam... 😝 takže ked idem vytlačiť, nikdy neviem co ma caka 😕 no cista haluška proste 😀 potom zistim že som mohla fuknut este viac, tak zasa cele odznovu 😝
a to zavadzanie ma nebavi velmi...
a tiez sa snazim vyzistit ako to vlastne ma byt zavedene, ci kolmo- rovno, alebo tak sikmejšie- vtedy citit dost ten tlak na konečnik o ktorom tu pisali baby, lebo ked ho zavediem kolmo- cize rovno tak ten tlak na konecnik vobec necitim 🙄 tak tiež neviem ako to ma byt...
ale to sa nejak poddá časom 😀 hádam...

veonka
23. únor 2013

baby mne dost vadi to že je balonik taky studeny 😠 resp. asi tým gelom to bude 😠 je mi to hrozne neprijemne, ale neviem ako tomu pomoct by nebol taky studeny ??? nemate tip? som potom cela stuhnuta z toho chladu... a myslim že to aj vnutri nie je zrovna nápomocné k roztahovaniu svalstva 😅
riešili ste to niektorá? dakujem.

kotcheva
23. únor 2013

@veonka no, ja jsem si prave nejdriv vzala balonek a merici kartu a ke kazde velikosti jsem si spocitala kolikrat musim fouknout. Tim padem priblizne tusim, jakou velikost mam🙂. Ale souhlas, taky to tak ruzne zkousim, kde by mel byt... Zatim tedy vzdycky v pololehu - a bez tlaku na konecnik jsem to jeste nenasla😉. Jeste, ze jsem u toho sama 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru