EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dagina
6. lis 2008

Nik, když to tak čtu, tak musí být pěkný záhul porodit bez EPIna, přeci jen to hráz a ooklí krásně uvolní a připraví..., tak snad bude i realita taková. Za jak dlouho ti ho prosím poslali?? Abych věděla kdy objednat 😉 .

ferinka
6. lis 2008

Já myslím,že porod asi taky nebude nic příjemného... 😕 😀 😀
Holky jsem zvědavá až napíšete další,jak to při porodu "šlo" jestli to pomohlo 😉

nikule
6. lis 2008

no slo to hrozne rychle. Odpovedeli me jeste ten vecer, mela jsem nejake otazky a druhej den to objednala a dalsi to poslali. Takze reakce rychla... 🙂 taky jsem to platila az po tom co to odeslali a ten pristup me taky mile prekvapil...

Jinak musim rict, ze jde strasne videt, jak ta hraz pomalu povoluje... ja to nemerim podle toho jejich meritka, ale krejcovskym metrem a po peti cviceni kombinovane s masazi hraze jsem se posunula o 4 cm v obvodu. Takze vidim, ze to jde.

nikule
6. lis 2008

Ferinka, tak treba ja necekam porod bez uplneho natrzeni ani s epinem, protoze cekame velke mimco. Ale moje mamca byla se mnou hodne dotrhana a jeste jak ji sesili, tak byla alergicka na ty nite a dole otekla do velikosti pomerance, takze sezeni bylo nemyslitelne... takze ja to beru tak, ze ne ze me to pomuze k nenatrzeni, ale maximalne to snizi dusledky porodu.... a taky to pomaha psychicky 🙂

dagina
6. lis 2008

Nik, tak to je dobře, že už jsou vidět výsledky....a bude ještě líp 😉 . Jen nechápu, jak a co si měříš krejč. metrem 😕 ????? A jak si tam vidíš 😅 ??? To jsou otázky viď, ale fakt jsem z toho jelen. Stejně jim Koníkovky maminy dělají asi pěkný kšeft 😎 .

blizenka1
6. lis 2008

Ahoj holky,
dnes jsem zacala 37mý týden, tak uz se do toho teda pustim.. zitra poprve 🙂 Snad nebudu rodit o moc driv, at to stihnu trosku natrenovat.. Dnes a vcera mi totiz zacalo tvrdnout bricho (pred tim ani jednou behem celyho tehu) - dnes asi 20x za den!!

Kdyz mi ale prodavali EPI NO, rikal pan sedlacek, at zacnu az ve 37.tydnu, tak to udelam podle instrukci. Zitra napisu prvni dojmy 😵

ferinka
7. lis 2008

Blizenka:tak jsem zvědavá jak poprvé pochodíš 😉

blizenka1
7. lis 2008

Ahooooj, tak mam prvni zazitek s EPI NO za sebou.. 🙂 Dostala jsem se taky jen tak na 5,5.. zkousela jsem to nekolikrat..chvilku vydrzet uvnitr a pak ven.. poprve slo ven tak jak bylo nafouknuty (to jsem taky jedinkrat zmerila) a pak dvakrat jsme musela pri "vypuzení" trosku ufouknout, protoze me to jakoby pálilo a bala jsem se, abych se jeste nakonec nenatrhla uz ted sama doma! takze to jsem nezmerila jestli jsem to treba nedokazala podruhe a potreti nafouknout o trosku vic.
Mam z toho ale dobrej pocit, da se rict, ze se uz docela tesim na zitrek az to zase zkusim, jsem napjata kdy se mi podari natrenovat vetsi objem..
Jak to mate vy? Dokazete to vypudit tak jak jste to nafoukly nebo trosku upouštíte?
Nikule, co ty? zase jsi o kousek postoupila nebo jsi porad na 6,5?

Pak dalsi dotaz - jak je v tom navodu u treniku na porod i to, ze se ma balonek nejak vtahovat atd., delate to nebo trenujete proste jen tak, ze tam balonek zavedete, nafouknete, chvilku cekate (jak dlouho? ja tak minutu - tři) a pak vypudíte? Stahujete u toho nejak svaly nebo ne?
Díky za všechny nazory a zkusenosti

Diky moc, ja jen, abych to delala spravne, kdyz uz jsem se do toho pustila...
Diky a jsem zvedava na vysledky u porodu 😉 😵

miquel
7. lis 2008

tak já jsem se taky pustila do trenování mám furt pocit že to tentokrát přijde dřív 😀 tak abych stihla něco nacvičit 😉
má za sebou tři treniky 🙂 zatím koukám že jsem docela úspěšná no uvidíme jak to bude postupovat dál
poprvé se mi podařilo dát 7 cm 😕 podruhý 7,5 no a potřetí jsem to zkusila bez lubrikačního gelu a byla jsem ráda za těch 7 a musím říc že už nikdy víc bylo to dost nepříjemný 😝

já teda zatím trenuju tak jak píšou v návodu, nejdřív to vtahování a pak teprve nafukuju , nafouknu tolik kolik snesu, chvíli prodýchávám a pak přifouknu chvíli prodýchám atd. když už mě přijde že nemůžu tak zkusím vytlačit
jak jsem to zkoušela bez lubr. tak jsem musela ufouknou protože ně to docela bolelo 😅 tak jsem se bála abych si něco neudělala 😕

nikule, neboj oni ty odhady váhy jsou dost nepřesný , mě odhadovali váhu u syna 4,5 a nakonec měl sotva 4 kila teď mi taky říkali že to vypadá na min. 4 kilový dítě to jsem teda zvědavá kolik nakonec bude mít

blizenka1
7. lis 2008

Miquel, diky za popis, ja jeste o prodychavani nic moc nevim, tak si to načtu a taky zkusim, ted jsem u toho dychala jen tak normalne..
Procitala jsem ted prvni stranky teto diskuse, tak me to jeste vic navnadilo, je tam nekolik pozitivnich popisů porodu po treninku s EPI NO, tak doufam, ze to fakt pomuze a taky, ze se z tech 5ti dostanu na 10!! Vsechny pisou, ze tomu ze zacatku neverily a tak to ted citim i ja, ale kdyz to slo u ostatnich, treba to pujde i u me.. 🙂

nikule
8. lis 2008

tak ja jsem trosku stagnovala...

Dagina: k tomu mereni krejcovskym metrem. Kdyz ten balonek vytahnu, tak proste zmerim jeho obvod. JInak u toho vytahovani je jedno misto kde me to taky boli, ale nechci si upoustet, protoze hlavicku pak taky nevypustim.

Ja se dneska trosku posunula, ale pak jsem mela trochu krve, takze dneska si uz druhej trenink nedam...
Miguel teda napoprve dat 7 to je teda vykon! 🙂

Jo a pouzivam teda lubrigacni gel... i na to prvni zavadeni je lepsi...

jo a netrenuju podle navadu, protoze to vtahovani me teda moc nejde... takze jenom dam 3xdovnitr a ven

Ja se dostala na 7 az dneska a to pri osmem cviceni... no nebo myslim, ze to bylo 7, krejcovskym metrem 20,5.

Holky a provadite taky jeste masaz hraze?

miquel
8. lis 2008

já hráz nemasíruju, jenom jí trochu namažu takovým kremem od Hadka , který se dá používat na masáž 😉

mě to vtahovaní taky moc nejde , ale nechci to flákat když už jsem se na to dala 😅

a v jaký pozici holky cvičite ? já jsem to poprvé zkoušela v pololeže, jak píšou v návodu, ale to mi vůbec nešlo se uvolnit tak jsem to zkusila v hlubokým dřepu opřená o zeď a jde to mnohem líp 🙂 tuhle pozici nám ukazovali na předporodním kurzu jako jednu z nejvhodnějších k porodu tak na tom možná něco bude 😀

blizenka1
9. lis 2008

Ja sedim tak jakoby sesunuta na sedacce (kdyz neni pritel doma) a dnes to asi zkusim v loznici na posteli.. Masaz hraze nedelam a ani delat nebudu, cetla jsem, ze cviceni s EPI NO nahrazuje prave masaz hraze.. Jeste piju malinik a jim lneny seminko..
Vcera jsem necvicila, byla tady na navsteve mamka, tak nebyl cas.. dnes se do toho zase pustim.. V noci me pichalo v brise, tak jsem se dost bala, ze zacnu rodit driv nez natrenuju aspon dalsich par cm 😉

blizenka1
9. lis 2008

Pokrok! Teprve druhy cviceni a uz jsem byla na 6,5!! 😵 Ale nevydrzela jsem to tam mit dlouho, tak 2-3minuty.. Pak me to zacalo tak neprijemne palit. A kdyz jsem se po tom utirala, mela jsem na ubrousku trosku krev, ale fakt jen malicko.. No musim zamakat, fakt se bojim, ze to na me prijde driv a nebudu dost roztazena.. aspon na 8 se chci do porodu dostat a jestli mimco vydrzi do terminu, zacinam uz doufat i v desitku 😉

nikule
9. lis 2008

No ja jsem prave mela vcera rano trosku krve, tak ted nevim, jestli to zkusit dneska vecer nebo to nechat az na zitrek...

ja koukam, ze jsem nejaka uzka tam dole, ja se dostala horko tezko na 7 po 8 cviceni a blizenka tady hned na podruhe 6,5 🙂 to urcite das tech 10. Ja mam termin 29.11. tak se bojim, ze to nestihnu. No ale zase kazdej centak kterej zvladnem je dobrej 🙂

Jinak ja zatim trenuji v posteli.

palenda
9. lis 2008

blizenko - píšeš o maliníku a lněném semínku - můžeš mi prosím napsat, od jakého tt se doporučuje s tím začít?? Já to tu v nějaké diskuzi četla, ale už to nemůžu dohledat - díky Míša

nikule
9. lis 2008

palenda ja myslim ze malinik od 36 tydne...

miquel
9. lis 2008

blizenko to je super výkon 🙂 já taky vydržím tak ty 2 minuty snad to stači

nikule třeba se to poddá, když cvičíš 2x denně, určitě je lepší dát aspoň 8 než necvičit vůbec 😉

já se nebojím že porod přijde dřív, spíš bych to uvítala 😅 malá je docela nízko , tak to snad tentokrát vyjde

nikule
9. lis 2008

Miquel dik za povzbuzeni... ja jsem dneska trochu chytla depku. Rikala jsem si, ze vecer zkusim uplne bezbolestne proste jenom pro formu. dala jsem jen 5,5 a stejne pak kdyz jsem sla do sprchy, tak bylo trosku krve. Tentokrat to bylo spis v hlenu, tak me napadla i hlenova zatka, ale stejne tak to mohl byt lub. gel. No uvidim zitra....
Dost by me mrzelo, kdybych toho musela nechat....

blizenka1
9. lis 2008

Palendo, ja zacala malinik pit v prubehu 36. tydne (1 hrnek denne) a seminko taky tak.. casem mozna budu pit malinik i dvakrat denne..
Jsem zvedava zase na zitrek, zatim cvicim jen jednou denne. Te krve bylo fakt strasne malo, uplne jen tečka na ubrousku, kdyz jsem se otirala od toho gelu.. pak me to trochu palilo na zachode pri curani, ale nic strasnyho, zitra se do toho urcite pustim znovu. Jsem zvedava. ja jsem se poprve asi dost šetřila, pred tim nez jsem balonek "vypudila", jsem si ho trochu upoustela. Dnes jsem to zkusila zvladnout bez upuštění, tak asi proto jsem udelala hned takovy pokrok.. myslim, ze ted to bude chvilku stagnovat. ale termin mam 3.12., tak jestli nebude mimco spechat nejak moc ven, snad to stihnu aspon na 8-10.. myslim, ze i kdybychom stihly natrenovat 2 cm, ma to smysl.. lepsi nez vubec nic.

nikule
10. lis 2008

tak jsem holky stastna 🙂 dneska bez krve... 🙂 sice jenom 6,5 ale hlavne ze bez krve. Neni totiz nic horsiho nez poranena sliznice pri porodu. To by pak prcek natrhl jeste vic... takze jsem si rikala, ze to proste vezmu v klidecku a pomalu a doufam, ze se aspon dostanu na tech 8. a jak pokracujete vy?

blizenka1
10. lis 2008

Nikule, super! U me taky dobry, dneska jsem dosla az na 7, dokonce to bolelo min nez vcera, ale problem je v tom, ze mi tam balonek vubec nechtel vydrzet, proste do minuty vyklouznul ven, priste to asi zkusim bez gelu.. Ono uz taky pres bricho neni jednoduchy si tam ten balonek pridrzovat..

nikule
10. lis 2008

Blizenka tak to gratuluji! 🙂

ja ho tam taky musela drzet nasilim 🙂 ale bez gelu se bojim, ze bude ta sliznice zase sucha a aby nepraskla...
zitra jdu na kontrolu, tak jsem zvedava co me rekne. snad se jeste nic nechysta....

vecer zase zacvicim a snad se taky dostanu na 7. bylo by to potreba.... 🙂

blizenka1
10. lis 2008

No prave, ja se taky bojim, ale mam porad docela dost tehotenskej vytok, tak mozna to bude na zvlhceni stacit.. protoze dnes jsem to asi hlavne diky tomu gelu fakt nezvladla udrzet uvnitr.. na druhou stranu treba to neni potreba drzet tam balonek dlouho, kdyz se mi to roztahuje i tak..

Drzim pesti na kontrolu a napis co Ti rekli. Uz chodis na monitor? Ja jeste ne, pry az od 38. ukoncenyho tydne..

dagina
11. lis 2008

Ahojky, holky, s tím krvácením to už je OK??? To slyším poprvé..., ale možné je asi všechno. Takže jste s balonkem spokojené ???

K tomu lněnému semínku - to si z něj děláte také vývar, nebo se jí jen tak??? A popř. jaké množství??
Ještě si jen upřesním- balonek, maliník, lněné semínko až po ukončeném 36tt, ano?!

blizenka1
11. lis 2008

Jo jo, Dagi, ja s tim vsim zacala po ukonceni 36. týdne.

Seminko jim tak, ze vezmu vrchovatou kavovou lzicku, nasypu do maleho kastrolku, naleju tam tak pul deci vody a cca 3 minuty varim bez poklicky. Vytvori se tam sliz, ten spolu se seminkama dam do jogurtu a snim. Pak se snazim jeste trochu vic napit, mozna se v tele jeste dalsi sliz vytvori..

nikule
11. lis 2008

tak ja seminko nejim.. nejak se k tomu slizu nemuzu odhodlat...
Jinak ja uz mam od krve pokoj a dnes jsem zdolala 7 🙂 u kontroly me rekli, ze to zatim na porod nevypada, tak me to uklidnilo a muzu vesele trenovat dat... 🙂 az dam 8, tak se i trochu uklidnim 🙂

blizenka1
11. lis 2008

Ja jsem ted prisla domu, tak pujdu trenovat za pul hodinky nebo hodinu..jsem zvedava co bude dnes.. pokroky asi ne, ale kdyz dam zase 7, budu rada 🙂

blizenka1
11. lis 2008

Mam to za sebou, dala jsem 7 🙂
Teda napoprve max 6,5 a az pak trochu vic.. musim se vzdycky trochu roztahnout, nez dam maximalni vykon.. tak nevim co v porodnici...ze bych pred samotnym porodem jeste trochu potrénovala s EPInem? 😀 To by se asi porodni asistentka podivila, kdybych si tam najednou vytahla nářadíčko a pustila se do toho pred tim nez vyleze hlavicka 😀 😀 😀

dagina
12. lis 2008

Ahoj holky, Blizenka, tak sliz říkáš... 😝 😝 , ale v jogurtu se to snad ztratí 🙂 . Jsem zvědavá na EPi, snad mi to půjde jedna báseň 🙂 , ještě počkám do další kontroly a asi objednávám. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru